Рішення від 28.11.2025 по справі 320/23911/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року Київ справа №320/23911/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Підприємства об'єднання громадян "Конкордія" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Підприємство об'єднання громадян "Конкордія" (далі - позивач, ПОГ "Конкордія", підприємство) із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - відповідач, ГУ ДПС у Київській області, контролюючий орган), в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.04.2025 № 162700705 форми "В1", яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування на суму 32 137 879,00 грн і застосовано штрафну санкцію в розмірі 8 034 469,75 грн;

- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.04.2025 № 162610705 форми "В4", яким встановлено суму завищення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сумі 36 838 123 грн.

Обґрунтовуючи позов підприємство зазначає, що сума податкового кредиту була сформована за рахунок ПДВ, сплаченого при митному оформленні імпортованого товару, сплата якого відображається в електронній базі СЕА ПДВ та у доступних відповідачу базах даних Державної митної служби України.

Позивач вказує, що в межах спірних правовідносин, враховуючи здійснені господарські операції, підлягає застосуванню саме митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України. Відповідачем не заперечується факт ввезення товару на митну територію України, не заперечується факт наявності ВМД, не заперечується факт сплати митних платежів за ВМД, які стали підставою для формування від'ємного значення.

Позивачем було надано всі первинні документи, які підтверджують здійснення господарських операцій. Підприємством зауважено, що протягом січня, лютого, березня, квітня, травня, листопада 2024 року, січня 2025 року - імпорт товару здійснювався на пряму. Придбаний товар позивач використав в господарській діяльності, що підтвердив відповідними первинними документами.

До первинних документів контролюючий орган під час проведеної перевірки зауважень не мав та про такі не зазначив.

ПОГ "КОНКОРДІЯ" додає, що відповідно до Розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 05.04.2021 № 189 отримувало дозвіл на право користування пільгами з оподаткування підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю, що відповідачем не заперечується.

Позивач зауважує, що віднесення позивача до переліку "ризикових платників податків" не може бути єдиною та безумовною підставою для не підтвердження сформованого податкового кредиту з податку на додану вартість. Твердження відповідача про відсутність підстав на податковий кредит з податку на додану вартість спростовується наявними доказами, які підтверджують рух активів (товарів та коштів), перевірених контролюючим органом в ході перевірки та до яких зауважень останній не мав.

Також зазначає, що матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не є доказом, а лише відомостями про джерело тих обставин, які можуть стати доказами у податковому спорі після їх закріплення належним процесуальним шляхом. Внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей по кримінальному провадженню не спростовує фактичного здійснення операцій між позивачем та його контрагентами, адже наявність досудового розслідування не дає підстав для автоматичного висновку про нереальність господарських операцій. Додає, що сам по собі факт порушення кримінальної справи щодо посадових осіб контрагентів позивача не може слугувати належним доказом фіктивності розглядуваних господарських операцій та не тягне за собою правових наслідків для позивача.

Відповідач наполягає на правомірності винесених спірних податкових повідомлень-рішень та зауважив, що за наслідками проведеної перевірки, реальність вчинення господарських операцій ПОГ "КОНКОРДІЯ" неможливо підтвердити, оскільки рішеннями від 05.02.2020 № 18849 та від 15.04.2024 № 9749 було встановлено наявність ризикових операцій та надано підприємству статус "відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" у зв'язку із тим, що встановлено наявність ризикових операцій, постачання товарiв / послуг за вiдсутностi необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй / розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi. При цьому вiдсутнє придбання послуг iз оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг iз оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг iз оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо, а також накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi та/або за вiдсутностi придбання послуг зберігання.

Також вказує, що в Єдиному реєстрі досудових розслідувань внесено кримінальні провадження за № 42020000000002101 від 03.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111, ч. 3 ст.212 КК України, № 42021100000000207 від 23.03.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205-1, ч.5 ст.191 КК України, № 42017000000000988 від 29.03.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366, ч.1 ст. 212 КК України, № 32020100000000138 від 13.03.2020 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України, № 32020080000000010 від 24.02.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205-1, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 222, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України. Встановлена інформація за вказаними кримінальними провадженнями підлягала безпосередній перевірці та врахуванню контролюючим органом під час визначення реальності господарських операцій ПОГ "Конкордія", за наслідками яких підприємством формувався податковий кредит та заявлення ПДВ до бюджетного відшкодування у спірному періоді. Наполягає, що наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податків. Та, оскільки реальність вчинення господарських операцій ПОГ "КОНКОРДІЯ" не підтверджується, а наслідком для податкового обліку є лише фактичний рух активів задекларований на папері, перевірені первинні документи підприємства не можуть бути підставою для формування ним заявленого податкового кредиту.

Додає, що використання податкової пільги відповідно до п.8 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, надає можливість, як підприємству громадської організації інвалідів, де кількість працюючих кількість становить не менше 50 %, реалізовувати виготовлений товар з нульовою ставкою, що є причиною виникнення від'ємного значення по податку на додану вартість. Однак за встановленою інформацією, інваліди працевлаштовані на ПОГ "КОНКОРДІЯ" лише формально, а більшість таких інвалідів не знають про своє працевлаштування на даному підприємстві.

Відповідач вважає, що перевіркою підтверджено встановлене завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з ПДВ з додатками за січень 2025 року у розмірі 32 137 879,00 грн та завищення суми від'ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за січень 2025 року у розмірі 36 838 123,00 грн, та доводи позивача не спростовують правомірність висновків документальної позапланової виїзної перевірки.

Ухвалою суду від 23.05.2025 позовну заяву Підприємства об'єднання громадян "Конкордія" залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.09.2025 закрито підготовче провадження у справі № 320/23911/25 та призначено справу до судового розгляду по суті.

Згідно з протокольною ухвалою суду від 28.10.2025 розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив таке.

Головним управлінням ДПС у Київській області на підставі направлення від 12.03.2025 № 2728/10-36-07-05 виданого Головним управлінням ДПС у Київській області та наказу Головного управління ДПС у Київській області від 11.03.2025 № 995-п "Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВА ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) на підставі п.п. 191.1.1 п. 191.1 ст. 191, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п.п. 69.22 п. 69, підрозд. 10 розд. ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі Кодекс), проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПІДПРИЄМСТВА ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 20.02.2025 № 9038288874 від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування.

За результатами перевірки складено акт (далі - Акт перевірки) від 25.03.2025 № 15286/10-36-07-05/41813948 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВО ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету", яким встановлено порушення платником податків вимог п. 44.1, п. 44.3, ст. 44, п. 85.2 ст. 85, п.198.3, п.198.6 ст. 198, п. 200.1 п. 200.2 п. 200.4 п 200.7 п. 200.8 п. 200.9 ст. 200 Податкового Кодексу України в результаті чого:

- завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість (рядок 20.2.1) по декларації з податку на додану вартість з додатками за січень 2025 року у розмірі 32 137 879,00 грн;

- завищено суму від'ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р.21 Декларації) за січень 2025 року у розмірі 36 838 123,00 грн.

До зазначених висновків контролюючий орган дійшов у зв'язку із тим, що реальність вчинення господарських операцій ПОГ "КОНКОРДІЯ" неможливо підтвердити у зв'язку з прийнятими рішеннями (від 05.02.2020 № 18849 та від 15.04.2024 № 9749) про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, якими встановлено наявність ризикових операцій та надано статус "відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" з наступної причини: наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій. Під час перевірки встановлено, що в рамках досудового розслідування у кримінальному проваджені внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002101 від 03.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111, ч. 3 ст.212 КК України, встановлено, що ПОГ "КОНКОРДІЯ" протягом 2019-2021 років сформувало значний обсяг податкового кредиту за рахунок укладання формальних договорів купівлі-продажу фактично раніше реалізованих товарів з підприємствами імпортної або транзитної груп. Нібито використовуючи власні виробничі потужності здійснено виготовлення продукції (одяг, взуття та сумки, що були у використанні) та реалізовано в адресу не встановлених платників податків, які не є платниками ПДВ. При цьому за наявними даними, фактичної поставки сировини, виробництва нових товарів та їх реалізація не відбувається.

Висновки Акта перевірки стали підставою для прийняття податкових повідомлень - рішень від 15.04.2025:

- № 162700705 форми "В1", яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування на суму 32 137 879,00 грн та застосовано штрафну санкцію в розмірі 8 034 469,75 грн:

- № 162610705 форми "В4", яким встановлено суму завищення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сум 36 838 123 грн.

Не погоджуючись із вказаними податковим повідомленням-рішенням, підприємство звернулось до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно, предметом спору у справі є податкові повідомлення-рішення від 15.04.2025 № 162700705, № 162610705, що винесені Головним управлінням ДПС у Київській області, які підлягають перевірці судом на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з дотриманням судом принципів адміністративного судочинства визначені в ч. 3 цієї ж статті кодексу.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зокрема в силу ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною третьою статті 2 КАС України визначено, що основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; 5) обов'язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.

За ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з висновками Верховного Суду, викладених у постанові від 22 квітня 2021 року у справі № 826/15741/18, з метою безумовного дотримання конституційного принципу, визначеного у статті 129 Конституції України, в частині третій статті 2 та статті 9 КАС України закріплено, що до основних засад (принципів) адміністративного судочинства належить, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Загалом принцип змагальності прийнято розглядати як основоположний компонент концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що також включає споріднені принципи рівності сторін у процесі та ефективної участі.

Принцип змагальності судового провадження охоплює собою право особи, крім можливості подавати власні докази, знати про існування всіх представлених доказів та пояснень іншими учасниками справи, оскільки вони можуть вплинути на рішення суду, мати можливість знайомитись з матеріалами справи та робити з них копії, а також володіти відповідними знаннями (залучати професійного представника) та змогу коментувати представлені докази та пояснення у належній формі та у встановлений час.

Таким чином, принцип змагальності спільно з принципом рівності є одним з основних елементів поняття "право на справедливий суд", що гарантоване Конвенцією.

Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 3 ст. 3 КАС України).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вказана норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Вирішуючи цей спір суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов'язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин) (надалі - ПК України).

Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.2. пункту 75.1. статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з підпунктом 78.1.8 пункту 78.1. статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Відповідно до пункту 78.4. статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно з пунктами 42.1, 42.2 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

За змістом пункту 78.5 статті 78 ПК України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

За правилами підпункту "в" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку із ввезення товарів на митну територію України.

Згідно з пунктом 187.8 пункту 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Відповідно до підпункту "ґ" пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пункту 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з, зокрема, ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

За правилами абзаців першого, другого пункту 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Пункт 200.1 статті 200 ПК України передбачає, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.4 статті 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.7 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

В свою чергу пункт 201.12 статті 200 ПК України передбачає, що у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Верховний Суд у постанові від 03.10.2023 у справі № 640/16289/22 дійшов висновку, що з моменту подання платником податків митної декларації для митного оформлення ввезених на митну територію України товарів у останнього виникають відповідні податкові зобов'язання зі сплати податку на додану вартість. Після сплати цього податку до бюджету платник податків набуває право на віднесення таких сум до податкового кредиту відповідного періоду. Таке розуміння норм Податкового кодексу України відповідає характеру і змісту правового регулювання податку на додану вартість та суті його адміністрування, оскільки право на податковий кредит перебуває у прямій залежності саме від факту сплати відповідної суми податку на додану вартість до бюджету. При цьому митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, є належним документом, що посвідчує право на віднесення сплачених сум податку на додану вартість до податкового кредиту за відповідний період, оскільки вона підтверджує фактичну сплату суми податку до відповідного бюджету.

