Рішення від 27.11.2025 по справі 200/7282/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року Справа№200/7282/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області про визнання протиправними дії та скасування списку військовозобов'язаних, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, відповідно до якої просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області щодо зняття з військового обліку в Службі безпеки України для взяття ОСОБА_1 на військовий облік в Збройних Силах України та скасування відстрочки від призову під час мобілізації (довідку № 78/3/16-5173 від 26.08.2022 про перебування на військкому обліку СБУ та користування правом на відстрочку від призову під час мобілізації);

- скасувати Список військовозобов'язаних, які знімаються з військового обліку в Службі безпеки України для взяття їх на військовий облік в Збройних силах України від 30.01.2025 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області відновити ОСОБА_1 на військовому обліку в Службі безпеки України із збереженням дії відстрочки від призову під час мобілізації (довідку № 78/3/16-5173 від 26.08.2022 про перебування на військкому обліку СБУ та користування правом на відстрочку від призову під час мобілізації).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 2003 до 2013 роки він перебував на військовій службі в органах СБУ. Наказом Служби Безпеки України № 1184-oc від 04.10.2013 звільнений в запас СБУ за пп «а» п.61 та пп «д» п.63 (через сімейні обставини) з 21.10.2013. 18.08.2022 знято з військового обліку в Управлінні СБ України в Луганській області. 18.08.2022 взято на військовий облік в 3-тього Управління ГУ УСБУ в Донецькій та Луганській області та із військового квитка Серія НОМЕР_1 вилучено мобілізаційне розпорядження у зв'язку із оформленням відстрочки від мобілізації.

Відповідачем листом від 31.01.2025 № 78/3/16-878 повідомлено Позивача, що за результатами перевірки Позивача як можливого кандидата на службу в СБУ прийнято рішення щодо недоцільності подальшого вивчення.

Зазначає, що він з 04.08.2022 не звертався із будь-якими іншими заявами щодо повторного прийняття або поновлення на військовій службі в СБУ, в тому числі як можливого кандидата на службу в СБУ, оскільки з 26.08.2022 правомірно за власним бажанням користуюся правом на відстрочку від призову під час мобілізації.

Надалі, Відповідачем в межах компетенції розглянутий лист Позивача від 25.02.2025 щодо припинення вивчення як можливого кандидата на службу в СБУ та, зокрема, повідомлено, що з 18.08.2022 року Позивача було поновлено на військовому обліку в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. Під час поновлення, Позивачем були надані відомості які слугували для відновлення матеріалів особової справи та розгляду доцільності перебування в запасі СБУ (використання Вас, як можливого кандидата на службу в СБУ). Перевірка щодо наявності перешкод, які могли завадити використанню Позивача як військовослужбовця СБУ, здійснювалася на протязі 2024 року. За результатами перевірки прийнято рішення щодо недоцільності подальшого вивчення. Про що повідомлено листом від 31.01.2025 № 78/3/16-878.

Вказане стало підставою звернення до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області про визнання протиправними дії та скасування списку військовозобов'язаних, зобов'язання вчинити певні дії.

Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/7282/25.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Витребувано від Відповідача:

- докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзив на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.

Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якої зазначено, що військовозобов'язані, які знаходяться на військовому обліку Служби безпеки України є кандидатами на військову службу в СБУ, зокрема на військову службу за призовом під час мобілізації. У свою чергу, механізм реалізації комплексу заходів щодо зняття з військового обліку військовозобов'язаних Служби безпеки України (далі - СБУ), Збройних Сил України (далі - ЗСУ) та взяття на військовий облік в СБУ, ЗСУ передбачений «Порядком зняття з військового обліку і взяття на військовий облік військовозобов'язаних за рішенням Служби безпеки України, Міністерства оборони України», затвердженим спільним наказом Служби безпеки України та Міністерства оборони України від 10.12.2021 № 434/378, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2021 № 1682/37304.

