справа № 166/2004/25
провадження № 3/166/962/25
іменем України
28 листопада 2025 року с-ще Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., розглянувши скеровану Управлінням патрульної поліції у Волинській області справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , керівника випробувальної лабораторії ТОВ "Академтест" дільниця № 3,
за ч. 1 ст. 127-1 КУпАП,
встановив :
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 512022 від 13.11.2025 ОСОБА_1 , будучи керівником випробувальної лабораторії ТОВ "Академтест" дільниця № 3, 10 жовтня 2025 року об 11 год. 52 хв. на вул. Серпнева, 14 у с-щі Ратне Ковельського району Волинської області видав протокол технічного стану транспортного засобу № 784-00976-25, на транспортний засіб "DAF XF105.460", реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , з порушенням Порядку проведення ОТК, а саме внесено інформацію, що вказаний транспортний засіб належить до категорії № 2, однак згідно з інформацією в ЄДР повна маса вказаного транспортного засобу становить 18000 кг і відноситься до категорії № 3, чим порушив КМУ № 606 - видача документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 127-1 КУпАП
Відповідно до ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст. 256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст. 127-1 КУпАП передбачено відповідальність за видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Норма даної статті є бланкетною, тобто такою, яка відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, тому у даному випадку, посилання на конкретні нормативні акти, якими визначаються порядок проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу є обов'язковим, натомість у протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на конкретну статтю, пункт чи розділ відповідного нормативного акту, його назву та дату прийняття зокрема постанови КМУ № 606, порушення якої інкримінується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 512022 від 13.11.2025 ОСОБА_1 .
Крім того, суд звертає увагу на те, що постанова КМУ № 606 від 09.07.2008 "Про затвердження Порядку проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів" втратила чинність 27 листопада 2011 року.
За таких обставин вказаний матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 необхідно направити до Управління патрульної поліції у Волинській області на доопрацювання, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 127-1 ч. 1, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ухвалив:
Справу №166/2004/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 127-1 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції у Волинській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ратнівського
районного суду О.М.Свистун