Ухвала від 26.11.2025 по справі 260/3630/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/3630/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання судового рішення у справі № 260/3630/25, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 260/3630/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження з 13.06.2024 року виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату з 13.06.2024 року пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням з 01.03.2025 року індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 року № 209, без обмеження пенсії максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум.

22.09.2025 року до суду надійшла заява представника позивача - адвоката Каверіна С.М. про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

Подана заява обґрунтована тим, що 02.09.2025 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою щодо виконання судового рішення, проте листом від 08.09.2025 року ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило, що рішення перебуває в опрацюванні, з урахуванням Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2025 року № 821.

Ухвалою суду від 01.10.2025 року зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області протягом двох місяців подати звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року № 260/3630/25.

На виконання ухвали суду від 01.10.2025 року до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Закарпатській області про виконання судового рішення у справі № 260/3630/25.

Зі змісту останнього, на виконання вищезазначеного рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.06.2024 року з урахуванням з 01.03.2025 року індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 року № 209, без обмеження пенсії максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії з 01.11.2025 року склав 24744,16 грн. Різниця в пенсії за період 13.06.2024 року - 31.10.2025 року склала 26312,45 грн. та буде виплачуватись згідно Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821.

Отже, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року у справі №360/3630/25 Головним управлінням виконано у добровільному порядку після врегулювання питань пов'язаних з реалізацією Постанови № 821.

Позивач подав заперечення на звіт, в якому вважає, що рішення суду виконано не в повному обсязі. Зокрема зазначає, що згідно з протоколом про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2025 року підсумок пенсії (з надбавками) складає: 25248,06 (основний розмір пенсії) + 1500,00 (індексація 2025 рік) + 590,25 (надбавка учасникам бойових дій згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») + 40,00 (надбавка відповідно до ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни») = 27378,31 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії: 25878,31 грн, з урахуванням пониження суми згідно з Постановою № 1 від 03.01.2025 року - 24744,16 грн.

Таким чином, до вказаного розміру не увійшла індексація грошового забезпечення за 2025 рік, хоча рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року у справі № 260/3630/25 зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням з 01.03.2025 року такої індексації.

Окрім цього, з 01.01.2025 року до вже обмеженого розміру пенсії ОСОБА_1 пенсійним органом застосовано коефіцієнти, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Зауважує, що подані відповідачем протоколи про перерахунок пенсії позивача та розрахунок на доплату пенсії не є свідченням повного виконання судового рішення, адже ГУ ПФУ в Закарпатській області зобов'язано здійснити не лише перерахунок, а й виплату пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром.

Крім того, як підтверджується виписками з карткового рахунку ОСОБА_1 , у листопаді 2025 року позивачу надійшла пенсійна виплата у розмірі 23610,00 грн - така ж, як в попередні місяці, до відновлення у судовому порядку порушеного права позивача.

Тобто, формальне проведення перерахунку, відображене у протоколі пенсійної справи не свідчить про фактичну виплату пенсії у вказаному розмірі.

Відтак, звіт відповідача про виконання рішення суду не містить доказів вчинення Головним управлінням (безпосередньо його керівником) всіх можливих активних дій, направлених на виконання судового рішення у повному обсязі, як й доказів відсутності у відповідача відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів для погашення заборгованості з пенсійної виплати, як підстави для звільнення від застосування судом штрафу відносно боржника.

Розглянувши поданий відповідачем звіт, суд зазначає наступне.

За змістом протоколу про перерахунок пенсії розмір пенсії позивача з 13.06.2024 року становить 25878,31 грн, а саме: посадовий оклад - 5920,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3665,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 25073,66 грн., у т.ч., надбавка за специфічні умови проходження служби 65 %, премія 390 %. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 36068,66 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення у розмірі: 25248,06 грн. Підсумок пенсії з надбавками: 25878,31 грн. (в т.ч., підвищення учасникам війни (бойових дій) - 590,25 грн., учасник бойових дій - 40 грн.).

З наведеного суд констатує, що ГУ ПФУ в Закарпатській області виконано рішення суду у справі № 260/3630/25 в частині перерахунку пенсії з 13.06.2024 року без обмеження пенсії максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум.

Що стосується іншої частини рішення, суд констатує, що за змістом протоколу про перерахунок пенсії розмір пенсії позивача з 01.11.2025 року становить 27378,31 грн, а саме: посадовий оклад - 5920,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3665,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 25073,66 грн., у т.ч., надбавка за специфічні умови проходження служби 65 %, премія 390 %. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 36068,66 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення у розмірі: 25248,06 грн. З урахуванням індексації за 2025 рік (1500 грн.) - 26748,06 грн. Підсумок пенсії з надбавками: 27378,31 грн. (в т.ч., підвищення учасникам війни (бойових дій) - 590,25 грн., учасник бойових дій - 40 грн.). З урахуванням максимального розміру пенсії - 25878,31 грн. Пониження суми 25878,31 грн. згідно постанови КМУ № 1 від 03.01.2025 року - 24744,16 грн.