Позивач проходив військову службу в Службі безпеки України з 2003 по 2013 рік. Наказом СБ України від 04.10.2013 № 1184-ос позивач звільнений з військової служби в СБУ у запас СБУ. Наказом начальника УСБУ в Луганській області від 21.10.2013 № 534-ос позивач виключений зі списків особового складу з 21.10.2013 та направлений на військовий облік до СМТО УСБУ в Луганській області. Разом з цим, документи військового обліку Управління СБУ в Луганській області (у тому числі документи стосовно позивача) були знищені у встановленому порядку у квітні 2014 року у зв'язку із реальною загрозою їх захоплення незаконними збройними формуваннями та відсутністю можливості їх вивезення. Крім того, у квітні 2018 року юридичну особу - Управління СБУ в Луганській області було припинено шляхом приєднання до Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях. У 2022 році після початку повномасштабної збройної агресії рф проти України, введення на території України воєнного стану та оголошення загальної мобілізації, Головним управлінням вживались заходи щодо відновлення знищених особових справ військовозобов'язаних, зокрема особової справи позивача. Про необхідність прибуття до Головного управління разом із відповідними документами, у тому числі тими, що підтверджують підстави для надання відстрочки від призову, позивача було повідомлено листом від 17.08.2022 № 78/3/16/Ж-12. Під час відновлення особової справи позивачем були надані необхідні документи (згода на обробку персональних даних, анкета, автобіографія, копії документів, що посвідчують особу та інш.) Також позивачем надано документи, які стали підставою для надання йому відстрочки від призову відповідно до абз. 10, 11 ч. 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції, що діяла на той час), про що йому видано довідку від 26.08.2022 № 78/3/16-5173. В 2024 році було розпочато вивчення позивача, як можливого кандидата для призову в СБУ з метою доукомплектування мобілізаційними ресурсами посад за штатом воєнного часу Головного управління. Вивчення позивача здійснювалось на підставі наданих ним у 2022 році документальних матеріалів та відповідно до Інструкції про порядок комплектування підрозділів, органів і закладів Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ 21.10.2015 № 700/ДСК. В процесі вивчення позивача, на виконання та у відповідності до вимог Інструкції, була проведена перевірка правдивості, повноти та об'єктивності наданих ним даних, в ході якої Головним управлінням був отриманий лист Представництва ВБ в Донецькій та Луганській областях від 29.04.2024 № 9/5-254дск відповідно до якого ГУ ВБ СБУ був здійснений розгляд документальних матеріалів вивчення позивача (наданих ним у 2022 році) та за результатами їх розгляду ГУ ВБ СБУ було прийнято рішення про недоцільність його подальшого вивчення.

За таких обставин Головним управлінням припинено вивчення позивача як можливого кандидата на службу в СБУ та, відповідно до вимог Інструкції, складений Висновок за результатами перевірки правдивості, повноти і об'єктивності наданих відомостей (додається), відповідно до якого позивач не пройшов вказану перевірку.

Враховуючи наявність зазначеного висновку, у відповідності до абз. 4 п. 3 та абз. 3 п. 4 Порядку, Головним управлінням затверджений список військовозобов'язаних, які знімаються з військового обліку в СБУ для взяття їх на військовий облік в ЗСУ, тобто прийнято рішення про зняття позивача з військового обліку СБУ та взяття його на військовий облік ЗСУ. Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом від 06.03.2025.

Крім того, вказує на те, що у листі Головного управління, на який посилається позивач, не зазначається, що Головним управлінням прийнято рішення про скасування позивачу відстрочки від призову.

Враховуючи викладене та керуючись вимогами чинного законодавства України, вважає, що Головне управління, як суб'єкт владних повноважень, діяло на виконання закону, за умов та обставин визначених нормативними актами, вчиняла дії, не виходячи за межі визначених прав та обов'язків, з дотриманням правомірної процедури встановленої законодавством України. Дії Головного управління є правомірними та відповідали вимогам законодавства України, проте позовні вимоги Позивача є безпідставними, необґрунтованими, у зв'язку з чим, не підлягають задоволенню у повному обсязі.

