Постанова від 28.11.2025 по справі 443/1063/24

Справа № 443/1063/24 Головуючий у 1 інстанції: Сливка С.І.

Провадження № 22-ц/811/1798/25 Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:

головуючого судді: Шандри М.М.

суддів: Крайник Н.П., Левика Я.А.

секретаря: Чижа Л.М.

за участю: прокурора Германович Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - Чорненького Ярослава Богдановича на рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 24 січня 2025 року у справі за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі недійсним, повернення земельної ділянки,

ВСТАНОВИЛА:

Перший заступник керівника Стрийського окружної прокуратури Львівської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області із позовом до ОСОБА_1 , в якому просив:

-визнати недійсним договір оренди землі б/н від 24.09.2021, укладений між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 на підставі рішення 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради № 9-201 від 26.08.2021, щодо надання у строкове платне користування земельної ділянки для городництва загальною площею 25,8548 га, з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025, розташованої на території с.Антонівка, Журавненської селищної ради, (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області;

-зобов'язати ОСОБА_1 повернути Журавненській селищній раді, Стрийського району, Львівської області земельну ділянку загальною площею 25,8548 га з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025, розташовану на території с.Антонівка, Журавненської селищної ради, (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2488179746215).

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Журавненською селищною радою 9 сесії VIII скликання прийнято рішення № 9-201 від 26.08.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва», згідно з яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для городництва за рахунок земель розташованої на території Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області, розроблений на замовлення громадянина України ОСОБА_1 для городництва. Згідно з п.п. 2,3 вказаного рішення громадянину ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 4621584400:02:000:2025 загальною площею 25,8548 га, для городництва, термін оренди - 30 років, розмір орендної плати - 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. В подальшому між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі від 24.09.2021 № б/н, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для городництва з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025 загальною площею 25,8548 га, розташовану на території с.Антонівка, Журавненської селищної ради територіальної громади Стрийського району, Львівської області, строком на 30 років. Встановлено орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідні відомості внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 20.10.2021 державним реєстратором виконавчого комітету Ходорівської міської ради Львівської області Сушайло С.О. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2488179746215, номер запису про інше речове право 44658025; дата, час державної реєстрації 20.10.2021). Прокурор вважає, що вказаний договір оренди укладений підлягає визнанню недійсним на підставі ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, а земельна ділянка - поверненню.

Вказує, що до повноважень Журавненської селищної ради належить розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок у власність або користування у порядку, передбачених ст. 118, 123 Земельного кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 36 ЗК України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва. У той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 №1423-ІХ (набрав чинності 27.05.2021) частину 1 статті 36 Земельного кодексу України доповнено абзацом 2 такого змісту: «Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара». Таким чином, орган місцевого самоврядування має повноваження щодо передачі земельної ділянки в оренду для городництва, площа якої не перевищує встановлену чинним законодавством площу, а саме не більше 0,6 гектара.

У той же час, відповідно до рішення Журавненської селищної ради 9 сесії VIII скликання №9-201 від 26.08.2021 та договору оренди землі від 24.09.2021 № б/н відповідачеві надано у користування земельну ділянку, площа якої перевищує допустиму норму, що прямо суперечить вимогам закону, чинного станом на момент прийняття рішення органом місцевого самоврядування. Таким чином, з урахуванням положень ст. 36 Земельного кодексу України, дана земельна ділянка площею 25,8548 га фактично не могла передаватися для городництва, так як її площа перевищує гранично допустиму норму. Проте у разі зміни цільового призначення могла бути передана в оренду на умовах проведення земельних торгів у порядку, визначеному законом.

Отже, Журавненська селищна рада при прийнятті рішення про передачу у користування земельної ділянки ОСОБА_1 діяла всупереч ст. 36 Земельного кодексу, так як не мала законної підстави для затвердження відповідного проекту землеустрою та передачі ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 4621584400:02:000:2025загальною площею 25,8548 га для городництва.

