про залучення третьої особи
25 листопада 2025 року Справа 320/44415/25
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Войтович І.І.,
судді Басай О.В., Скрипка І.М.
при секретареві Парфьоновій А.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Шокун О.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника Кабінету Міністрів України про залучення Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністерства фінансів України, Міністерства оборони України до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України, яка полягає у не розробленні Порядку здійснення компенсації частини першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки відповідно до Умов забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України, та виплати додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби і ще 100 тисяч гривень після другого військовослужбовцям, які уклали перший контракт передбаченого пунктом 7-1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
- зобов'язати Кабінет Міністрів України у встановленому законодавством порядку розробити та затвердити Порядок здійснення компенсації частини першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки відповідно до Умов забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України, та виплати додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби і ще 100 тисяч гривень після другого військовослужбовцям, які уклали перший контракт передбаченого пунктом 7-1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи колегією суддів за правилами загального позовного провадження.
Остання дата судового засідання визначена на 25.11.2025 о 13:00.
14.11.2025 до відділу діловодства суду від представника Кабінету Міністрів України надійшло клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністерства фінансів України та Міністерства оборони України, оскільки судове рішення за наслідками розгляду адміністративного позову може вплинути на права та обов'язки цих осіб.
25.11.2025 до відділу діловодства суду через підсистему «ЄСІТС» Електронний суд від ОСОБА_1 надійшли заперечення на клопотання Кабінету Міністрів України про залучення до участі у справі третіх осіб, адже заявлене відповідачем клопотання є необґрунтованим, з огляду на те, що предмет спору стосується протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України пов'язаної із неприйняттям передбачених законом нормативно-правових актів, у самий час як особи, яких прагне залучити до участі у справі відповідач не є суб'єктами владних повноважень і не наділені повноваженнями на прийняття відповідних нормативно-правових актів, а відтак і рішення у цій справі не може вплинути на їхні права та обов'язки.
У судове засідання призначене на 25.11.2025 прибув представник відповідача, позивач брав участь у справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою додатку EasyCon.
В ході проведення підготовчого судового засідання судом було поставлено на обговорення клопотання відповідача про залучення до участі у справі третіх осіб, проти задоволення якого позивач заперечив, представник відповідача просив суд задовольнити дане клопотання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.11.2025 (вступна та резолютивна частина) колегія суддів з урахуванням викладених сторонами позицій ухвалила задовольнити клопотання представника Кабінету Міністрів України, при вирішенні якого колегія суддів виходила з наступного.
Відповідно, за частиною другою статті 49 КАС України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
При цьому, метою участі третіх осіб у справі є відстоювання ними власних прав і законних інтересів, на які може справити вплив рішення чи ухвала суду. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає в процесі на боці тієї сторони, з якою в неї існують певні правові відносини. Залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, до участі у справі вирішується адміністративним судом з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес до даної справи. Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.
Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є не розроблення Кабінетом Міністрів України Порядку здійснення компенсації частини першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки відповідно до Умов забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України, та виплати додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби і ще 100 тисяч гривень після другого військовослужбовцям, які уклали перший контракт передбаченого пунктом 7-1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до повноважень Кабінету Міністрів України він спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Приписами Закону України «Про Кабінет Міністрів України» проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Секретаріатом Кабінету Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.
Таким чином, Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України як один із центральних органів виконавчої влади, який є частиною уряду безпосередньо бере участь у розробці проектів актів, які у подальшому виносяться на розгляд Кабінету Міністрів України.
За наведеного, враховуючи владно - управлінські функції Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, які зокрема охоплюють нормотворчу, координаційну, експертну та контрольну діяльність, суд вважає за необхідне залучити його до участі у справі в якості третьої особи, яка не являє самостійних вимог на предмет спору, оскільки прийняте рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Мінекономіки.
