20.11.2025 Справа № 469/1346/25
3/469/652/25
Іменем України
20 листопада 2025 року с-ще Березанка
Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Тавлуй В.В., за участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, жительку АДРЕСА_1 , ФОП ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,-
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №629 від 13 жовтня 2025 року, в період з 01.08.2025 року по 08.08.2025 року о 09:30 год. при проведенні фактичної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_2 , за адресою здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 вчинила порушення проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з порушенням режиму програмування для підакцизних товарів, а саме: без зазначення кодів товарів під категорії з УКТ ЗЕД - чим порушила вимоги п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У судовому засіданні ОСОБА_2 підтвердила обставини викладені у протоколі, свою вину визнала у повному обсязі.
Окрім визнання своєї вини ОСОБА_2 її винуватість підтверджується зібраними по справі доказами: протоколом про адміністративне правопорушення №629 від 13 жовтня 2025 року (а.с.1); копією акта фактичної перевірки від 08.08.2025 року підписаного ОСОБА_2 (а.с.2-3); копією наказу від 31.07.2025 про проведення фактичної перевірки (а.с.4); копією направлення на перевірку (а.с.5-6); копіями фіскальних чеків (а.с.7-10).
Таким чином дії ОСОБА_2 слід кваліфікувати за ч.1 ст.155-1 КУпАП, тобто порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі.
Згідно зі ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено судом не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення, усупереч вимогам ст.256 КУпАП, дата вчинення адміністративного правопорушення не зазначена; відомості про те, що вказане адміністративне правопорушення є триваючим, відсутні.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, зміст протиправного діяння полягає у проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з порушенням режиму програмування для підакцизних товарів, а саме: без зазначення кодів товарів підкатегорії з УКТ ЗЕД.
Як вбачається з акта (довідки) про результати фактичної перевірки від 08 серпня 2025 року, під час проведення вказаної перевірки встановлено проведення операцій через реєстратор розрахункових операцій з порушенням режиму програмування для підакцизних товарів, а саме: без зазначення кодів товарів підкатегорії з УКТ ЗЕД, в період з 01 серпня 2025 року та 08 серпня 2025 року, тобто порушення порядку проведення розрахункових операцій допущено у вказані дати.
Справа надійшла до суду 17 жовтня 2025 року, та у зв'язку з відсутністю відомостей про належне повідомлення особи про виклик до суду розгляд справи відкладався, тому на момент розгляду справи в суді вказаний строк закінчився, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.7 ст.247 КУпАП (закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу).
Враховуючи викладене, керуючись п.7 ст. 247, ст. 283, п.3 ст. 284 КУпАП, суддя -
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Провадження у справі закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Березанський районний суд Миколаївської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя: