65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"17" листопада 2025 р.м. Одеса Справа № 916/3067/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
при секретарі судового засідання Лещенко Л.С.
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
справу №916/3067/25
за позовом Акціонерного товариства "Укрпошта" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22, код ЄДРПОУ 21560045)
до відповідача: Управління соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області (75700, Херсонська обл., Скадовський р-н, м. Скадовськ, вул. Маріїнська, буд. 78, код ЄДРПОУ 24748660)
про стягнення 431 959,27 грн.
за участю представників:
від позивача: Репалова Ю.А. /довіреність від 10.06.2024 №100624-09/Р-121/
від відповідача: Єременко Т.Ф. /самопредставництво/
Акціонерне товариство "Укрпошта" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Управління соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області заборгованості в розмірі 431 959,27 грн., а також витрат по сплаті судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором №101 про надання послуг з виплати та доставки грошових допомог від 26.01.2022 щодо повної та своєчасної оплати наданих позивачем послуг.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.08.2025 позовну заяву Акціонерного товариства "Укрпошта" залишено без руху та останньому встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали суду.
20.08.2025 за вх.№26003/25 господарським судом одержано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.08.2025 позовну заяву Акціонерного товариства "Укрпошта" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 22.09.2025, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
01.09.2025 за вх.№26950/25 господарським судом одержано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відстрочити виплату заборгованості управління соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області за договором №101 від 26 січня 2022 року на один рік до виділення у наступному бюджетному році додаткового фінансового ресурсу для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за 2022 рік у сумі 431 959,27 грн. (чотириста тридцять одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн. 27 коп.), без сплати судового збору.
У підготовчому засіданні 22.09.2025 судом постановлено ухвалу без оформлення окремого документу, якою закрито підготовче провадження та призначено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 22.10.2025, із викликом учасників справи у судове засідання.
У судовому засіданні 22.10.2025 судом постановлено ухвалу без оформлення окремого документу, якою оголошено перерву у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 17.11.2025, із викликом учасників справи у судове засідання.
У судовому засіданні 17.11.2025, за участю представників сторін, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Стислий виклад позиції позивача
- В порушення умов Договору, Відповідачем, згідно Актів звіряння розрахунків з виплати пенсій, соціальних допомог до Договору №101 від 26.01.2022 року за червень 2022 року, які було підписано Сторонами 01.11.2024 року, у Відповідача виникла заборгованість перед АТ «Укрпошта» в загальному розмірі 431959,27 грн.: Акт звіряння розрахунків з виплати пенсій, грошової допомоги за червень 2022 року (тип 99, 98) на суму 271684,71 грн., Акт звіряння розрахунків з виплати пенсій, грошової допомоги за червень 2022 року («Виплата деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплата послуг окремим категоріям населення») на суму 160274,56 грн.
- Пунктом 5.4. Договору Сторони визнали Акт звірення розрахунків первинним документом, що підтверджує обсяг сум виплаченої Грошової допомоги та вартість Послуг, наданих виконавцем.
- 20.11.2024 року Товариством направлено лист №1.05.002.121.-32912-24, яким повідомили Відповідача про повернення невиплачених коштів на відповідні рахунки Уповноваженого органу УСЗН Скадовської РДА та проханням погасити заборгованість у розмірі 431 959,27 грн. Проте вказаний вище лист-вимогу залишено без належного реагування, а зобов'язання щодо оплати вартості послуг, наданих в межах Договору не виконано.
- Під час розгляду справи по суті представник позивача надав усні заперечення проти відстрочення виконання рішення суду у даній справі, оскільки обставини, на які посилається відповідач не є винятковими обставинами неможливості виконання рішення суду.
Стислий виклад позиції відповідача
- У зв'язку з відсутністю Зведених звітів про виплату грошової допомоги, Управління не мало підстав для складання Актів звіряння розрахунків і тому не здійснило оплату за поштові послуги за червень 2022 року відповідно до діючого договору, про що неодноразово в телефонному режимі повідомлялося уповноваженому представнику Виконавця. А оскільки відповідно до частини 12 статті 23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, то по закінченню 2022 року усі не використані Управлінням кошторисні призначення під які був підписаний і зареєстрований в органах Казначейства договір №101 від 26 січня 2022 року втратили чинність.
