28 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/11724/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , (проживаючий: АДРЕСА_1 );
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що у електронному військово-обліковому документі в застосунку “Резерв+» відображено інформацію про допущене позивачем порушення правил військового обліку та перебування його у розшуку. Представник позивача вважає такі дані безпідставними та такими, що порушують права позивача.
Вказує, що, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами. Представник позивача стверджує, що жодної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не винесено, а протокол про адміністративне правопорушення не складався, що прямо підтверджено відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.09.2025 №1636.
На думку представника позивача, відсутність події та складу правопорушення, визначених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), унеможливлює внесення до Реєстру будь-яких відомостей про порушення позивачем правил військового обліку.
Представник позивач зазначає, що вимога щодо уточнення військово-облікових даних протягом 60 днів після набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX була позивачем виконана шляхом оновлення інформації через електронний кабінет призовника у додатку “Резерв+», як це дозволяють абзац сьомий частини третьої статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та частина десята статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
У контексті інкримінованого порушення також посилається на примітку до статті 210 КУпАП, відповідно до якої відповідальність не застосовується, якщо персональні дані військовозобов'язаного можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими державними реєстрами, а отже, відсутність певних уточнень не утворює складу правопорушення.
Представник позивача окремо наголошує, що позивач не отримував повістки, оскільки ТЦК та СП не дотримався вимог щодо підтвердження оповіщення, передбачених пунктами 40-41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560. Зокрема, повістка не вручалася з дотриманням обов'язкової фото- та відеофіксації, а також відповідач не надав доказів належного підтвердження її отримання позивачем або відмови від отримання.
Посилаючись на вищенаведені норми права, а також на статті 251 та 280 КУпАП, представник позивача вказує, що відповідачем не доведено факту неприбуття позивача за повісткою або порушення правил військового обліку, а внесення його даних у розшук є протиправним. У зв'язку з цим позивач просить визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправними та зобов'язати відповідача видалити з Реєстру відомості про порушення правил військового обліку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнає та вважає їх безпідставними.
Відповідач зазначає, що 20.05.2025 позивачеві було надіслано рекомендованим листом повістку відповідно до підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, на виконання Указів Президента України “Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №69/2022, а також наступних указів про її продовження.
Відповідач стверджує, що повістка вважається врученою, оскільки у поштовому повідомленні міститься відмітка про відсутність адресата за місцем проживання станом на 24.05.2025. На думку відповідача, така відмітка відповідає ознакам належного оповіщення, визначеним абзацом другим підпункту 2 пункту 41 Порядку №560, що прирівнюється до отримання повістки.
Вважаючи позивача належним чином оповіщеним, відповідач посилається на абзац сьомий частини третьої статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно з яким військовозобов'язаний зобов'язаний з'явитися у строки, визначені в отриманій повістці. Неприбуття, на думку відповідача, утворює склад правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
Відповідач зазначає, що на підставі відомостей Реєстру “Оберіг» та у зв'язку з невиконанням позивачем обов'язку з'явитися за викликом, 24.10.2025 поліції було направлено електронне звернення №Е3801833 про його доставлення до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідач стверджує, що саме складання протоколу вимагає фізичної присутності особи, а тому до моменту доставлення позивача до ТЦК та СП електронне звернення залишається чинним.
На думку відповідача, внесення інформації про позивача до Реєстру та оголошення електронного звернення для його доставлення є законними та відповідають порядку, визначеному чинним законодавством, а тому просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не заперечується сторонами.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 згідно з відомостями в електронному кабінеті військовозобов'язаних “Резерв+» є таким, що порушив правила військового обліку, внаслідок чого перебуває у розшуку з 08.05.2025, оскільки не уточнив вчасно військово-облікові дані до 16.07.2024, про що також свідчить відповідь відповідача листом від 04.09.2025 №1636 на адвокатський запит представника позивача. Як слідує із цього листа відповідача, 20.05.2025 військовозобов'язаному ОСОБА_1 була надіслана повістка №3517085 зa адресою: АДРЕСА_2 , згідно якої йому належало з'явитись 02.06.2025 о 09 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Станом на 04.09.2025 протокол щодо вчинення адміністративного правопорушення громадянином ОСОБА_1 не складався та постанова не виносилася у зв'язку із неявкою особи до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України від 12 березня 1992 року №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).