Верховний Суд у постанові від 23.05.2024 у справі № 380/5557/22 погодився із таким висновком, не вбачав підстав відступу від нього та зазначив, що пункт 198.6 статті 198, пункт 201.12 статті 201 ПК України у своєму взаємозв'язку імперативно вказують на те, що задекларовані платником податків показники податкового кредиту, сформованого за наслідками ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України, мають бути підтверджені саме шляхом надання до перевірки відповідних митних декларацій, на підставі яких були здійснені такі операції.

Зі встановлених судом висновків Акта перевірки випливає, що контролюючий орган для визначення нереальності вчинення ПОГ "Конкордія" господарських операцій у спірному періоді, застосував рішення від 05.02.2020 № 18849 та від 15.04.2024 № 9749, якими встановлено наявність ризикових операцій та надано статус підприємству "відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" оскільки постачання товарiв / послуг за вiдсутностi необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй / розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об'єкти оподаткування), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi. При цьому вiдсутнє придбання послуг iз оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг iз оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг iз оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо, а також накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi та/або за вiдсутностi придбання послуг зберігання.

Також контролюючим органом під час перевірки встановлено обставини про те, що в рамках досудового розслідування у кримінальному проваджені внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002101 від 03.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111, ч. 3 ст.212 КК України, встановлено, що ПОГ "КОНКОРДІЯ" протягом 2019-2021 років сформувало значний обсяг податкового кредиту за рахунок укладання формальних договорів купівлі-продажу фактично раніше реалізованих товарів з підприємствами імпортної або транзитної груп. Нібито використовуючи власні виробничі потужності здійснено виготовлення продукції (одяг, взуття та сумки, що були у використанні) та реалізовано в адресу не встановлених платників податків, які не є платниками ПДВ. При цьому за наявними даними, фактичної поставки сировини, виробництва нових товарів та їх реалізація не відбувається.

Суд враховує та зазначає, що ПОГ "КОНКОРДІЯ" має основний вид діяльності: 14.19 Виробництво іншого одягу й аксесуарів.

Для здійснення господарської діяльності у ПОГ "КОНКОРДІЯ" були наявні працівники та основні засоби, що підтверджується, відповідно штатним розписом: грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, травень 2024 року, листопад 2024 року; розрахунковою відомістю із заробітної плати грудень 2022 року, січень 2023року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, травень 2024 року, листопад 2024 року; табелем обліку використано робочого часу працівників за грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, травень 2024 року, листопад 2024 року; списком працюючих осіб з інвалідністю грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, квітень 2023 року, травень 2023 року, січень 2024 року, лютий 2024 року, березень 2024 року, квітень 2024 року, травень 2024 року, листопад 2024 року.

Оренда приміщень підтверджується наступними первинними документами: Акт надання послуг від 31.12.2022 № 48, Акт надання послуг від 31.12.2022 № 2197 (компенсація комунальних послуг), Акт надання послуг від 31.12.2022 № 16, Акт надання послуг від 31.01.2023 № .3, Акт надання послуг від 28.02.2023 № 7, Акт надання послуг від 28.02.2023 № 7, Акт надання послуг від 31.03.2023 № 45, Акт надання послуг від 31.03.2023 № 11, Акт надання послуг від 30.04.2023 № 69, Акт надання послуг від 30.04.2023 № 129 (відшкодування екплуатаційних та комунальних витрат), Акт надання послуг від 30.04.2023 № 18, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 25, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 95, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 179 (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат); Договір суборенди № ЗК-02/01-24/04 від 02 січня 2024 року, Акт прийому-передачі від 02.01.2024; Договір суборенди нежитлового приміщення № 10470191 від 17.07.2023, Акт прийому- передачі нежитлового приміщення від 17.07.2023, Договір суборенди приміщення № 050521-1 від 05.05.2021, Акт приймання - передачі від 05.05.2021, Акт приймання - передачі від 05.05.2021, Додаток № 3 до Договору; Договір № 21/03/03-1 від 01.03.2021, Додаток № 1 "Про суборендну плату" від 01.03.2021; Договір оренди нежитлового приміщення № 07/03/109 від 15.02.2021; Акт надання послуг № 17 від 31.03.2021, Акт наданих послуг № 5 від 31.05.2021, Акт наданих послуг № 28 від 31.05.2021, Акт наданих послуг № 6 від 30.06.2021, Акт наданих послуг № 33 від 30.06.2021, Акт здачі приймання-робіт № 2901 від 18.06.2021, Акт здачі приймання - робіт № 3643 від 18.06.2021, Акт наданих послуг № 38 від 31.07.2021, Акт наданих послуг № 7 від 31.07.2021, Акт наданих послуг № 8 від 31.08.2021, Акт наданих послуг № 47 від 31.08.2021, Акт надання послуг від 31.01.2023 № 1, Акт надання послуг від 28.02.2023 № 2, Акт надання послуг від 31.03.2023 № 3, Акт надання послуг від 30.04.2023 № 4, Акт надання послуг від 31.05.2023 № 5.

Наявні рахунки на оплату: № 48 від 02.12.2022, № 3 від 04.01.2023, № 7 від 02.02.2023, № 7 від 02.02.2023, № 11 від 03.03.2023, № 18 від 03.04.2023, № 25 від 01.05.2023.

Інвалідність працівників підтверджена Витягами із Актів огляду МСЕК, які надавалися під час перевірки, жодних зауважень до яких у контролюючого органу не було.

Так, в процесі господарської діяльності ПОГ "КОНКОРДІЯ" здійснюється імпорт одягу, який був у користуванні (секонд хенд), його обробка та подальша реалізація (в тому числі на умовах експорту), а саме:

- одяг і додаткові речі до одягу та їх частини, вживані, ступінь зносу до 28 %, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках;

- взуття вживане, ступінь зносу до 28 %, призначене для подальшого використання, невідсортоване, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії (зимове, весняно-осіннє, літнє), продезінфіковане, у мішках;

- вироби з текстильних матеріалів (дорожні пледи, постільна білизна, скатертини), вживані, ступінь зносу до 28 %, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках;

- сумки дамські, вживані, ступінь зносу до 28 %, призначені для подальшого використання, невідсортовані, без індивідуальної упаковки, першої, другої та третьої категорії, продезінфіковані, у мішках.

Перевіркою перевірялось декларування ПОГ "Конкордія" за січень 2025 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 20.02.2025 № 9038288874 від'ємне значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування.

Основним чинником виникнення від'ємного значення з ПДВ встановлено застосування норми п.8 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, відповідно до якого "на період до 1 січня 2025 року за нульовою ставкою оподатковується податком на додану вартість постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю і є їх власністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.

ПОГ "КОНКОРДІЯ" відповідно до Розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 05.04.2021 № 189 отримувало дозвіл на право користування пільгами з оподаткування підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю, і відповідності до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статті 14-2 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2007 року № 1010 (із змінами), протоколу від 03 вересня 2021 року № 3 засідання комісії з питань доцільності надання дозволів на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю та фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі, цільової позики заявникам-роботодавцям, заснованим громадськими організаціями осіб з інвалідністю Київської обласної державної адміністрації.

Дозвіл отримано на застосування пільги відповідно до пункту 142.1 статті 142 "Податок на прибуток підприємств" та абзацу першого п. 8 підрозділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, строк користування податковими пільгами: дата початку 01.04.2021, що відповідачем не заперечується.

ПОГ "Конкордія" було укладено контракти № KR-KK-01 від 01.08.2022 з KEROPANKA SP.ZO.O, № 02/2023/ІС від 20.02.2023 з "IFS INTERNATIONAL GIDA PETROL URUNLERI TURISM INSAAT VE TICARET LIMITED SIRKETI", № SKC-KK-05 від 10.05.2023 з SK COMMODITES S.R.O, № EG-KK-02 від 10.08.2022 з EBIMEX GRUPA SP.ZO.O, № COM - KK-04 від 14.04.2023 з COMFORT SP.ZO.O, № DE-KK-03 від 26.08.2022 з DERIVADA VARIAVEL-UNIPESSOAL LDA.

За вказаними контрактами Продавець (нерезиденти) зобов'язуються передати Покупцю (ПОГ "Конкордія") одяг, взуття, що були у користуванні. Товар, що підлягає продажу, поставляється Покупцю на митну територію України. Продавець зобов'язаний нести всі ризики пошкодження чи втрати товару до моменту його передачі у розпорядження Покупця.

Для здійснення господарської діяльності, ПОГ "Конкордія" укладено договори комісії: № МN-KN-1 від 01.12.2021 з ТОВ "МАНАВГАТ", № SMI-KN-2 від 01.11.2022 з ТОВ "СМІЧОВ"; № 6-РІТ-KN від 01.05.2023 з ТОВ "Рітаріс", № 3 від 02.03.2021 з ПОГ "Текстиль-трейд"; № IFKN/11 від 04.11.2021 з ТОВ "ІФАГОР", за умовами яких комісіонер зобов'язується за дорученням комітента здійснювати від свого імені та за рахунок комітента за обумовлено договором винагороду такі дії:

- придбання у нерезидентів України вживаних одягу, взуття, речей. Асортимент, кількість, ціна та інші характеристики зазначеного товару визначаються у Додатках до цього договору, які є його невід'ємною частиною;

- укладає імпортні зовнішньоекономічні договори купівлі-продажу товару з нерезидентами України;

- збереження та транспортування товару відповідно до базису поставки за контрактом;

- укладає необхідні договори митного оформлення товару при отриманні та за необхідності може виконувати всі необхідні митні платежі.

Відповідно до пункту 1.2 договору товар, що пройшов митне оформлення передається комісіонером комітенту, та є власністю комітента.

Товар, що є предметом цього договору, передається комісіонером комітенту за актом приймання-передачі у місці зберігання відповідними паріями товару та/або частинами партії товару згідно Додатку, який складається на кошту партію товару окремо, за адресою, зазначеною у відповідному додатку (пункт 1.3 договору).

Згідно з пунктом 1.4 договору сторони погодили, що вантажоодержувачем товару буде безпосередньо сам комісіонер.

Пунктом 3.1 договору визначено, що імпортна ціна товару вказується в Додатках до цього договору, які є невід'ємною частиною.

Комітент перераховує грошові кошти для оплати продавцям нерезидентам України за поставлений товар на поточний рахунок комісіонера, зазначений в п.8 цього договору, в національній валюті Україні - гривні. Купівлю валюти для розрахунків із нерезидентами продавцям за поставлений товар комісіонер здійснює самостійно та приймає на себе всі ризики щодо коливання курсі іноземної валюти (пункт 3.2 договору).

Відповідно до пункту 3.4 договору ціною цього договору є вартість наданих комісіонером послуг відповідно до Звітів комісіонера та актів прийому-передачі наданих послуг.

Вимоги щодо Товару, який поставлявся Комісіонером за Договором комісії, а також строки, терміни і умови поставки, розмір комісійної винагороди визначалися сторонами щодо кожної окремої поставки у відповідному додатку до Договору комісії.

Господарські операції з комісіонерами підтверджуються Актами прийому передачі товару з Комісії, Додатками до договорів комісії, звітами комісіонера, Акти надання послуг. Жодних зауважень до наданих документів Акт перевірки не містить.

Суд зазначає, що позивачем здійснено операції з імпорту на митну територію України товару (одягу, взуття, що було у користуванні), які стали підставою для формування від'ємного значення, що підтверджується вантажно-митними деклараціями (далі по тексту - ВМД), які були надані до перевірки, що підтверджується самим Актом перевірки, та не заперечується відповідачем.

Здійснення операцій підтверджується ВМД, які наявні у матеріалах справи та досліджені судом:

- грудень 2022 року: UA205050/2022/083257 від 31.12.2022; UA205050/2022/083046 від 29.12.2022; UA205050/2022/082889 від 29.12.2022; UA205140/2022/093738 від 29.12.2022; UA205050/2022/082707 від 28.12.2022; UA205050/2022/082541 від 27.12.2022; UA205050/2022/082532 від 27.12.2022; UA205050/2022/082526 від 27.12.2022; UA209230/2022/026822 від 27.12.2022; UA205050/2022/082492 від 26.12.2022; UA205140/2022/092986 від 26.12.2022; UA205050/2022/082347 від 26.12.2022; UA205050/2022/082335 від 26.12.2022; UA205050/2022/082330 від 26.12.2022; UA205050/2022/082326 від 26.12.2022; UA209230/2022/026453 від 26.12.2022; UA209230/2022/026441 від 26.12.2022; UA209230/2022/025965 від 23.12.2022; UA209230/2022/025377 від 23.12.2022; UA205140/2022/091593 від 20.12.2022; UA209230/2022/023831 від 19.12.2022; UA209230/2022/023027 від 16.12.2022; UA205140/2022/090334 від 15.12.2022; UA209230/2022/021376 від 12.12.2022; UA205140/2022/089225 від 12.12.2022; UA205140/2022/089197 від 12.12.2022; UA209230/2022/021172 від 12.12.2022; UA205140/2022/088715 від 09.12.2022; UA205140/2022/088382 від 08.12.2022; UA209230/2022/019828 від 08.12.2022; UA205050/2022/078772 від 07.12.2022; UA205050/2022/078573 від 06.12.2022; UA205140/2022/087269 від 05.12.2022; UA205140/2022/087272 від 05.12.2022; UA205140/2022/087263 від 05.12.2022; UA209230/2022/018309 від 05.12.2022; UA205140/2022/087184 від 05.12.2022; UA209230/2022/018249 від 05.12.2022; UA205140/2022/086799 від 02.12.2022; UA209230/2022/017294 від 02.12.2022; UA209230/2022/017307 від 02.12.2022; UA209230/2022/017289 від 02.12.2022; UA205050/2022/077581 від 01.12.2022; UA205050/2022/077496 від 01.12.2022; UA205050/2022/077366 від 30.11.2022;

- січень 2023 року: UA209230/2023/001335 від 09.01.2023; UA205140/2023/000026 від 02.01.2023; UA205050/2023/003773 від 02.01.2023;

- лютий 2023 року: UA209230/2023/020371 від 28.02.2023; UA205050/2023/015945 від 28.02.2023; UA205050/2023/016069 від 27.02.2023; UA205050/2023/015737 від 25.02.2023; UA209230/2023/018934 від 24.02.2023; UA205140/2023/014695 від 23.02.2023; UA205050/2023/015059 від 23.02.2023; UA205050/2023/015053 від 23.02.2023; UA205050/2023/014967 від 22.02.2023; UA205050/2023/014758 від 22.02.2023; UA205050/2023/014781 від 22.02.2023; UA205050/2023/014766 від 22.02.2023; UA209230/2023/017909 від 22.02.2023; UA205050/2023/014772 від 22.02.2023; UA209230/2023/017613 від 21.02.2023; UA209230/2023/017598 від 21.02.2023; UA205050/2023/014548 від 21.02.2023; UA209230/2023/017314 від 21.02.2023; UA209230/2023/017220 від 20.02.2023; UA209230/2023/017191 від 20.02.2023; UA209230/2023/015532 від 16.02.2023; UA205050/2023/013137 від 15.02.2023; UA205140/2023/012056 від 15.02.2023; UA205050/2023/013097 від 15.02.2023; UA205050/2023/013114 від 15.02.2023; UA205050/2023/013085 від 15.02.2023; UA205050/2023/013107 від 15.02.2023; UA205050/2023/013092 від 15.02.2023; UA205140/2023/012051 від 15.02.2023; UA205050/2023/012924 від 14.02.2023; UA205050/2023/012816 від 14.02.2023; UA209230/2023/014660 від 14.02.2023; UA205050/2023/012806 від 14.02.2023; UA205050/2023/012808 від 14.02.2023; UA209230/2023/014511 від 14.02.2023; UA209230/2023/014065 від 13.02.2023; UA209230/2023/014044 від 13.02.2023; UA205050/2023/012502 від 13.02.2023; UA205050/2023/011705 від 09.02.2023; UA205050/2023/011717 від 09.02.2023; UA205050/2023/011435 від 08.02.2023; UA209230/2023/011972 від 07.02.2023; UA205050/2023/011217 від 07.02.2023; UA205050/2023/011214 від 07.02.2023; UA209230/2023/011759 від 07.02.2023; UA205050/2023/011212 від 07.02.2023; UA205050/2023/011206 від 07.02.2023; UA209230/2023/011698 від 07.02.2023; UA209230/2023/011425 від 06.02.2023; UA209230/2023/011424 від 06.02.2023; UA205050/2023/010954 від 06.02.2023; UA205140/2023/009139 від 06.02.2023; UA205050/2023/010948 від 06.02.2023; UA205050/2023/010941 від 06.02.2023; UA209230/2023/011283 від 06.02.2023; UA205050/2023/010925 від 06.02.2023; UA205050/2023/010773 від 04.02.2023; UA205050/2023/010429 від 03.02.2023; UA205050/2023/010441 від 03.02.2023; UA205050/2023/010432 від 03.02.2023;

- березень 2023 року: UA205140/2023/025102 від 30.03.2023; UA205050/2023/023903 від 28.03.2023; UA205140/2023/024492 від 28.03.2023; UA205050/2023/023852 від 28.03.2023; UA205140/2023/024382 від 28.03.2023; UA205140/2023/024310 від 28.03.2023; UA205050/2023/023688 від 28.03.2023; UA205050/2023/023412 від 27.03.2023; UA209230/2023/031649 від 27.03.2023; UA209230/2023/031566 від 27.03.2023; UA209230/2023/030852 від 24.03.2023; UA209230/2023/029744 від 22.03.2023; UA205050/2023/021913 від 21.03.2023; UA205050/2023/021840 від 21.03.2023; UA205050/2023/021837 від 21.03.2023; UA205050/2023/021821 від 21.03.2023; UA205050/2023/021820 від 21.03.2023; UA205050/2023/021798 від 21.03.2023; UA209230/2023/028627 від 20.03.2023; UA209230/2023/028628 від 20.03.2023; UA209230/2023/028629 від 20.03.2023; UA205050/2023/021537 від 20.03.2023; UA209230/2023/028590 від 20.03.2023; UA209230/2023/028570 від 20.03.2023; UA209230/2023/028571 від 20.03.2023; UA205050/2023/021432 від 20.03.2023; UA205050/2023/021375 від 19.03.2023; UA205050/2023/021280 від 18.03.2023; UA209230/2023/027771 від 17.03.2023; UA209230/2023/027700 від 17.03.2023; UA205050/2023/020926 від 17.03.2023; UA205140/2023/020943 від 16.03.2023; UA205140/2023/020938 від 16.03.2023; UA205140/2023/020791 від 16.03.2023; UA209230/2023/026672 від 15.03.2023; UA205050/2023/020318 від 15.03.2023; UA205050/2023/020311 від 15.03.2023; UA205050/2023/020298 від 15.03.2023; UA209230/2023/026337 від 14.03.2023; UA205050/2023/020040 від 14.03.2023; UA205050/2023/020037 від 14.03.2023; UA205050/2023/020017 від 14.03.2023; UA205050/2023/019996 від 14.03.2023; UA205140/2023/020068 від 14.03.2023; UA209230/2023/025659 від 13.03.2023; UA209230/2023/025644 від 13.03.2023; UA209230/2023/023897 від 08.03.2023; UA209230/2023/023605 від 07.03.2023; UA209230/2023/023362 від 07.03.2023; UA205050/2023/017881 від 06.03.2023; UA205050/2023/017836 від 06.03.2023; UA209230/2023/022826 від 06.03.2023; UA209230/2023/022848 від 06.03.2023; UA209230/2023/021266 від 01.03.2023; UA205050/2023/016663 від 01.03.2023; UA205050/2023/016632 від 01.03.2023;

- квітень 2023 року: UA209230/2023/043660 від 27.04.2023; UA209230/2023/043503 від 26.04.2023; UA209230/2023/043288 від 26.04.2023; UA205050/2023/030780 від 26.04.2023; UA205050/2023/030800 від 26.04.2023; UA205050/2023/030807 від 26.04.2023; UA205050/2023/030776 від 26.04.2023; UA209230/2023/043161 від 26.04.2023; UA209230/2023/043145 від 26.04.2023; UA205140/2023/032683 від 26.04.2023; UA205050/2023/030554 від 25.04.2023; UA205050/2023/030545 від 25.04.2023; UA205050/2023/030511 від 25.04.2023; UA205050/2023/030537 від 25.04.2023; UA205050/2023/030518 від 25.04.2023; UA205140/2023/032377 від 25.04.2023; UA209230/2023/042641 від 25.04.2023; UA209230/2023/042640 від 25.04.2023; UA205140/2023/031864 від 24.04.2023; UA209230/2023/042201 від 24.04.2023; UA205050/2023/029919 від 22.04.2023; UA209230/2023/041333 від 21.04.2023; UA209230/2023/041323 від 21.04.2023; UA205050/2023/029541 від 21.04.2023; UA205140/2023/030941 від 20.04.2023; UA205050/2023/029202 від 20.04.2023; UA205050/2023/028908 від 19.04.2023; UA205140/2023/030589 від 19.04.2023; UA209230/2023/039803 від 18.04.2023; UA209230/2023/039801 від 18.04.2023; UA205140/2023/030364 від 18.04.2023; UA205050/2023/028662 від 18.04.2023; UA205050/2023/028644 від 18.04.2023; UA209230/2023/040074 від 18.04.2023; UA209230/2023/039912 від 17.04.2023; UA209230/2023/039819 від 17.04.2023; UA205050/2023/028513 від 17.04.2023; UA205050/2023/028068 від 14.04.2023; UA209230/2023/038536 від 13.04.2023; UA205050/2023/027593 від 12.04.2023; UA205050/2023/027570 від 12.04.2023; UA209230/2023/038465 від 12.04.2023; UA205050/2023/027598 від 12.04.2023; UA205050/2023/027590 від 12.04.2023; UA209230/2023/038053 від 11.04.2023; UA205050/2023/027313 від 11.04.2023; UA205050/2023/027242 від 11.04.2023; UA205050/2023/027136 від 10.04.2023; UA205050/2023/027098 від 10.04.2023; UA205050/2023/027088 від 10.04.2023; UA205050/2023/026912 від 08.04.2023; UA205050/2023/026577 від 07.04.2023; UA209230/2023/036642 від 07.04.2023; UA205140/2023/027393 від 06.04.2023; UA205050/2023/025978 від 05.04.2023; UA205050/2023/025550 від 05.04.2023; UA205050/2023/025826 від 04.04.2023; UA205050/2023/025770 від 04.04.2023; UA205050/2023/025651 від 04.04.2023; UA205050/2023/025643 від 04.04.2023; UA205050/2023/025475 від 03.04.2023; UA205050/2023/025463 від 03.04.2023; UA209230/2023/034937 від 03.04.2023; UA209230/2023/034778 від 03.04.2023; UA209230/2023/034694 від 03.04.2023; UA205050/2023/025337 від 03.04.2023; UA205050/2023/025326 від 03.04.2023; UA209230/2023/034500 від 03.04.2023;