- Акти звіряння розрахунків за червень 2022 року на суму 431 959,27 грн. (чотириста тридцять одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят дев'ять грн. 27 коп.) були складені та підписані у 2024 році, з порушенням термінів установлених пунктом 5.2 розділ V договору №101 від 26 січня 2022 року. Тому заборгованість за вище зазначеним договором виникла не з вини Замовника, а через несвоєчасне надання Виконавцем документів про виконані послуги зазначених в пункт 5.4 розділ V договору. Управління соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області підписало акти звіряння в 2024 році на виконання статті 599 Цивільного кодексу України та статті 202 Господарського кодексу України які встановлюють, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Тобто зобов'язання, невиконане належним чином, продовжує існувати, незважаючи на закінчення строку дії договору. При цьому не підтвердженою, як виплачена, чи як така, що підлягає поверненню Замовнику, залишилась сума 919309,46 грн, у тому числі по державним соціальним допомогам - 383057,25 грн та по виплаті пільг та субсидій - 536252,21 грн. Нез'ясований залишок виник через відсутність у Виконавця підтверджуючих документів про виплату коштів отримувачам державних допомог, пільг та субсидій, що унеможливлює остаточне виведення суми заборгованості та проведення розрахунків у повному обсязі.
- З метою вирішення питання стосовно оплати послуг Виконавця по договору від 26 січня 2022 року №101 головний розпорядник бюджетних коштів - Департамент соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації неодноразово звертався до Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України листами, а саме: від 09 грудня 2024 року № 28-01-01-2-3050/0/24/28-01, від 18 лютого 2025 року № 28-01-01-2-668/0/25/28-01, від 07 серпня 2025 року № 28-01-01-2- 2430/0/25/28-01 з клопотанням винайти можливість провести розрахунки з АТ «Укрпошта» та виділити Херсонській області додатковий фінансовий ресурс для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за 2022 рік. Так як Управління є неприбутковою установою відповідно підпунктів 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, фінансова діяльність здійснюється виключно в межах затверджених кошторисних призначень на бюджетний період.
- Відповідач просить суд відстрочити виплату заборгованості на один рік до виділення у наступному бюджетному році додатковий фінансовий ресурс для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за 2022 рік.
Обставини справи встановлені судом.
26.01.2022 між Управлінням соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області (Замовник, відповідач) та Акціонерним товариством "Укрпошта" (Виконавець, позивач) укладений договір №101 про надання послуг з виплати та доставки грошових допомог, згідно з яким Виконавець зобов'язується протягом дії Договору надати Замовникові послуги з доставки та виплати державних грошових допомог за переліком виплат (КПКВК), що визначений в Додатку № 6 до Договору «Специфікація» (далі - Додаток № 6), виплата яких передбачена Законодавством - (далі - Грошова допомога) допомога) за бюджетні кошти (далі - Послуги), - на підставі відомостей на виплату грошової допомоги (далі - Відомості) та за разовими дорученнями на виплату допомоги (далі - Разові доручення), а Замовник - прийняти і оплатити Послуги.
Відповідно до п.2.2 договору пересилання Грошових допомог Виконавцем може здійснюватися, за ініціативою Замовника, внутрішніми поштовими переказами на підставі списків згрупованих поштових переказів за затвердженою формою 103-1 «Список згрупованих поштових переказів», зразок якої наведено в Додатку № 4 до Договору «Зразок форми № 103-1 «Список згрупованих поштових переказів» (далі - Форма 103-1), згідно з вимогами Закону України «Про поштовий зв'язок». Правил надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, внутрішніх розпорядчих актів, що регулюють надання послуги з пересилання внутрішнього поштового переказу.
Згідно з п.4.1 договору ціна Договору становить 1610088,00 грн. (Один мільйон шістсот десять тисяч вісімдесят вісім гривень 00 копійок) без ПДВ. Постачання Послуг та послуг з пересилання внутрішнього поштового переказу звільнене від оподаткування ПДВ згідно з п. 197.1.4 ст. 197 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.5.1 договору грошова допомога перераховується Замовником на поточний рахунок Виконавця зазначений в Додатку № 6, не пізніше ніж за 2 дні до початку виплатного періоду. У разі надання додаткових відомостей, проведення виплат за разовими дорученнями Грошова допомога перераховується на зазначений в цьому пункті поточний рахунок не пізніше ніж за 2 робочих дня до дати, вказаної у виплатних документах. При цьому у реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення Замовник зобов'язаний зазначати нормативно-правовий документ, регулюючий надання Грошової допомоги, вид Грошової допомоги та виплатний період.
Згідно з п.п.5.2,5.3 договору Замовник здійснює оплату за надані Послуги за Відомостями та Разовими дорученнями (далі - поштовий збір) за чинними тарифами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України, яка діє станом на момент надання таких послуг, не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним, на підставі підписаних Актів звірення розрахунків, на поточний рахунок Виконавця, зазначений у Додатку № 6 до Договору. При цьому у реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення Замовник зобов'язаний зазначати «Перерахування поштового збору» з зазначенням виду Грошової допомоги та виплатного періоду.
Оплата послуг з пересилання внутрішнього поштового переказу здійснюється Замовником не пізніше дати надання Форми 103-1 та приймання Виконавцем від Замовника внутрішнього поштового переказу (надалі - Плата за послуги з пересилання). Плата за послуги з пересилання обчислюється за тарифами Виконавця, діючими на момент надання Замовником Форми 103-1, які опубліковані на веб-сайті Виконавця, що розміщений за посиланням https://www.ukrposhia.ua/ua (далі - Веб-сайт Виконавця). Сума внутрішніх поштових переказів та Плата за послуги з пересилання, перераховуються Замовником з поточного рахунку № НОМЕР_1 платіжним дорученням на поточний рахунок Виконавця №UА953524570000026004301648298. При цьому у реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення Замовник зобов'язаний зазначати номер Форми 103-1, номер і дату Договору.
Відповідно до п.5.4 договору після завершення виплатного періоду Виконавець здійснює формування Зведених звітів про виплату грошової допомоги (додаток 10 до Порядку), на підставі останніх, Замовник складає Акт звірення розрахунків за зразком, наведеним в Додатку № 12 до Договору «Акт звірення розрахунків з виплати пенсій, грошової допомоги» (дай - Акт звірення розрахунків), який, в тому числі, є первинним документом, що підтверджує обсяг сум виплаченої Грошової допомоги, вартість Послуг, наданих Виконавцем.
Пунктом 5.7 договору передбачено, що Акт звірення розрахунків надається на підпис Виконавцю не пізніше 7-го числа місяця, наступного за звітним. Виконавець підписує Акт звірення та повертає один примірник Замовнику протягом 2-х робочих днів від дня його отримання. З моменту підписання Сторонами Акту звірення розрахунків Послуги вважаються прийнятими Замовником в повному обсязі за зазначений в ньому період.
Згідно з п.5.9 договору звітним періодом для послуги з пересилання внутрішнього поштового переказу є календарний місяць. Факт та обсяг наданих послуг з пересилання внутрішнього поштового переказу підтверджується Актом приймання-передачі наданих послуг, оформленим за зразком, визначеним в Додатку № 5 до Договору «Зразок Акту приймання-передачі наданих послуг» (надалі- Акт наданих послуг). До Акту наданих послуг за звітний місяць включаються всі послуги пересилання внутрішнього поштового переказу, надані протягом такого місяця. Послуга внутрішнього поштового переказу є наданою в момент приймання Виконавцем від Замовника Форми 103-1 на суму внутрішніх поштових переказів, перерахованих Замовником згідно з п. 5.3 Договору.
