28 листопада 2025 рокуСправа №160/28209/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сластьон А.О., розглянувши заяву представника позивача про роз'яснення рішення суду у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
22 жовтня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.07.2024 року, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №160/28209/24 позовні вимоги задоволено.
Зокрема, визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у нарахуванні і виплаті ОСОБА_1 (щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», оформлену листом №46945-33061/П-01/8-0400/24 від 21 серпня 2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, у розмірі 2000,00грн., починаючи з місяця припинення такої доплати, та здійснити виплату з урахуванням проведених платежів.
05 листопада 2025 року від представника позивача надійшла заява про роз'яснення судового рішення, в якій він просить надати роз'яснення, з якої саме дати рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №160/28209/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, у розмірі 2000,00грн., та здійснити виплату з урахуванням проведених платежів.
Розглянувши заяву представника позивача про роз'яснення судового рішення, вивчивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Порядок та строки розгляду заяви про роз'яснення судового рішення визначені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно змісту вказаної статті за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.
Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить.
У відповідності до пункту 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 року «Про судове рішення в адміністративній справі» роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Зі змісту заяви представника позивача вбачається, що останній звернувся до суду за роз'ясненням рішення не з підстав його незрозумілості, а у зв'язку з незгодою з діями відповідача щодо порядку виконання рішення суду у справі №160/28209/24, що не відповідає вимогам ст. 254 КАС України.
Разом з цим, суд зазначає, що необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена виключно його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання. Водночас суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Також, суд зазначає, що мотивувальна частина рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №160/28209/24 містить роз'яснення того, чому саме доплата до пенсії здійснюється з місяця припинення такої доплати.
Суд вказує, що рішенням суду у справі №160/28209/24 підтверджено право позивача на отримання з 01.07.2021 допомоги, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Натомість, надання оцінки порядку виконання відповідачем рішення суду у справі №160/28209/24 може бути надано виключно за наслідком звернення позивача до суду в порядку ст. 383 КАС України.
Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, роз'яснено може бути судове рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Згідно пункту 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» №7 від 20.05.2013р. зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що рішення у справі №160/28209/24 є повністю зрозумілим, із наданням відповідної оцінки всім обставинам справи, резолютивна частина рішення відповідає вимогам чинного законодавства є чіткою та зрозумілою за своїм змістом, в тому числі щодо порядку її виконання.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності суд дійшов висновку, що заява представника позивача Дугарь Ксенії Миколаївни про роз'яснення судового рішення від 03.12.2024 року у справі №160/28209/24 є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
На підставі вище наведеного, керуючись статтями 248, 254, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника позивача - адвоката Дугарь Ксенії Миколаївни про роз'яснення судового рішення від 03.12.2024 у справі №160/28209/24 - відмовити.
Ухвала, відповідно до змісту ч. 1 ст. 256 та п. 16 ч. 1 ст. 294 КАС України, набирає законної сили негайно з моменту її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя А.О. Сластьон