З наведеного суд констатує, що ГУ ПФУ в Закарпатській області, окрім застосування до пенсії позивача понижуючих коефіцієнтів згідно постанови від 03.01.2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», обмежено виплату індексації за 2025 рік у сумі 1500 грн. (27378,31 - 25878,31).

Вказане свідчить про невиконання судового рішення в частині перерахунку та виплати з 13.06.2024 року пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням з 01.03.2025 року індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 року № 209, без обмеження пенсії максимальним розміром.

При цьому, суд зауважує, що про обмеження виплати індексації за 2025 рік у сумі 1500 грн. з 01.03.2025 року свідчить наданий ГУ ПФУ в Закарпатській області розрахунок на доплату, оскільки, зі змісту останнього, з березня 2025 року по жовтень 2025 року позивачу підлягало виплаті - 24744,16 грн. щомісячно (з урахуванням виплати 23610,00 грн. сума доплати становить 1134,16 грн.).

Разом з тим, суд зауважує, що застосування до пенсійної виплати понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанови № 1 не було предметом розгляду у межах адміністративної справи № 260/3630/25.

Суд зазначає, що вказаний перерахунок має окремі правові та фактичні підстави, які не були предметом розгляду у справі № 260/3630/25. Питання порядку та умов виплати пенсії відповідно до вказаної постанови не було поставлено на вирішення суду у справі № 260/3630/25 та судом не розглядалося. Відтак, такі обставини не входили в предмет доказування в цій справі та не стосуються порядку виконання прийнятого судового рішення, а фактично складають окремий самостійний предмет позову. Тобто, незгода з перерахунком пенсії на підставі постанови КМУ від 03.01.2025 року №1, є підставою для звернення до суду з новим позовом, а не застосуванням норм статті 381-1 КАС України.

В той же час, суд констатує, що згідно наданої ОСОБА_1 виписки з банківського рахунку, до прикладу, в листопаді 2025 року останньому зараховано виплату Пенсійного фонду (пенсія) в сумі 23610,00 грн., що не узгоджується з наданим ГУ ПФУ в Закарпатській області протоколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2025 року, в якому вказано про виплату з 01.11.2025 року - 24744,16 грн.

Що стосується виплати нарахованої різниці в пенсії за період 13.06.2024 року - 31.10.2025 року в сумі 26312,45 грн., яка, як зазначено ГУ ПФУ в Закарпатській області у своєму звіті, буде виплачуватись згідно Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821.

Так, 17.07.2025 року постановою КМУ № 821 затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За змістом п. 4-8 даного Порядку, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством (п. 4).

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік (п. 5).

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата (п. 6).

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку (п. 7).

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку (п. 8).

Суд зазначає, що частиною 1 статті 87 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пп. «а» п. 9).

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423 (далі -Положення №423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.

З врахуванням статей 10 та 22 БК України, додатка №3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Згідно з частинами 1, 2 статті 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини 1 статті 116 БК України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19, від 07.11.2019 у справі №420/70/19).

Враховуючи викладене суд зазначає, що на даний час відсутні підстави для висновку про невиконання відповідачем рішення суду у справі № 260/3630/25 в частині виплати перерахованої пенсії.

На підставі частини 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Відповідно до частини 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

З огляду на ч.3 ст.382-3 КАС України, відмова у прийнятті звіту зумовлює обов'язок суду накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень - ГУ ПФУ в Закарпатській області, а також встановити новий строк для подання звіту.

Разом з тим, враховуючи передбачене у ч. 5 ст. 382-3 КАС України право суду звільнити боржника від сплати штрафу за невиконання (неповне виконання) судового рішення, за наявності певних документально доведених обставин, та з метою перевірки обґрунтованості доводів сторін про дійсні причини невиконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року у справі № 260/3630/25, й відповідно, для вирішення питання накладення штрафу у зв'язку із невиконанням судового рішення в частині, суд розглядає як прийнятне надати ГУ ПФУ в Закарпатській області можливість виконати судове рішення належним чином, у зв'язку з чим, згідно положення ч. 3 ст. 382-3 КАС України вирішив встановити новий строк для надання звіту про виконання судового рішення.

Відповідно до частини третьої 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення ГУ ПФУ в Закарпатській області нового строку для подання звіту про повне виконання рішення суду.

Керуючись ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства, суд -

УХВАЛИВ:

1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання судового рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року у справі № 260/3630/25 - відмовити.

2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 20.06.2025 року у справі № 260/3630/25 та зобов'язати подати новий звіт протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали.

3. Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.

Суддя С.І. Рейті