Відповідно до п.7.1 договору Замовник зобов'язаний, зокрема:
- своєчасно і в повному обсязі сплачувати за надані в межах Договору Послуги та послуги з пересилання внутрішнього поштового переказу відповідно до бюджетних призначень;
- приймати надані в межах Договору Послуги та послуги з пересилання внутрішнього поштового переказу згідно з наданими Виконавцем Зведеними звітами та підписаними Сторонами Актами звірення та Актами наданих послуг.
Згідно з п.7.3.1 договору Виконавець зобов'язаний забезпечити надання Послуг у строки, встановлені цим Договором, за умови своєчасного та у повному розмірі перерахування Замовником Грошової допомоги та своєчасного надання останнім виплатних документів за звітний місяць.
Пунктом 11.1 договору передбачено, що договір набирає чинності з дня його укладення Сторонами та діє до 31 грудня 2022 року включно.
Також господарським судом встановлено, що на виконання умов договору сторонами складено, підписано та скріплено печатками акт звіряння розрахунків з виплати пенсій, грошової допомоги до договору №101 від 26.01.2022 за червень 2022 на суму 271 684,71 грн. та акт звіряння розрахунків з виплати пенсій, соціальних допомог до договору №101 від 26.01.2022 за червень 2022 на суму 160 274,56 грн.
У листі №1.05.002.121.-32912-24 від 20.11.2024 та у претензії №1.05.002.121.-29396-25 від 31.07.2025 позивач просив відповідача погасити наявну заборгованість за договором у розмірі 431 959,27 грн.
У відповідь на претензію відповідач листом від 08.08.2025 №05-13/914 зазначив, що у зв'язку з відсутністю Зведених звітів про виплату грошової допомоги, управління не мало підстав для складання Актів звіряння розрахунків та оплати винагороди за надані послуги у 2022 році відповідно до діючого договору, про що неодноразово в телефонному режимі повідомлялося уповноваженому представнику Виконавця. Після закінчення бюджетного 2022 року залишок не використаних коштів перерахований до Державного бюджету. Тобто заборгованість за вище зазначеним договором виникла не з вини Замовника, а через несвоєчасне надання Виконавцем документів про виконані послуги. Акти звіряння розрахунків за період лютий-червень 2022 року складені та підписані у 2024 році. Оскільки термін дії договору закінчився, а в бюджетних програмах не передбачена виплата по заборгованостям 2022 року, Управління не має можливості здійснити оплату заборгованості, відповідно до пункту 20 частини першої ст. 116 Бюджетного кодексу України «взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України» є порушенням бюджетного законодавства. Також у відповіді на претензію повідомлено, що з метою вирішення питання стосовно оплати послуг Виконавця по договору від 26 січня 2022 року №101 до Міністерства соціальної політики України Департаментом соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації направлено листи, а саме: від 09 грудня 2024 року № 28-01-01-2-3050/0/24/28-01, від 18 лютого 2025 року № 28-01-01-2-668/0/25/28-01, від 07 серпня 2025 року № 28-01-01-2-2430/0/25/28-01 з клопотанням винайти можливість провести розрахунки з АТ «Укрпошта» та виділити області у 2025 році додатковий фінансовий ресурс для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за 2022 рік. У зв'язку з вище викладеним, відповідач просив надати відтермінування оплати заборгованості до вирішення Міністерством соціальної політики, сім'ї та єдності України питання бюджетного фінансування та виділення коштів на погашення вищевказаної заборгованості 2022 року.
З наявного в матеріалах справи листа Департаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації від 19.12.2024 №28-01-01-2-3050/0/24/28-01, адресованого Міністерству соціальної політики України, вбачається, що департамент просив просимо вказане міністерство надати роз'яснення стосовно механізму проведення розрахунків з АТ «Укрпошта» та передбачити додатковий фінансовий ресурс для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за лютий - червень 2022 року.
З наявного в матеріалах справи листа Департаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації від 18.02.2025 №28-01-01-2-668/0/25/28-01 вбачається, що останній надав на адресу Міністерства соціальної політики України на виконання листа останнього від 17.02.2025 року № 1783/0/2-25/56 щодо проведення остаточного звіряння розрахунків між АТ «Укрпошта» та органами соціального захисту населення, обсяги сум виплаченої грошової допомоги та суми оплати/не оплати наданої послуги з виплати і доставки грошової допомоги у 2022 році.
У листі від 07.08.2025 №28-01-01-2-2430/0/25/28-01 Департамент соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації звернувся до Міністерства соціальної політики України з клопотанням виділення додаткового фінансового ресурсу для погашення боргів перед АТ «Укрпошта» по оплаті послуг з виплати та доставки грошових допомог, пільг та субсидій за спірний період.
Відповіді на вказаний лист Департаменту до матеріалів справи не надано.
Висновки суду.
Відповідно до ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.
У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вище встановлено господарським судом, між сторонами у справі укладений договір №101 про надання послуг з виплати та доставки грошових допомог від 26.01.2022, за умовами якого позивач зобов'язався протягом дії договору надати відповідачу послуги з доставки та виплати державних грошових допомог за переліком виплат (КПКВК), а відповідач - прийняти і оплатити такі послуги.
Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 (далі - Порядок), визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.
Відповідно до п.4 Порядку для здійснення виплати одержувачам пенсій, грошової допомоги уповноваженими органами в порядку, передбаченому Законом України «Про публічні закупівлі», укладаються з уповноваженими організаціями договори про виплату та доставку пенсій, грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. Договори укладаються між уповноваженою організацією та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення); уповноваженою організацією та Пенсійним фондом України і головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві.
Згідно з п.40 Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку № 1279 уповноваженим органом звіряються суми виплачених і невиплачених пенсій, грошової допомоги за відомостями, відомостями за списками, разовими дорученнями, про що у зведеному звіті робиться відповідна відмітка та складається акт звірення розрахунків з виплати пенсій, грошової допомоги (далі - акт) згідно з додатком 11 у двох примірниках.
Акт складається не пізніше 7 числа місяця, наступного за звітним, підписується керівником, головним бухгалтером уповноваженого органу та разом із завіреним зведеним звітом передається до уповноваженої організації. Акт і зведений звіт можуть бути передані до уповноваженої організації в електронному вигляді з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг і Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги.
Після звірення уповноваженою організацією акт, підписаний керівником і головним бухгалтером уповноваженої організації, повертається відповідному уповноваженому органу.
У разі виявлення помилок у виплатних документах, а також порушень порядку виплати пенсії, грошової допомоги з вини працівників уповноваженої організації уповноважений орган письмово повідомляє про це уповноваженій організації. Уповноважена організація в день надходження такого повідомлення з'ясовує причини виникнення помилок і розбіжностей у сумах, вживає заходів до їх усунення.
За результатами звірення розрахунків проводяться остаточні розрахунки між уповноваженим органом та уповноваженою організацією (п. 41 Порядку).
Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із приписами ч.1 ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Так, на виконання умов договору сторонами складено, підписано та скріплено печатками акт звіряння розрахунків з виплати пенсій, грошової допомоги до договору №101 від 26.01.2022 за червень 2022 на суму 271 684,71 грн. та акт звіряння розрахунків з виплати пенсій, соціальних допомог до договору №101 від 26.01.2022 за червень 2022 на суму 160 274,56 грн.
Отже загальна вартість послуг за договором за червень 2022 становить 431 959,27 грн.
В свою чергу відповідачем надані позивачем послуги не оплачені.
При цьому відповідачем не заявлено будь-яких заперечень щодо розміру заявленої позивачем до стягнення заборгованості.
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За таких обставин, дослідивши наявні матеріали справи, враховуючи відсутність доказів оплати відповідачем заявленої до стягнення суми заборгованості, господарський суд дійшов висновку про підставність, обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог Акціонерного товариства "Укрпошта".
При цьому посилання відповідача на несвоєчасне складання Актів звіряння розрахунків та відповідно відсутність бюджетного фінансування на погашення заборгованості, яка виникла у 2022 році, господарський суд не приймає до уваги, оскільки такі посилання самі по собі не є підставою звільнення від сплати наявної заборгованості.
Щодо заявленого відповідачем у відзиві на позовну заяву клопотання про відстрочення виконання рішення, господарський суд зазначає наступне.
У вказаному клопотанні відповідач просить суд відстрочити виконання рішення суду на один рік до виділення у наступному бюджетному році додаткового фінансово ресурсу для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за 2022 рік із посиланням на те, що видатки управління соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області фінансуються з Державного бюджету України, та вирішення питання про виділення додаткового фінансового ресурсу для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за 2022 рік сплати боргових зобов'язань за договором №101 від 26 січня 2022 року з об'єктивних причин не є можливим.
В свою чергу позивач проти задоволення клопотання про відстрочення виконання рішення суду заперечує.
Відповідно до п.2 ч.6 ст.238 ГПК України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.
Статтею 129 Конституції України унормовано, що обов'язковість судового рішення є однією з основних засад судочинства.
У відповідності до ст. 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку, а контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський суд наголошує, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод захищає виконання остаточних судових рішень, які у державах, що визнали верховенство права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Відповідно, виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати.
Конституційним Судом України у п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012 зазначено, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
За змістом ст. 18 ГПК України, яка кореспондується зі ст. 326 ГПК України, унормовано, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до чч.3,4 ст.331 ГПК України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно із ч.5 ст.331 ГПК України розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 331 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18.02.2020 у справі №922/2191/19.
Визначальним фактором є не тільки винятковість цих випадків, а й їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення. Необхідною умовою задоволення заяви про надання відстрочення виконання рішення суду є з'ясування факту дотримання балансу інтересів сторін, господарські суди повинні досліджувати та оцінювати не тільки доводи боржника, а і заперечення кредитора, зокрема, щодо і його фінансового стану. При цьому, суд повинен врахувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але, перш за все, повинен врахувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 21.01.2020 у справі №910/1180/19 та 03.09.2020 у справі № 905/30/16.
Згідно із ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Між тим відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, які є підставою для відстрочення рішення суду у даній справі.
При цьому зазначені ним підстави щодо неможливості вирішення питання про виділення додаткового фінансового ресурсу для оплати послуг з доставки та виплати державних допомог, пільг та субсидій (поштовий збір) за 2022 рік сплати боргових зобов'язань за договором №101 від 26 січня 2022 року у поточному бюджетному році, самі по собі не свідчать про наявність об'єктивних підстав для відстрочення виконання рішення суду.
Інших об'єктивних обставин відповідачем не доведено.
Більш того, відповідачем не доведено, яким саме чином відстрочення виконання рішення суду у даній справі дозволить відповідачу належним чином його виконати у строк, який заявлено до відстрочення.
При цьому відповіді на лист Департаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації від 07.08.2025 №28-01-01-2-2430/0/25/28-01, в якому останній звернувся до Міністерства соціальної політики України з клопотанням виділення додаткового фінансового ресурсу для погашення боргів перед АТ «Укрпошта» по оплаті послуг з виплати та доставки грошових допомог, пільг та субсидій за спірний період, до суду не надано
За таких обставин, враховуючи недоведення відповідачем підстав для відстрочення виконання рішення суду у даній справі, у задоволенні клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення, яке викладене у відзиві на позовну заяву за вх.№26950/25 від 01.09.2025, слід відмовити.
На підставі ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов Акціонерного товариства "Укрпошта" задовольнити.
2.Стягнути з Управління соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області (75700, Херсонська обл., Скадовський р-н, м. Скадовськ, вул. Маріїнська, буд. 78, код ЄДРПОУ 24748660) на користь Акціонерного товариства "Укрпошта" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22, код ЄДРПОУ 21560045) заборгованість в розмірі 431 959 (чотириста тридцять одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 27 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 183 (п'ять тисяч сто вісімдесят три) грн. 51 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 27.11.2025.
Суддя Г.Є. Смелянець