справа № 489/9098/25
провадження № 3/489/2249/25
27 листопада 2025 р. м. Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду м. Миколаєва Коновець М.С., за участю прокурора Осауленка О.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсону, громадянина України, фельдшера (чергового) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок) НОМЕР_1 прикордонного загону, солдата військової частини НОМЕР_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, фельдшер (чергової) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок) солдат ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, у період часу з 16:51 26.09.2025 до 08:00 27.09.2025 недбало поставився до військової служби, а саме:
- був відсутній в місці тимчасової дислокації ОКП-2 ( АДРЕСА_2 ) всупереч п. 1.13 бойового наказу від 25.09.2025 № 3979, пункту 23 наказу НОМЕР_1 прикордонного загону від 19.12.2024 № 3927-АГ "Про організацію експлуатації транспортних засобів та спеціальної техніки прикордонного загону у 2025 році";
- не провів медичний огляд водія ОСОБА_2 , всупереч абз. 6 п. 2 посадової інструкції фельдшера (чергового) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок) НОМЕР_1 прикордонного загону, ст. ст. 267, 291, 295, 319, 345 Статуту внутрішньої служби п. 12 глави 5 розділу VI «Парки та організація внутрішньої служби в них» «Інструкції з автомобільного та бронетанкового забезпечення в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 577, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.07.2018 за № 886/32338, пункту 23 наказу НОМЕР_1 прикордонного загону від 19.12.2024 № 3927- АГ «Про організацію експлуатації транспортних засобів та спеціальної техніки прикордонного загону у 2025 році», що стало однією із передумов того, що водій ОСОБА_2 приступив до виконання бойового завдання в стані алкогольного сп'яніння та не пройшовши передрейсовий медичний огляд;
- про вибуття із визначеного місця дислокації черговому частини не доповів, всупереч абз. 2 п. 1 посадової інструкції фельдшера (чергового) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок) НОМЕР_1 прикордонного загону, ст. ст. 12, 291 Статуту внутрішньої служби;
- доповіді про неможливість виконати вимоги бойового наказу НОМЕР_1 прикордонного загону від 25.09.2025 № 3979-АГ «Про призначення складу добового наряду» нікому не здійснив, всупереч ст. ст. 12, 291 Статуту внутрішньої служби, хоча був зобов'язаний це зробити та мав можливість виконати такі обов'язки.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи від нього міститься заява про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Згідно диспозиції ч.1 ст. 172-15 КУпАП, адміністративна відповідальність наступає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
За ч.2 ст. 172-15 КУпАП відповідальність наступає за те саме діяння, вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно примітки до ст. 172-13 КУпАП, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Згідно Посадової інструкції, фельдшер (чергового) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок) НОМЕР_1 прикордонного загону, керується чинним законодавством України про охорону здоров'я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність закладів охорони здоров'я, організацію долікарської допомоги дорослому та дитячому населенню, підпорядковується начальнику служби охорони здоров'я.
Фельдшер (черговий) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок), відповідає за внутрішній порядок у медичному пункті. Він підпорядковується начальнику служби охорони здоров'я, начальнику медичного пункту та черговому частини. Про здачу та прийняття чергування попередній і новий фельдшер (черговий) доповідають начальнику служби охорони здоров'я, начальнику медичного пункту та черговому частини.
До основних завдань та обов'язків відноситься:
- знати кількість хворих, які стаціонарно лікуються в медичному пункті, характер захворювання, призначене кожному хворому лікування, виконувати приписи лікаря;
- виконувати свої посадові обов'язки в умовах суворого протиепідемічного режиму;
- згідно з розпорядком дня медичного пункту проводити: вимірювання температури тіла хворих: видачу ліків, та виконання лікарських призначень; шикування хворих на прийомі їжі; разом з лікарем огляд стаціонарних хворих, та вести амбулаторний прийом хворих; вечірню перевірку;
- під час прибуття до медичного пункту військовослужбовців, що раптово захворіли, надавати їм першу медичну допомогу і доповідати начальнику служби охорони здоров'я;
- здійснювати медичний огляд військовослужбовців, які прибувають із відпусток, відрядження, призначені у добовий наряд, затриманих, а також перед рейсом;
- кожен день проводити прийом амбулаторних хворих;
- стежити за якістю їжі для хворих, своєчасним її прийомом, за прибиранням приміщень медичного пункту, температурою в них і своєчасним провітрюванням;
- під час заступання на чергування приймати під розпис отруйні речовини та наркотичні препарати, медичне майно, медикаменти, інструментарій, ключі від шаф, кабінетів, де їх зберігають;
- щоденно до 10:00 в відділ тилового забезпечення і о 17:00 оперативному черговому подавати відомості про кількість хворих що знаходяться на лікуванні;
- щоденно о 18:00 проводити звірку про перебування на стаціонарному лікуванні військовослужбовців у Військово-медичному клінічному центрі м. Одеса;
- у випадку пожежі доповісти черговому частини, організувати евакуацію хворих і гасіння пожежі;
- про травми, тяжких хворих доповідати негайно - начальнику прикордонного загону, начальнику служби охорони здоров'я, начальнику медичного пункту, оперативному черговому загону та відповідальному по загону.
Фельдшер (черговий) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок) несе відповідальність згідно з Дисциплінарним статутом Збройних Сил України за неякісне або несвоєчасне виконання посадових завдань та обов'язків, бездіяльність або невиконання наданих їм прав, порушення норм поведінки та обмежень, пов'язаних з проходженням військової служби.
Так, організаційно-розпорядчі обов'язки військовослужбовців включають керівництво підлеглими, організацію роботи, управління окремими ділянками служби та здійснення повноважень, пов'язаних з прийняттям рішень, що стосуються особового складу та інших аспектів діяльності. Це функції, які виконують командири, начальники та інші посадові особи, наприклад, командир роти або начальник полігону.
Адміністративно-господарські обов'язки військовослужбовців стосуються управління або розпорядження державним майном і можуть включати обов'язки з його зберігання, переробки, реалізації та контролю. Це можуть бути посади, пов'язані з матеріально-технічним забезпеченням, фінансами, складами, майстернями та іншими аспектами господарської діяльності військової частини.
З аналізу посадової інструкції вбачається, що фельдшер (чергового) групи чергових фельдшерів медичного пункту (на 15 ліжок) НОМЕР_1 прикордонного загону не наділений повноваженнями на виконання організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків. З матеріалів справи також не вбачається, що ОСОБА_1 виконував такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП.
Статтею 7 КУпАП України визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.283-285 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 КУпАП закрити, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя