27 листопада 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 676/6158/25
Провадження № 33/820/760/25
Суддя Хмельницького апеляційного суду Кулеша Л.М., з участю секретаря судового засідання Плюти В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Хмельницькому, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кам'янець-Подільського міськрайнного суду Хмельницької області від 08 жовтня 2025,
Цією постановою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 (за епізодом обвинувачення у відмові від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння 07 серпня 2025 року), ст.44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього основне стягнення згідно із ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення в межах санкції, встановленої ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, та додаткове стягнення, передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Закрито провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (за епізодом обвинувачення у керуванні у стані наркотичного сп'яніння 03 серпня 2025 року), на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення..
За постановою суду ОСОБА_1 07 серпня 2025 року о 16 год. 56 хв. в м.Кам'янець-Подільському, по вул. Ярослава Мудрого, 114а керував транспортним засобом - автомобілем марки Daewoo Lanos, д.н.з. НОМЕР_2 із ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: сповільненість ходи та мови, тремтіння пальців рук, звужені зіниці, які не реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 03 серпня 2025 року близько 17 год. 00 хв. в м.Кам'янці-Подільському Хмельницької області, по вул. Сагайдачного, 24, зберігав в автомобілі Daewoo Lanos, д.н.з. НОМЕР_2 пластиковий контейнер та прозорий поліетиленовий пакет із речовиною рослинного походження, зеленого кольору в подрібненому стані, яка згідно із висновком експерта Хмельницького НДЕКЦ №СЕ-19/123-25/12090-НЗПРАП від 21 серпня 2025 року є наркотичним засобом - канабісом, масою 0,037г та масою 0,209г. Зазначеними діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.44 КУпАП.
Не погоджуючись з оскаржуваною постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду, в частині притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП (епізод від 07.08.2025) та, в цій частині, закрити провадження у справі, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, в решті залишити постанову без змін. Апелянт звертає увагу, що суд першої інстанції протиправно використав на доведення його вини неналежні докази ( протокол, відеозаписи, що не містять доказування правопорушення) та проігнорував відсутність складу правопорушення. Апелянт вважає, що працівниками поліції було допущено низку порушень «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, вважаю, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з таких підстав.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином за допомогою СМС повідомлення, про що свідчить довідка про доставку СМС повідомлення від 11 листопада 2025, оскільки ним було подано відповідну заявку, згідно з якою він висловив намір на отримання повідомлення шляхом СМС.
Зазначений порядок повідомлення особи про місце і час розгляду також узгоджується з висновком, який зроблено в постанові Верховного Суду від 20 грудня 2023 року у справі №646/837/23.
Відповідно до ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не є обов'язковою.
За змістом ч.7 ст.294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Оскільки апелянт оскаржує постанову суду лише в частині визнання його винним у вчинені адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130. КУпАП ( по епізоду 07 серпня 2025), то лише в цій частині апеляційний суд перевіряє судове рішення.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в ст. 251 КУпАП.
Суд, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з положеннями ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» (із змінами та доповненнями) водій, серед іншого, зобов'язаний:
- виконувати розпорядження поліцейського, а водії військових транспортних засобів - посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами;
- не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Поліцейські, виявивши у водія ознаки сп'яніння (алкогольного або наркотичного), який свідчить про зниження уваги та швидкості реакції водія, з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, зобов'язані вчинити дії по перевірці стану водія на предмет перевірки дотримання водієм вимог підпунктів "а" та "б" пункту 2.9 Правил дорожнього руху України, а водій відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ч. 2-6 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Дані вимоги закону при розгляді матеріалів за протоколом про адміністративне правопорушення судом першої інстанції дотримані і висновок суду про визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за епізодом від 07.08.2025- всупереч вимогам п. 2.5ПДР України відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння та у керуванні ним транспортним засобом у стані наркотичного сп'ягніння, зміст постанови відповідає вимогам, передбаченими ст. ст. 283, 284 КУпАП, оскільки в ній наведені докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 415547 від 07.08.2025, водій ОСОБА_1 07 серпня 2025 року о 16 год. 56 хв. в м. Кам'янець-Подільському, по вул. Ярослава Мудрого, 114а, керував транспортним засобом - автомобілем марки Daewoo Lanos, д.н.з. НОМЕР_2 із ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: сповільненість ходи та мови, тремтіння пальців рук, звужені зіниці, які не реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП..
