Рішення від 27.11.2025 по справі 160/26550/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 рокуСправа №160/26550/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Голосіївського районного в місті Києві (03050, м.Київ, вул.Велика Васильківська, 104Б), що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , а саме - про визнання його за висновком ВЛК непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку;територіального центру комплектування та соціальної підтримки

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 шляхом внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні № 4/1432;

- визнати протиправною постановку (взяття) на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) видалити інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , а саме - про його постановку (взяття) на військовий облік в статусі військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до довідки Військово-лікарської комісії №1977 від 15.06.2023 року призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 27-А, 38-В гр. ІІ наказу МОУ №402-2008 р. та 15.06.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі ст. 37 п.6 пп. 3 ЗУ «Про військовий облік і військову службу», про що відповідні дані занесені до тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з отриманням номеру в реєстрі «Оберіг»: 230620201425735600019. Проте, під час формування електронного військовооблікового документа через застосунок «Резерв +», позивач дізнався, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 за категорією обліку - «є військовозобов'язаним» (дата взяття на облік - 22.05.2025), та таким, який порушує правила військового обліку та перебуває у розшуку ТЦК з 15.06.2025, вказана інформація відображається в електронному військово-обліковому документі «Резерв +». 30.07.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом виправлення недостовірної інформації про перебування його на військовому обліку на інформацію про визнання його непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 15.06.2023; виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ним правил військового обліку, розшуку його ТЦК, а також відкликати звернення відповідача до територіальних органів Національної поліції щодо доставлення його, як такого, який вчинив адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколів про адміністративні правопорушення. Також, 31.07.2025 представник позивача адвокат Тиришкін Д.П. звернувся до відповідача із проханням надати інформацію та її документальне підтвердження щодо перебування позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 з посиланням на відповідну категорію обліку; щодо встановлення/ виявлення уповноваженими особами відповідача будь-яких порушень правил військового обліку зі сторони позивача; щодо складання (винесення) уповноваженими особами відповідача будь-яких постанов або протоколів по справі про адміністративне правопорушення за ст. 210 та або ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно позивача та за їх наявності надати копії таких постанов/протоколів, а також щодо надіслання/направлення уповноваженими особами відповідача будь-яких звернень до органів Національної поліції України про доставлення або розшук відносно позивача за вчинення ним правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Між тим, будь - якої відповіді від відповідача отримано не було, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2025 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Правом подання відзиву відповідач не скористався.

Частиною першою статті 261 КАС України визначені особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на викладене, суд зазначає, що вжив заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеному КАС України.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до довідки Військово-лікарської комісії №1977 від 15.06.2023 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 27-А, З8-В гр. ІІ наказу МОУ №402-2008 р. та 15.06.2023 року виключений з військового обліку військово зобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі ст. 37 п.6 пп. 3 ЗУ «Про військовий облік і військову службу». Відомості про висновок ВЛК та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку занесені до тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 .

Судом встановлено, що згідно з п. 7 тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 , 15.06.2023 року ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 27-А, З8-В гр. ІІ наказу МОУ №402-2008 р.

Згідно п. 9 тимчасового посвідчення № 4/1432, ОСОБА_1 не підлягає повторному медичному пересвідченню.

Згідно з п. 13 тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 , «Відмітки про військовий облік»:

15.06.2023 року взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ; 15.06.2023 виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно з п. 14 тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 , 15 червня 2023 року ОСОБА_1 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі ст. 37 п. 6 пп. 3 ЗУ «Про ВО і ВС».

Відомості про виключення позивача з військового обліку були внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з отриманням номеру в реєстрі «Оберіг»: 230620201425735600019. Так, відповідно до облікової картки ОСОБА_1 : перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 за типом картотеки виключених з військового обліку за типом підкартотеки визнаним ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Під час формування електронного військовооблікового документа через застосунок «Резерв +», позивач дізнався, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 за категорією обліку: «є військовозобов'язаним» (дата взяття на облік 22.05.2025), та таким, який порушує правила військового обліку та перебуває у розшуку ТЦК з 15.06.2025.

30.07.2025 позивач звернувся до відповідача через канцелярію із заявою, в якій просив:

1. Внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом виправлення недостовірної інформації про перебування ОСОБА_1 , номер в реєстрі «Оберіг»: 230620201425735600019 про перебування на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 за категорією обліку «є військовозобов'язаним» на інформацію про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 15.06.2023 р.

2. Виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів данні про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 правил військового обліку, розшуку його ТЦК.

3. Відкликати звернення ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Києві до територіальних органів Національної поліції щодо доставлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , щодо доставлення його, як такого якого вчинив адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколів про адміністративні правопорушення.

До вказаної зави позивачем було долучено відповідні копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 та довідки військово-лікарської комісії №1977 від 15.06.2023.

Посилаючись на відсутність відповідей на вказану заяву, вважаючи дії відповідача щодо внесення відомостей відносно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та включення його до військового обліку протиправними, позивач з метою захисту своїх прав звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам що виникли між сторонами та вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що на виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі Закон № 1951-VIII)

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII, єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).

Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях. (стаття 8 Закону № 1951-VIII)

Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

На виконання частини 1 статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Судом встановлено, що позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією за результатами якої складено Довідку гарнізонної військово-лікарської комісії №1977 від 15.06.2023 року про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 27-А, 38-Б графи ІІ Розкладу хвороб.

Інформацію про висновок ВЛК внесено до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.06.2023 року.

Разом з цим, інформація про вказану довідку гарнізонної військово-лікарської комісії № 1977 від 15.06.2023 року не була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Доказів наявності правових підстав для невнесення вказаної інформації, так само, як і доказів перегляду або скасування довідки гарнізонної військово-лікарської комісії № 1977 від 15.06.2023 року, відповідач суду не надав, в матеріалах справи такі докази відсутні.

Таким чином, саме ІНФОРМАЦІЯ_9 зобов'язаний був внести відомості про позивача, а саме про те, що останній, виключений з військового обліку у зв'язку з тим, що він визнаний непридатним до військової служби військово-лікарською комісією та виключений з військового обліку з відміткою «виключено» в Реєстр.

Обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку, як вже зазначалось вище, покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відтак, недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, може створювати негативні наслідки для позивача у майбутньому.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно позивача, а саме - про визнання його за висновком ВЛК непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

Відповідно, порушене право позивача має бути поновлено шляхом зобов'язання відповідача привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача, а саме - внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні № 4/1432.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною постановку (взяття) позивача на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_10 та про зобов'язання відповідача внести відомості про виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів суд зазначає, що такі вимоги не підлягають задоволенню, оскільки приведення у відповідність даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача шляхом зазначення статусу військового обліку ОСОБА_1 - «Виключений з військового обліку», відповідно військово-обліковим документам, є належним способом захисту прав та інтересів позивача у спірних відносинах.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В ході розгляду справи відповідачем не було наведено належними доказами правомірності своїх дій та прийнятих рішень, у зв'язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл витрат здійснюється у відповідності до положень частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), про визнання його за висновком ВЛК непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом зазначення статусу військового обліку позивача - «Виключений з військового обліку», відповідно військово-обліковим документам.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять) гривен 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева