СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/7576/25
ун. № 759/28344/25
26 листопада 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, в режимі ВКЗ, клопотання прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100000000029 від 10.01.2025, про продовження строку дії обов'язків покладених на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України,
26.11.2025 до слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 надійшло вказане клопотання прокурора, в якому він просить продовжити строк дії обов'язків покладених на підозрюваного ОСОБА_4 строком на два місяці, у межах строку досудового розслідування.
В обґрунтування свого клопотання прокурор посилався на те, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 01 березня 2022 року Указом Президента України № 156/2022, як тимчасовий державний орган, що здійснює функції представника органів місцевого самоврядування в Гостомельській територіальній громаді на період дії воєнного стану створено Гостомельську селищну військову адміністрацію (далі - ГСВА). Відповідно до положень частини 5 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження Гостомельської селищної ради достроково припинилися в день набрання чинності вищевказаного Указу Президента. Таким чином, ГСВА виконує роль правонаступника повноважень селищної ради, її виконавчого комітету та селищного голови у встановленому законодавством порядку.
Розпорядженням начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023, утворено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі комісія). Цим ж документом затверджено персональний склад комісії та положення про вказану комісію.
У подальшому 10 серпня 2023 року ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю» скеровано заяву до Гостомельської СВА, з проханням включити ОСОБА_4 в склад комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищенні об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій спричинених збройною агресією російської федерації проти України, як громадського діяча, представника ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю».
Розпорядженням Начальника ГСВА № 441 від 21.08.2023 «Про внесення змін до розпорядження 02.08.2023 № 394» ОСОБА_4 , включено до складу комісії.
Відповідно до додатку № 2 затвердженого розпорядження начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023, а саме Положенням про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищенні об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій спричинених збройною агресією російської федерації проти України, визначено що комісія є консультативно-дорадчим органом ГСВА, який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищенні об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичний актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ на території Гостомельської селищної територіальної громади(далі - знищені об'єкти нерухомого майна).
Так, комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна у разі прийняття КМУ рішення щодо покладення на неї таких функцій.
Згідно з положенням до основних завдань комісії входить, в тому числі:
1) розгляд заяв про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна (далі - заява);
3) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна шляхом перевірки наявних документів та/або інформації, в тому числі перевірки матеріалів фото- і відеофіксації знищеного об?єкта нерухомого майна;
4) забезпечення проведення обстеження об?єкта незавершеного будівництва або знищеного об?єкта нерухомого майна (крім випадків проведення обстеження до розгляду заяви), зокрема з метою встановлення факту проведення ремонтних робіт за рахунок інших джерел фінансування;
5) надання отримувачам компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна (у разі подання відповідного звернення) допомоги в поновленні або отриманні документів, які не додано до заяви внаслідок їх втрати або у зв'язку з необхідністю встановлення фактів, що мають юридичне значення;
6) забезпечення підготовки рішень комісії для їх затвердження уповноваженим органом;
7) виготовлення за допомогою Реєстру та надіслання заявнику житлового сертифіката в електронній та/або паперовій формі (у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна).
8) під час розгляду заяви комісія приймає рішення поміж іншим про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна із зазначенням способу надання та розміру компенсації відповідно до Порядку надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення комісія утворюється у складі не менше п?яти осіб, до її складу входять голова, заступник голови, секретар та інші члени комісії.
До складу комісії можуть за згодою залучатися представники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експерти, оцінювачі, суб'єкти оціночної діяльності, виконавці окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представники міжнародних та громадських організацій.
Відповідно до пункту 15 Положення - члени комісії:
- беруть участь у засіданнях комісії;
- беруть участь в голосуванні щодо прийняття рішень комісії;
- виконують доручення голови комісії з підготовки та розгляду матеріалів засідань;
- вивчають документи та матеріали, що подаються на розгляд комісії;
- повідомляють комісії про наявність конфлікту інтересів з отримувачем компенсації і не беруть участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень комісією у разі наявності такого конфлікту;
- підписують протоколи засідань та рішення комісії;
- виконують інші доручення голови комісії.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 Кримінального кодексу України, ОСОБА_4 , перебуваючи у складі комісії являється службовою особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, якими особа тимчасово наділена органом місцево самоврядування.
У невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше кінця травня 2024 року, у ОСОБА_6 виник злочинний умисел на зловживання своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_7 , всупереч інтересам служби, під час реалізації державної програми щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року.
