Справа № 177/3519/25
Провадження № 2-о/177/108/25
Іменем України
27 листопада 2025 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Лященко В.В.,
за участю секретаря судового засідання Антонінок А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кривому Розі Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Мартинюк Юлія Сергіївна, заінтересована особа: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
встановив:
У листопаді 2025 року заявники звернулися до суду з вказаною заявою, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим у них народилася дитина жіночої статті ОСОБА_3 . При народженні дитини батькам видавалося медичні документи про народження: 23.09.2025 року виписний епікриз (із акушерського стаціонара) №2339 видане ГБУ РК «Сімферопольський клінічний пологовий будинок №2», свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис 110259910001800446003 видане 99100018 Красногвардійський районний відділ запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим від 30.09.2025 року. Такі документи про народження дитини відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини заявника, саме на тимчасово окупованій території України. Тож, станом на сьогодні у заявників відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження дитини згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка.
Просили встановити факт народження дитини жіночої статі, ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановлення факту народження необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації Міністерства юстиції України і отримання свідоцтва про народження встановленого зразка.
Ухвалою суду від 27.11.2025 було відкрито провадження у вказаній справі із призначенням судового засідання.
Заявники, їх представник та заінтересована особа в судове засідання не з'явилися, про час розгляду справи повідомлялися належним чином. Зважаючи на вимоги ст. 317 ЦПК України про невідкладність розгляду, суд вважає можливим справу розглянути у їх відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні ним правовідносини.
Згідно з копією паспорта громадянина України НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Петрівка Красногвардійського району, Крим.
Згідно з копією паспорта громадянина України НОМЕР_3 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Новоестонія Красногвардійського району, Крим.
З копії виписного епікризу від 23.09.2025 №2339, виданого ГБУ РК «Сімферопольський клінічний пологовий будинок №2» вбачається, що у ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася дитина жіночої статі.
З копії довідки №Р-01770 від 30.09.2025, виданої Красногвардійським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим вбачається, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , батько ОСОБА_1 , мати ОСОБА_2 .
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 1 ст. 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини (ч. 1 ст. 122 СК України).
Відповідно ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:
1) за заявою матері та батька дитини;
3) за рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Частиною 1 ст. 144 СК України передбачено, що батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою Постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх спілкування.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Суд враховує, що м. Сімферополь Автономної Республіки Крим станом на час розгляду цієї справи знаходиться в районі проведення воєнних (бойових) дій та/або перебуває в тимчасовій окупації російською федерацією, у зв'язку з чим відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» включений до відповідного переліку територіальних громад, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина виключає можливість зареєструвати факт народження у встановленому законом порядку за місцем народження дитини.
При цьому, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, як доказів, оскільки розуміє, що можливості збору доказів щодо факту народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Водночас, відповідно до положень ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.
Суд вважає, що заявник ОСОБА_2 має право на звернення до суду з цією заявою відповідно до приписів ч. 1 ст. 317 ЦПК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Суд звертає увагу, що відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Автономна Республіка Крим перебуває під тимчасовою окупацією з 20.02.2014.
Таким чином, копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 04.03.2023 судом не приймається як доказ, оскільки зазначене свідоцтво було видано вже після окупації АР Крим.
На підставі вищевикладеного, судом встановлено, що ОСОБА_2 не перебуває в шлюбі, зареєстрованому відповідно до норм чинного законодавства України.
На підтвердження народження у заявниці дитини жіночої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, суду були надані письмові документи, які приймаються як доказ.
Оцінюючи докази у їх сукупності, суд вважає можливим встановити факт народження ОСОБА_2 дитини жіночої статі.
При цьому судом встановлюється лише факт народження дитини, визначення походження дитини від батька не є компетенцію суду при встановленні факту народження.
Походження дитини визначається при державній реєстрації факту народження дитини за приписами розділу ІІІ глави першої пункту першого Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України, затверджених Міністром юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 р. (у редакції наказу Мінюсту від 24.12.2010 р. № 3307/5) та наказом Мінюсту № 1189/5 від 09.07.2015 р.
Крім того, пунктом 2 глави першої розділу ІІІ вказаного вище порядку визначено, що при відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 263-265, 315, 317 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Мартинюк Юлія Сергіївна - задовольнити частково.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 о 11 годині 35 хвилин у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим Україна у громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с. Петрівка Красногвардійського району АР Крим.
В задоволенні решти вимог заяви відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя В.В.Лященко