У відповіді на відзив, представник позивача підтримав доводи, що викладені у позовній заяві. Зокрема, зазначив, що відповідачем протягом періоду з квітня 2014 по серпень 2022 не здійснювалося жодних дій щодо відновлення знищених матеріалів особової справи Позивача, як військовозобов'язаного, який перебуває в запасі органів СБУ, це про мобілізацію та мобілізаційну підготовку. В період з лютого 2022 року по серпень 2022, неодноразових звернень в тому числі до центральних органів СБУ, в підпорядкуванні яких знаходиться Відповідач, за допомогою та ініціативою Позивачам ці документи, які в першу чергу потрібні Відповідачу поновили. Крім того у Відзиві фактично підтверджено надання Позивачу для надання йому відстрочки від призову відповідно до абз. 10, 11 ч. 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції, що діяла на той час), про що йому видано довідку від 26.08.2022 № 78/3/16-5173. Отже відстрочка надана Позивачу, і оформлена довідкою від 26.08.2022 № 78/3/16- 5173, діє з 26.08.2022 до закінчення мобілізації, яка розпочата в лютому 2022 року, відповідними нормативно-правовими актами України. На даний час військовий стан і мобілізація продовжують діяти, а отже відсутні правові підстави для скасування чи відміни дії відстрочки від мобілізації.

Вказує на те, що перевірка Позивача в 2024 році як кандидата на роботу в СБУ є незаконна та протиправна, а відповідно результати та процедура - висновки ВБ, висновок про недоцільність подальшої перевірки, рішення Відповідача оформлене у вигляді списків про виключення з військового обліку СБУ та передачу для взяття на облік в ЗСУ є протиправними, та підлягають скасуванню.

Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 26 листопада 2025 року відмовлено в задоволенні заяви Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області про залишення позовної заяви без розгляду.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , проходив військову службу в Службі безпеки України з 2003 по 2013 рік.

Наказом СБ України від 04.10.2013 № 1184-ос Позивач звільнений з військової служби в СБУ у запас СБУ за пп «а» п.61 та пп «д» п.63 (через сімейні обставини).

Наказом начальника УСБУ в Луганській області від 21.10.2013 № 534-ос Позивач виключений зі списків особового складу з 21.10.2013 та направлений на військовий облік до СМТО УСБУ в Луганській області.

Відповідно до пояснень Відповідача у відзиві на позовну заяву, документи військового обліку Управління СБУ в Луганській області (у тому числі документи стосовно позивача) були знищені у встановленому порядку у квітні 2014 року у зв'язку із реальною загрозою їх захоплення незаконними збройними формуваннями та відсутністю можливості їх вивезення. Крім того, у квітні 2018 року юридичну особу - Управління СБУ в Луганській області було припинено шляхом приєднання до Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях.

04.08.2022 ОСОБА_1 подано заяву до 3-тього Управління ГУ УСБУ в Донецькій та Луганській областях щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзаців 10, 11 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Листом Відповідача від 17.08.2022 № 78/3/16/Ж-12, ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність прибуття до Головного управління разом із відповідними документами, у тому числі тими, що підтверджують підстави для надання відстрочки від призову.

Під час відновлення особової справи Позивачем були надані необхідні документи (згода на обробку персональних даних, анкета, автобіографія, копії документів, що посвідчують особу та інш.) Також Позивачем надано документи, які стали підставою для надання йому відстрочки від призову відповідно до абз. 10, 11 ч. 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції, що діяла на той час), про що йому видано довідку від 26.08.2022 № 78/3/16-5173.

Вищевказане підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.

Відповідачем в 2024 році було розпочато вивчення Позивача, як можливого кандидата для призову в СБУ з метою доукомплектування мобілізаційними ресурсами посад за штатом воєнного часу Головного управління.

Вивчення Позивача здійснювалось на підставі наданих ним у 2022 році документальних матеріалів та відповідно до Інструкції про порядок комплектування підрозділів, органів і закладів Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ 21.10.2015 № 700/ДСК.

Відповідно до листа Представництва ВБ в Донецькій та Луганській областях від 29.04.2024 № 9/5-254дск, ГУ ВБ СБУ був здійснений розгляд документальних матеріалів вивчення Позивача (наданих ним у 2022 році) та за результатами їх розгляду ГУ ВБ СБУ було прийнято рішення про недоцільність його подальшого вивчення.

Головним управлінням припинено вивчення Позивача як можливого кандидата на службу в СБУ та, відповідно до вимог Інструкції, складений Висновок за результатами перевірки правдивості, повноти і об'єктивності наданих відомостей, відповідно до якого Позивач не пройшов вказану перевірку.

