Справа № 344/12880/25
Провадження № 3/344/4410/25
27 листопада 2025 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Тринчук В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 за ч.1 ст.483 Митного кодексу України,-
У провадженні Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області перебуває адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.483 МК України.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил від 17.06.2025 року №0072/UA206000/2025 встановлено, що 28.10.2024 року о 01 год. 11 хв. громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (закордонний паспорт НОМЕР_2 ), проживає АДРЕСА_1 , через пункт пропуску "Cмільниця-Кросценко" митного поста "Cмільниця", Львівської митниці на підставі довіреності від 24.10.2024 НТO 119202 наданої громадянкою ОСОБА_2 було ввезено на митну територію України товар - автомобіль марки "RENAULT", модель "SCENIC", ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 7; тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна 1461 см3; потужність 81 кВт.; колісна формула 4х2; що використовувався (перебував на реєстрації); календарний рік виготовлення 2016, модельний рік виготовлення 2016.
При перетині митного кордону України гр. ОСОБА_1 , як підставу для переміщення товару - автомобіль марки "RENAULT", модель "SCENIC", ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , було подано митним органам України FACTUUR-KOOPCONTRACT-INVOICE (фактуру-рахунок продажу легкового автомобіля), без номера, від 24.10.2024, в якому зазначено, що продавцем даного товару являється ОСОБА_3 Tom De Bergen 89 2240, ОСОБА_4 , а покупцем ОСОБА_5 -Diana, АДРЕСА_2 , (Пальчикевич Христина-Діана) та була створена Нідерландською компанією Автомаркет Бевервейк Голланд "Automarkt Beverwijk Holland", а вартість товару складає 5700 ЄВРО.
FACTUUR-KOOPCONTRACT-INVOICE (фактуру-рахунок продажу легкового автомобіля) без номера від 24.10.2024 подавався ОСОБА_1 , Львівській митниці під час перетину митного кордону України, що підтверджується листом Львівської митниці від 17.04.2025 року № 7.4-4/28-04-01/7/9984, та під час здійснення митного оформлення до Івано-Франківської митниці по митній декларації № 24UA206070015127U8 від 28.10.2024, як підстава для митного оформлення автомобіля марки "RENAULT", модель "SCENIC", ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 .
04.04.2025 року Івано-Франківською митницею, листом Державної митної Служби України № 26/26-04/7/835 від 04.04.2025, отримана відповідь митної адміністрації Королівства Бельгія № 25/S/000033 від 27.03.2025 на запит стосовно перевірки автентичності документів, на підставі яких було здійснено митне оформлення автомобіля марки "RENAULT", модель "SCENIC", ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 .
У відповідності до листа митної адміністрації Королівства Бельгія № 25/S/000033 від 27.03.2025 та наданої відповіді на проведену перевірку вказано, що "перевірка рахунків-фактур показує, що вони були створені нідерландською компанією Automark Beverwijk Holland у 2024 році. Після дослідження виявилось, що ця компанія не існує з кінця 2021 року. 18 лютого 2025 року зв'язались з вантажоодержувачем, і ця компанія повідомила, що автомобілів в їхньому управлінні не виявилося. Тому малоймовірно, що рахунок-фактура є вірним. У системі COCY нічого не можна знайти стосовно імен бельгійців, які, як стверджується, продали автомобілі. Схоже, що були виписані фальшиві рахунки-фактур".
Івано-Франківською митницею дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.483 МК України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вказав, що він працює водієм евакуатора та час від часу перевозить придбані автомобілі через державний кордин України. Підтвердив, що дійсно перевозив автомобіль марки "RENAULT", модель "SCENIC", ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 з Королівства Бельгія до України. Зазначив, що здійснював вказане перевезення на замовлення свого роботодавця, який також займався виготовленням всіх необхідних для перевезення автомобіля документів. Після приїзду у ОСОБА_6 він забрав автомобіль з місця яке йому вказав роботодавець і в автмобілі вже були наявні всі товаросупровідні документи. Не заперечив факт надання товаросупровідних документів при оформленні в пункті пропуску "Cмільниця-Кросценко" митного поста "Cмільниця", Львівської митниці та під час здійснення митного оформлення в Івано-Франківській митниці, однак на час подачі таких документів не знав, що частини з них є підробленими.
Представник митниці, вказав що ОСОБА_1 ввіз на територію України зазначений в протоколі автомобіль з використанням підроблених документів, а саме фактури-рахунку продажу легкового автомобіля без номера від 24.10.2024 і з даного приводу Івано-Франківська митниця звернулася до органу досудового розслідування з заявою поданою в порядку ст.214 КПК України.
Суд заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника та представника митниці, дослідивши наявні матеріали справи приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення (ст. 487 МК України).
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені МК, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність (ч. 2 ст.458 МК України).
Таким чином, викладені у протоколі про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 фактичні обставини, мають бути предметом перевірки органом досудового розслідування в межах досудового розслідування за попередньою кваліфікацією ч.3 ст.358 КК України та ч.4 ст.358 КК України і тільки після завершення досудового розслідування та встановлення всіх фактичних обставин справи в рамках кримінального провадження протокол про порушення митних правил може бути розглянутий судом.
Згідно зі ст. 527 МК України у справі про порушення митних прав суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 7, 9, 36, 253, 284, 288 КУпАП, ч. 2 ст. 458, ч.1 ст.483, ст.ст.487, 527-529МК України, -
Матеріали справи №344/12880/25, провадження № 3/344/4410/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 Митного кодексу України направити керівнику Окружної прокуратури міста Івано-Франківськ.
Провадження у справі №344/12880/25, провадження № 3/344/4410/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 Митного кодексу України - закрити, на підставі ч.2 ст. 284 КУпАП у зв'язку з їх передачею прокурору в порядку ст.253 КУпАП.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.В.Тринчук