Справа № 387/1701/25
Номер провадження по справі 3/387/863/25
27 листопада 2025 року селище Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Солоненко Т. В. розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від ВП № 2 (селище Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, не працює, ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за ст.ст 122-4, 124 КУпАП,
На розгляд Добровеличківського суду Кіровоградської області з ВП №2 (селище Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а саме:
- на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №484120 від 15.10.2025 за ст. 122-4 КУпАП. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 387/1701/25, номер провадження 3/387/863/25;
- на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №484110 від 15.10.2025 за ст. 124 КУпАП. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 387/1702/25, номер провадження 3/387/864/25.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне об'єднати зазначені вище адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-4, ст. 124 КУпАП в одне провадження, присвоївши єдиний номер 387/1701/24, номер провадження 3/387/863/25.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №484120 від 15.10.2025, ОСОБА_1 27.09.2025 о 11 годині 00 хвилин в с-щі Добровеличківка по вулиці Центральна, 104, керуючи транспортним засобом Citroen Jumpy д.н.з. НОМЕР_2 , скоїла ДТП, а саме під час руху заднім ходом здійснила наїзд на припаркований автомобіль марки Nissan Juke д.н.з. НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_2 . У подальшому водійка залишила місце ДТП, чим порушила п.2.10.а ПДР Українни.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №484110 від 15.10.2025, ОСОБА_1 27.09.2025 о 11 годині 00 хвилин в с-щі Добровеличківка по вулиці Центральна, 104, керуючи транспортним засобом Citroen Jumpy д.н.з. НОМЕР_2 , під час руху заднім ходом не врахувала, що це буде безпечно і не створить перешкоди іншим учасникам дорожнього руху здійснила наїзд на припаркований автомобіль марки Nissan Juke д.н.з. НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_2 . Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження та завдано матеріальних збитків, чим порушила п. 10.9 а п. 2.3.б ПДР України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце слухання справи повідомлялася вчасно та належним чином. Подала до суду письмове пояснення у якому просила справу слухати за її відсутності. У пояснення зазначила, що 27.09.2025 вона припаркувала автомобіль біля магазину "Копійочка", а після вирішення своїх справ сіла до автомобіля аби поїхати додому. Завівши автомобіль, помітила жінку, яка щось кричала та махала рукою. Вийшовши з автомобіля, подумала, що могла випадково зачепити інший автомобіль. Оглянувши автомобіль, який знаходився позаду, пошкоджень не виявила. Після цього вона дочекалася свою односельчанку та поїхала. Також вказала, що потерпіла претензій не має, оскільки завдану шкоду відшкодовано в повному обсязі.
Потерпіла ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце слухання справи повідомлялася вчасно та належним чином. Подала до суду письмове пояснення у якому просила справу слухати за її відсутності. Зазначила, що претензій до ОСОБА_1 немає, оскільки збитки були відшкодовані в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до змісту вимог ст. 245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Так, диспозицією статті 124 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною нормою закону настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п. 2.10 "а" Правил дорожнього руху, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Диспозицією ст. 122-4 КУпАП встановлено, відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Згідно п. 2.3 б Правил дорожнього руху, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно п. 10.9 Правил дорожнього руху, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Суд дослідив матеріали адміністративних справ та дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 встановлена, доведена і підтверджується зібраними у справах доказами, а саме: відомостями, що містяться у протоколах про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №484120 від 15.10.2025, серії ЕПР1 №484110 від 15.10.2025; відомостями, що містяться в рапортах від 27.09.2025; заявою ОСОБА_2 від 27.09.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 27.09.2025, 03.11.2025; схемою місця ДТП від 27.09.2025; фототаблицею; довідкою начальника ВП № 2 (с-ще Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області №135261-2025 від 28.10.2025; відомостями, що містяться у рапорті від 23.10.2025; письмовим поясненням ОСОБА_1 від 27.11.2025; відеозаписами на DVD- дисках.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, а відтак остання підлягає адміністративній відповідальності за вчинене.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 36, 40-1, 122-4, 124, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП об'єднати справи про адміністративні правопорушення за №387/1701/25 провадження №3/387/4863/25 та №387/1702/25 провадження №3/387/864/25 в одне провадження та присвоїти їм єдиний номер справи №387/1701/25 провадження №3/387/863/25.
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі) гривень 00 копійок: (отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./Кіров. обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA658999980313000149000011001, код класифікації доходів бюджету 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять)гривень 60 копійок за розгляд справи про адміністративне правопорушення: (отримувач коштів: ГУК у місті Києві/місто Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у відповідності до ст.ст. 307,308 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова судді може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області.
Суддя Таїсія СОЛОНЕНКО