Враховуючи наявність зазначеного висновку, у відповідності до абз. 4 п. 3 та абз. 3 п. 4 Порядку, Головним управлінням затверджений список військовозобов'язаних, які знімаються з військового обліку в СБУ для взяття їх на військовий облік в ЗСУ, тобто прийнято рішення про зняття Позивача з військового обліку СБУ та взяття його на військовий облік ЗСУ.

Відповідачем листом від 31.01.2025 № 78/3/16-878 повідомлено Позивача, що за результатами перевірки Позивача як можливого кандидата на службу в СБУ прийнято рішення щодо недоцільності Вашого подальшого вивчення.

Відповідачем, у відповідь на лист Позивача від 25.02.2025 щодо припинення вивчення як можливого кандидата на службу в СБУ, повідомлено наступне: «Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави. Змістовними складовими мобілізаційної підготовки є: підготовка Збройних Сил України, інших військових формувань до проведення мобілізації; військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу. Завданнями військового обліку військовозобов'язаних СБУ, крім іншого, є: утворення військового резерву людських ресурсів для комплектування СБУ особовим складом і забезпечення здійснення заходів щодо переведення СБУ на організацію та штати воєнного часу із доукомплектуванням особовим складом в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану військовозобов'язаних СБУ для їх ефективного використання в інтересах забезпечення національної безпеки держави; документальне оформлення військово-облікових документів військовозобов'язаних СБУ. Утворення якісного стану військового резерву людських ресурсів забезпечується шляхом відбору, в т.ч. проведення періодичних перевірок наявності у військовозобов'язаних СБУ перешкод, які можуть завадити в їх подальшому використанні в якості військовослужбовця СБУ. Перевірці підлягають відомості, які надаються військовозобов'язаним і мають значення для вирішення питання про можливість його призначення в СБУ на посади за штатом воєнного часу та надання йому допуску до державної таємниці. З 18.08.2022 року Ви були поновлені на військовому обліку в 3 управлінні ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. Під час поновлення, Вами були надані відомості які слугували для відновлення матеріалів особової справи та розгляду доцільності перебування в запасі СБУ (використання Вас, як можливого кандидата на службу в СБУ). Перевірка щодо наявності перешкод, які могли завадити Вашому використанню як військовослужбовця СБУ, здійснювалася на протязі 2024 року. За результатами перевірки прийнято рішення щодо недоцільності Вашого подальшого вивчення. Про що Вам повідомлено листом від 31.01.2025 № 78/3/16-878. Зазначаємо, що відповідно до наказу ЦУ СБУ від 21.10.2015 № 700 ДСК підстави для прийняття рішення щодо недоцільності подальшого вивчення кандидата на службу в СБУ, не підлягають розкриттю. Повідомляємо, що довідка від 26.08.2022 № 78/3/16-5173 не є чинною.».

Вказаний лист від 06.03.2025 Позивачем отримано 20.03.2025.

Зазначене стало підставою для звернення Позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про Службу безпеки України» до органів Служби безпеки України приймаються на конкурсній, добровільній і договірній основі громадяни України, здатні за діловими та моральними якостями, освітнім рівнем і станом здоров'я ефективно виконувати службові обов'язки. Критерії професійної придатності, зокрема юридичної обізнаності, визначаються кваліфікаційно-нормативними документами, які затверджуються Головою Служби безпеки України.

Як вже встановлено судом, та про що зазначено вище, Позивач проходив військову службу в Службі безпеки України з 2003 по 2013 рік.

Наказом СБ України від 04.10.2013 № 1184-ос Позивач звільнений з військової служби в СБУ у запас СБУ за пп «а» п.61 та пп «д» п.63 (через сімейні обставини).

Наказом начальника УСБУ в Луганській області від 21.10.2013 № 534-ос Позивач виключений зі списків особового складу з 21.10.2013 та направлений на військовий облік до СМТО УСБУ в Луганській області.

Документи військового обліку Управління СБУ в Луганській області (у тому числі документи стосовно Позивача) були знищені у встановленому порядку у квітні 2014 року у зв'язку із реальною загрозою їх захоплення незаконними збройними формуваннями та відсутністю можливості їх вивезення.

