Справа №521/17281/25
Номер провадження 3/521/5942/25
30 жовтня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 04.08.2016 виданий 6501, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
про порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України,
за участю сторін провадження:
представника Одеської
митниці - Євдокимова Д.А.,
особи, що притягається - ОСОБА_1 ,
До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0451/UA500000/2025 від 14.07.2025 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 14.07.2025 року близько 15:24 годині в зону митного контролю пункту пропуску «Орлівка» ВМО №5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці у напрямку руху виїзд з України до Болгарії по смузі руху «Червоний коридор» заїхав рейсовий автобус д/н. НОМЕР_3 VIN: НОМЕР_4 , країна реєстрації Україна під керуванням гр. України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_5 ), разом із пасажирами.
Під час спільного прикордонно - митного контролю вище зазначеного транспортного засобу в сумці з особистими речами та документами громадянки України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 було виявлено: монета 1924 року виготовлення номіналом «один полтинник» та написом «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН СОЕДИНЯЙТЕСЬ», монета 1889 року з написом на реверсі «FRANG 10S I D G AVSTRIAE IMPERATOR», монета 1879 року з затертими написами та зображенням. Виявлені монети переміщувалась без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Відповідно до Закону України від 21.09.1999 року №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» підставою для пропуску культурних цінностей за межі митної території України є свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення). Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Будь яких дозвільних документів відповідно до Закону України від 21.09.1999 року №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» та Наказу Міністерства Культури та Мистецтв України від 22.04.2002 N 258 «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасового вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України» на право переміщення через митний кордон України зазначеної монети, яка може представляти культурну цінність, громадянка України ОСОБА_1 не надала.
Виявлені предмети, переміщувались через митний кордон України з порушенням вищезазначеного Закону, Інструкції та Порядку.
Вищевказані монети підпадають під дію Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21 вересня 1999 року №1068-XIV, та можуть бути вивезені за межі митної території України на підставі відповідних документів.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 3 статті 471 Митного кодексу України.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
Також, відповідно до ст. 511 МК України було вилучено: монета 1924 року виготовлення номіналом «один полтинник» та написом «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН СОЕДИНЯЙТЕСЬ» у кількості 1 шт.; монета 1889 року з написом на реверсі «FRANG 10S I D G AVSTRIAE IMPERATOR» у кількості 1 шт.; монета 1879 року з затертими написами та зображенням у кількості 1 шт.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнала, розкаялась, просила суворо її не карати та розстрочити оплату штрафу. Також зазначила, що є інвалідом 3-ї групи, у зв'язку з чим просила звільнити її від сплати судового збору.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши в сукупності зібрані докази, вислухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 471 МК України, з наступних підстав.
Статтею 365 Митного кодексу України від 13.03.2013 № 4495-VI (далі МК України) передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до ч.1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 2 даної статті переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 9 липня 2002 р. за N 571/6859 (Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України ) на вивезення із України рідкісних монет, орденів, медалей, печаток та інших предметів колекціонування, із дорогоцінних і недорогоцінних металів, паперових грошових знаків до 1960 р. включно потрібен дозвіл Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей.
Крім того, згідно вищевказаного наказу, громадяни які вивозять з території України нагороди (медалі) повинні надати орденські книжки або нагородні посвідчення та документи, що підтверджують родинні зв'язки.
На підставі ч. 6 ст. 372 Митного кодексу України, тимчасове вивезення (пересилання) громадянами-резидентами за межі митної території України культурних цінностей здійснюється з поданням відповідних документів, які підтверджують право вивезення за межі митної території України культурних цінностей та дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України щодо тимчасового вивезення таких товарів за межі митної території України.
Згідно ч. 2ст. 373 Митного кодексу України- порядок вивезення (пересилання) громадянами за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1.6 Інструкції «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, - вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України» від 20 червня 2000 року за № 984.
Частиною 12 додатку №1 до пункту 1.5 Інструкції «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, передбачено, що на вивезення (тимчасове вивезення) дозвіл Державної служби контролю не потрібен при вивезенні значків, пам'ятних знаків, настільних медалей, ювілейних та пам'ятних монет, банкнот, які не є засобом платежу (крім вітчизняних та зарубіжних монет із дорогоцінних і недорогоцінних металів, паперових грошових знаків до 1960 року включно).
Виявлені в гр. ОСОБА_1 монети виготовлені до 1960 року включно, а отже їх вивезення громадянами за межі митної території України незалежно від їх вартості здійснюється на підставі відповідного дозволу та з обов'язковим письмовим декларуванням.
На момент перетину державного кордону жодних дозвільних документів на переміщення монет (які можуть становити культурну цінність) через митний кордон України, митному органу ОСОБА_1 не надала.
Таким чином, гр. ОСОБА_1 не заявила митному органу точні відомості про переміщувані ним через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України.
Отже, маючи серед особистих речей, зазначені предмети, гр. ОСОБА_1 порушила встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил, іншими доказами у їх сукупності.
Приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення та особу правопорушника, відсутність обтяжуючих обставин, відсутність пом'якшуючих обставин, суддя вважає необхідним застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу без конфіскації предметів правопорушення.
Щодо клопотання ОСОБА_1 про розстрочку виплати штрафу, суд зважає, що у чинному КпАП України відсутня стаття, яка б передбачала розстрочку сплати штрафу та порядок розгляду даного питання судом. Однак, у діючому Кримінальному кодексі України та Кримінальному процесуальному кодексі України наявні відповідні статті, які передбачають можливість розстрочення штрафу та визначають порядок розгляду питання про розстрочку, а тому, при розгляді даного клопотання вважаю за необхідне застосувати аналогію права.
Як встановлено рішенням ЄСПЛ у справі «Швидка проти України» від 30.10.2014, провадження у справах про адміністративні правопорушення вважається кримінальними у розумінні Конвенції. У справі «Надточій проти України» ЄСПЛ зазначив, що Уряд України визнав кримінально-правовий характер КпАП України.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди при розгляді справ застосовують Конвенцію і практику Європейського суду з прав людини (надалі - ЄСПЛ) як джерело права.
Частина 4 ст. 53 КК України передбачає, що з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком до одного року.
Крім того, як убачається з положень ч. 1 ст. 31 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Ураховуючи, що ОСОБА_1 є пенсіонеркою, звернулась до суду із клопотанням, у якому зазначає, що перебуває у скрутному матеріальному становищі, що ускладнює їй сплату штрафу одним платежем, суд вважає, що клопотання останньої про розстрочку виплати суми штрафу підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, суд надає ОСОБА_1 розстрочку у виплаті штрафу в сумі 5100 грн строком на 6 місяців, тобто по 850 грн. щомісяця.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю І та ІІ груп, законні представники дітей з інвалідністю та недієздатних осіб. У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи, підстав для звільнення її від сплати судового збору відсутні.
Відповідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України, ст. ст. 8, 23, 33, 40-1, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, і піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень без конфіскації предметів правопорушення.
Розстрочити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виплату штрафу у розмірі 5100 грн на загальний строк 6 місяців зі сплатою щомісячно по 850 грн починаючи з 01 листопада 2025 року.
Предмети, вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0451/UA500000/25, а саме: монета 1924 року виготовлення номіналом «один полтинник» та написом «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН СОЕДИНЯЙТЕСЬ» у кількості 1 шт.; монета 1889 року з написом на реверсі «FRANG 10S I D G AVSTRIAE IMPERATOR» у кількості 1 шт.; монета 1879 року з затертими написами та зображенням у кількості 1 шт.- повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Непорада