28 листопада 2025 року Справа № 160/29245/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Зеленодольської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
28 серпня 2025 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області в особі представника Кравцова Володимира Віталійовича через систему "Електронний суд" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 з вимогами:
- стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету у сумі 193 759,47 гривень.
Ухвалою суду від 01.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
30.09.2025 до суду через систему «Електронний суд» від представника ОСОБА_1 - Бузинарської Діани Миколаївни надійшла зустрічна позовна заява до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Зеленодольської міської ради, з вимогами:
- визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області: ППР № 5352291-2417-0482 від 14.06.2023 року на суму 106866,06 грн., ППР №1946536-24-17- 0482 від 29.09.2022 року на суму 21119,77 грн., ППР № 4724138-2417-0482 від 22.05.2024 року на суму 106699,73 грн;
- визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області щодо нарахування пені, у відповідності до ст. 129 ПК України, в розмірі 3996,93 грн. (з урахування добровільно сплаченої в частині заявлених ГУ ДПС у Дніпропетровській області сум по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, що виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін - 1328,07 грн. та 17,09 грн.);
- визнати протиправними дії Зеленодольської міської ради та зобов'язати надати відомості до контролюючого органу ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відносно ОСОБА_1 , як орендаря з яким укладено Договір оренди земельної ділянки № 06-18/ВК від 06.06.2018 року, відповідно до Наказу Міністерства фінансів України 17.09.2015 № 783, із врахуванням умов укладеного Договору та Додаткових угод за період з 2022 року по 2025 рік, а саме: в 2022 році розмір НГО 33399,99 грн., відсоткова ставка від НГО 12%, розмір орендної плати 4008,0 грн., в 2023 році розмір НГО 38409,99 грн., відсоткова ставка від НГО 12%, розмір орендної плати 4609,20 грн., в 2024 році розмір НГО 889164,45 грн., відсоткова ставка від НГО 3%, розмір орендної плати 26674,90 грн., в 2025 році розмір НГО 995864,18 грн., відсоткова ставка від НГО 3%, розмір орендної плати 29875,92 грн;
- зобов'язати Зеленодольську міську раду надавати в подальшому відомості до контролюючого органу щодо розміру відсоткової ставки орендної плати та суми орендної плати, визначеної сторонами укладеного Договору оренди земельної ділянки № 06-18/ВК від 06.06.2018 року та норм Податкового кодексу України.
Ухвалою суду від 01.10.2025 зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Зеленодольської міської ради про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху.
На виконання вимог означеної ухвали суду позивач 06.10.2025 надав відповідну заяву та виправив вказані недоліки у встановлений судом строк, зокрема виклавши зміст позовних вимог в наступній редакції:
- визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області: ППР №5352291-2417-0482 від 14.06.2023 року на суму 106866,06 грн., ППР №1946536-24-17-0482 від 29.09.2022 року на суму 21119,77 грн., ППР № 4724138-2417-0482 від 22.05.2024 року на суму 106699,73 грн;
- визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області щодо нарахування пені, у відповідності до ст. 129 ПК України, в розмірі 3996,93 грн. (з урахування добровільно сплаченої в частині заявлених ГУ ДПС у Дніпропетровській області сум по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, що виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін - 1328,07 грн. та 17,09 грн.);
- визнати протиправними дії Зеленодольської міської ради щодо нарахування розміру орендної плати (земельного податку) за Договором оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року у невідповідності до вимог Податкового кодексу та Договору оренди та зобов'язати вчинити дії щодо нарахування розміру земельного податку (орендної плати) відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України «Орендна плата» та надати відомості до контролюючого органу за період 2022-2025 рік;
- зобов'язати Зеленодольську міську раду надавати в подальшому відомості до контролюючого органу щодо розміру відсоткової ставки орендної плати та суми орендної плати, визначеної сторонами укладеного Договору оренди земельної ділянки № 06-18/ВК від 06.06.2018 року та норм Податкового кодексу України.
Ухвалою суду від 09.10.2025 зокрема виділено в самостійне провадження зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 до Зеленодольської міської ради про:
- визнати протиправними дії Зеленодольської міської ради щодо нарахування розміру орендної плати (земельного податку) за Договором оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року у невідповідності до вимог Податкового кодексу та Договору оренди та зобов'язати вчинити дії щодо нарахування розміру земельного податку (орендної плати) відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України «Орендна плата» та надати відомості до контролюючого органу за період 2022-2025 рік;
- зобов'язати Зеленодольську міську раду надавати в подальшому відомості до контролюючого органу щодо розміру відсоткової ставки орендної плати та суми орендної плати, визначеної сторонами укладеного Договору оренди земельної ділянки № 06-18/ВК від 06.06.2018 року та норм Податкового кодексу України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 відкрито провадження у адміністративній справі № 160/29245/25 та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем нараховано розмір орендної плати (земельного податку) за Договором оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року у невідповідності до вимог Податкового кодексу України та надано до податкового органу відомості за період 2022-2025 рік зі ставкою орендної плати 12% замість 3%, як це передбачено Договором оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року.
05.11.2025 адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що Зеленодольська міська рада нараховувала розмір орендної плати Позивачу за період з 2022 по 2025 роки на підставі рішення № 396 від 29.06.2021 року «Про встановлення місцевих податків і зборів» на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає вимогам податкового законодавства, а тому подавати до контролюючого органу інформацію зі зниженою ставкою орендної плати у відношенні до окремого орендаря ОСОБА_1 є безпідставним.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 06.06.2018 року між Зеленодольською міською радою та фізичною особою ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки № 06-18/ВК.
Згідно п. 1.1. Договору - Орендодавець на підставі Рішення Зеленодольської міської ради №755 від 06.06.2018 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для іншого сільськогосподарського призначення з метою передачі земельної ділянки в оренду» надає, а Орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку площею 1,1487га (кадастровий номер 12202381100:03:001:0048) за рахунок земель сільськогосподарського призначення (не сільськогосподарські угіддя) для іншого сільськогосподарського призначення в АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.2.3. Договору оренди - нормативно грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього Договору становила 703992,46 грн.
Згідно п 3.1. Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років.
Пунктом 4.2. Договору було визначено, що річний розмір орендної плати становив 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на момент укладання Договору становило 21119,77 грн.
Відповідно до п. 4.4. Договору - Орендна плата переглядається Зеленодольською міською радою, у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України підвищення цін і тарифів;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Зміна розміру орендної плати оформлюється додатковою угодою до Договору, яка є невід'ємною частиною цього Договору.
Відповідно до даних витягів Держгеокадастру, нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки: в січні 2022 року становила - 774391,71 грн., в лютому 2022 року - 33399,99 грн., в лютому 2023 року - 38409,99 грн.. в березні 2024 року - 889164,45 грн., в січні 2025 року - 995864,18 грн.
29 червня 2021 року Зеленодольською міською радою було прийнято рішення № 396 «Про встановлення місцевих податків і зборів», яке вступило в силу з 01.01.2022 року.
Відповідно до даного рішення, за земельні ділянки з цільовим призначенням відповідно до КВЦПЗ 01.13: для іншого сільськогосподарського призначення встановлена ставка орендної плати 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На виконання рішення Зеленодольської міської ради № 396 «Про встановлення місцевих податків і зборів» між ОСОБА_1 та Зеленодольською міською радою 28.01.2022 рок було укладено Додаткову угоду № 27 до основного договору оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року, за якою - Сторони за взаємною згодою домовилися Преамбулу договору в частині Орендодавця, викласти в новій редакції: «Орендодавець Зеленодольська міська рада, в особі міського голови ОСОБА_2 , юридична адреса: 53860 Україна, Дніпропетровська область, Криворізький район, місто Зеленодольськ, вул. Енергетична, 15, що діє на підставі Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Статуту Зеленодольської міської об'єднаної територіальної громади, з одного боку».
Пункт 2.3. розділу «Об'єкт оренди» викласти в наступній редакції:
«2.3. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 33399,99 грн. (тридцять три тисячі триста девяносто девять гривень 99 копійок)».
Пункт 4.1, 4.2, 4.3 розділу «Орендна плата» викласти в такій редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виданого відділом № 4 центру надання адміністративних послуг головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 1,1487 га становить 33399,99 грн. (тридцять три тисячі триста девяносто девять гривень 99 копійок), річний розмір якої становить 12 % від нормативно грошової оцінки землі, що в сумі складає 4008,00 грн. (чотири тисячі вісім гривень 00 копійок) і вноситься щомісячно у грошовій формі в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати, на розрахунковий рахунок Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради.
В 2023 році між ОСОБА_1 та Зеленодольською міською радою було укладено Додаткову угоду № 14 від 01 березня 2023 року до основного договору оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року, якою встановлено Пункт 2.3 розділу «Об'єкт оренди» викласти в такій редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2023р. становить 38409,99 грн. (тридцять вісім тисяч чотириста девять гривень 99 копійок).
