Рішення від 28.11.2025 по справі 303/9348/25

Справа №303/9348/25

2-а/303/116/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м.Мукачево Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого - судді Гутій О.В.

з участю секретаря судових засідань Зарева А.В.

представника позивача Соколовської Ю.О.

відповідача ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )

перекладача Гарапко П.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мукачево в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до громадянина Ірландії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання іноземця з метою забезпечення примусового видворення за межі території України

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) - ОСОБА_3 звернулася до суду із позовною заявою до громадянина Ірландії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання іноземця з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.

Позов мотивований тим, що відповідач був виявлений та затриманий 27.11.2025 року близько 22.00години, прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» від відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) в межах прикордонної смуги, на напрямку 292 прикордонного знаку, на відстані 150 метрів до державного кордону України (територія Тячівського району Закарпатської області) під час спроби незаконного перетинання державного кордону з України в Румунію, поза пунктами пропуску через державний кордон України, без документів, що посвідчують особу.

За доводами представника позивача, своїми діями відповідач порушив вимоги статей 9,12 Закону України «Про державний кордон України», чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України».

________ Представник позивача Соколовська Ю.О. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд позов задовольнити з підстав, зазначених у ньому.

Відповідач ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Заслухавши учасників судового засідання та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідач 27.11.2025 року близько 22.00 години був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» від відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) в межах прикордонної смуги, на напрямку 292 прикордонного знаку, на відстані 150 метрів до державного кордону України (територія Тячівського району Закарпатської області) під час спроби незаконного перетинання державного кордону з України в Румунію, поза пунктами пропуску через державний кордон України, без документів, що посвідчують особу.

В ході проведення заходів щодо ідентифікації особи було встановлено, що громадянин Ірландії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , в'їхав на територію України 01.11.2024 через пункт пропуску «Краківець» на підставі паспорта громадянина Ірландії НОМЕР_2 (відомості згідно бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території»).

За наявною інормацією громадянин Ірландії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України. Однак, у серпні 2025 року дію контракту про проходження військової служби ним у Збройних Силах України було припинено (наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 15.08.2025 року № 227 іноземець був виключений зі списку особового складу військової частини на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 15.08.2025 № 118-РС).

Окрім того, встановлено, що у громадянина Ірландії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порушення абзацу першого частини двадцять другої статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відсутній паспортний документ, передбачений пунктом 16 частини першої статті 1 зазначеного Закону, який би надавав йому право виїзду з України встановленим законодавством порядком.

Таким чином, зазначені вище дії громадянина Ірландії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , що виразились у порушенні ним законодавства України з прикордонних питань, зокрема, вимог статей 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», частини першої статті 6 Закону України «Про прикордонний контроль», частини третьої статті 3 та абзацу другого частини першої статті 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», особою були вчинені свідомо та свідчать про стале бажання іноземця будь-яким шляхом потрапити до країн Європейського Союзу.

Згідно частини 19 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які в установленому порядку уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту, Національній гвардії України, вважаються такими, які на законних підставах тимчасово проживають на території України, на період дії контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту, Національній гвардії України та протягом трьох місяців після його припинення (розірвання).

Беручи до уваги, що 15.08.2025 року відповідач був виключений зі списку особового складу військової частини, підстави для законного перебування його на території України відсутні.

28.11.2025 року виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 полковником ОСОБА_6 прийнято рішення про примусове видворення відповідача за межі території України.

Частина перша статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачає, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону.

Разом з тим, згідно з частиною восьмою цієї статі примусове повернення не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України. Такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону.

Частина четверта статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Судом встановлено, що у відповідача відсутній передбачений пунктом 16 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» паспортний документ, який би посвідчував особу іноземця та надавав право на виїзд з України встановленим законодавством порядком, відповідач немає підстав для законного перебування на території України, передбачених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»; наявність у відповідача сталого наміру в будь-який спосіб, навіть в порушення законодавства України, потрапити до Європейського Союзу; забезпечення виконання прийнятого відносно відповідача рішення про примусове видворення за межі території України передбачає вжиття заходів, що потребує значного часу (зокрема, видача Посольством Ірландії в Україні документа на повернення іноземця в країну громадянської належності).

До того ж, відповідач українською мовою не володіє, коштів, достатніх для повернення до країни походження та для внесення застави не має, родичі на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країни походження відсутні.

Отже, затримання відповідача не зважаючи на серйозність такого заходу, з огляду на встановлені судом фактичні обставини, є цілком виправданим та належним, тому як в даному випадку застосування інших, менш суворих заходів, буде недостатніми для гарантування виконання такою особою певних обов'язків, пов'язаних із залишенням території України.

З урахуванням вищевказаних фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 194, 211, 217, 288, 289, 373 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Затримати громадянина Ірландії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 (шість) місяців, а саме до 27.05.2026 року .

Копію рішення невідкладно видати учасникам справи.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Відповідач: громадянин Ірландії ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце перебування: пункт тимчасового тримання ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), місцезнаходження: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складений 28.11.2025 року.

Головуюча О.В.Гутій