- травень 2023 року: UA205050/2023/036745 від 24.05.2023; UA205050/2023/036738 від 24.05.2023; UA209230/2023/054194 від 24.05.2023; UA209230/2023/054176 від 24.05.2023; UA209230/2023/054161 від 24.05.2023; UA209230/2023/054168 від 24.05.2023; UA209230/2023/054164 від 24.05.2023; UA205050/2023/036470 від 23.05.2023; UA209230/2023/053603 від 23.05.2023; UA209230/2023/053608 від 23.05.2023; UA205050/2023/036389 від 22.05.2023; UA205050/2023/036386 від 22.05.2023; UA209230/2023/053461 від 22.05.2023; UA205050/2023/036284 від 22.05.2023; UA205050/2023/036261 від 22.05.2023; UA209230/2023/053046 від 22.05.2023; UA209230/2023/053056 від 22.05.2023; UA209230/2023/053110 від 22.05.2023; UA209230/2023/053055 від 22.05.2023; UA209230/2023/053050 від 22.05.2023; UA209230/2023/053065 від 22.05.2023; UA209230/2023/052529 від 19.05.2023; UA209230/2023/052235 від 19.05.2023; UA209230/2023/052222 від 19.05.2023; UA209230/2023/052316 від 19.05.2023; UA209230/2023/052223 від 19.05.2023; UA209230/2023/052217 від 19.05.2023; UA209230/2023/052205 від 19.05.2023; UA209230/2023/052178 від 19.05.2023; UA209230/2023/052177 від 19.05.2023; UA209230/2023/052071 від 18.05.2023; UA209230/2023/052103 від 18.05.2023; UA209230/2023/051964 від 18.05.2023; UA209230/2023/051973 від 18.05.2023; UA209230/2023/051993 від 18.05.2023; UA209230/2023/051922 від 18.05.2023; UA209230/2023/051780 від 18.05.2023; UA209230/2023/051744 від 18.05.2023; UA209230/2023/051743 від 18.05.2023; UA209230/2023/051739 від 18.05.2023; UA209230/2023/051740 від 18.05.2023; UA209230/2023/051761 від 18.05.2023; UA209230/2023/051402 від 17.05.2023; UA209230/2023/051342 від 17.05.2023; UA205050/2023/035283 від 17.05.2023; UA209230/2023/051326 від 17.05.2023; UA209230/2023/051273 від 17.05.2023; UA209230/2023/049964 від 13.05.2023; UA209230/2023/048958 від 11.05.2023; UA209230/2023/048928 від 11.05.2023; UA209230/2023/048931 від 11.05.2023; UA209230/2023/048683 від 10.05.2023; UA205050/2023/033902 від 10.05.2023; UA209230/2023/048041 від 09.05.2023; UA205050/2023/033601 від 08.05.2023; UA209230/2023/047761 від 08.05.2023; UA209230/2023/046354 від 04.05.2023; UA209230/2023/046294 від 04.05.2023; UA205050/2023/032763 від 04.05.2023; UA209230/2023/045810 від 03.05.2023; UA205050/2023/032527 від 03.05.2023; UA209230/2023/045783 від 03.05.2023; UA205140/2023/034718 від 03.05.2023; UA205140/2023/034720 від 03.05.2023; UA205050/2023/032397 від 02.05.2023; UA205050/2023/032339 від 02.05.2023; UA205140/2023/034508 від 02.05.2023; UA205050/2023/032308 від 02.05.2023; UA205140/2023/034506 від 02.05.2023; UA205050/2023/032300 від 02.05.2023; UA209230/2023/045391 від 02.05.2023; UA205140/2023/034409 від 02.05.2023; UA209230/2023/045338 від 02.05.2023; UA209230/2023/045258 від 01.05.2023; UA205050/2023/032028 від 01.05.2023; UA209230/2023/045148 від 01.05.2023; UA209230/2023/045064 від 01.05.2023; UA209230/2023/045070 від 01.05.2023; UA209230/2023/045020 від 01.05.2023;

- січень 2024 року: UA209230/2024/009631 від 31.01.2024; UA209230/2024/009161 від 30.01.2024; UA209230/2024/008658 від 29.01.2024; UA209230/2024/008657 від 29.01.2024; UA209230/2024/008246 від 26.01.2024; UA209230/2024/007717 від 25.01.2024; UA209230/2024/007636 від 25.01.2024; UA209230/2024/006678 від 23.01.2024; UA209230/2024/006424 від 22.01.2024; UA209230/2024/006216 від 22.01.2024; UA209230/2024/004787 від 17.01.2024; UA209230/2024/002623 від 10.01.2024; UA209230/2024/002533 від 10.01.2024;

- лютий 2024 року: UA209230/2024/017647 від 26.02.2024; UA209230/2024/015580 від 19.02.2024; UA209230/2024/015687 від 19.02.2024; UA209230/2024/013552 від 12.02.2024; UA209230/2024/012797 від 08.02.2024; UA209230/2024/011864 від 06.02.2024; UA209230/2024/011862 від 06.02.2024; UA209230/2024/011589 від 06.02.2024; UA209230/2024/011314 від 05.02.2024; UA209230/2024/010708 від 02.02.2024; UA209230/2024/010372 від 02.02.2024;

- квітень 2024 року: UA209230/2024/038808 від 30.04.2024; UA209230/2024/038382 від 29.04.2024; UA209230/2024/037782 від 26.04.2024; UA209230/2024/033847 від 16.04.2024; UA209230/2024/033394 від 15.04.2024; UA209230/2024/030266 від 04.04.2024; UA209230/2024/030087 від 04.04.2024;

- травень 2024 року: UA209230/2024/048770 від 29.05.2024; UA209230/2024/048689 від 28.05.2024; UA209230/2024/048604 від 28.05.2024; UA209230/2024/048102 від 27.05.2024; UA209230/2024/048159 від 27.05.2024; UA209230/2024/046667 від 23.05.2024; UA209230/2024/043382 від 14.05.2024; UA209230/2024/043197 від 13.05.2024; UA209230/2024/042943 від 13.05.2024; UA209230/2024/041582 від 08.05.2024; UA209230/2024/040752 від 06.05.2024; UA209230/2024/040770 від 06.05.2024; UA209230/2024/040764 від 06.05.2024; UA209230/2024/039766 від 02.05.2024; UA209230/2024/039765 від 02.05.2024;

- листопад 2024 року: UA209230/2024/111258 від 27.11.2024; UA209230/2024/110628 від 25.11.2024; UA209230/2024/108309 від 19.11.2024; UA209230/2024/107822 від 18.11.2024; UA209230/2024/107203 від 15.11.2024; UA209230/2024/107108 від 15.11.2024; UA209230/2024/106375 від 13.11.2024; UA209230/2024/103614 від 05.11.2024;

- січень 2025 року: UA209230/2025/007574 від 30.01.2025; UA209230/2025/004897 від 21.01.2025; UA209230/2025/004898 від 21.01.2025; UA209230/2025/004671 від 21.01.2025; UA209230/2025/003014 від 15.01.2025; UA209030/2025/000048 від 10.01.2025; UA209230/2025/001160 від 09.01.2025; UA209230/2025/000951 від 08.01.2025; UA209230/2025/000950 від 08.01.2025.

Факт оплати товару та митних платежів відповідно до ВМД підтверджується банківською випискою, наявною у справі та, що не заперечується відповідачем.

Суд наголошує що, ПК України регулює відносини які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з п. 187.8 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Датою виникнення податкових зобов'язань за операціями з постачання нерезидентами суб'єктам господарювання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно п. 187.8 ст. 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Водночас згідно з п. 201.12 ст. 201 ПК України у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

При цьому відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.4 ст. 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.14 ст. 200 ПК України у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2022 за № 1372/21684 затверджено Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (далі - Порядок № 651), який визначає правила заповнення граф митних декларацій (далі - МД) на бланках єдиного адміністративного документа форми МД-2 (далі - ЄАД), додаткових аркушів до нього форми МД-3 (далі - додаткові аркуші), специфікації форми МД-8 (далі - специфікація), порядок унесення відомостей до доповнення форми МД-6 (далі - доповнення), випадки застосування специфікації, а також порядок оформлення, розподілу та використання аркушів МД форм МД-2, МД-3, МД-6, МД-8.

Згідно з п. 47 розділу ІІ Порядку № 651 графа 47 "Нарахування платежів" заповнюється у разі сплати (необхідності застосування заходів забезпечення сплати відповідно до розділу Х Митного кодексу України) митних платежів та/або сплати за МД єдиного збору, що справляється в пунктах пропуску через державний кордон України (далі - єдиний збір), та/або сплати плати.

У графі наводяться відомості про нарахування митних платежів. Якщо за МД нараховуються та справляються єдиний збір та/або плата, то відомості про їх нарахування наводяться у цій графі ЄАД. Якщо товар не є об'єктом оподаткування відповідним митним платежем, відомості про нараховування такого платежу в графі не наводяться.

У першій колонці "Вид" зазначається код виду платежу відповідно до класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами.

У другій колонці "Основа нарахування" зазначаються: при нарахуванні плати - кількість годин роботи посадової особи митного органу, витрачених на виконання митних формальностей поза місцем розташування митного органу або поза робочим часом, установленим для митного органу, незалежно від кількості оформлених МД; при нарахуванні мита: за адвалерною ставкою - митна вартість товару, зазначена в графі 45 МД; за специфічною ставкою - кількість товару у відповідних одиницях вимірювання та обліку; при нарахуванні акцизного податку: у разі обчислення акцизного податку із застосуванням адвалерних ставок - відповідна база оподаткування (вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), які він імпортує, без податку на додану вартість та з урахуванням акцизного податку); у разі обчислення акцизного податку із застосуванням специфічних ставок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - відповідна база оподаткування (величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках); при нарахуванні податку на додану вартість: митна вартість товару, зазначена в графі 45 МД, збільшена на суму мита (для товарів, що підлягають обкладенню митом) та акцизного податку (для товарів, що підлягають обкладенню акцизним податком); фактурна вартість товару, зазначена в графі 42 МД, перерахована у валюту України за курсом, указаним у графі 23 МД, збільшена на суму мита (для товарів, що підлягають обкладенню митом) та акцизного податку (для товарів, що підлягають обкладенню акцизним податком), якщо митна вартість товару менша, ніж фактурна вартість; при нарахуванні єдиного збору - дані, на підставі яких здійснюється розрахунок суми єдиного збору (кількість залізничних вагонів, довжина маршруту тощо). Якщо єдиний збір складається з декількох складових (за проведення контролю, плати за проїзд транспортних засобів автомобільними дорогами України, плати за проїзд автомобільних транспортних засобів з перевищенням установлених розмірів загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів), відомості про нарахування таких складових зазначаються окремими рядками.

У третій колонці "Ставка" зазначаються: при нарахуванні мита - установлений законодавством розмір ставки мита; при нарахуванні акцизного податку - установлений законодавством розмір ставки акцизного податку; при нарахуванні податку на додану вартість - установлений законодавством розмір ставки податку на додану вартість; при нарахуванні плати - установлений законодавством розмір ставки плати; при нарахуванні єдиного збору - установлений законодавством розмір ставки цього збору.

У четвертій колонці "Сума" зазначається нарахована сума відповідного митного платежу. Розмір плати визначається залежно від кількості зазначених у колонці "Основа нарахування" годин з урахуванням установленого законодавством розміру плати за одну годину.

При декларуванні товарів з використанням комплектів додаткових аркушів права нижня частина графи 47 додаткових аркушів не заповнюється.

У п'ятій колонці "Спосіб платежу" зазначається код способу розрахунку відповідно до класифікатора способів розрахунку.

Відповідно до класифікатора видів надходження до бюджету, що контролюються митними органами, опублікований на офіційному сайті Державної податкової служби України код виду надходжень 020 - Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання, а код виду надходжень 028 - Податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів та медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; а також лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я).

У графі зазначається у валюті України заявлена митна вартість товару.

Всі митні декларації містять заповнену графу 47 "Нарахування платежів" із визначенням виду надходжень 028, а саме: податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів та медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України; а також лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволених для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я).

При цьому згідно з ч. 1 ст. 74 Митного кодексу України (далі - МК України) імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Скаржник здійснювався імпорт товарів, тобто в межах спірних правовідносин підлягав застосуванню митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Тобто для ввезення імпортованого товару та випуску його у вільний обіг покупцем має бути сплачено всі митні платежі, встановлені законом на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей.

Митні декларації, додані до позову були надані ПОГ "КОНКОРДІЯ" до перевірки. У свою чергу контролюючим органом жодних зауважень щодо їх форми та зазначених в них відомостей в Акті перевірки не наведено.

Суд зазначає, в даному випадку первинним документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства і яка безпосередньо підтверджує сплату такого податку.

Аналогічна позиція суду узгоджується із викладеними правовими висновками у постановах Верховного Суду від 02 квітня 2024 року у справі № 320/16177/23, від 02 квітня 2024 року у справі № 640/21773/22; від 03 жовтня 2023 року у справі № 640/16289/22, від 20 березня 2025 року у справі № 320/32828/23, від 09 травня 2025 року у справі № 320/42204/23, від 09 травня 2025 року у справі № 320/7062/24, від 30 липня 2025 року у справі № 320/34769/24.

Суд також враховує і зазначає, що господарські операції підприємства підтверджуються, зокрема, з ТОВ "МАНАВГАТ" за грудень 2022 року: Актом приймання-передачі товару з комісії від 26.12.2022 № 22UA209230026453U5, № 22UA209230026453U5, 22UA209230026441U2, від 23.12.2022 № 22UA209230025965U0, № 22UA209230025377U0, від 20.09.2022 № 22UA205140091593U9, від 19.12.2022 № 22UA209230023831U6, від 12.12.2022 № 22UA205140089225U0, № 22UA209230021172U5, № 22UA209230021376U6, від 05.12.2022 № 22UA209230018309U5, від 02.12.2022 № 22UA205140086799U4, № 22UA209230017289U0. Також, звітом комісіонера від 26.12.2022 № 22UA209230026453U5, № 22UA209230026453U5, 22UA209230026441U2, від 23.12.2022 № 22UA209230025965U0, 22UA209230025377U0, від 20.09.2022 № 22UA205140091593U9, від 19.12.2022 № 22UA209230023831U6, від 12.12.2022 № 22UA205140089225U0, № 22UA209230021172U5, 22UA209230021376U6, від 05.12.2022 № 22UA209230018309U5, від 02.12.2022 № 22UA205140086799U4, № 22UA209230017289U0; додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару, Актом наданих послуг від 30.12.2022 № 359.

Як встановлено, для здійснення діяльності у грудні 2022 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 за видатковою накладною № 01/12/2022, № 01/12/2022-2 від 01.12.2022.

За господарською діяльністю з ТОВ "МАНАВГАТ" у січні 2023 року наявні та підтверджуються операції: Актом приймання - передачі товару з комісії від 02.01.2023 № 23UA205140000026U0; звітом комісіонера від 02.01.2023 № 23UA205140000026U0; додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару. Також для здійснення діяльності у січні 2023 року були придбані гудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 за видатковою накладною № 020123-2, № 020123-1 від 02.01.2023.

По господарським операціям із ТОВ "Смічов" у лютому 2023 року наявні та підтверджено: звітом комісіонера від 24.02.2022 № 23UA209230018934U9, від 20.02.2022 № 23UA209230017220U3, № 23UA209230017220U3, від 16.02.2022 № 23UA209230015532U0, від 14.02.2022 № 23UA209230014660U0, № 23UA209230014511U9, від 13.02.2022 № 23UA209230014065U1, № 23UA209230014044U3; Актом приймання-передачі товару з комісії від 24.02.2022 № 23UA209230018934U9, від 20.02.2022 № 23UA209230017220U3, № 23UA209230017220U3, від 16.02.2022 № 23UA209230015532U0, від 14.02.2022 № 23UA209230014660U0, № 23UA209230014511U9, від 13.02.2022 № 23UA209230014065U1, № 23UA209230014044U3, додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару, Актом надання послуг від 28.02.2022 № 110. Також для здійснення діяльності у лютому 2023 року були придбані ґудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 за видатковою накладною № 010223-1 від 01.02.2023.

По операціям за березень 2023 року із ТОВ "Смічов" наявні та підтверджується: Звітом комісіонера від 20.03.2023 № 23UA209230028571U2, від 17.03.2023 № 23UA209230027771U3, № 23UA209230027700U2, від 14.03.2023 № 23UA209230026337U7, від 13.03.2023 № 23UA209230025659U2, № 23UA209230025644U2, від 08.03.2023 № 23UA209230023897U0, від 07.03.2023 № 23UA209230023605U6, № 23UA209230023362U4, від 06.03.2023 № 23UA209230022848U2, № 23UA209230022826U5, від 01.03.2023 № 23UA209230021266U6, від 30.03.2023 № 23UA205140025102U3, від 28.03.2023 № 23UA205140024492U2, № 23UA205050023852U6, № 23UA205050023688U0, від 27.03.2023 № 23UA205050023412U9, № 23UA209230031649U5, № 23UA209230031566U0, від 24.03.2023 № 23UA209230030852U7, від 22.03.2023 № 23UA209230029744U4, від 20.03.2023 № 23UA209230028627U1, № 23UA209230028628U0, № 23UA209230028629U0, № 23UA209230028570U3, Актом приймання-передачі товару з комісії від 20.03.2023 № 23UA209230028571U2, від 17.03.2023 № 23UA209230027771U3, № 23UA209230027700U2, від 14.03.2023 № 23UA209230026337U7, від 13.03.2023 № 23UA209230025659U2, № 23UA209230025644U2, від 08.03.2023 № 23UA209230023897U0, від 07.03.2023 № 23UA209230023605U6, № 23UA209230023362U4, від 06.03.2023 № 23UA209230022848U2, № 23UA209230022826U5, від 01.03.2023 № 23UA209230021266U6, від 30.03.2023 № 23UA205140025102U3, від 28.03.2023 № 23UA205140024492U2, № 23UA205050023852U6, № 23UA205050023688U0, від 27.03.2023 № 23UA205050023412U9, № 23UA209230031649U5, № 23UA209230031566U0, від 24.03.2023 № 23UA209230030852U7, від 22.03.2023 № 23UA209230029744U4, від 20.03.2023 № 23UA209230028627U1, № 23UA209230028628U0, № 23UA209230028629U0, № 23UA209230028570U3, додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару, Актом наданих послуг від 31.03.2023 № 180. Також для здійснення діяльності у березні 2023 року були придбані ґудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 за видатковою накладною № 010323-1 від 01.03.2023.

По операціям з ТОВ "Смічов" у квітні 2023 року наявні та підтверджується: Звітом комісіонера від 18.04.2023 № 23UA209230039801U8, 23UA205050028662U4, № 23UA209230040074U8, від 17.04.2023 № 23UA209230039912U9, 23UA209230039819U5, від 12.04.2023 № 23UA209230038465U9, від 11.04.2023 № 23UA209230038053U7, від 10.04.2023 № 23UA205050027136U7, № 23UA205050027098U5, № 23UA205050027088U0, від 07.04.2023 № 23UA209230036642U0, від 05.04.2023 № 23UA205050025978U4, від 03.04.2023 № 23UA205050025475U0, № 23UA209230034937U5, № 23UA209230034778U8, № 23UA209230034694U3, № 23UA209230034500U9, від 26.04.2023 № 23UA209230043503U4, № 23UA209230043288U4, № 23UA209230043145U1, від 25.04.2023 № 23UA205050030554U3, № 23UA205050030545U8, № 23UA209230042640U9, № 23UA209230042641U8, від 24.04.2023 № 23UA209230042201U0, від 21.04.2023 № 23UA209230041333U6, № 23UA209230041323U1, від 19.04.2023 № 23UA205050028908U3, від 18.04.2023 № 23UA209230039803U6, Актом приймання-передачі товару з комісії від 18.04.2023 № 23UA209230039801U8, 23UA205050028662U4, № 23UA209230040074U8, від 17.04.2023 № 23UA209230039912U9, 23UA209230039819U5, від 12.04.2023 № 23UA209230038465U9, від 11.04.2023 № 23UA209230038053U7, від 10.04.2023 № 23UA205050027136U7, № 23UA205050027098U5, № 23UA205050027088U0, від 07.04.2023 № 23UA209230036642U0, від 05.04.2023 № 23UA205050025978U4, від 03.04.2023 № 23UA205050025475U0, № 23UA209230034937U5, № 23UA209230034778U8, № 23UA209230034694U3, № 23UA209230034500U9, від 26.04.2023 № 23UA209230043503U4, № 23UA209230043288U4, № 23UA209230043145U1, від 25.04.2023 № 23UA205050030554U3, № 23UA205050030545U8, № 23UA209230042640U9, № 23UA209230042641U8, від 24.04.2023 № 23UA209230042201U0, від 21.04.2023 № 23UA209230041333U6, № 23UA209230041323U1, від 19.04.2023 № 23UA205050028908U3, від 18.04.2023 № 23UA209230039803U6, додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару, Актом наданих послуг від 30.04.2023 № 209. Також для здійснення діяльності у квітні 2023 року були придбані ґудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 за видатковою накладною № 030423-1 від 03.04.2023.

По господарським операціям з ТОВ "Смічов" у травні 2023 року наявні та підтверджується: Звітом комісіонера від 02.05.2023 № 23UA209230045391U0, № 23UA205050032397U1, № 23UA205050032300U7, від 01.05.2023 № 23UA209230045258U8, № 23UA209230045070U0, № 23UA209230045064U1, № 23UA205050032028U7, від 11.05.2023 № 23UA209230048958U0, № 23UA209230048931U7, від 10.05.2023 № 23UA209230048683U6, № 23UA205050033902U2, від 24.05.2023 № 23UA209230054194U0, від 23.05.2023 № 23UA205050036470U0, від 22.05.2023 № 23UA209230053065U5, № 23UA209230053055U0, № 23UA205050036261U0, від 19.05.2023 № 23UA209230052235U2, № 23UA209230052222U0, від 18.05.2023 № 23UA209230051973U0, № 23UA209230051922U8, № 23UA209230051761U2, № 23UA209230051744U0, від 17.05.2023 № 23UA209230051273U9, від 13.05.2023 № 23UA209230049964U1, від 09.05.2023 № 23UA209230048041U6, від 04.05.2023 № 23UA209230046294U3, від 02.05.2023 № 23UA209230045810U0, від 03.05.2023 № 23UA209230045783U2, Актом приймання-передачі товару з комісії від 02.05.2023 № 23UA209230045391U0, № 23UA205050032397U1, № 23UA205050032300U7, від 01.05.2023 № 23UA209230045258U8, № 23UA209230045070U0, № 23UA209230045064U1, № 23UA205050032028U7, від 11.05.2023 № 23UA209230048958U0, № 23UA209230048931U7, від 10.05.2023 № 23UA209230048683U6, № 23UA205050033902U2, від 24.05.2023 № 23UA209230054194U0, від 23.05.2023 № 23UA205050036470U0, від 22.05.2023 № 23UA209230053065U5, № 23UA209230053055U0, № 23UA205050036261U0, від 19.05.2023 № 23UA209230052235U2, № 23UA209230052222U0, від 18.05.2023 № 23UA209230051973U0, № 23UA209230051922U8, № 23UA209230051761U2, № 23UA209230051744U0, від 17.05.2023 № 23UA209230051273U9, від 13.05.2023 № 23UA209230049964U1, від 09.05.2023 № 23UA209230048041U6, від 04.05.2023 № 23UA209230046294U3, від 02.05.2023 № 23UA209230045810U0, від 03.05.2023 № 23UA209230045783U2, додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару, Актом наданих послуг від 31 травня 2023 року № 225.

По господарським операціям із ТОВ "КОРНІВ" у травні 2023 року наявні та підтверджується: Звітом комісіонера від 17.05.2023 № 51402, від 18.05.2023 № 51780, 52071, від 19.05.2023 № 52223, 52217, від 22.05.2023 № 53046, від 22.05.2023 № 53461, 36284, від 23.05.2023 № 53608, 53603, від 24.05.2023 № 54176, 54168, Актом приймання-передачі товару з комісії від 17.05.2023 № 51402, від 18.05.2023 № 51780, 52071, від 19.05.2023 № 52223, 52217, від 22.05.2023 № 53046, від 22.05.2023 № 53461, 36284, від 23.05.2023 № 53608, 53603, від 24.05.2023 № 54176, 54168, додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару, Актом наданих послуг від 31.05.2023 № 65.

По господарським операціям з ТОВ "РІТАРІС" у травні 2023 року наявні та підтверджується: Звітом комісіонера від 19.05.2023 № 52316, Актом приймання-передачі товару з комісії від 19.05.2023 № 52316, додатками до Договорів комісії у яких визначалось умови поставки, місце передачі товару, Актом надання послуг від 31.05.2023 № 15. Також для здійснення діяльності у травні 2023 року були придбані ґудзики, нитки, тасьма, устілки і тп. у ФОП ОСОБА_1 за видатковою накладною № 010523-1 від 01.05.2023.

У звітах комісіонерів зазначаються найменування продавця товару, реквізити митної декларації, за якою було ввезено товар, найменування, сума в валюті та в гривневому еквіваленті вартості товару, розмір комісійної винагороди.

Акти надання послуг підтверджують відсутність зауважень комітента до комісіонера до обсягу і якості наданих послуг.

Надані позивачем докази були досліджені судом, та не спростовуються відповідачем.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (надалі - Закон України № 996) та п. 2.1. глави 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88 (надалі - Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку), підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Частиною другою статті 3 Закону України № 996 зазначено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно з п. 1.2. глави 1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи - це документи, створені у паперовій або в електронній формі, які містять відомості про господарські операції.

За приписами п. 1.3. глави 1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в регістрах бухгалтерського обліку провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

У відповідності до п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи підлягають обов'язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників (п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку).

Пунктом 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку визначено, що у разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.

У статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином, з аналізу вищезазначених положень випливає, що забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.

У справах, предмет спору в яких стосується правомірності відображення платником податків у бухгалтерському та податковому обліках фінансових показників господарських операцій, які, за висновком контролюючого органу, є нереальними (фіктивними), сталою є практика правозастосування Верховним Судом, яка, полягає в тому, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту та витрат наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання у своїй господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податків господарських договорах, що має підтверджуватись первинними документами відповідно до вимог, встановлених правовими нормами, зокрема й щодо змісту (обов'язкових реквізитів).

Наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов'язковою умовою для формування податкового кредиту та витрат, якщо ж господарська операція фактично не відбулася, то платник податків не має права на податкову вигоду у вигляді податкового кредиту та/або врахування відповідних витрат при визначенні об'єкту оподаткування податком на прибуток.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.05.2025 у справі № 320/12569/23.

З наданих документів випливає наявність всіх обов'язкових реквізитів первинного документа, жодних зауважень до їх змісту Акт перевірки не містить.

Суд також зазначає, що транспортування підтверджується міжнародними товарно-транспортними накладними (CMR) - № № 49077, 019177, 021098, 022340, 020406, 377232, 023118, 020009, 65509, 65504, 022483, 408529, 872534, 021685, 407864, 1312, 019788, 0000241, 021597, 65867, 021578, 407870, 020469, 808590, 65392, 61911, 020600, 021539, 020739, 020492, 021227, 023822, 021633, 023854, 65657, 407056, 71157, 56783, 65248, 023865, 010531, 023881, 71155, 020323, 023858, 58426, 020854, 021508, 022415, 22991, 65463, 023013, 65173, 65424, 71907, 020668, 023055-023057, 408841, 407187, 61883, 023084, 64946, 71891, 71908, 021415, 022292, 023393, 022218, 65657, 71962, 407069, 407174, 022219, 022416, 023161, 70079, 021656, 015492, 821053, 436809, 71872, 022414, 71921, P10, 022585, 023354, 023062, 407875, 70115, 022422-023077, 70095, 407253, 408561, 408862, 71077, 70153, 70074, 70189, 150323, 023099, 70188, 70152, 70166, 022549, 70073, 7111, 023254, 407225, 022678, 32237, 65676, 022557, 71135, 019023, 65866, 428055, 65677, 022363, 021694, 021770, 70192, 70151, 71156, 07233, 021723, М06, 65751, 428110, 428119, 023882, 022530, 408851, 65639, 65742, 023867, 428077, 74931, 023981, 021874, 74916, 407244, 020481, 70243, 38640, 65720, 75011, 022745, 75001, 023428, 022800, 023642, 428106, 023535, 023287, 756393, 429322, 165813, 5177, 74939,65650, 428021, 428057, 428067, 023503, 71086, 428639, 428633, 023551, 023039, 022796, 022765, 433932, 023242, 0000102, 0536702, 795071, 735247, 2401,759072, 022932, 131422, 131423, 022053, 735552, та враховується, що частина CMR немає номерів (№ б/н). Таким чином, позивач долучає CMR до кожної вантажно-митної декларації.

CMR - міжнародна автомобільна накладна, яка є товарно-транспортною накладною, що застосовується при міжнародних вантажних автомобільних перевезеннях і використовується у країнах, які приєднались до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів.

Згідно з Актом перевірки, перевірка контролюючим органом CMR та на момент проведення перевірки жодних зауважень до CMR не було наведено.

Також до матеріалів справи надано інвойси на кожну поставку товару.

Суд також бере до уваги те, що протягом січня, лютого, березня, квітня, травня, листопада 2024 року, січня 2025 року - імпорт товару здійснювався на пряму, що випливає з наданих вантажно-митних декларацій.

Використання товару в господарській діяльності підтверджується калькуляцією собівартості реалізованої продукції у грудні 2022 року, Акт № 8 про зворотні відходи на виробництві від 30.12.2022, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у січні 2023 року, Акт № 1 про зворотні відходи на виробництві від 31.01.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у лютому 2023 року, Акт № 2 про зворотні відходи на виробництві від 28.02.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у березні 2023 року, Акт № 3 про зворотні відходи на виробництві від 31.03.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у квітні 2023 року, Акт № 4 про зворотні відходи на виробництві від 30.04.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у травні 2023 року, Акт № 5 про зворотні відходи на виробництві від 31.05.2023, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у січні 2024 року, Акт № 1 про зворотні відходи на виробництві від 31.01.2024, калькуляцією собівартості реалізованої продукції у лютому 2024 року, Акт № 2 про зворотні відходи на виробництві від 28.02.2024, звітом про виробництва за зміну від 01.12.2022 № 458, 480, 502, від 02.12.2022 № 459, 481, 503, від 05.12.2022 № 460, 482, 504, від 06.12.2022 № 461, 483, 505, від 07.12.2022 № 462, 484, 506, від 08.12.2022 № 463, 485, 507, від 09.12.2022 № 464, 486, 508, від 12.12.2022 № 465, 487, 509, від 13.12.2022 № 466, 488, 510, від 14.12.2022 № 467, 489, 511, від 15.12.2022 № 468, 490, 512, від 16.12.2022 № 469, 491, 513, від 19.12.2022 № 470, 492, 514, від 20.12.2022 № 471, 493, 515, від 21.12.2022 № 472, 494, 516, від 22.12.2022 № 473, 595, 517, 563 від 23.12.2022 № 474, 596, 518, 564 від 26.12.2022 № 475, 597, 519, 557, від 27.12.2022 № 476, 520, 559, від 28.12.2022 № 477, 521, 561, від 29.12.2022 № 478, 522, 563, від 30.12.2022 № 479, 523, 565, від 02.01.2023 № 1, 23, 45, від 03.01.2023 № 2, 24, 46, від 04.01.2023 № 3, 25, 47, від 05.01.2023 № 5, 26, 48, від 06.01.2023 № 6, 27, 49, від 09.01.2023 № 7, 28, 50, від 10.01.2023 № 8, 29, 51, від 11.01.2023 № 9, 30, 52, від 12.01.2023 № 10, 31, 53, від 13.01.2023 № 11, 32, 54, від 16.01.2023 № 12, 33, 55, від 17.01.2023 № 13, 34, 56, від 18.01.2023 № 14, 35, 57, від 19.01.2023 № 15, 36, 58, від 20.01.2023 № 15, 37, 59, від 23.01.2023 № 15, 38, 60, від 24.01.2023 № 16, 39, 61, від 25.01.2023 № 17, 40, 62, від 26.01.2023 № 18, 41, 63, від 27.01.2023 № 20, 42, 64, від 30.01.2023 № 21, 43, 65, від 31.01.2023 № 22, 44, 66, від 06.02.2023 № 67, 95, 134, від 07.02.2023 № 68, 96, 135, від 08.02.2023 № 69, 97, 136, від 09.02.2023 № 70, 98, 137, від 10.02.2023 № 71, 99, 138, від 13.02.2023 № 72, 100, 139, від 14.02.2023 № 73, 101, 140, від 15.02.2023 № 74, 85, 102, 113, 141, 152 від 16.02.2023 № 75, 86, 103, 114, 142, 153 від 17.02.2023 № 76, 87, 104, 115, 143, 154, від 20.02.2023 № 77, 88, 105, 116, 144, 155, від 21.02.2023 № 78, 89, 106, 117, 145, 156, від 22.02.2023 № 79, 90, 107, 118, 146, 157, від 23.02.2023 № 80, 91, 108, 119, 147, 158, від 24.02.2023 № 81, 92, 109, 120, 148, 159, від 27.02.2023 № 82, 93, 110, 121, 149, 160, від 28.02.2023 № 83, 94, 111, 122, 150, 161, від 01.03.2023 № 162, 205, 276, від 02.03.2023 № 163, 206, 234, 255, 277, від 03.03.2023 № 164, 207, 235, 256, 278, від 06.03.2023 № 165, 208, 236, 257, 279, від 07.03.2023 № 166, 209, 237, 258, 280, від 09.03.2023 № 167, 210, 238, 259, 281, від 10.03.2023 № 168, 189, 211, 239, 260, 282, від 13.03.2023 № 169, 190, 212, 240, 261, 283, від 14.03.2023 № 170, 191, 213, 241, 262, 284, від 15.03.2023 № 171, 192, 214, 242, 263, 285, від 16.03.2023 № 172, 193, 215, 243, 264, 286, від 17.03.2023 № 173, 194, 216, 244, 265, 287, від 20.03.2023 № 174, 195, 217, 245, 266, 288, від 21.03.2023 № 175, 196, 218, 246, 267, 289, від 22.03.2023 № 176, 197, 219, 247, 268, 290, від 23.03.2023 від 177, 198, 220, 248, 269, 291, від 24.03.2023 № 178, 199, 221,228, 249, 270, 292, від 27.03.2023 № 179, 200, 222, 229, 250, 293, від 28.03.2023 № 180, 201, 223, 230, 251, 294, від 29.03.2023 № 181, 202, 224, 231, 252, 295, від 30.03.2023 № 182, 203, 225, 232, 253, 296, від 31.03.2023 № 183, 204, 226, 233, 254, 297, від 04.04.2023 № 298, 317, 336, 369, 388, 407, від 05.04.2023 № 299, 318, 337, 370, 389, 408, від 06.04.2023 № 300, 319, 338, 371, 390, 409, від 07.04.2023 № 301, 320, 339, 372, 391, 410, від 10.04.2023 № 302, 321, 340, 373, 392, 411, від 11.04.2023 № 303, 322, 341, 374, 393, 412, від 12.04.2023 № 304, 323, 342, 375, 394, 413, від 13.04.2023 № 305, 324, 343, 376, 395, 414, від 14.04.2023 № 306, 325, 344, 377, 396, 415, від 17.04.2023 № 307, 326, 345, 378, 397, 416, від 18.04.2023 № 308, 327, 346, 379, 398, 417, від 19.04.2023 № 309, 328, 347, 380, 399, 418, від 20.04.2023 № 310, 329, 348, 381, 400, 419, від 21.04.2023 № 311, 330, 349, 363, 382, 401, 420, від 24.04.2023 № 312, 331, 350, 364, 383, 402, 421, від 25.04.2023 № 313, 332, 351, 365, 384, 403, 423, від 26.04.2023 № 314, 333, 352, 366, 385, 404, 424, від 27.04.2023 № 315, 334, 353, 367, 386, 405, 425, від 28.04.2023 № 316, 335, 354, 368, 406, 425, від 01.05.2023 № 429, 434, 441, 445, 449, 453, 433, від 02.05.2023 № 426, 430, 437, 438, 442, 446, 450, від 03.05.2023 № 427, 431, 435, 439, 443, 451, від 04.05.2023 № 428, 432, 436, 440, 444, 447, 448, 452, від 01.01.2024 № 454, 477, 500, 523, від 02.02.2024 № 455, 478, 501, 524, від 03.01.2024 № 456, 479, 502, 525, від 04.01.2024 № 457, 480, 503, 526, від 05.01.2024 № 458, 481, 504, 527, від 08.01.2024 № 459, 482, 505, 528, від 09.01.2024 № 460, 483, 506, 529, від 10.01.2024 № 461, 484, 507, 530, від 11.01.2024 № 462, 485, 508, 531, від 12.01.2024 № 463, 486, 509, 532, від 15.01.2024 № 464, 487, 510, 533, від 16.01.2024 № 465, 488, 511, 534, від 17.01.2024 № 466, 489, 512, 535, від 18.01.2024 № 467, 490, 513, 536, від 19.01.2024 № 468, 491, 514, 537, 22.01.2024 № 469, 492, 515, 538, від 22.01.2024 № 470, 493, 516, 539, від 24.01.2024 № 471, 494, 517, 540, від 25.01.2024 № 472, 495, 518, 541, від 26.01.2024 № 473, 496, 519, 542, від 29.01.2024 № 474, 497, 520, 543 від 30.01.2024 № 475, 498, 521, 544, від 31.01.2024 № 476, 599, 522, 545, від 01.02.2024 № 546, 566, 586, 606, 630, 635, 655, від 02.02.2024 № 547, 567, 587, 607, 631, 636, 656, від 05.02.2024 № 548, 568, 588, 608, 632, 637, 657, від 06.02.2024 № 549, 569, 589, 609, 633, 638, 658, від 07.02.2024 № 550, 570, 590, 610, 634, 639, 659, від 08.02.2024 № 551, 571, 591, 611, 635,640, 660, від 09.02.2024 № 552, 572, 592, 612, 633, 641, 661, від 12.02.2024 № 553, 573, 593, 613, 634, 642, 662, від 13.02.2024 № 554, 574, 594, 614, 634, 643, 663, від 14.02.2024 № 555, 575, 595, 615, 644, 664, від 15.02.2024 № 556, 576, 596, 616, 645, 665, від 16.02.2024 № 557, 577, 597, 617, 646, 666, від 19.02.2024 № 558, 578, 618, 647, 667, від 20.02.2024 № 559, 579, 619, 648, 668, від 21.02.2024 № 560, 580, 620, 649, 669, від 22.02.2024 № 561, 581, 601 621, 650, 670, від 23.02.2024 № 562, 582,602, 622, 651, 671, від 26.02.2024 № 563, 583, 603, 623, 652, 672, від 27.02.2024 № 564, 584, 604 624, 653, 673, від 28.02.2024 № 565, 585, 605, 625, 654, 674.

Зі звітів можна встановити скільки обсягу було відремонтовано, скільки було використано матеріалів, скільки браку (відходів) від виробництва.

Також підтверджується, накладними на переміщення від 01.12.202, від 02.12.2022, від 05.12.2022, від 06.12.2022, від 07.12.2022, від 08.12.2022, від 09.12.2022, від 12.12.2022, від 13.12.2022, від 14.12.2022, від 15.12.2022, від 16.12.2022, від 19.12.2022, від 20.12.2022, від 21.12.2022, від 22.12.2022, від 23.12.2022, від 26.12.2022, від 27.12.2022, від 28.12.2022, від 29.12.2022, від 30.12.2022, від 02.01.2023, від 03.01.2023, від 04.01.2023, від 05.01.2023, від 06.01.2023, від 09.01.2023, від 10.01.2023, від 11.01.2023, від 12.01.2023, від 13.01.2023, від 16.01.2023, від 17.01.2023, від 18.01.2023, від 19.01.2023, від 20.01.2023, від 23.01.2023, від 24.01., від 25.01.2023, від 26.01.2023, від 27.01.2023, від 30.01.2023, від 31.01.2023, від 06.02.2023, від 07.02.2023, від 08.02.2023, від 09.02.2023, від 10.02.2023, від 13.02.2023, від 14.02.2023, від 15.02.2023, від 16.02.2023, від 17.02.2023, 143, 154, від 20.02.2023, від 21.02.2023, від 22.02.2023, від 23.02.2023, від 24.02.2023, від 27.02.2023, від 28.02.2023, від 01.03.2023, від 02.03.2023, від 03.03.2023, від 06.03.2023, від 07.03.2023, від 09.03.2023, від 14.03.2023, від 15.03.2023, від 16.03.2023, від 17.03.2023, від 20.03.2023, від 21.03.2023, від 22.03.2023, від 23.03.2023, від 24.03.2023, від 27.03.2023, від 28.03.2023, від 29.03.2023, від 30.03.2023, від 31.03.2023, від 04.04.2023, від 05.04.2023, від 06.04.2023, від 07.04.2023, від 10.04.2023, від 11.04.2023, від 12.04.2023, від 13.04.2023, від 14.04.2023, від 17.04.2023, від 18.04.2023, від 19.04.2023, від 20.04.2023, від 21.04.2023, від 24.04.2023, від 25.04.2023, від 26.04.2023, від 27.04.2023, від 28.04.2023, від 01.05.2023, 02.05.2023, 03.05.2023, 04.05.2023, від 01.01.2024, від 02.02.2024, від 03.01.2024, від 04.01.2024, від 05.01.2024, від 08.01.2024, від 09.01.2024, від 10.01.2024, від 11.01.2024, від 12.01.2024, від 15.01.2024, від 16.01.2024, від 17.01.2024, від 18.01.2024, від 19.01.2024, 22.01.2024, від 22.01.2024, від 24.01.2024, від 25.01.2024, від 26.01.2024, від 29.01.2024, від 30.01.2024, від 31.01.2024, від 01.02.2024, від 02.02.2024, від 05.02.2024, від 06.02.2024, від 07.02.2024, від 08.02.2024, від 09.02.2024, від 12.02.2024, від 13.02.2024, від 14.02.2024, від 15.02.2024, від 16.02.2024, від 19.02.2024, від 20.02.2024, від 21.02.2024, від 22.02.2024, від 23.02.2024, від 26.02.2024, від 27.02.2024, від 28.02.2024.

Транспортування товару підтверджується товарно-транспортними накладними.

Реалізація продукції підтверджується договорами поставки № б/н від 26.10.2022 № 43/10-2022 від 04.10.2022 № 05-12/22-2 від 05.12.2022, № 01-12/22-2 від 01.12.2022, 250123-1 від 25.01.2023, № 25 від 07.02.2023, № 22 від 07.02.2023, № 070223-6 від 07.02.2023, № 070223-1 від 07.02.2023, № 070223-7 від 07.02.2023, № 0302 від 03.02.2023, № 03 від 03.02.2023, 130223-2 від 13.02.2023, № бн від 06.02.2023, 130223-1 від 13.02.2023, 130223-2 від 13.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, 200423-1 від 20.04.2023, № бн від 05.04.2023, 270423-1 від 27.04.2023, 190423-4 від 19.04.2023, 190423-5 від 19.04.2023, 190423-2 від 19.04.2023, 190423-3 від 19.04.2023, 190423-1 від 19.04.2023, 270423-2 від 27.04.2023, 270423-1 від 27.04.2023, 270423-3 від 27.04.2023, № 3/03 від 03.03.2023, № 4/03 від 03.03.2023, № 2/03 від 03.03.2023, 23/03-1 від 23.03.2023, № 1/03 від 03.03.2023, 24/03-1 від 24.03.2023, № 20032023-2 від 20.03.2023, 03032023-33 від 03.03.2023, 030323-33 від 03.03.2023, 060323-29 від 06.03.2023, 200323-3 від 20.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № бн від 02.03.2023, № 20032023-1 від 20.03.2023, 3/03 від 01.03.2023, 240323-2 від 24.03.2023, 02032023-5 від 02.03.2023, 02032023-4 від 02.03.2023, 02032023-3 від 02.03.2023, 02032023-2 від 02.03.2023, 02032023-1 від 02.03.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, 13.02.2023, 240223-5 від 24.02.2023, 240223-4 від 24.02.2023, 240223-3 від 24.02.2023, 240223-2 від 24.02.2023, 240223-1 від 24.02.2023, 130223-2 від 13.02.2023, 130223-1 від 13.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 16.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 08.02.2023, № бн від 23.02.2023, № бн від 23.02.2023, № 240124-1 від 24.01.2024, № б/н від 16.02.2024, № 150424-1 від 15.04.2024, та видатковими накладними до них.