Розділ «Орендна плата» викласти в такій редакції:
4.2. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 4609,20 грн. за рік (чотири тисячі шістсот девять гривень 20 копійок), що складає 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
4.3 Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії.
Орендна плата вноситься на розрахунковий рахунок Орендодавця рівними частками в розмірі 1/12 річної суми орендної плати щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Розмір орендної плати переглядається за необхідністю у разі:
зміни умов господарювання, передбачених Договором;
зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
зміни ставки орендної плати відповідно до рішення Зеленодольської міської ради;
в інших випадках, передбачених законом.
На початку 2024 року Відповідачем було надано для ознайомлення та підписання Позивачу Додаткову угоду від 01.01.2024 року, в якій зазначено, що згідно витягу з нормативної грошової оцінки від 24.01.2024 року нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає 889164,45 грн., відсотковий розмір орендної плати згідно рішення Зеленодольської міської ради №396 від 29.06.2021 року «Про встановлення місцевих податків і зборів» становить 12%. Річна орендна плата складає 106699,73 грн.
Проте, зазначена Додаткова угода залишилась неузгоджена Позивачем.
Зеленодольською міською радою передано відомості до податкового органу, згідно Наказу Мінфіну № 783 від 17.09.2015 року, та зазначено нормативної грошової оцінки земельної ділянки 889164 грн. зі ставкою орендної плати 12% від нормативної грошової оцінки, що становило 106699,73 грн./за 2024 рік.
Також, на початку 2025 року Відповідачем було надано для ознайомлення та підписання Позивачу Додаткову угоду від 01.01.2025 року, в якій зазначено, що згідно витягу з нормативної грошової оцінки від 30.01.2025 року нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає 995864,18 грн., відсотковий розмір орендної плати згідно рішення Зеленодольської міської ради №396 від 29.06.2021 року «Про встановлення місцевих податків і зборів» становить 12%. Річна орендна плата складає 119503,70 грн.
Проте, зазначена Додаткова угода залишилась неузгоджена Позивачем.
Зеленодольською міською радою передано відомості до податкового органу, згідно Наказу Мінфіну № 783 від 17.09.2015 року, та зазначено нормативної грошової оцінки земельної ділянки 995864,18 грн. зі ставкою орендної плати 12% від нормативної грошової оцінки, що становило 119503,70 грн./за 2025 рік.
Позивач не погодившись зі ставкою орендної плати за період 2022-2025 рік 12% замість 3%, як це передбачено Договором оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України, 14.1.136. орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Згідно із ст.21 Закону України від 06.10.1998 року № 161 «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. (п.288.1 ст.288 ПК України).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п.п.288.5.1 та п.п.288.5.2 п.288.5 ст.288 ПКУ).
Пунктом 289.1. статті 289 ПКУ обумовлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок (п.289.2 ст.289 ПКУ).
Пунктом пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України встановлено, що Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до статті 1 Закону України від 11 грудня 2003 року №1378- ІV «Про оцінку земель» (далі - Закон №1378-ІУ) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з абзацом третім частини першої статті 13 Закону №1378-ІV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 20 закону України від 11.12.2003р. Закону №1378-ІV зазначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Відповідно до частини другої статті 20 Закону №1378-ІV дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина третя статті 23 Закону №1378-IV).
06 липня 2022 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01 липня 2022 р. № 753 “Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка передбачає, зокрема, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру та з 10.11.2021 відбулася зміна значень нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Як уже було зазначено судом, 06.06.2018 року між Зеленодольською міською радою та фізичною особою ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки № 06-18/ВК.
Згідно п. 1.1. Договору - Орендодавець на підставі Рішення Зеленодольської міської ради №755 від 06.06.2018 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для іншого сільськогосподарського призначення з метою передачі земельної ділянки в оренду» надає, а Орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку площею 1,1487га (кадастровий номер 12202381100:03:001:0048) за рахунок земель сільськогосподарського призначення (не сільськогосподарські угіддя) для іншого сільськогосподарського призначення в АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.2.3. Договору оренди - нормативно грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього Договору становила 703992,46 грн.
Згідно п 3.1. Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років.
Пунктом 4.2. Договору було визначено, що річний розмір орендної плати становив 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на момент укладання Договору становило 21119,77 грн.
Відповідно до п. 4.4. Договору - Орендна плата переглядається Зеленодольською міською радою, у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України підвищення цін і тарифів;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Зміна розміру орендної плати оформлюється додатковою угодою до Договору, яка є невід'ємною частиною цього Договору.
