28 листопада 2025 року м. Київ справа №320/47067/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.05.2024 №32235000701.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про відсутність обставин вчинення ним порушення вимог податкового законодавства, встановлення обставин чого стало підставою притягнення його до відповідальності шляхом прийняття оскаржуваного рішення.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому відзиві.
Такі доводи заперечені позивачем у наданій суду відповіді на відзив.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ» з питань здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, дотримання валютного та іншого законодавства та з метою контролю за правильністю нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2019 по 31.12.2023, відповідно до затвердженого плану документальної перевірки, за результатами якої складено акт №246/35-00-07/31511844 від 19.04.2024.
На підставі вказаного акту перевірки винесене податкове повідомлення-рішення від 27.05.2024 №32235000701, щодо неподання повідомлень за формою 20-ОПП по 18 об'єктам оподаткування та накладення штрафних санкцій на суму 18 360, 00 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Матеріалами справи підтверджується, що проведеною перевіркою встановлено, що у період з 01.04.2019 по 31.12.2023 у бухгалтерському обліку ТОВ «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ» по бухгалтерському рахунку 105 «Транспортні засоби» обліковуються, зокрема:
- Автомобіль Skoda Rapid Ambition 1,6МРІ/81 kW 9Р9Р інвентарний № 102073;
- Автомобіль Skoda Rapid Ambition 1,6MPI/81 kW 9P9P інвентарний №102074;
- Автомобіль LADA 212140, 21214, Номер кузова: НОМЕР_5 інвентарний №102141;
- Автомобіль ВАЗ 21214 ( НОМЕР_1 ) інвентарний №100290
- Автомобіль Нива ВАЗ ВІ 3702 ВС інвентарний №100080
- Навантажувач вилочний Shangli-СРСЗО інвентарний №101010
- Навантажувач Візок гідравлічний НТР-25 РТР інвентарний №101049
- Навантажувач Кабіна тентова інвентарний №101050
- Причіп «Антор-4» з колесами НИВИ інвентарний №100272
Також, у відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкту ТОВ «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ» встановлено, що підприємство має у користуванні земельні ділянки згідно укладених з Полтавською обласною державною адміністрацією договорів оренди землі, що пов'язані з користуванням надрами:
- договір оренди землі від 03.08.2017 площею 2,3000 га, з кадастровим номером 5325180400:00:017:0102,
- договір оренди землі від 06.11.2017 площею 0,3000 га, з кадастровим номером 5325180400:00:017:0103;
- договір оренди землі від 22.11.2017 площею 0,3000 га, з кадастровим номером 5325155100:00:029:0011;
- договір оренди землі від 04.07.2017 площею 2,3000 га, з кадастровим номером 5325155100:00:029:0025;
- договір оренди землі від 22.01.2018 площею 0,3000 га, з кадастровим номером 5325180400:00:014:0101;
- договір оренди землі від 03.08.2017 площею 2,3000 га, з кадастровим номером 5325180400:00:014:0100;
- договір оренди землі від 22.01.2018 площею 2,3000 га, з кадастровим номером 5325180400:00:028:0104;
- договір оренди землі від 27.08.2019 площею 0,3000 га, з кадастровим номером 5325180400:00:028:0105.
У відповідності до договорів оренди від 01.04.2016 №3004-1/190К, укладеного з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), від 01.07.2021 №006/2021/АЕА, укладеного з ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та від 01.08.2023 № 0108/2023/АЕА укладеного з ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4 ) ТОВ «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ» орендує нерухоме майно (приміщення під офіс), що знаходиться за адресою: 04655 м. Київ, вул. Полярна, будинок №20.
Згідно з п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням , є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів.
Згідно розділу І Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі - Порядок), зазначено, що цей Порядок розроблений відповідно до Податкового кодексу України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах.
Відповідно до п. 1.4 Порядку платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючи органи за основним місцем обліку.
Згідно з Порядком, об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків і зборів. Якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об'єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об'єкта у порядку, визначеному розділом VII цього Порядку. Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. У повідомленні за формою №20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду (п.8.2 - п.8.4 Порядку).
Отже, платник податків зобов'язаний подавати повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність, за формою №20-ОПП кожного разу після реєстрації, створення чи відкриття нових об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які проводиться діяльність.
Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.
Наказом Міністерства фінансів України від 24.06.2021 №323 пункт 8.4 Порядку доповнено новим абзацом, а саме: під час надання повідомлень за формою №20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об'єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об'єкти оподаткування - офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об'єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин). При цьому принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об'єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера.
«Тип об'єкта оподаткування» у повідомленні за формою №20-ОПП заповнюють згідно з довідником типів об'єктів оподаткування.
Згідно п.8.5 Порядку, у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об'єкта оподаткування.
Відповідно до пп.14.1.97 п.14.1 ст.14 ПК України лізингова (орендна) операція - господарча операція (крім операцій з фрахтування (чартеру) морських суден та інших транспортних засобів) фізичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних засобів у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за плату та на визначений строк.
Згідно з пп. 170.1.2 п. 170.1 ст. 170 ПК України податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості, інших, ніж зазначені в пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 ПК України (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.
У разі надання в оренду об'єкта нерухомого майна або його частини, повідомлення за ф. № 20-ОПП подається до контролюючих органів як власником нерухомого майна - орендодавцем, так і орендарем у порядку та строки, визначені пунктами 8.3-8.5 розділу VIII Порядку.
Кожному об'єкту оподаткування, що надається в оренду (орендується) присвоюється ідентифікатор, що прийнятий суб'єктом господарювання - орендодавцем (орендарем), а також зазначається фактичний стан об'єкта оподаткування на момент заповнення повідомлення за ф. № 20-ОПП.
Початком перебігу 10-денного строку є дата набуття права платником щодо об'єкту оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування, розпорядження об'єктом оподаткування.
Повідомлення за формою № 20-ОПП подається у відповідності до «Пам'ятки для заповнення Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» Порядку.
Так, відповідно до п. 9 Пам'ятки графа 12 «Реєстраційний номер об'єкта оподаткування» розд. 3 «Відомості про об'єкти оподаткування платника податків» Повідомлення за формою № 20-ОПП заповнюється у разі реєстрації об'єкта оподаткування у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, таким номером є: кадастровий номер - для земельної ділянки; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - для нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки; номер кузова транспортного засобу - для легкового автомобіля; номер шасі транспортного засобу - для вантажного автомобіля та причепа; бортовий реєстраційний номер - для суден; реєстраційний знак - для повітряних суден тощо).
Таким чином, при заповненні графи 12 розд. 3 Повідомлення за формою № 20-ОПП, інформація щодо об'єктів оподаткування, які мають реєстраційний номер зазначається по кожному об'єкту окремо.
Позивач посилається на те, що зміст норми п. 117.1 ст. 117 ПК України не містить правових підстав для накладення штрафу за кожним окремим об'єктом оподаткування по виявленому факту порушення суб'єктом господарювання порядку взяття на облік (реєстрацію) об'єктів оподаткування.
У контексті таких доводів позивача, суд зазначає, що відповідальність за неподання та порушення строків надання передбачена п. 117.1 ст. 117 ПК України, а саме неподання у строки та у випадках, передбачених ПК України, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених ПК України, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
Як передбачено в пунктах 8.2-8.4 Порядку № 1588, об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.
Якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об'єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об'єкта у порядку, визначеному розділом VII цього Порядку.
Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Отже, платник податків зобов'язаний подавати повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП кожного разу після реєстрації, створення чи відкриття нових об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.
Суд зазначає, що порушенням п. 63.3 ст. 63 ПК України вважається момент початку діяльності кожного з об'єктів, про які суб'єктом господарювання не повідомлено.
У разі виявлення в перевіряємому періоді факту неподання заяв про реєстрацію об'єктів оподаткування в контролюючих органах за формою №20-ОПП, штрафна санкція застосовується за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Таким чином, у разі встановлення фактів не повідомлення органу ДПС про наявні у суб'єкта господарювання об'єкти оподаткування або об'єкти, які пов'язанні з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, штрафна санкція має застосовуватись в залежності від кількості таких об'єктів, про які не повідомлено податковий орган за формою 20-ОПП чи повідомлено несвоєчасно.
Враховуючи вищезазначене, податкове повідомлення-рішення від 27.05.2024 за №32235000701 щодо визначення грошового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій за неподання повідомлень за формою 20-ОПП по 18 об'єктам оподаткування на суму 18 360, 00 грн. прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Беручи до уваги зазначене вище у сукупності, суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) було доведено правомірність прийнятого ним оскаржуваного рішення.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.