Даний протокол за своїм змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та складений в силу ст. 255 КУпАП уповноваженою на те особою.
Так, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів, а саме, даними:
-протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №415547 складеного стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130КУпАП, по епізоду від 07 серпня 2025;
-відеозапису факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом та відмови водія від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, з якого вбачається, що водій відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я;
-направлення ОСОБА_1 до КНП «ХОЗЗНПД» ХОР з відміткою про те, що огляд не проводився.
З переглянутих апеляційним судом відеозаписів слідує, що ними зафіксовано події за участю водія ОСОБА_1 з моменту зупинки транспортного засобу та до завершення складання протоколу. Із відеозаписів видно факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, а саме - «Daewoo Lanos», д.н.з. НОМЕР_2 , його зупинка працівниками поліції, після чого, 07.08.2025 у водія було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, запропоновано йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, на що, останній, відмовився пройти такий огляд.
Твердження сторони захисту, в частині визнання відеозапису недопустимим доказом, є безпідставними, з огляду на те, що вказаний відеозапис є чітким, містить всі необхідні для кваліфікації дій правопорушника обставини. А тому в апеляційної інстанції відсутні підстави вважати даний відеозапис недопустимим доказом.
Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що працівниками поліції було дотримано всіх законних вимог щодо їх дій при складанні адміністративного протоколу стосовно ОСОБА_1 , порушень Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції - з переглянутих відеозаписів на що є посилання в апеляційній скарзі, виявлено не було.
Апеляційний суд відхиляє доводи апелянта про порушення поліцейськими порядку огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, оскільки такі доводи не спростовують факт його відмови від проходження огляду на стан сп'яніння, у встановленому законом порядку. Крім того, у відеозаписі з нагрудної камери працівника поліції зафіксовано всі обставини початку проходження ОСОБА_1 процедури огляду на стан сп'яніння та подальшої його відмови від проходження такого огляду.
Будь-яких фактичних даних, які б спростовували чи ставили під сумнів достовірність відеозапису стороною захисту не надано. Не встановлено таких і під час апеляційного розгляду справи.
У матеріалах справи відсутні, апелянтом, під час апеляційного розгляду, не надано достатньо доказів на підтвердження факту істотних порушень працівниками поліції вимог закону, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення. Дії працівників поліції відповідали вимогам Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року № 1103, а також Інструкції, затвердженої спільним наказом МВС та МОН України від 09.11.2015 року № 1452/735, у зв'язку з чим відповідні твердження поданої апеляційної скарги є неприйнятними.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що судом першої інстанції було ретельно досліджено надані працівниками поліції до протоколу про адміністративне правопорушення відеозаписи та надано належну та обґрунтовану оцінку усім обставинам, що мають значення для вирішення справи.
Враховуючи наведене, в сукупності досліджених доказів, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за порушення ним п. 2.5 ПДР України.
Жодних належних та допустимих доказів, які б викликали сумніви у об'єктивності вищевказаних матеріалів, їх фальсифікації, стороною захисту не надано, не здобуто таких і в процесі апеляційного розгляду, а тому законні підстави для їх відхилення у суду відсутні.
Посилання сторони захисту на інші порушення, зазначені в апеляційній скарзі, не впливають на висновок суду про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки подія та склад, вчиненого ним адміністративного правопорушення знайшли своє підтвердження під час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанції.
Невизнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є способом його самозахисту, бажанням уникнути відповідальності за скоєне та спростовується матеріалами справи.
Істотних порушень вимог закону, які б ставили під сумнів висновки судді першої інстанції та були безумовною підставою для скасування судового рішення не встановлено.
Місцевим судом були встановлені дійсні обставини справи, дана належна оцінка особі ОСОБА_1 , правильно застосовані норми матеріального права, не допущено порушення норм процесуального права та зроблено обґрунтований висновок про доведеність його вини у порушенні вимог п. 2.5 ПДР України та вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
З урахуванням наведеного, підстав для скасування постанови у межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.294 КУпАП, суддя,
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайнного суду Хмельницької області від 08 жовтня 2025 стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП залишити без зміни, а його апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя Хмельницького
апеляційного суду Лариса Кулеша