Також зазначає, що належним та ефективним способом захисту прав територіальної громади є визнання недійсним саме договору оренди землі від 24.09.2021 № б/н, укладеного між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 , так як підставою для реєстрації права оренди відповідача в Державному реєстрі речових прав є саме вказаний договір, а не рішення органу місцевого самоврядування. Отже, у разі визнання його недійсним, таке право припиниться, а вказана земельна ділянка підлягає поверненню на користь Журавненської селищної ради.

Крім того зазначає, що на виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для застосування представницьких повноважень, Стрийською окружною прокуратурою 15.05.2024 на адресу Журавненської селищної ради скеровано запит про надання інформації щодо її обізнаності про порушення прав, вжитих сільською радою законодавчо визначених заходів із захисту інтересів держави, причин їх невжиття, намірів реалізувати ці повноваження. Згідно з наданою у відповідь інформацією Журавненської селищної ради від 20.05.2024 № 992/05-1/02-26/вих-24, селищна рада не буде звертатися до суду із позовом про визнання договору оренди землі недійсним. Таким чином, з урахуванням того, що Журавненська селищна рада є однією зі сторін договору оренди землі, який підлягає визнанню недійсним, проте, незважаючи на обізнаність про порушене право, не вжила заходів щодо його захисту, наявні підстави для представництва інтересів держави прокурором.

З огляду на характер спірних правовідносин, немає невідповідності заходу втручання держави у право оренди ОСОБА_1 критеріям правомірного втручання у це право. Суспільний інтерес у поверненні спірної ділянки територіальній громаді спрямований на задоволення соціальних потреб: у відновленні законності становища, яке існувало до порушення комунальної власності на цю ділянку; у недопущенні незаконних переваг окремих осіб на отримання земельних ділянок; у недопущенні зловживань щодо отримання земельних ділянок для городництва. Загальний інтерес у розподілі ресурсів переважає інтерес однієї особи у отриманні права оренди земельної ділянки, отриманої на підставі рішення, що суперечить закону.

На підставі наведеного прокурор просив задовольнити його позов.

Рішенням Жидачівського районного суду Львівської області від 24.01.2025 позов задоволено.

Визнано недійсним договір оренди землі б/н від 24.09.2021, укладений між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 на підставі рішення 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради № 9-201 від 26.08.2021, щодо надання у строкове платне користування земельної ділянки для городництва загальною площею 25,8548 га, з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025, розташовану на території с.Антонівка, Журавненської селищної ради Стрийського району, Львівської області.

Зобов'язано ОСОБА_1 повернути Журавненській селищній раді Стрийського району Львівської області земельну ділянку загальною площею 25,8548 га, з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025, розташовану на території с.Антонівка, Журавненської селищної ради Стрийського району, Львівської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2488179746215).

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Львівської обласної прокуратури 6056,00 грн судового збору.

Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 24.04.2025 заяву адвоката Чорненького Я.Б. в інтересах ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 24.01.2025 - залишено без задоволення.

Рішення суду оскаржив представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ..

В апеляційній скарзі посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що ОСОБА_1 при отриманні в оренду земельної ділянки діяв виключно в законний спосіб та жодних порушень вимог закону не допустив. З моменту укладення спірного договору оренди земельної ділянки ОСОБА_1 належним чином виконує його умови, заборгованості по сплаті орендної плати немає. Окрім того, вважає, що прокурор звертаючись до суду із вказаним вище позовом в порядку ст.56 ЦПК України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру» неналежним чином обґрунтував підстави для представництва ним інтересів держави в суді та не підтвердив їх належними доказами, зокрема із змісту позовної заяви не зрозуміло чому орган місцевого самоврядування, а саме Журавненська селищна рада Стрийського району Львівської області, не може самостійно звернутись до суду і у зв'язку з цим з позовом змушений звертатись прокурор, що відповідно до висновку сформульованого у п.54 Постанови ВП ВС від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, дає підстави вважати, що позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати та для застосування положень пункту 2 частини першої статті 207 ЦПК України (залишення позову без розгляду). Суд першої інстанції ухвалюючи оскаржуване рішення, не звернув на вказану обставину належної уваги та вважав, що прокурор звертаючись до суду обґрунтував в чому полягає порушення інтересів держави необхідність їх захисту та визначені законом підстави для звернення до суду прокурора.

Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні апеляційної інстанції прокурор Германович Ю.А. заперечила проти задоволення апеляційної скарги. Інші учасники справи у судове засідання апеляційної інстанції не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, від представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 надійшло письмове клопотання про розгляд справи за їх відсутності, тому їх неявка, відповідно до ч.2 ст. 372 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи, який проводиться за їхньої відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Згідно із ч.1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.1, ч.6 ст. 81 ЦПК України).

Згідно із 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що рішення суду таким вимогам відповідає.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №377517081 від 07.05.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025, площею 25,8548 га, належить на праві власності Журавненській селищній раді Стрийського району Львівської області та на підставі договору оренди землі б/н, виданого 24.09.2021, передана орендарю ОСОБА_1 для городництва (а.с.22-23).

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-4600785802023 від 26.10.2023, земельна ділянка з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025

з цільовим призначенням для городництва, площею 25,8548 га зареєстрована за Журавненською селищною радою Стрийського району Львівської області на праві власності та здана в оренду ОСОБА_1 (а.с.24-34).

Рішенням 4 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області №4-210 від 18.02.2021 «Про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення», Журавненська селищна рада вирішила надати дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності в оренду для городництва: орієнтовною площею 50,4034 га кадастровий номер 4621584400:02:000:0357за рахунок земель сільськогосподарського призначення в с.Мазурівка Жидачівського району Львівської області.

Рішенням 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області № 9-201 від 26.08.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої на території Журавненської селищної ради. Передано в оренду ОСОБА_1 , терміном на 30 (тридцять) років земельну ділянку загальною площею 25,8548 га (кадастровий номер 4621584400:02:000:2025) для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташовану на території Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області. Встановлено річну орендну плату за земельну ділянку, для городництва площею 25,8548 га в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

24.09.2021 між Журавненською селищною радою (орендодавець) в особі селищного голови та ОСОБА_1 (орендар) укладеного договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до п.1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для городництва, кадастровий номер 4621584400:02:000:2025, яка знаходиться в с.Антонівка, на території Журавненської селищної ради територіальної громади.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 25,8548 га (п.2 договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 355 615,89 грн (п.4 договору).

Земельна ділянка, яка передається в оренду немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням (п.5 договору).

Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини немає (п.6 договору).

Договір укладено на 30 (тридцять) років (п.7 договору).

Річна орендна плата складає 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розмір орендної плати за 2021 рік становить 42 673,90 грн, на місяць 3556,15 грн (п.8 договору).

Відповідно до п.14 договору, земельна ділянка передається в оренду для городництва.

Цільове призначення земельної ділянки 01.07 для городництва (п.15 договору).

24.09.2021 Журавненською селищною радою в особі селищного голови та ОСОБА_1 підписано акт приймання-передачі земельної ділянки (а.с.43), згідно якого представник орендодавця земельної ділянки - селищний голова Вітер В.В. на підставі рішення 9 сесії 8 скликання Журавненської селищної ради від 26.08.2021 та відповідно до договору оренди земельної ділянки від 24.09.2021 передав, а орендар прийняв у володіння земельну ділянку, яка знаходиться в с.Антонівка на території Журавненської селищної ради територіальної громади. Площа земельної ділянки 25,8548 га.

20.09.2023 та 04.10.2023 Стрийська окружна прокуратура звернулася до голови Журавненської селищної ради із запитами №14.57/05-42-6585Вих-23 та №14.57/05-42-6937Вих-23, у яких, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді щодо законності передачі Журавненською ОТГ у власність земельних ділянок для городництва, зокрема ОСОБА_1 - 61 га, просить скерувати на адресу Стрийської окружної прокуратури належним чином завірені копії рішень сесії Журавненської ОТГ щодо надання у власність вищевказаних земельних ділянок, проекти землеустрою вищевказаних земельних ділянок та технічну документацію на ці земельні ділянки (а.с.35, 38).

Листами відповідями №1466/05-1/02-26вих-23 від 27.09.2023, №1618/05-1/02-26/вих-23 від 13.10.2023 та №1746/05-1/02-26 вих-23 від 02.11.2023, Журавненська селищна рада надала Стрийській окружній прокуратурі належним чином завірені копії рішень сесії Журавнеської селищної ради та договорів оренди на запитувані земельні ділянки (а.с.36,39).

24.10.2023 Стрийська окружна прокуратура звернулася із запитом до відділу №5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, у якому зокрема просить скерувати на адресу Стрийської окружної прокуратури витяги з Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок, зокрема з кадастровим номером 4621584400:02:000:2025 (а.с.45).

Листом-відповіддю від 27.10.2023 за №3275/15-23 Головне управління Держгеокадастру у Львівській області на запит Стрийської окружної прокуратури у Львівській області надало необхідні матеріали (а.с.46).

15.05.2024 Стрийська окружна прокуратура звернулася до Журавненської селищної ради із запитом №14.57/05-42-3808вих-24, в якому повідомляє про виявлені порушення земельного законодавства, вказує, що договір оренди укладений всупереч земельному законодавству України, а саме абз.2 ч.1 ст.36 Земельного кодексу України, а також, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, просить до 20.05.2024 повідомити, чи буде звертатися Журавненська селищна рада до суду про визнання вищевказаного договору оренди землі недійсним. Також повідомляє, що в разі відсутності дієвих заходів з приводу захисту інтересів держави такі будуть вживатися окружною прокуратурою (а.с.47).

Як вбачається із відповіді голови Журавненської селищної ради Вітра В. від 20.05.2024, останній повідомив, що Журавненська селищна рада не буде звертатись до суду про визнання договору оренди землі недійсним (а.с.48).

Стрийською окружною прокуратурою Львівської області за №14.57/05-42-4327вих-24 від 05.06.2024 повідомлено Журавненську селищну раду про те, що ними буде пред'явлено в інтересах держави позов до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі від 24.09.2021 недійсним, повернення земельної ділянки у комунальну власність (а.с.49).

Колегія суддів звертає увагу, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно правовими актами (ст.3 ЗК України).

Згідно із частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно зі статтею 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу (ч.ч.2,3 ст.134 Земельного кодексу України).

Згідно з ст. 36 Земельного кодексу України, громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28.04.2021, який набрав чинності 27.05.2021, внесено зміни до ст.36 ЗК України за змістом якої громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва, площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч.2 ст.4 Закону України «Про оренду землі»).

Таким чином, громадянин має право на отримання земельної ділянки в оренду для городництва, площа якої не перевищує встановлену чинним законодавством площу, а саме не більше 0,6 гектара.

У той же час, відповідно до рішення Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області № 9-201 від 26.08.2021 та договору оренди землі від 24.09.2021 № б/н відповідачеві надано у користування земельну ділянку, площа якої перевищує допустиму норму - 25,8548 га, що прямо суперечить вимогам закону, чинного станом на момент прийняття рішення органом місцевого самоврядування та укладення договору оренди землі.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 ст. 134 ЗК України.

Статтею 36 ЗК України доповнено обмеженням щодо максимальної площі земельної ділянки для городництва, що може надаватися в оренду громадянину, з метою запобігання зловживанням з боку землекористувачів щодо уникнення аукціону при отримання права оренди. Крім того, вказані зміни покликані зменшити корупційні ризики у земельних відносинах, спростити доступ до земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а також уникнути випадків, коли після передачі земель для городництва вони фактично використовуються для інших цілей, як-то для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відтак, з урахуванням положень ст. 36 ЗК України, дана земельна ділянка площею 4,8770 га фактично не могла передаватися для городництва, так як її площа перевищує гранично допустиму норму.

Згідно з позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 29.09.2020 № 688/2908/16-ц, договірні відносини виникають з моменту укладення сторонами договору оренди. Цей момент не пов'язується з моментом видання рішення про передання в оренду земельної ділянки. Отже, таке рішення не є правовстановлюючим документом, а вимога про визнання його незаконним не відповідає належному способу захисту.