Для досягнення свого злочинного плану остання залучила членів Комісії, а саме голову ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю» ОСОБА_4 , начальника відділу регіонального розвитку, інвестицій та проектної роботи ГСВА ОСОБА_8 , начальника відділу капітального будівництва ГСВА ОСОБА_9 та у якості пособника експерта з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_10 , без участі яких досягнути мети кримінального правопорушення було неможливо.
Так, 10.12.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_10 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , за результатом якого складено відповідний технічний звіт, в якому ОСОБА_10 дійшов висновку, що житловий будинок з прибудовами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійна», потребують негайного виконання аварійних робіт по демонтажу конструкцій, пошкоджених в наслідок збройної агресії росії проти України.
Однак, фактичний стан вказаного об?єкта нерухомого майна не відповідає дійсності, оскільки на території земельної ділянки відсутня будь-яка забудова або залишки конструкцій, позначених на планах земельної ділянки.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_10 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.
У подальшому на підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 за попередньою змовою з іншими членами комісії, складено акт обстеження житла № 704 від 27.01.2025, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, який в подальшому затверджено ОСОБА_6 , відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.
На підставі вищевказаного акту обстеження житла від 27.01.2025, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), в ході якого достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних відомостям, викладеним в технічному звіті ОСОБА_10 , та на виконання свого спільного злочинного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_11 , ОСОБА_4 разом з іншими членами комісії підписав вказаний розрахунок, який склав 1 881 434 гривні 03 копійки (один мільйон вісімсот вісімдесят одна тисяча чотириста тридцять чотири гривні три копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.
29.01.2025 ОСОБА_7 , через веб-портал «Дія» подав заяву ЗВ-29.01.2025-164231, з метою реалізації державної програми про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченого Постановою Кабінету міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року, за фактом пошкодження житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
За результатами розгляду заяви ОСОБА_7 № ЗВ-29.01.2025-164231, на підставі акту обстеження житла від 27.01.2025 та розрахунку вартості компенсації від 03.02.2025, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 1286/3 від 03.02.2025 за підписом голови комісії ОСОБА_6 , про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 1 881 434 гривні 03 копійки.
Дії ОСОБА_4 , які виразились в підписанні чек-листа розрахунку компенсації, що став підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, призвели до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України у сумі 1 881 434 гривні 03 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, вказуючи, що ризики, передбачені ст.177 КПК України, на даний час не зникли та просив продовжити дію покладених на підозрюваного обов'язків.
Захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні не заперечував щодо клопотання прокурора але просив слідчого суддю не покладати обов'язок відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора та суду.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав думку захисника.
Заслухавши думку прокурора, захисника та підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
27.08.2025 громадянину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Причетність підозрюваного ОСОБА_4 , до вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень (злочинів), підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме:
- рапортами ГУ СБ України у м. Києві та Київській області;
- відповіддю на запит від Міністерства розвитку та громад на території України.
- відповіддю на запит від Гостомельскої СВА, яким витребувано належним чином завірені копії документів за фактом виділення грошових коштів у вигляді житлових сертифікатів, а саме: технічний звіти експерта ОСОБА_10 , акти обстеження об'єктів нерухомого майна пошкоджених внаслідок агресії рф, рішеннями комісії про виділення житлових сертифікатів;
- протоколами огляду місця події від 18.03.2025 з фототаблицею;
- протоколами обшуків від 03.07.2025, проведеним за місцем розташування об'єктів, що зазнали пошкоджень внаслідок агресії рф проти України, а саме: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_2 , за участі експерта НДЦ незалежних судових експертиз, в ході якого зафіксовано факт не відповідності відомостей вказаних експертом ОСОБА_10 , у технічних звітах за вказаними адресами;
- висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 293-95/2025.01-6 від 11.08.2025 по об'єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_3 ;
- висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 596-95/2025.01-6 від 31.07.2025по об'єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2;
- протоколами негласних слідчих розшукових дій, в їх сукупності;
- іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.
Ухвалою слідчого суді Святошинського районного суду від 25.11.2025 продовжено строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до шести місяців.
Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 01.09.2025 клопотання т.в.о. старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 - задоволено та відносно ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком з 01.09.2025 по 27.10.2025 включно, в межах строку досудового розслідування, з визначенням розміру застави у розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 242 240 гривень.
