28 листопада 2025 року м. Київ справа №320/23965/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Еден Буд» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Еден Буд» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відповідача від 15.03.2023 № 199930701 та №200030101.
13.07.2023 протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею у справі було визначено Балаклицького А.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.
28.10.2024 протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею у справі було визначено Горобцову Я.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про відсутність у відповідача правових підстав для прийняття оскаржуваних рішень.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржувані податкове повідомлення-рішення прийняті податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 2018 року по 2020 рік співробітниками Головного управління ДПС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ЕДЕН БУД» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.09.2018.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 11.02.2020 №86/26-15-05-0106/3855712004213, у якому зафіксовано порушення ТОВ «ЕДЕН БУД» вимог:
- пунктів 44.1, 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України, пункту 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248 (П(с)БО 16), статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність її Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (Закон №996-XIV), пункту 1.2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, пункту 3 Розділу III Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за №336/22868 (П(с)БО 1), в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 1685549 грн, у тому числі за 2016 рік на 313256 грн та за 2017 рік на 1372292 грн.
- пунктів 44.1, 44.2 статті 44, пунктів 198.3, 198.6 статті 198 ПК України статті 9 Закону №996-XIV, у зв'язку із чим встановлено: заниження податку на додану вартість на загальну на загальну суму 1985127 грн та завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р.21 Декларації) за вересень 2018 року на суму 46738 грн.
01.04.2020 на підставі вказаних висновків акту перевірки від 11.02.2020 №86/26-15-05-0106/3855712004213 відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення:
- №05442615050106 форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ «ЕДЕН БУД» з ПДВ на 2169821 грн, у тому числі за податковим зобов'язанням на 1446545 грн, за штрафними санкціями на 723276 грн;
- №05452615050106 форми «В4», яким зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2018 року на суму 47623 грн;
- №05432615050106, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ «ЕДЕН БУД» з податку на прибуток на 1685549 грн.
В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2021 у справі № 640/10490/20, яке набрало законної сили, вирішено адміністративний позов ТОВ «ЕДЕН БУД» задовольнити частково:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.04.2020 №05432615050106 у частині нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1145074,44 грн та штрафних санкцій у сумі 286268,61 грн.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.04.2020 №05442615050106 у частині нарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1194098,53 грн та штрафних санкцій у сумі 597049,27 грн.
- відмовити у задоволенні позову в іншій частині.
Таким чином, рішенням суду у справі № 640/10490/20 підтверджено правомірність визначення позивачу зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями від 01.04.2020 №05432615050106 та №05442615050106 у загальному розмірі 662 692, 24 грн.
У зв'язку з наведеним, відповідачем 15.03.2023 були прийняті податкові повідомлення-рішення № 199930701 та №200030101 на загальну суму зобов'язання позивача у розмірі 662 692, 24 грн.
Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Щодо посилання позивача на пропуск відповідачем строку давності прийняття оскаржуваних рішень, суд зазначає, що відповідно до вимог статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Отже, визначений ПК України у статті 102 строк давності застосовується саме до первинного визначення зобов'язання платника податків, що у даному випадку мало місце у зв'язку з прийняттям податкових повідомлень рішень від 01.04.2020 №05432615050106 та №05442615050106, які у подальшому були частково скасовані судом у межах розгляду справи №640/10490/20.
Так, відповідно до вимог статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо, зокрема рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
У такому випадку податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.
Відповідно до вимог п. 7 Розділу ІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.
Тобто, у разі скасування у судовому порядку податкового повідомлення-рішення у частині визначеного ним зобов'язання платника податку, прийняття нового податкового повідомлення-рішення на зменшену суму такого зобов'язання є обов'язком контролюючого органу, на який не розповсюджує свою дію стаття 102 ПК України, адже відповідно до вимог його підпункту 102.3.5 відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого здійснюється адміністративне або судове оскарження платником податків рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання.
Крім того, суд враховує, що станом на момент прийняття оскаржуваних рішень діяло положення пункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, відповідно до якого встановлювалось, що, у зв'язку з дією воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тобто і визначених статтею 102 ПК України строків визначення суми грошових зобов'язань платника податків.
Беручи до уваги наведене, оскільки позивачем не наведено інших підстав визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних рішень на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Еден Буд» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.