Дана позиція узгоджується з висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі №359/3373/16, відповідно до яких рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування за умови його невідповідності закону не тягне тих юридичних наслідків, на які воно спрямоване (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17, від 15.10.2019 у справі № 911/3749, від 22.01.2020 у справі № 910/1809/18, від 01.02.2020 у справі №922/614/19). Тому під час розгляду справи, в якій на вирішення спору може вплинути оцінка рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування як законного або протиправного, не допускається відмова у позові з тих мотивів, що рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування не визнане судом недійсним, або що таке рішення не оскаржене, відповідна позовна вимога не пред'явлена. Під час розгляду такого спору слід виходити з принципу jura novit curia - суд знає закони (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц, від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17). Тому суд має самостійно дати правову оцінку таким правовідносинам.

Враховуючи викладене, належним та ефективним способом захисту прав територіальної громади є визнання недійсним саме договору оренди землі від 24.09.2021 № б/н, укладеного між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 , так як підставою для реєстрації права оренди відповідача в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є саме вказаний договір, а не рішення органу місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 під час подання до Журавненської селищної ради проекту землеустрою для затвердження, знав про наявність законодавчих обмежень щодо надання земельних ділянок в оренду для городництва без проведення земельних торгів, або повинен був та міг, знати про це, а відтак вказані обставини не свідчать про добросовісність відповідача при отриманні права оренди на земельну ділянку, котрий повинен був враховувати вимоги законодавства. Відтак, враховуючи, що при укладенні договору не було дотримано встановлений нормами земельного законодавства порядок передачі та отримання в оренду спірної земельної ділянки, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що такий договір підлягає визнанню недійсним в судовому порядку, а земельна ділянка - поверненню.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18 зазначила, що якщо прокурор звертається до суду з позовною заявою в інтересах держави, він зобов'язаний у позовній заяві вказати підставу для здійснення представництва інтересів, передбачену ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», та обґрунтувати її.

У такому разі статусу позивача набуває: 1) орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах (за наявності такого органу); 2) прокурор, у разі: - відсутності органу уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах; - відсутності в органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, повноважень щодо звернення до суду.

Відповідно до ст. 169 ЦК України територіальні громади діють у цивільних правовідносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.

Згідно зі статтею 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції.

У цих правовідносинах Журавненська селищна рада, здійснюючи право розпорядження землею в межах територіальної громади, є учасником цивільних правовідносин (стороною договору оренди землі).

Відтак, у цій справі наявний орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Журавненська селищна рада, оскільки в цьому випадку орган місцевого самоврядування має повноваження на звернення до суду із позовом про визнання недійсним договору, стороною якого він є.

Вказане підтвердила Велика Палата Верховного Суду у п. 84 постанови від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18, зазначивши, що процесуальний статус прокурора у справі залежить від наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

З урахуванням наведеного, у позовній заяві прокурором обґрунтовано наявність підстав для представництва інтересів держави в особі Журавненської селищної ради.

Зокрема, на виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для застосування представницьких повноважень, Стрийською окружною прокуратурою на адресу Журавненської селищної ради скеровано запит про надання інформації щодо її обізнаності про порушення прав, вжитих селищною радою законодавчо визначених заходів із захисту інтересів держави, причин їх невжиття, намірів реалізувати ці повноваження.

Згідно з наданою у відповіддю Журавненської селищної ради від 20.05.2024 № 992/05-1/02-26/вих-24, селищна рада не буде звертатися до суду із позовом про визнання договору оренди землі недійсним (а.с.48).

Стрийською окружною прокуратурою Львівської області повідомлено Журавненську селищну раду про те, що ними буде пред'явлено в інтересах держави позов до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі від 24.09.2021 недійсним, повернення земельної ділянки у комунальну власність(а.с.49).

З урахуванням того, що Журавненська селищна рада є однією зі сторін договору оренди землі, який підлягає визнанню недійсним, проте, незважаючи на обізнаність про порушене право, не вжила заходів щодо його захисту, наявні підстави для представництва інтересів держави прокурором.

З огляду на вказане суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову прокурора.

Доводи апеляційної скарги правильних висновків районного суду не спростовують.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і надав їм належну оцінку, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Згідно із ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 367, 368, п.1 ч.1 ст. 374, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 24 січня 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її ухвалення.

Повний текст постанови складено: 28.11.2025

Головуючий

Судді