Рішення від 21.11.2025 по справі 210/718/25

РІШЕННЯ

іменем України

Справа № 210/718/25

Провадження № 2/210/646/25

21 листопада 2025 року суддя Металургійного районного суду міста Кривого Рогу Літвіненко Н.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради в особі заступника начальника вказаного відділу Гобарук С. звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми на проживання внутрішньо переміщеним особам та просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 19000,00 грн. та сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 14.04.2022 на підставі письмової заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідачка) її було взято на облік в Управлінні, як внутрішньо переміщену особу.

Цього ж дня відповідачка також звернулася до Управління з письмовою заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам .

Управлінням на підставі вищевказаної заяви відповідачки, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №332) було прийнято рішення про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога) з 01.03.2022 у розмірі 3000,00 грн. щомісячно (як внутрішньо переміщеній особі зі статусом особа з інвалідністю).

Допомога була нарахована та виплачена у повному обсязі відповідачці до 31.07.2024 включно.

В рамках опрацювання спеціалістами Управління результатів верифікації, наданих Міністерством фінансів України у програмному комплексі «Єдина інформаційна система соціальної сфери» було встановлено,що строк дії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, виданої обласною медико-соціальною експертною комісією №1 обласного центру медико-соціальної експертизи (84306, Україна, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Дніпропетровська, будинок, 14) від 31.08.2021 серія 12 ААВ №369034 про встановлення інвалідності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - довідка до акту огляду МСЕК), закінчився 01.09.2022, дата чергового переогляду - 31.08.2022.

Порядок №332 в редакції Постанови №709 набрав чинності з 01.08.2023, тому відповідно до пункту 10 Порядку особам, у яких закінчився термін дії довідки МСЕК до цієї дати!!!, допомога у розмірі 3000 грн. щомісяця мала надаватися по жовтень 2023 року включно, а в подальшому допомога мала виплачуватися у розмірі 2000 грн. щомісяця до надання оновленої довідки.

Оскільки, відповідачка увесь цей час проживала на підконтрольній Україні території, на якій функціонують відповідні медико-соціальні експертні комісії для встановлення інвалідності та враховуючи факт відсутності звернення відповідачки до Управління з поновленою довідкою до акту медико - соціальної експертної комісії, яка б надавала останній право на призначення допомоги в рамках Порядку №332 з дати закінчення строку дії попередньої довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, виданої обласною медико-соціальною експертною комісією №1 обласного центру медико-соціальної експертизи (84306, Україна, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Дніпропетровська, будинок, 14) від 31.08.2021 серія 12 ААВ №369034 - ОСОБА_1 були неправомірно отримані грошові кошти з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2023 по 31.07.2024 включно в сумі 19000 грн.

Ухвалою суду від 17.03.2025 року вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої сторони про інше.

Відповідачу ОСОБА_1 направлялась копія ухвали суду про відкриття провадження та копія позовної заяви з додатками, однак, вказане поштове відправлення повернулось на адресу суду з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».

Відповідач правом на відзив не скористався.

Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Положеннями ч. 13 ст. 7 ЦПК України передбачено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з таких підстав.

Судом встановлено, що в Управлінні праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради з 14.04.2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 22.04.2022 р. ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 року у розмірі 3000,00 грн. щомісячно.

Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.

Згідно п. 2 Порядку, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Відповідно п. 3 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається починаючи з березня 2022 року.

Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги (п. 5 Порядку №332).

Згідно пункту 10 порядку №332 в редакції постанови Кабінету Міністрів України №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (чинної на момент отримання відповідачем допомоги) встановлено, що якщо під час отримання допомоги настав строк повторного огляду медико-соціальною експертною комісією особи з інвалідністю, така допомога продовжує надаватися протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки зазначеної комісії у розмірі, встановленому у пункті 2 цього Порядку, для осіб з інвалідністю. Особи, які проживають на території, зазначеній у переліку територій, на яких медико-соціальні експертні комісії тимчасово не виконують свої повноваження, продовжують отримувати допомогу в розмірі, встановленому для осіб з інвалідністю незалежно від строку закінчення дії довідки медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до Довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії, виданої Обласним центром МСЕК м. Краматорськ від 31.08.2021 серії 12 ААВ №369034 про повторний огляд ОСОБА_1 , останній встановлено інвалідність на строк до 01.09.2022 року, дата чергового переогляду 31.08.2022.

Відповідно до Листа Міністерства соціальної політики України від 27.11.2024 №7066/0/290-24/56, особи з інвалідністю у яких термін дії довідки МСЕК закінчився після 01.08.2023, така Допомога відповідно до пункту 10 Порядку №332 у вказані редакції продовжує надаватись протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки МСЕК у розмірі 3000 грн. щомісячно, а в подальшому розмір допомоги також мав становити 2000 грн. до надання нової довідки.

Відповідно до п. 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225, Установити, що на період дії воєнного стану на території України: пункт 5 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 95, ст. 3265), не застосовується; у разі неможливості направлення лікарем або лікарсько-консультативною комісією, в тому числі заочно, осіб з тимчасовою непрацездатністю на медико-соціальну експертизу в строки, визначені абзацом другим пункту 6 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317 "Питання медико-соціальної експертизи": рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності за її наявності приймається без направлення на медико-соціальну експертизу лікуючим лікарем або лікарсько-консультативною комісією; направлення лікарем чи лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу здійснюється не пізніше ніж через місяць після припинення або скасування воєнного стану.

Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення: осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317; дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. N 917 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 100, ст. 3666).

При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров'я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.

До Управління від відповідача жодних повідомлень про зміни, що можуть вплинути на призначення або припинення допомоги не надходило.

Враховуючи наведене, ОСОБА_1 неправомірно отримані грошові кошти з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2023 по 31.07.2024 в сумі 19000,00 грн.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.

Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата.

Відповідно до положень ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Отже, відповідач знав про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.

Враховуючи наведені обставини і норми закону, кошти в сумі 19000,00 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача як набуті без достатньої правової підстави.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028,00 грн.

На підставі ст. 1212 ЦК України, ПКМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 141, 259, 263, 265, 352, 354, суд

ВИРІШИВ:

Позов управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання як ВПО: АДРЕСА_1 ), на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (код ЄДРПОУ 03192336, юридична адреса: м. Кривий Ріг, просп.. Металургів, буд. 16) надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 19 000 грн. (дев'ятнадцять тисяч гривень 00 копійок)

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання як ВПО: АДРЕСА_1 ) на користь виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять всім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 21.11.2025 року.

Суддя: Н. А. Літвіненко