Поряд з цим, відповідно до Положення про Міністерство фінансів України одним із основних завдань Мінфіну є забезпечення формування та реалізація державної фінансової, бюджетної та боргової політики, державної політики у сфері міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів, державної політики у сфері державного пробірного контролю, бухгалтерського обліку та аудиту
Зокрема, ч. 2 ст. 4 Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» дозволено Міністерству фінансів України на підставі рішення Кабінету Міністрів України вносити зміни до розпису спеціального фонду Державного бюджету України з метою відображення очікуваних надходжень у 2025 році кредитів (позик), залучених державою від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів, та витрат за відповідними бюджетними програмами з коригуванням відповідних показників фінансування, видатків та кредитування, граничних обсягів дефіциту державного бюджету і державного боргу, визначених цим Законом, а також перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету між такими бюджетними програмами головних розпорядників коштів державного бюджету в межах загального обсягу залучення таких кредитів (позик), затвердженого у додатку № 8 до цього Закону.
Враховуючи, що Міністерство фінансів України формує та реалізує державну фінансову, бюджетну та податкову політики, управління державними фінансами, а також контроль за дотриманням бюджетного законодавства, то суд приходить до висновку, що прийняте рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Мінфіну.
Центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили та Держспецтрансслужба є Міністерство оборони України (далі - Міноборони).
Міноборони забезпечує формування та реалізує зокрема державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Пунктом 7-1 ст. 12 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50 відсотків першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки відповідно до Умов забезпечення приватним акціонерним товариством "Українська фінансова житлова компанія" доступного іпотечного кредитування громадян України, та додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби, та ще 100 тисяч гривень після другого.
Компенсація надається військовослужбовцю лише один раз протягом усього часу проходження ним військової служби.
Порядок та умови надання військовослужбовцям такої компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до умов забезпечення приватним акціонерним товариством "Українська фінансова житлова компанія" доступного іпотечного кредитування громадян України пунктом 11 встановлено, що роботодавцем кандидата або заінтересованою стороною може здійснюватися компенсація: першого внеску або його частини за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки; частини процентної ставки; частини суми повернення кредиту.
Виплата компенсації першого внеску або його частини, частини процентної ставки, частини суми повернення кредиту здійснюється роботодавцем кандидата або заінтересованою стороною в межах затверджених на відповідний рік бюджетних призначень, за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, у порядку, визначеному роботодавцем кандидата або заінтересованою стороною.
Виплата компенсації першого внеску або його частини, частини процентної ставки, частини суми повернення кредиту може надаватися відповідно до законодавства на підставі регіональних та місцевих іпотечних програм за рахунок місцевих ресурсів (місцевих бюджетів).
Таким чином, в розумінні умов пункту 11 умов забезпечення приватним акціонерним товариством "Українська фінансова житлова компанія" доступного іпотечного кредитування громадян України, Міністерство оборони України виступає як роботодавець, оскільки контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає саме Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Враховуючи встановлені вище положення чинного законодавства, предмет та підстави позову, прийняте рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства оборони України, а тому наявні підстави для залучення його у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору на стороні відповідача.
Керуючись статтями 12, 49, 180, 181, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити клопотання представника Кабінету Міністрів України.
Залучити Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України (ЄДРПОУ: 37508596, 01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2), Міністерство фінансів України (ЄДРПОУ:00013480, 04071, м. Київ, вул. Межигірська, буд. 11), Міністерство оборони України (ЄДРПОУ: 00034022, 03168, м. Київ, проспект Повітряних Сил, буд. 6) до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Зобов'язати позивача надіслати/вручити третім особам позовну заяву з додатками.
Встановити третім особам строк на подання пояснень щодо предмету спору протягом трьох днів з моменту отримання ухвали суду та позовної заяви.
Відкласти розгляд справи на 11.12.2025 о 12:30 год.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання складом суду та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Войтович І. І.
Судді
Басай О.В.
Скрипка І.М.
Повний текст ухвали виготовлено 28.11.2025 року