04.08.2022 ОСОБА_1 подано заяву до 3-тього Управління ГУ УСБУ в Донецькій та Луганській областях щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзаців 10, 11 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави.

Змістовними складовими мобілізаційної підготовки є:

- підготовка Збройних Сил України, інших військових формувань до проведення мобілізації;

- військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.

Завданнями військового обліку військовозобов'язаних СБУ, крім іншого, є:

- утворення військового резерву людських ресурсів для комплектування СБУ особовим складом і забезпечення здійснення заходів щодо переведення СБУ на організацію та штати воєнного часу із доукомплектуванням особовим складом в особливий період;

- проведення аналізу кількісного складу та якісного стану військовозобов'язаних СБУ для їх ефективного використання в інтересах забезпечення національної безпеки держави;

- документальне оформлення військово-облікових документів військовозобов'язаних СБУ. Утворення якісного стану військового резерву людських ресурсів забезпечується шляхом відбору, в т.ч. проведення періодичних перевірок наявності у військовозобов'язаних СБУ перешкод, які можуть завадити в їх подальшому використанні в якості військовослужбовця СБУ.

Перевірці підлягають відомості, які надаються військовозобов'язаним і мають значення для вирішення питання про можливість його призначення в СБУ на посади за штатом воєнного часу та надання йому допуску до державної таємниці.

Таким чином військовозобов'язані, які знаходяться на військовому обліку Служби безпеки України є кандидатами на військову службу в СБУ, зокрема на військову службу за призовом під час мобілізації.

У свою чергу, механізм реалізації комплексу заходів щодо зняття з військового обліку військовозобов'язаних Служби безпеки України (далі - СБУ), Збройних Сил України (далі - ЗСУ) та взяття на військовий облік в СБУ, ЗСУ передбачений «Порядком зняття з військового обліку і взяття на військовий облік військовозобов'язаних за рішенням Служби безпеки України, Міністерства оборони України», затвердженим спільним наказом Служби безпеки України та Міністерства оборони України від 10.12.2021 № 434/378, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2021 № 1682/37304.

Так, відповідно до абз. 4 п. 3 Порядку, зняттю з військового обліку військовозобов'язаних СБУ та взяттю їх на військовий облік в ЗСУ підлягають військовозобов'язані, які не пройшли перевірку правдивості, повноти та об'єктивності наданих ними відомостей. Зняття з військового обліку Служби безпеки України здійснюється за рішенням начальника регіонального органу СБУ шляхом затвердження списків військовозобов'язаних, які знімаються з військового обліку в СБУ для взяття їх на військовий облік в ЗСУ.

У 2022 році після початку повномасштабної збройної агресії рф проти України, введення на території України воєнного стану та оголошення загальної мобілізації, Головним управлінням вживались заходи щодо відновлення знищених особових справ військовозобов'язаних, зокрема особової справи Позивача.

Під час відновлення особової справи Позивачем були надані необхідні документи (згода на обробку персональних даних, анкета, автобіографія, копії документів, що посвідчують особу та інш.)

Також Позивачем надано документи, які стали підставою для надання йому відстрочки від призову відповідно до абз. 10, 11 ч. 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції, що діяла на той час), про що йому видано довідку від 26.08.2022 № 78/3/16-5173.

В 2024 році було розпочато вивчення Позивача, як можливого кандидата для призову в СБУ з метою доукомплектування мобілізаційними ресурсами посад за штатом воєнного часу Головного управління.

Вивчення Позивача здійснювалось на підставі наданих ним у 2022 році документальних матеріалів та відповідно до Інструкції про порядок комплектування підрозділів, органів і закладів Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ 21.10.2015 № 700/ДСК.

В процесі вивчення Позивача, на виконання та у відповідності до вимог Інструкції, була проведена перевірка правдивості, повноти та об'єктивності наданих ним даних, в ході якої Головним управлінням був отриманий лист Представництва ВБ в Донецькій та Луганській областях від 29.04.2024 № 9/5-254дск відповідно до якого ГУ ВБ СБУ був здійснений розгляд документальних матеріалів вивчення Позивача (наданих ним у 2022 році) та за результатами їх розгляду ГУ ВБ СБУ було прийнято рішення про недоцільність його подальшого вивчення.