У разі внесення застави, на підозрюваного покладено виконувати, в строк до 27.10.2025 наступні обов'язки:1) прибувати до слідчого, прокурора і суду за викликом;2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора та суду;3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; 4) утримуватися від спілкування із свідками, та іншими особами з приводу. 5) здати на зберігання слідчому свій закордонний паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
02.09.2025 ОСОБА_4 звільнений з-під варти під заставу у розмірі 242 240 гривень.
27.10.2025 ухвалою Святошинського районного суду міста Києва підозрюваному ОСОБА_4 , продовжено покладення на нього обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, строком до 27.11.2025.
Так, 27.11.2025 спливає строк покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, однак закінчити досудове розслідування до вказаного часу не є можливим, оскільки для всебічного, повного й неупередженого розслідування всіх обставин кримінального провадження необхідно виконати наступні дії:
- виконати вимоги ст. ст. 252, 256 КПК України та отримати дозвіл на зняття грифу таємності із процесуальних документів щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій у органів, що надавали гриф таємності;
- провести аналіз інформації до якої отримано тимчасові доступи, а саме до матеріалів кримінального провадження № 42025110000000218 від 17.07.2025 та інформації від АТ «ОЩАД БАНК», ПрАТ «ВФ Україна», ПрАТ «Київстар» та ДП «ДІЯ» на підставі ухвал Святошинського районного суду міста Києва;
- провести тимчасові доступи до речей та документів, а саме АТ КБ «Приват банк», АТ «РВС БАНК», АТ «ПУМБ», ТОВ «УКРНЕТ»;
- за результатом проведення тимчасових доступів до речей та документів у АТ КБ «Приват банк», АТ «РВС БАНК», АТ «ПУМБ», ТОВ «УКРНЕТ» провести аналіз отриманої інформації.
- скерувати запит в порядку ст. 93 КПК України до державної прикордонної служби з метою встановлення місця знаходження власників домоволодінь за адресами: АДРЕСА_2 та отримати на нього вмотивовану відповідь;
- провести огляди речових доказів, вилучених під час проведення обшуків в ході досудового розслідування, а саме документів, мобільних телефонів та іншого за результатом яких скласти відповідні протоколи;
- встановити та допитати свідків у кримінальному провадженні, з метою встановлення всіх обставин вчинення даних кримінальних правопорушень;
- погодити повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри, за результатом проведених вищезазначених слідчих (розшукових) дій в кінцевій редакції.
- здійснити відкриття матеріалів досудового розслідування, ознайомитись з доказами сторони захисту, а також за наявності клопотань їх розглянути;
- виконати вимоги ст. 291 КПК України та скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів..
На даний час ризики, які були підставою для застосування запобіжного заходу стосовно підозрюваного, не зменшились та не перестали існувати.
В судовому засіданні прокурором доведено, що продовжують існувати ризики передбачені ст. 177 КПК України (переховуватись від органів досудового розслідування та суду, перешкоджати кримінальному провадженню і здійсненню досудового розслідування шляхом знищення, приховання або спотворення речей і документів, що мають істотне значення для кримінального провадження, незаконно впливати на свідків, вчините інше кримінальне правопорушення).
При обранні виду запобіжного заходу слідчий суддя, відповідно до вимог ст. 178 КПК України, крім наявності ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, надає належну оцінку наступним обставинам: ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, одне з яких згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжкого злочину, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, раніше не судимий, має постійне місце проживання та реєстрації.
Відповідно до ч.7 ст.194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
Згідно ч.1 ст.177 КПК України метою запобіжного заходу є забезпечення виконання зобов'язання підозрюваним, а також запобігання спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків в цьому кримінальному провадженні.
Слідчий суддя не вбачає підстав для покладення обов'язку не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора та суду, оскільки ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 27.10.2025 не покладався даний обов'язок, а підозрюваний демонстрував належну процесуальну поведінку.
Таким чином, оскільки досудове розслідування ще не завершено та вбачається наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, слідчий суддя вважає необхідним продовжити підозрюваному строк дії покладених на нього обов'язків строком на два місяці, тобто до 26.01.2026 включно і вважає це виправданим та достатнім для забезпечення запобігання існуючим ризикам та належної процесуальної поведінки підозрюваного на час здійснення досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 194, 199, 219 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора - задовольнити частково.
Продовжити обов'язки, покладені на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два місяці, тобто до 26.01.2026 включно, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора і суду за викликом;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування із свідками, та іншими особами з приводу обставин кримінального правопорушення;
- здати на зберігання слідчому свій закордонний паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі невиконання покладених на нього згідно цієї ухвали обов'язків, а також, якщо він, будучи належним чином повідомлений, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора або суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1