Рішення від 27.11.2025 по справі 705/7273/25

Справа №705/7273/25

2-а/705/100/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Гудзенко В.Л.

при секретарі Музичук Л.В.

за участю:

представника позивача Панасюка Р.В.

відповідача ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )

перекладача Литвиненка В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Умань, у режимі відеоконференції, справу за адміністративним позовом Уманського відділу ЦПМУ ДМС до громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про продовження строку затримання іноземця в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, -

ВСТАНОВИВ:

Начальник Уманського відділу ЦПМУ ДМС України звернувся до суду із адміністративним позовом до громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про продовження строку затримання іноземця в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Уманського міськрайонного суду від 03.06.2025р. у справі №705/3290/25 задоволено адміністративний позов Уманського відділу ЦПМУ ДМС до громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання іноземця в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України на строк 6 (шість) місяців з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України. З метою виконання вимог рішення Уманського міськрайонного суду від 03.06.2025р. Уманським відділом ЦПМУ ДМС 03.06.2025 року було прийнято рішення про поміщення громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. 03.06.2025 згідно Акта приймання-передавання іноземця або особи без громадянства, відповідача було передано в Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, терміном на шість місяців. Шестимісячний строк, на який було затримано та поміщено громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України згідно рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 03.06.2025 р. у справі № 705/3290/25 спливає 03.12.2025 року.З метою ідентифікації та виготовлення проїзного документа для повернення до Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), Уманським відділом ЦПМУ ДМС на адресу Почесного консула Демократичної Республіки Конго у місті Ужгород 05.06.2025 року направлено лист № 7113-606/7113.1-25 з проханням в сприянні ідентифікації громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ). 30.08.2025 року було направлено повторний лист на адресу Почесного консула Демократичної Республіки Конго у місті Ужгород №7113-960/7113.1-25. Однак, станом на 27.11.2025 року відповідь на адресу Уманського відділу ЦПМУ ДМС від Почесного консула Демократичної Республіки Конго у місті Ужгород не надходила. Станом на 27 листопада 2025 року інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, не надходило, що згідно ч.13 ст.289 КАСУ, є умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи. Тобто, станом на 27.11.2025 у іноземця відсутні підстави та документи, що дають право законно перебувати на території України, відсутні документи що посвідчують особу та дають право на виїзд з України, постійне місце проживання, приймаюча сторона та законні засоби існування для забезпечення перебування в Україні відсутні. У гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) відсутні документи які б надавали право законно перебувати на території України, паспортний документ громадянина Демократичної Республіки Конго № НОМЕР_1 виданий 20.06.2002 з терміном дії до 19.06.2005 був втрачений, самостійно до консульської установи з питання виготовлення паспортного документа не звертався, та не вживав заходів для залишення території України в добровільному порядку. Згідно єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України ІП «Облік іноземців та біженців», з приводу отримання дозволу на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне чи тимчасове проживання не звертався, посвідками на постійне або тимчасове проживання на території України не документувався, зареєстрованим на території України не значиться, постійно вчиняє кримінальні правопорушення на території України. На особистому рахунку іноземця кошти відсутні, законних джерел доходу в Україні не має. Інформація про працевлаштування іноземця відсутня, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства відсутній. Згідно Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України громадянин Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в 2012 році звертався до управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області із заявою щодо визнання особою, яка потребує додаткового захисту. 21.05.2025 на адресу Уманського відділу ЦПМУ ДМС надійшов лист від ЦМУ ДМС № 8010.7.1/35219-25 від 21.05.2025, про те, що громадянин Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , 11.06.2012 року дійсно звертався до ГУ ДМС в м. Києві із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Рішенням ДМС 23.11.2012 №628-12 громадянину ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Вказане рішення ДМС гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) оскаржив до суду, Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 24.03.2013 по справі №829/1336/13а позовну заяву залишено без розгляду.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить продовжити строк затримання громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців.

Ухвалою судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 27.11.2025 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

Представник позивача по справі Панасюк Р.В. у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.

Відповідач - громадянин Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.

Згідно із частинами першою та третьою статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Судом встановлено, що рішенням Уманського міськрайонного суду від 03.06.2025 задоволено адміністративний позов Уманського відділу ЦПМУ ДМС до громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) та надано дозвіл на його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк 6 (шість) місяців з метою забезпечення видворення за межі території України.

З метою виконання вимог вказаного рішення суду, Уманським відділом ЦПМУ ДМС 03.06.2025 року було прийнято рішення про поміщення громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

03.06.2025 згідно Акта приймання-передавання іноземця або особи без громадянства, відповідача було передано в Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, терміном на шість місяців.

Шестимісячний строк, на який було затримано та поміщено громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, згідно рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 03.06.2025 року у справі № 705/3290/25 спливає 03.12.2025 року.

Частиною 11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Частини дванадцята та тринадцята статті 289 КАС України встановлюють, що про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено, що у випадку відсутності співпраці з боку іноземця чи особи без громадянства під час процедури його ідентифікації та (або) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, строк затримання такої особи може бути продовжено шляхом подачі відповідного адміністративного позову, який подається кожні шість місяців.

З наведеного слідує, що інформація щодо іноземця чи особи без громадянства та документи, які необхідні для забезпечення його примусового видворення мають бути надані саме з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства.

Відтак, з матеріалів справи вбачається, що Уманським відділом ЦПМУ ДМС на адресу Почесного консула Демократичної Республіки Конго у місті Ужгород 05.06.2025 року направлено лист № 7113-606/7113.1-25 з проханням в сприянні ідентифікації громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).

30.08.2025 року було направлено повторний лист на адресу Почесного консула Демократичної Республіки Конго у місті Ужгород №7113-960/7113.1-25.

Однак, станом на 27.11.2025 року відповідь на адресу Уманського відділу ЦПМУ ДМС від Почесного консула Демократичної Республіки Конго у місті Ужгород не надходила.

Згідно листа ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області № 8010.7.1/35219-25 від 21.05.2025 на запит Уманського відділу ЦПМУ ДМС, громадянин Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , 11.06.2012 року дійсно звертався до ГУ ДМС в м. Києві із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Рішенням ДМС 23.11.2012 №628-12 громадянину ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Вказане рішення ДМС гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) оскаржив до суду, Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 24.03.2013 по справі №829/1336/13а позовну заяву залишено без розгляду.

Позивачем вживались заходи з метою виконання рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 03.06.2025 року, однак станом на 27 листопада 2025 року інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, не надходило, а тому у іноземця відсутні підстави та документи, що дають право законно перебувати на території України, відсутні документи що посвідчують особу та дають право на виїзд з України, постійне місце проживання, приймаюча сторона та законні засоби існування для забезпечення перебування в Україні, в зв'язку з чим, заявлений позов про продовження строку затримання є підставним та обґрунтованим.

Обгрунтованих доводів на спростування заявленого позову відповідачем не наведено.

Відтак, з огляду на викладені обставини, з метою завершення процедури подальшого примусового повернення/видворення відповідача до країни громадянської приналежності, суд дійшов висновку про необхідність продовження строку затримання громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою його подальшого видворення строком на 6 місяців.

Керуючись статтями ст..ст. 9, 72-77, 241, 244, 246, ч. 6 ст. 250, 268-272, 289, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Уманського відділу ЦПМУ ДМС до громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про продовження строку затримання іноземця в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України - задовольнити.

Продовжити строк затримання громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 з метою забезпечення примусового видворення, терміном на 6 (шість) місяців.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. 289 КАС України у десятиденний строк із дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлено 27.11.2025.

Суддя В.Л. Гудзенко