Суд зазначає, що надані видаткові накладні містять всі обов'язкові реквізити первинного документа та відповідають статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Порядку 88, та жодних зауважень до вищенаведених документів Акт перевірки не містить, проте всі документи були надані до перевірки, що підтверджується в свою чергу самим змістом Акта перевірки, де зазначено, що надані документи перевірені суцільним порядком, та відповідно не заперечувалось відповідачем.

Оплата за товар/послуги підтверджується банківською випискою. Жодних зауважень до оплати Акт перевірки не містить.

Облік товарів по бухгалтерському обліку підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунках 201, 202, 209, 221, 231, 24, 26, 281, 301, 311, 361, 362, 3711, 3771, 631, 6441, 642, 651, 661, 6811, 6851, 701, 702, 712, 901, 902, 91, 92, 943, які не мають розбіжностей із первинними документами, та таких розбіжностей чи невідповідностей контролюючим органом згідно Акта перевірки не встановлено.

Варто зазначити, що контролюючий орган не позбавлений можливості довести в установленому порядку факт невідповідності задекларованих наслідків господарської операції платника податків у податковому обліку фактичним обставинам за умови доведення факту, що відомості, які містяться в таких документах, є недостовірними.

Визначальним щодо податкових наслідків за результатами вчинення господарських операцій є сукупність обставин та первинних документів, які можуть як підтверджувати, так і спростовувати реальність господарських операцій.

Отже висновок суду про реальність господарських операцій для цілей податкового обліку, тобто про відповідність даних, зазначених у первинних документах, об'єктивним обставинам вчинення господарської операції, повинен бути результатом належного аналізу зібраних у справі доказів.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 27.07.2022 у справі № 908/1719/21(908/2090/21).

Суд критично сприймає висновки контролюючого органу про нереальність господарських операцій позивача, сформовані виключно на підставі рішень про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, а не на оцінці складених за результатами господарських операцій первинних документів та аналізу руху активів позивача, оскільки такий підхід суперечить положенням податкового законодавства.

Податкове законодавство не визначає віднесення платника податку до ризикових безумовною підставою для не підтвердження сформованого податкового кредиту/бюджетного відшкодування. Саме по собі, прийняття рішення про відповідність платника критеріям ризиковості є лише процедурою, передбаченою положеннями Постанови Кабінету Міністрів України № 1165.

Відтак суд зазначає, що віднесення ПОГ "Конкордія" рішенням від 05.02.2020 № 18849 та від 15.04.2024 № 9749 до переліку "ризикових платників податків" не може бути єдиною та безумовною підставою для не підтвердження сформованого податкового кредиту з податку на додану вартість.

Також суд зазначає, що відповідно до частин шостої, сьомої статті 78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не є доказом, а лише відомостями про джерело тих обставин, які можуть стати доказами у податковому спорі після їх закріплення належним процесуальним шляхом.

Внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей по кримінальному провадженню не спростовує фактичного здійснення операцій між позивачем та його контрагентами, адже наявність досудового розслідування не дає підстав для автоматичного висновку про нереальність господарських операцій, внаслідок чого є нагальна необхідність перевіряти доведеність кожного податкового правопорушення і здійснювати комплексне дослідження усіх складових господарських операцій, з врахуванням обставин.

Належними доказами можуть бути лише встановлені вироком суду обставини, у тому числі щодо причетності або обізнаності позивача у цьому. Проте доказів, які б свідчили про наявність вироку суду відносно контрагентів позивача, які б набрали законної сили, під час розгляду справи, контролюючим органом не надано, а отже сам по собі факт порушення кримінальної справи щодо посадових осіб контрагентів позивача не може слугувати належним доказом фіктивності розглядуваних господарських операцій та не тягне за собою правових наслідків для позивача.

Зазначені вище висновки узгоджуються із постановами Верховного Суду від 02 квітня 2025 року по справі № 320/16607/24, від 16 квітня № 160/32289/23, від 04 грудня 2024 року № 380/13261/23.

Суд звертає також увагу, що Верховний Суд у постанові від 15.02.2023 у справі № 803/1810/16 констатував, що факт порушення кримінальної справи чи наявність обвинувальних вироків щодо посадових осіб суб'єктів господарювання не є беззаперечним фактом, що підтверджує відсутність реальних правових наслідків всіх господарських операцій проведених платником податків та його контрагентами.

У свою чергу Верховний Суд у постанові від 12.10.2022 у справі № 520/2388/2020 зазначив, що вирок щодо посадової особи контрагента за статтею 205 Кримінального кодексу України, а також ухвала про звільнення особи від кримінальної відповідальності за цією статтею у зв'язку із закінченням строків давності не можуть створювати преюдицію для адміністративного суду, якщо тільки суд кримінальної юрисдикції не встановив конкретні обставини щодо дій чи бездіяльності платника. Такі вирок чи ухвала суду за результатами розгляду кримінального провадження мають бути оцінені адміністративним судом разом з наданими первинними документами та обставинами щодо наявності первинних документів, правильності їх оформлення, можливості виконання (здійснення) спірних господарських операцій, їхнього зв'язку з господарською діяльністю платника та можливого використання придбаного товару/робіт/послуг у подальшій діяльності.

Суд також бере до уваги, що у матеріалах справи наявний висновок експерта висновок експерта про проведення судової економічної експертизи щодо підтвердження висновків Акта документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету 25.03.2025 № 15286/10-36-07-05/41813948 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВО ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість. Висновок від 11.07.2025 № 11/07-2025.

З висновку випливає, що на вирішення експертизи поставлено такі питання:

1. Чи підтверджується документально висновок акта документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 25.03.2025 № 15286/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ "КОНКОРДІЯ" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у декларації з податку на додану вартість за січень 2025 року у розмірі 32 137 879,00 грн?

2. Чи підтверджується документально висновок акта документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 25.03.2025 № 15286/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ "КОНКОРДІЯ" суми від'ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за січень 2025 року у розмірі 36 838 123,00 грн?

На дослідження експерту було надано такі документи: Акт документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 25.03.2025 № 15286/10-36-07-05/41813948 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПІДПРИЄМСТВО ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАДЯН "КОНКОРДІЯ" (податковий номер 41813948) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 рожу від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету", складений Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області; Податкова декларація з податку на додану вартість ПОГ "КОНКОРДІЯ " за січень 2025 з додатками; Накази ПОГ "КОНКОРДІЯ" "Про облікову політику підприємства та організацію бухгалтерського обліку" № 04010П від 04.01.2021, № 03010П від 03.01.2022, № 02010П від 02.01.2023, № 0101ОП від 01.01.2024; Регістри бухгалтерського обліку ПОГ "КОНКОРДІЯ" за субрахунками : 201, 202, 631, 632, 231, 91, 901, 24, 26, 64, 361, 631, 632, 661, 65, загальні оборотно-сальдові відомості помісячно за періоди грудень 2022, січень - травень 2023, січень -травень, листопад 2024, січень 2025 року; - Договори та первинні документи ( митні декларації ; видаткові накладні, банківські виписки, платіжні доручення) щодо придбання ПОГ "КОНКОРДІЯ " сировини за періоди грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024, січень 2025 року; Договори та первинні документи (видаткові накладні) щодо продажу ПОГ "КОНКОРДІЯ" готової продукції покупцям у періоди грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024 року, січень 2025 року; Калькуляції собівартості реалізованої продукції ПОГ " КОНКОРДІЯ " помісячні за періоди грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024, січень 2025 року; Акти про зворотні відходи на виробництві ПОГ "КОНКОРДІЯ" помісячні за періоди грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024, січень 2025 року; Витяги з Єдиного реєстру податкових накладних за отриманими податковими накладними ПОГ " КОНКОРДІЯ " за періоди грудень 2022, січень - травень 2023, січень - травень, листопад 2024, січень 2025 року.

Експертом зазначено, що не надано документальних підтверджень порушення ПОГ "КОНКОРДІЯ" даного пункту ПКУ. Натомість, перевіркою підтверджується формування Підприємством податкового кредиту на підставі належним чином зареєстрованих податкових накладних під покупців та на підставі імпортних митних декларацій, при оформленні яких у повному обсязі сплачено митні платежі, у тому числі ПІДВ.

Узагальненням вищенаведеного, у межах наданих на дослідження документів у висновку експерта не підтверджуються документально висновки Акта перевірки щодо: завищення ПОГ "КОНКОРДІЯ" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість відображеного у декларації з податку на додану вартість за січень 2025, у розмірі 32 137 879,00 грн та завищення ПОГ " КОНКОРДІЯ " суми від'ємного значення ПДВ, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (Р.21 Декларації) за січень 2025 року у розмірі 36 838 123,00 грн.

Експертом за результатами проведеного дослідження сформовано наступні висновки:

- наданими на дослідження документами не підтверджується документально висновок акта документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 25.03.2025 № 15286/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ "КОНКОРДІЯ" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у декларації з податку на додану вартість за січень 2025 року у розмірі 32 137 879,00 грн;

- наданими на дослідження документами не підтверджується документально висновок акта документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 25.03.2025 № 15286/10-36-07-05/41813948 щодо завищення ПОГ "КОНКОРДІЯ " суми від'ємного значення, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за січень 2025 року у розмірі 36 838 123,00 грн.

Таким чином, результати експертизи наданої суду спростовують висновки викладені в Акті перевірки.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частинами першою та другою статті 72 КАС яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За статтею 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 74 КАС України).

Відповідно до статті 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування та питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність вчинених дій.

Водночас докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України).

Відповідачем не надано суду належних та достатніх доказів правомірності спірних податкових повідомлень-рішень, в свою чергу позивачем доведено протиправність останніх у сукупності поданими суду доказами та наведеними доводами.

Відповідно суд встановив протиправність прийнятих відповідачем спірних податкових повідомлень-рішень від 15.04.2025 № 162700705, № 162610705, такі рішення не відповідають вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України та підлягають скасуванню.

Згідно з частинами першою - четвертою статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 КАС України).

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.

Згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі "RuizTorija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до вимог пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 30 280 грн 00 коп. Таким чином, зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 30 280 грн 00 коп. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДПС у Київській області. Інших витрат до розподілу не заявлено.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 15.04.2025 № 162700705 форми "В1", яким встановлено Підприємству об'єднання громадян "Конкордія" завищення суми бюджетного відшкодування на суму 32 137 879,00 грн і застосовано штрафну санкцію в розмірі 8 034 469,75 грн.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 15.04.2025 № 162610705 форми "В4", яким встановлено Підприємству об'єднання громадян "Конкордія" суму завищення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у сумі 36 838 123 грн.

Стягнути на користь Підприємства об'єднання громадян "Конкордія" (місцезнаходження: Київська область, м. Обухів, вул. Каштанова, буд. № 6; код ЄДРПОУ 325990) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (місцезнаходження: Київська область, Білоцерківський район, м. Біла Церква, вул. Героїв 72-ї Бригади, буд. № 12; код ЄДРПОУ ВП 44096797) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 30 280,00 грн (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.