Відповідно до даних витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виданих ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області: № 1297/303-22 від 18.01.2022; № 97-4-0.110.4-7095/30-22 від 17.02.2022; № НВ-912894722023 від 22.02.2023; № НВ-1200079992024 від 24.01.2024; № НВ-1200378282025 від 30.01.2025 - нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки: в січні 2022 року становила - 774391,71 грн., в лютому 2022 року - 33399,99 грн., в лютому 2023 року - 38409,99 грн.. в січня 2024 року - 889164,45 грн., в січні 2025 року - 995864,18 грн.
29 червня 2021 року Зеленодольською міською радою було прийнято рішення № 396 «Про встановлення місцевих податків і зборів», яке вступило в силу з 01.01.2022 року.
Відповідно до даного рішення, за земельні ділянки з цільовим призначенням відповідно до КВЦПЗ 01.13: для іншого сільськогосподарського призначення встановлена ставка орендної плати 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Суд зазначає, що рішення Зеленодольської міської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів» № 396 від 29 червня 2021 року, а також витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виданих ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області: № 1297/303-22 від 18.01.2022; № 97-4-0.110.4-7095/30-22 від 17.02.2022; № НВ-912894722023 від 22.02.2023; № НВ-1200079992024 від 24.01.2024; № НВ-1200378282025 від 30.01.2025 - є чинними та оскаржені не були, а тому підлягають застосуванню та виконанню.
На виконання рішення Зеленодольської міської ради № 396 «Про встановлення місцевих податків і зборів» між ОСОБА_1 та Зеленодольською міською радою 28.01.2022 рок було укладено Додаткову угоду № 27 до основного договору оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року, за якою було змінено відсотковий розмір орендної плати з 3% до 12% та в 2023 році Додаткову угоду до основного договору оренди № 14 від 01 березня 2023 року, якою встановлено відсотковий розмір орендної плати 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Тобто, на протязі 2022,2023 року орендар ОСОБА_1 погодився сплачувати орендну плату в збільшеному розмірі з 3% на 12%.
Щодо не оформлення між сторонами змін розміру орендної плати за 2024,2025 роки додатковою угодою до Договору - суд зазначає наступне.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 по справі № 635/4233/19, з аналізу нормативно-правових норм ПК України, Закону № 1378-ІУ, Закону № 161-ХІУ Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.
Такі правові висновки кореспондуються також з висновками, які містяться в постановах Верховного Суду України від 03.12.2013 року у справі № 3-34гс 13, від 07.10.2015 року у справі № 3-481 гс 15, від 18.05.2016 року у справі № 6-325цс16, в постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 24.07.2019 року у справі № 644/9862/14- ц, від 09.10.2019 року у справі № 645/1972/16-ц, від 30.01.2020 року у справі №640/15419/15-ц, та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.01.2019 року у справі № 922/539/18, від 13.06.2019 року у справі № 910/11764/17, від 20.11.2019 року у справі № 916/2769/18, від 16.01.2020 року у справі № 904/1912/19, від 04.02.2020 року у справі № 922/378/19.
Тобто, на виконання рішення Зеленодольської міської ради 10 сесії VIII скликання № 396 від 29.06.2021 року починаючи з 01.01.2022 року всі орендарі, з якими укладені договори оренди на земельні ділянки з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ 01.13: для іншого сільськогосподарського призначення мають сплачувати орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином суд вважає, що Зеленодольська міська рада нараховувала розмір орендної плати за період з 2022 по 2025 роки на підставі рішення № 396 від 29.06.2021 року «Про встановлення місцевих податків і зборів» на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає вимогам податкового законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому суд відмічає, що "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб'єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб'єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, під час судового розгляду справи позивачем не надано достатніх доказів щодо наявності обставин, що підтверджують протиправність дій Зеленодольської міської ради щодо нарахування протягом 2022-2025 року розміру орендної плати (земельного податку) за Договором оренди № 06-18/ВК від 06.06.2018 року у невідповідності до вимог Податкового кодексу України та Договору. Відтак позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що у задоволенні адміністративного позову відмовлено, питання щодо його розподілу судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ПН НОМЕР_1 ) до Зеленодольської міської ради (вул. Енергетична, буд. 15, м. Зеленодольськ, Апостолівський район, Дніпропетровська область,53860; ІК в ЄДРПОУ 04338279) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 28 листопада 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков