Постанова від 26.11.2025 по справі 191/5164/25

Справа № 191/5164/25

Провадження № 3/191/1542/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року м. Синельникове

Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Порошина О.О.,

за участю секретаря - Будакової Х.Б.,

прокурора - Баклан В.І.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в м.Синельникове Дніпропетровської області, місце роботи КП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради», сестра медична поліклініки, проживає та зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які постановою суду від 23.10.2025 року були об'єднані в одне провадження.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №904 від 24.09.2025 року, ОСОБА_1 , будучи членом військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної поліклініки КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради, згідно з п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, у порушення вимог абз.2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме 12.09.2025 року о 21 год. 29 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №905 від 24.09.2025 року, ОСОБА_1 , будучи членом військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної поліклініки КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради, згідно з п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, у порушення вимог абз.2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме 13.09.2025 року о 10 год. 44 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, не вважає себе членом ВЛК, ніхто її не повідомляв про це, з наказами не ознайомлювали, на оперативні наради не запрошували, підтримала письмове клопотання про закриття провадження.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Згідно зі ст.245 КУпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушенняє своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Як зазначено в ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується вст.251 КУпАП.

Відповідно до ст. 280 КУпАП обставинами, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення є: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 1статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як зазначалось вище, уповноваженою посадовою особою управління стратегічних розслідувань було складено протоколи №904, №905 від 24 вересня 2025 року відносно ОСОБА_1 про вчинення останньою адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки вона не своєчасно подала декларації за 2023 рік, 2024 рік, аж 13 вересня 2025 року.

Адміністративна відповідальність, передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, виражається у несвоєчасному поданні декларації без поважних причин, а суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу.

Частиною 5 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що члени медико-соціальних та військово-лікарських комісій є суб'єктами декларування.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пп. «ґ» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Відповідно до вимог ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Нормативно-правові документи не містять чіткого визначення «поважних причин», які б унеможливлювали притягнення особи до відповідальності за невчасну подачу декларації, тому в кожному випадку суд аналізує конкретні обставини справи та робить висновки в ракурсі кожної з ситуацій.

Відповідно до п.2.5.2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008 року, в редакції від 25.08.2023, Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК, ВЛК ТЦК та СП не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

2.5.3. До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

2.5.4. Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

2.5.5. До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, начальники медичної служби військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК.

Відповідно до п. 2.8.1. Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України в редакції від 25.08.2023, зазначено,

ІНФОРМАЦІЯ_3 призначається лікар, найбільш досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом керівника районного ТЦК та СП після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні, головою ВЛК обласного ТЦК та СП, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Персональний склад ВЛК районного (міського), обласного ТЦК та СП визначаються наказами відповідних керівників ТЦК та СП.

Наказом №49-к від 18 жовтня 1999 року Синельниківська центральна районна лікарня ОСОБА_1 прийнято на посаду медичної сестри.

В матеріалах справи наявний наказ №667 від 30.12.2023 року Начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 «Про призначення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на 2024 рік», в якому ОСОБА_1 не вказана, як член позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Також в матеріалах справи наявний Наказ №4 від 01.01.2024 року КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2024 рік», з якого вбачається, що в КНП «Синельниківська ЦМЛ» СМР» створено позаштатну ВЛК з правами госпітальної ВЛК, до її складу включено: голова комісії - ОСОБА_2 - завідувач поліклініки, заступника голови комісії - ОСОБА_3 - лікаря-терапевта поліклініки, секретаря комісії ОСОБА_4 - сестру медичну поліклініки; членів комісії: ОСОБА_5 - лікаря-ендокринолога, ОСОБА_6 - лікаря-хірурга поліклініки, з якого також вбачається, що ОСОБА_1 не було включено до складу позаштатної комісії ВЛК на 2024 рік.

Наказу про внесення змін до Наказу №4 від 01.01.2024 року КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2024 рік», щодо включення ОСОБА_1 до складу позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2024 рік» матеріали справи не містять.

Також в матеріалах справи наявний Наказ №122 від 25.12.2024 року КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2025 рік», з якого вбачається, що в КНП «Синельниківська ЦМЛ» СМР» створено позаштатну ВЛК з правами госпітальної ВЛК, до її складу включено: голова комісії - ОСОБА_7 - лікар-дерматолог поліклініки, заступника голови комісії - ОСОБА_2 - завідувач поліклініки, секретаря комісії ОСОБА_4 - сестру медичну поліклініки; членів комісії: ОСОБА_3 - лікаря-терапевта поліклініки, ОСОБА_8 - лікаря-терапевта поліклініки, ОСОБА_6 - лікаря-хірурга поліклініки, з якого також вбачається, що ОСОБА_1 не було включено до складу позаштатної комісії ВЛК і на 2025 рік.

Наказу про внесення змін до Наказу №122 від 25.12.2024 року КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2025 рік», щодо включення ОСОБА_1 до складу позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2025 рік» матеріали справи не містять.

На підтвердження вказаних у протоколах обставин суду надано Накази №112 від 29.12.2023 року, №117 від 29.12.2023 року КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» «Про залучення медичного персоналу до складу ВЛК на 2024 рік», «Про залучення медичного персоналу до складу позаштатної ВЛК на 2025 рік» - ОСОБА_1 , залучено до складу ВЛК, що створюється при ІНФОРМАЦІЯ_7 медичний персонал КНП «Синельниківська ЦМЛ» СМР», які суперечать відомостям вказаним, щодо включених у комісію членів ВЛК, у Наказі №4 від 01.01.2024 року КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2024 рік» та у Наказі №122 від 25.12.2024 року КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради «Про створення позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної ВЛК на 2025 рік».

Крім того, відомостей про те, що ОСОБА_1 було ознайомлено хоча б з наказами №112 від 29.12.2023 року, №117 від 29.12.2023 року, КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради «Про залучення медичного персоналу до складу ВЛК на 2024 рік», КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради «Про залучення медичного персоналу до складу ВЛК на 2025 рік», а також з наказом про виключення зі складу ВЛК, до протоколу не надано.

Крім того, суд звертає увагу на надані КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради, список членів позаштатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 ознайомлених з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю та необхідності своєчасного подання декларації особами уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 02.01.2024 року та від 03.01.2025 року, з яких також не вбачається, що ОСОБА_1 , як члена ВЛК було ознайомлено з вимогами вказаного закону, більш того її взагалі не включено до цих списків, як члена позаштатної ВЛК.

В матеріалах справи містяться письмові пояснення завідувача поліклініки КНП «Синельниківська центральна міська лікарня» Синельниківської міської ради, ОСОБА_2 , який зазначив, що ним, головним лікарем та юристом їхньої лікарні постійно повідомлялось всіх, хто входить до складу ВЛК, що вони повинні подати декларації осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з яких також слід зробити висновок, що ОСОБА_1 не була членом ВЛК, оскільки не входила в число всіх членів ВЛК, яких ознайомлено з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», які внесено вищевказаного списку.

Відповідно до змісту ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Отже, в даному випадку, згідно досліджених в суді доказів та з'ясованих обставин, ОСОБА_1 , не можна вважати суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення, оскільки належних доказів, що її включено до членів ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 суду не надано, натомість надані докази підтверджують протилежне.

Більше того, ОСОБА_1 самостійно після повідомлення керівництвом, що вона мала подавати декларації, 13 вересня 2025 року подала декларації. Така поведінка у сукупності з тим, що особа раніше взагалі не мала досвіду та обов'язку подавати декларації, і не притягувалась до адміністративної відповідальності, свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 суб'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення.

Враховуючи такі обставини, суд вважає, що матеріалами справи не доведено наявності об'єктивної та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а тому у суду є підстави стверджувати про відсутність у діях ОСОБА_1 відповідного складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Керуючись ст.ст.7, 9, 10, ч.1 ст.172-6, 245, 247, 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП провадженням закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О. О. Порошина