Ухвала від 28.11.2025 по справі 398/1102/25

Справа №: 398/1102/25

провадження №: 2/398/1465/25

УХВАЛА

Іменем України

"28" листопада 2025 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Авраменка О.В.,

з участю секретаря судового засідання Міщенко С.А.,

представника прокуратури - прокурора Поташенка А.В.,

представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Горбунова Р.В.,

представника третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» - Саліцького О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Олександрії в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави в особі: Кіровоградської обласної військової адміністрації до Олександрійської районної військової адміністрації Кіровоградської області, ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», про усунення перешкод у користуванні і розпорядженні земельною ділянкою, шляхом визнання недійсним розпорядження, скасування державної реєстрації речового права та державної реєстрації земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави в особі: Кіровоградської обласної військової адміністрації до Олександрійської районної військової адміністрації Кіровоградської області, ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», про усунення перешкод у користуванні і розпорядженні земельними ділянками, шляхом визнання недійсним розпорядження, скасування державної реєстрації речового права та державної реєстрації земельної ділянки.

30.10.2025 року представник відповідача ОСОБА_1 - адвокат Горбунов Р.В. через канцелярію суду подав клопотання про зупинення провадження, яке обґрунтоване тим, що відповідач ОСОБА_1 проходить військову службу в Збройних Силах України та не може приймати участь в судових засіданнях.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 - адвокат Горбунов Р.В. підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.

Представник прокуратури - прокурор Поташенко А.В. та представник третьої особи - Саліцький О.В. не заперечували проти зупинення провадження у справі.

Позивач Кіровоградська ОВА та відповідач Олександрійська РВА, належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання, своїх представників не направили. Кіровоградська ОВА причини неявки представника суду не повідомила. Представником відповідача Олександрійською РВА подана заява про розгляд справа без його участі.

Заслухавши думку учасників справи, дослідивши клопотання про зупинення провадження у справі та матеріалами справи, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Європейський суд з прав людини зауважив, що розумність тривалості провадження повинна оцінюватись з урахуванням обставин справи та таких критеріїв як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також важливості спору для заявника (FRYDLENDER v. FRANCE, № 30979/96, § 43, ЄСПЛ, від 20 червня 2000 року).

Також Європейський суд з прав людини зауважував, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Тобто, процесуальний закон містить імперативний обов'язок суду зупинити провадження за вказаною підставою незалежно від статусу сторони, наявності в сторони представника, стадії процесу (підготовче провадження, розгляд справи по суті, апеляційне, касаційне оскарження), волевиявлення учасників процесу, категорії справи, ціни позову, виду вимог, що розглядаються в провадженні, чи будь-яких інших чинників. Так само закон не ставить вимог і до характеру несення стороною військової служби: за контрактом, за призовом під час мобілізації, під час особливого періоду, за місцем несення служби, посадою, званням, родом військ тощо.

Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

В силу ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

У статті 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

Органи державної влади та органи військового управління, не чекаючи оголошення стану війни, вживають заходів для відсічі агресії. На підставі відповідного рішення Президента України Збройні Сили України разом з іншими військовими формуваннями розпочинають воєнні дії, у тому числі проведення спеціальних операцій (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) у кіберпросторі.

З моменту оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій настає воєнний час, який закінчується у день і час припинення стану війни.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого відповіднимЗаконом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

До статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, протягом 2022-2025 років вносилися зміни та неодноразово продовжувалась дія воєнного стану в Україні і не припинена (не скасована) станом на теперішній час.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 4 ст. 263 ЦПК України).

У постанові Верховного Суду від 15 серпня 2023 року у справі №174/760/21 зазначено, що приписи п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника цивільного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Вони покликані забезпечити об'єктивний розгляд справи.

У постанові від 04 липня 2023 року у справі №359/7297/22 Верховний Суд дійшов висновку, що встановивши, що особа є військовослужбовцем, проходить військову службу у складі військової частини Збройних Сил України, що залучена та бере безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії держави-окупанта, особисто бере участь та виконує завдання в єдиній системі протиповітряної оборони України, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України.

Подібні висновки висловленні у постановах Верховного Суду від 29 лютого 2024 року у справі №149/9/23, від 05 червня 2024 року у справі №317/3364/21, від 19 червня 2024 року у справі №490/1923/23, від 19 грудня 2024 року у справі №484/40/21 та від 14 лютого 2025 року у справі № 405/1261/24.

Судом встановлено, що відповідач перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується довідкою військової частини від 02.10.2025 року (форма 5).

В пункті 81 постанови Великої Палати Верховного суду від 12.11.2025 року у справі №754/947/22 викладено правовий висновок, що з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування в цілому потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан» для цілей застосування пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України та аналогічних процесуальних норм.

Отже, відповідач є військовослужбовцем, проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України, що переведена на воєнний стан.

При цьому, факт наявності у відповідача представника не має правового значення для вирішення питання щодо зупинення провадження у цивільній справі з підстав, визначених п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.

Провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан (п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України).

Суд зауважує, що зупинення провадження у справі є тимчасовим заходом та у разі наявності доказів на підтвердження припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, учасники справи не позбавлені права ініціювати питання про поновлення провадження у справі шляхом подання до суду відповідних клопотань.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 251, п. 2 ч. 1 ст. 253, ст. 260 ЦПК України суд

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Горбунова Р.В. про зупинення провадження у справі.

Зупинити провадження у цивільній справі №398/1102/25 (провадження №2/398/1465/25) за позовом Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави в особі: Кіровоградської обласної військової адміністрації до Олександрійської районної військової адміністрації Кіровоградської області, ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», про усунення перешкод у користуванні і розпорядженні земельною ділянкою, шляхом визнання недійсним розпорядження, скасування державної реєстрації речового права та державної реєстрації земельної ділянки до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

Зобов'язати відповідача ОСОБА_1 невідкладно повідомити Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі.

Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Суддя О.В.Авраменко