Справа № 159/6867/25
Провадження № 2/159/2206/25
27 листопада 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого - судді Денисюк Т.В.
з участю секретаря судового засідання - Пустової А.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Ковельської міської ради Волинської області про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно,
У вересні 2025 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до суду із позовом до Ковельської міської ради Волинської області, в якому просили скасувати державну реєстрацію права власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , проведену 25.08.1993 за ОСОБА_1 .
Позов обґрунтований тим, що в рамках приватизації позивачі набули права спільної часткової власності на спірну квартиру. На підставі розпорядження органу приватизації №134 від 16.08.1993 видане свідоцтво про право власності на житло лише на ОСОБА_1 . В подальшому реєстрація права власності на усю квартиру була проведена 25.08.1993 за ОСОБА_1 . Позивачі звернулись до Ковельської міської ради Волинської області із заявою про внесення змін в свідоцтво про право власності на житло, 02.12.2024 прийняте рішення №20 «Про внесення часткових змін у свідоцтво про право власності на житло» через допущені помилки і видане нове свідоцтво про право власності на житло на усіх членів сім'ї ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , розмір частки кожного складає 1/4. Разом із тим, позивачі позбавлені можливості зареєструвати своє право власності, оскільки на відповідний об'єкт нерухомого майна в реєстрі прав власності на нерухоме майно вже міститься запис про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 . Із урахуванням наведених у позовній заяві обставин позивачі просять скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 , проведену 25.08.1993.
03.10.2025 суд відкрив провадження у справі, визначив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
В судове засідання позивачі та їх представник адвокат Чих О.В. не з'явилися, клопотали про розгляд справи на підставі поданих доказів без їхньої участі.
Від представника Ковельської міської ради заперечень не надходило.
У зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося (частина друга статті 247 ЦПК).
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина п'ята статті 268 ЦПК України) - 27.11.2025.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Розпорядженням органу приватизації від 16.08.1993 №134 у власність позивачів була передана квартира АДРЕСА_2 в порядку, встановленому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_1 16.08.1993 було видане свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_2 , а 25.08.1993 ОСОБА_1 зареєстрував даний об'єкт нерухомого майна у Волинському обласному бюро технічної інвентаризації (повідомлення №1889-2 видане 21.10.2024 КП «Волиньпроект» Волинської обласної ради).
02.12.2024 розпорядженням органу приватизації №20 «Про внесення часткових змін у свідоцтво про право власності на житло» внесені зміни у свідоцтво про право власності від 16.08.1993 на житло за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом включення членів сім'ї ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3
02.12.2024 виконавчим комітетом Ковельської міської ради, на підставі розпорядження №20 від 02.12.2024, видане нове свідоцтво про право власності на житло в якому вказано, що квартира АДРЕСА_2 належить на праві приватної, спільної (часткової) власності ОСОБА_1 та членам його сім'ї - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Розмір частки кожного із співвласників складає 1/4.
Позивачі позбавлені можливості зареєструвати право власності після усунення помилок у правовстановлюючих документах, через наявність запису про право власності на квартиру за ОСОБА_1 .
Управління центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ковельської міської ради у зв'язку із наявними суперечностями між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, відмовило позивачам у державній реєстрації прав та їх обтяжень на спірну квартиру (повідомлення №8-4-02/54 від 02.04.2025).
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Позов належить задовольнити повністю з таких мотивів.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Зміст права власності, яке полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном визначено у статті 317 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Відповідно до частин першої, другої статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Згідно із статтями 5, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (Закон 2482-ХІІ) (чинного на час приватизації спірної квартири), право на приватизацію квартир (будинків) державного фонду одержують громадяни України, які проживають у цих квартирах. До членів родини наймача належать тільки громадяни, що постійно проживають у квартирі разом з наймачем, або за якими зберігається право на житло. Передача займаних квартир здійснюється у спільну сумісну чи спільну часткову власність за письмовою згодою усіх повнолітніх членів родини, що постійно проживають цій квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим зазначенням уповноваженого власника квартири.
За матеріалами справи суд встановив, що первинна приватизація квартири АДРЕСА_2 , а як наслідок і подальша реєстрація об'єкту нерухомого майна у Волинському ОБТІ лише за ОСОБА_1 були проведені із порушенням вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Ковельською міською радою 02.12.2024 видане нове свідоцтво про право власності на житло в якому вказані усі співвласники, розмір частки кожного із співвласників складає 1/4.
Управлінням ЦНАП 02.04.2025 позивачам відмовлено у державній реєстрації частки кожного із співвласників у зв'язку із наявністю суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон 1952-ІV).
В силу ч.3 ст.26 далі Закон 1952-ІV відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
Державна реєстрація прав у випадках, передбачених цією частиною, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, крім випадку визнання її вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання рішення державного реєстратора про державну реєстрацію на підставі рішення Міністерства юстиції України, що виконується посадовою особою Міністерства юстиції України відповідно до статті 37 цього Закону.
Таким чином, наявність запису про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на спірне нерухоме майно виключає можливість реєстрації такого права за всіма співвласниками квартири відповідно до внесених змін.
Згідно із вимогами Закону 1952-ІV однією із умов скасування державної реєстрації права власності є рішення суду, яке набрало законної сили.
Враховуючи викладене, суд керуючись статтею 331 ЦК України, яка вимагає реєстрацію свого права власності для його підтвердження у майбутньому, та з метою захисту права власності в розумінні статті 386 ЦК України, вважає необхідним позов задовольнити та скасувати попередню реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на спірне житло проведену на підставі свідоцтва про право власності виданого 16.08.1993 лише на його ім'я.
Позивачі просять судові витрати залишити за ними.
Керуючись статтями 12, 81, 258, 259, 263-265, 268, 273 Цивільного процесуального кодексу України, на підставі статей 182, 317, 319, 331, 364, 367, 386 Цивільного кодексу України,Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суд
Позов задовольнити повністю.
Скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 , проведену 25.08.1993 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 16.08.1993 Акціонерним товариством «Ковельсільмаш» на підставі розпорядження №134 від 16.08.1993.
Судові витрати залишити за позивачами.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Позивач - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .
Позивач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Ковельська міська рада Волинської області, код ЄДРПОУ 21735504, адреса: вул.Незалежності, 73, м.Ковель Волинської області.
Повне судове рішення складене 27.11.2025.
ГоловуючийТ. В. ДЕНИСЮК