За змістом частини другої, третьої статті 1 цього Закону військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Стаття 34 Закону №2232-XII визначає, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX) в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан надалі неодноразово продовжувався та діє донині.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні визначає, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон №3543-XII.
Абзацами другим, п'ятим частини першої статті 22 Закону №3543-XII передбачено, що громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
За змістом частини третьої статті 22 Закону №3543-XII у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Як установлено підпунктом 1 пункту 27 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок №560), під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Відповідно до пункту 28 Порядку №560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
За змістом пункту 30-3 Порядку №560 у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка. В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.
Згідно з пунктом 41 Порядку №560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (підпункт 2).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 року затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487) та додаток 2 до Порядку №1487 - Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку).
Пункт 1 Правил військового обліку визначає обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 3 Правил військового обліку установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 9 Положення №154 передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до покладених на них завдань: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів).
За змістом статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що до повноважень відповідача належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям постанови про адміністративне правопорушення (враховуючи положення частин шостої, восьмої статті 258 КУпАП без складання відповідного протоколу), а також внесення відповідачем до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності.
Як встановлено судом у цій справі, 20.05.2025 посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 сформовано за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів повістку №3517085 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 02.06.2025 о 09:00 год для уточнення даних. Як стверджує відповідач, таку повістку направлено рекомендованим поштовим відправленням на адресу позивача: АДРЕСА_2 . До відзиву відповідач долучив бланк рекомендованого повідомлення про надіслання поштового відправлення форми 119 на ім'я одержувача ОСОБА_1 ; дата подання - 19.05.2025, а також копію конверта з довідкою оператора поштового зв'язку про причини повернення відправнику - адресат відсутній за вказаною адресою.
Позивач за викликом повісткою від 20.05.2025 №3517085 02.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув, що не є спірним.
Листом від 04.09.2025 №1636 на адвокатський запит представника позивача відповідач пояснив, що статус “порушення правил військового обліку» позивач має саме внаслідок того, що не уточнив вчасно військово-облікові дані в період з 18.05.2024 по 17.07.2024.
Про порушення позивачем правил військового обліку відомості внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Такий запис був відображений уже 08.05.2025 та інформація про перебування позивача у розшуку із цієї дати внаслідок того, що позивач не уточнив дані до 16.07.2024. Такі дані були актуальні і станом на 06.10.2025.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі №1951-VIII.
Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.
Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Частиною дев'ятою статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів: 1) персональні дані; 2) службові дані.
У свою чергу пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Отже, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.
При цьому суд зауважує, що частина перша статті 7 Закону №1951-VIII оперує такими поняттями, як “притягнення до адміністративної відповідальності» та “притягнення до кримінальної відповідальності», що підтверджується законодавчо визначеними документами.
Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності у встановленому законом порядку за порушення правил військового обліку відповідач не надав.
Суд уже звертав увагу на те, що частиною першою статті 7 Закону №1951-VIII визначено вичерпний перелік персональних даних, які вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Такий запис як “порушення правил військового обліку» не відповідає положенням статті 7 Закону №1951-VIII, є абстрактним та не підтверджується жодним документом.
Необхідно також зазначити, що не може бути підставою для висновку про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку його неприбуття до ТЦК та СП за повісткою від 20.05.2025 №3517085, адже відомості про порушення правил військового обліку були відображені у застосунку “Резерв+» станом на 08.05.2025, тобто ще до формування вказаної повістки та її направлення за адресою місця проживання ОСОБА_1 . Більш того, повістка надсилалася “для уточнення даних», а у застосунку “Резерв+» міститься інформація про те, що позивач уточнив дані 11.07.2024, тобто вчасно.
З огляду на наведені законодавчі норми та встановлені судом обставини на підставі письмових доказів, наданих сторонами, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку позивачем. Тож, з метою відновлення порушених прав останнього наявні підстави для задоволення взаємопов'язаних позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 07.10.2025 №3061-2297-9715-0362.
У зв'язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 139, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н. В. Стецик