28 листопада 2025 року м. Київ справа №320/387/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Київське квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Міністерства оборони України, третя особа: Київське квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати підпункт 6.5 пункт 6 рішення Міністерства оборони України в особі об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур (ЄДРПОУ 00034022) від 25.07.2023 №10, затвердженого 15.08.2023 щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , серія і номер паспорту НОМЕР_2 , виданий 01.02.2001 Подільським РУ ГУ МВС України в місті Києві) внести зміни до її облікової справи та зарахувати її зі складом сім'ї 3 (три) особи на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов в м. Київ в загальну чергу з 11.05.1992;
- зобов'язати Міністерство оборони України в особі об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур (ЄДРПОУ 00034022) внести зміни до облікової справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , серія і номер паспорту НОМЕР_2 , виданий 01.02.2001 Подільським РУ ГУ МВС України в місті Києві) та зарахувати її зі складом сім'ї 3 (три) особи на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов в місті Київ в загальну чергу, з урахуванням попереднього часу перебування чоловіка ОСОБА_1 ОСОБА_2 на квартирному обліку за попереднім місцем проходження військової служби, тобто з 11.05.1992.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вона є дружиною померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 військового пенсіонера, який з 11.05.1992 перебував на квартирному обліку. Пояснює, що протоколом №1 від 21.12.2021 засідання об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України (далі - ОЖКАМОУ) та безпосередньо підпорядкованих структур внесено зміни в облікову справу її померлого чоловіка, зараховано його облікову справу та стан перебування в ОЖКАМОУ та БПС на неї, його дружину ОСОБА_1 , у складі сім'ї три особи у загальну чергу з 03.03.1995. На думку позивача, такі дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують її право на своєчасне забезпечення житловою площею, внаслідок чого ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом у цій справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог та просить суд відмовити в позові, оскільки всі військовослужбовці, що перебували на квартирному обліку та переміщались по службі після 03.03.1995, зараховувались на квартирний облік за новим місцем служби з цієї дати. Таким чином, за твердженням відповідача, відмова ОЖКАМОУ та БПС у внесенні змін до облікової справи позивача в частині зміни дати зарахування на квартирний облік у загальну чергу з 03.03.1995 на 11.02.1992 є правомірною.
Третя особа подала до суду письмові пояснення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є вдовою ветерана військової служби, полковника у відставці, ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 проходив військову службу у Збройних Силах України з 13.12.1986 по 06.12.2013 та був звільнений з військової служби у запас за пунктом "б" відповідно до наказу Міністра оборони України від 25.11.1013 №378.
ОСОБА_2 був зарахований на квартирний облік 11.05.1992, складом сім'ї три особи, що підтверджується довідкою Квартирно-експлуатаційної частини району м. Житомир від 14.09.1998, довідкою Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир від 20.07.2023 №1414 та копією списків військовослужбовців потребуючих поліпшення житлових умов станом на 15.07.1993.
Протоколом №1 від 21.12.2021 засідання об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур внесено зміни в облікову справу полковника у відставці ОСОБА_2 (померлого, свідоцтво про смерть НОМЕР_3 від 18.11.2021) та зараховано його облікову справу та стан перебування в ОЖКАМОУ та БПС на його дружину ОСОБА_1 у складі сім'ї 3 (три особи) у загальну чергу з 03.03.1995.
Позивач звернулась із заявою до Голови об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур де перебуває на квартирному обліку про внесення змін до облікової справи та зарахування її зі складом сім'ї три особи на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов в місті Київ - з 11.05.1992 (враховуючи початкову дату зарахування чоловіка ОСОБА_2 на квартирний облік у Збройних Силах України).
Відповідно до витягу із Протоколу об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур №10 від 25.07.2023, затвердженого 15.08.2023, ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до її облікової справи посилаючись на вимоги пункту 2 Положення №20, де зазначалось, що при переміщенні військовослужбовця в інший гарнізон йому зараховується попередній час перебування на квартирному обліку, але не раніше ніж з дня набрання чинності даного наказу, тобто з 03.03.1995.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернулась до суду із позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.
Згідно зі статтями 34 та 37 ЖК Української РСР потребуючими поліпшення умов визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством, а облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання.
Статтею 43 ЖК Української РСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пункту 2 наказу Міністерства оборони України від 03 лютого 1995 року № 20 «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України від 23 грудня 1992 року», при переміщенні військовослужбовця по службі в інший гарнізон йому зараховується попередній час перебування на квартирному обліку (в списках осіб, що користуються правом першочергового і позачергового отримання жилих приміщень), але не раніше ніж з дня набрання чинності цим наказом.
Наказом Міністра оборони України від 06 жовтня 2006 року № 577 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень. На підставі вказаного наказу наказ Міністра оборони України від 03 лютого 1995 року № 20 втратив чинність.
Наказ Міністра оборони України № 577 втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями».
На виконання пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Кабінет Міністрів України постановою від 03 серпня 2006 року № 1081 затвердив Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями. Пункт 4 цього порядку, зокрема, передбачає, що центральні органи виконавчої влади, які здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, правоохоронні органи спеціального призначення, Держспецтрансслужба та Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, видають нормативно-правові акти з питань забезпечення військовослужбовців житлом.
У пункті 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону про внесення змін до статті 12 зазначено - військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності цим Законом забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.
Абзац 4 пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону про внесення змін до статті 12 покладає зобов'язання на Кабінет Міністрів України забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
Спеціальним нормативним актом, що регулює прийняття на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, та був чинним на момент звернення позивача до житлової комісії з рапортом про внесення змін до облікової справи, є також Інструкція про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року №737 (далі - Інструкція № 737).
Пункт 2.15. Інструкції № 737 встановлює, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем проходження служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Отже, на час звернення позивача із заявою про визначення дати квартирного обліку нормативно-правові акти забезпечували збереження за військовослужбовцем прав на знаходження на квартирному обліку з дати первинної постановки на такий облік.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Як встановлено судом, покійний чоловік позивача вперше був зарахований на квартирний облік 11.05.1992.
Оскільки наказ Міністра оборони України від 03 лютого 1995 року № 20, на який посилалась житлова комісія при прийнятті спірного рішення втратив чинність, а оскаржувані дії відповідача призводять до порушення рівності в черговості забезпечення житлом військовослужбовців, які проходять військову службу, не змінюючи місця служби, та військовослужбовців, які внаслідок переїзду до іншого місця служби втрачають при цьому час квартирного обліку за попереднім місцем служби, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 07 червня 2018 року у справі № 362/4273/17, від 27 вересня 2018 року у справі № 362/4307/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 362/6383/16-ц, від 18 березня 2019 року у справі № 285/3566/17, від 10 жовтня 2019 року у справі № 359/1347/17, від 04 листопада 2019 року у справі № 362/776/19, від 20 березня 2019 року у справі № 760/750/16-ц, від 22 травня 2020 року у справі № 569/13485/17, від 03 червня 2020 року в справі № 552/7474/17, від 17 червня 2020 року у справі № 362/1421/18, від 05 серпня 2020 року у справі № 552/7905/17; від 20 грудня 2021 року у справі № 760/9430/18.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Частиною першою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі у розмірі, що належав до сплати під час звернення із позовною заявою у сумі 1073,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України в особі об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур в частині відмови змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 03.03.1995 на 11.05.1992, оформлене протоколом №10 об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур від 25.07.2023.
Зобов'язати Міністерство оборони України в особі об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих стуруктур змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік на дату 11.05.1992 та внести відповідні зміни в облікові документи щодо квартирної черги на отримання житла з урахуванням нової дати зарахування на квартирний облік.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Міністерства оборони України в особі об'єднаної житлової комісії апарату Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур (код ЄДРПОУ 00034022).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.