За таких обставин Головним управлінням припинено вивчення Позивача як можливого кандидата на службу в СБУ та, відповідно до вимог Інструкції, складений Висновок за результатами перевірки правдивості, повноти і об'єктивності наданих відомостей (додається), відповідно до якого Позивач не пройшов вказану перевірку.

Враховуючи наявність зазначеного висновку, у відповідності до абз. 4 п. 3 та абз. 3 п. 4 Порядку, Головним управлінням затверджений список військовозобов'язаних, які знімаються з військового обліку в СБУ для взяття їх на військовий облік в ЗСУ, тобто прийнято рішення про зняття Позивача з військового обліку СБУ та взяття його на військовий облік ЗСУ.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області, приймаючи рішення про зняття з військового обліку в Службі безпеки України та взяття ОСОБА_1 на військовий облік в Збройних Силах України, діяло правомірно та у відповідності до вимог законодавства України.

Суд не дає оцінку підставам які слугували недоцільності подальшого вивчення Позивача та у зв'язку із цим непроходження ним вказаної перевірки, оскільки такі підстави не є спірними у даній справі.

Проте, слід зазначити, що відповідно до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у Службі безпеки України, затверджено Наказом Центрального управління Служби безпеки України 21.08.2012 №400 (далі Перелік) встановлено, що відповідно до статті 6 Закону України Про доступ до публічної інформації (далі Закон), службова інформація є публічною інформацією з обмеженим доступом.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до Закону при дотриманні сукупності таких вимог: виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону до службової може належати така інформація: що міститься в документах підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, навчальних та інших закладів, науково-дослідних і науково-технічних установ, організацій Служби безпеки України, Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України (далі підрозділи, органи, заклади чи установи СБ України), які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності підрозділу, органу, закладу чи установи СБ України або здійсненням контрольних, наглядових функцій, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію у СБ України, присвоюється гриф для службового користування відповідно до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у Службі безпеки України (далі Перелік).

Також Переліком передбачено відомості, що становлять службову інформацію передбачені у Службі безпеки України, в тому числі робота з особовим складом, яка передбачає, зокрема відомості, які розкривають порядок комплектування підрозділів СБ України; відомості, які розкривають порядок обліку чи оформлення кандидатів на службу (роботу) в СБ України; відомості, які розкривають порядок, способи і методи професійно-психологічного відбору або відбору за станом здоров'я кадрів у системі СБ України; відомості щодо результатів перевірки осіб, які оформлялися на службу (роботу, навчання) до СБ України, та проведення інших заходів, пов'язаних з прийняттям рішення щодо конкретного кандидата; відомості щодо комплектування, призначення, зарахування у розпорядження, звільнення, підготовки чи перепідготовки кадрів у системі СБ України; узагальнені відомості, у яких розкриваються прізвища, ініціали та робочі телефони особового складу у цілому щодо підрозділу СБ України; відомості, які розкривають порядок отримання, документального оформлення, накопичення, систематизації та збереження облікових документів (у тому числі їх циркуляцію в електронному вигляді) стосовно кадрів СБУ.

Таким чином, як зазначена Інструкція, так і матеріали перевірки Позивача, згідно з вище зазначеним Переліком відносяться до інформації з обмеженим доступом, доступ до якої має лише обмежене коло осіб і оприлюднення якої заборонено розпорядником інформації відповідно до закону. Обмеження доступу до інформації здійснюється в інтересах національної безпеки або охорони законних прав фізичних та юридичних осіб.

Окрім того, до суду не надано жодного доказу прийняття Відповідачем рішення щодо скасування ОСОБА_1 відстрочки від призову під час мобілізації.

Суд погоджується з доводами Відповідача, що у листі Головного управління, на який посилається Позивач, не зазначається, що Головним управлінням прийнято рішення про скасування Позивачу відстрочки від призову.

Таким чином, позовні вимоги Позивача у вказаній частині є безпідставними та необґрунтованими, а отже не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській області про визнання протиправними дії та скасування списку військовозобов'язаних, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.О. Галатіна