Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/1286/25
Провадження № 2/499/800/25
про призначення справи до судового розгляду
"27" листопада 2025 р. селище Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Погорєлова І.В. за участю секретаря судового засідання Дібрової О.І. розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження в селищі Іванівка Березівського району Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Коноплянська сільська рада Березівського району Одеської області (як орган опіки та піклування) про позбавлення батьківських прав та призначення опікуна
В провадженні суду на стадії підготовчого розгляду перебуває вищевказаний цивільний позов.
Позивач у судове засідання не з'явилася, однак надала до суду заяву про проведення судового засідання у її відсутність, просила призначити справу до судового розгляду, також зазначила, що просить залишити без розгляду клопотання про витребування історії хвороби відповідача, при цьому наполягала на задоволенні клопотання про витребування доказів щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП, а також наполягала на задоволенні клопотання про виклик та допит у судовому засіданні малолітніх свідків - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, шляхом ознайомлення з датою засідання безпосередньо у суді, про що наявна відповідна розписка, заяв та клопотань не надала, відзиву не надіслала, про причини неявки не повідомила, тому суд визнає її неявку з неповажних причин та вважає за можливе провести засідання у її відсутність за наявними матеріалами.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, однак надав до суду заяву про слухання справи у його відсутність, думку щодо суті спору виклали рішення щодо доцільності позбавлення батьківських прав.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, такими засобами доказування як показання свідків.
Згідно положень ч.1ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Одним із питань, які суд вирішує у підготовчому засіданні, є питання про виклик в судове засідання свідків (п.8 ч.2 ст.197 ЦПК України).
Згідно положень ст. 9 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності, отримання інформації, що відповідає її віку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
Відтак, для повного та об'єктивного розгляду справи суд вважає за необхідне викликати в судове засідання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для з'ясування їх думки у вказаній справі.
Крім того, за змістом ч.3 ст.45 ЦПК України суд під час розгляду справи сприяє створенню належних умов для здійснення малолітньою або неповнолітньою особою її прав, визначених законом та передбачених міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Дитина має право на те, щоб бути вислуханою, крім інших, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї (ч.1 ст.171 СК України). Згідно положень ст.12 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитині має бути надана можливість бути безпосередньо заслуханою в ході судового розгляду, що її стосується, в порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.232 ЦПК України допит малолітніх свідків і, за розсудом суду, неповнолітніх свідків проводиться в присутності батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, якщо вони не заінтересовані у справі, або представників органів опіки та піклування, а також служби у справах дітей. У виняткових випадках, коли це необхідно для об'єктивного з'ясування обставин справи, на час допиту осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку, із зали судового засідання за ухвалою суду може бути видалений той чи інший учасник справи. Після повернення цієї особи до зали судового засідання головуючий повідомляє її про показання цього свідка і надає можливість ставити йому питання.
З врахуванням того що дітям не виповнилося 15 років, суд вважає, що в такому віці дитина під час її допиту в судовому засіданні може бути заслухана за участі представника служби у справах дітей Коноплянської сільської ради та за відсутності як позивача так і відповідача у залі судового засідання.
Також суд вважає за необхідне задовольнити клопотання про витребування постанови Іванівського районного суду Одеської області про притягнення до адміністративної відповідальності відповідача за ч.1 ст.184 КУпАП шляхом отримання відомостей з ЄДРСР через систему «Електронний суд».
Клопотання про витребування історії хвороби відповідача - залишити без розгляду.
Підстав для відкладення підготовчого засідання, які визначені у ст.198 ЦПК України суд не вбачає.
До судового розгляду спір між сторонами не врегульований. Клопотань про продовження строку підготовчого засіданні не надходило.
Судом проведено всі процесуальні дії передбачені ст.ст.189-199 ЦПК України, які необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
Визнавши підготовку справи до судового розгляду завершеною та керуючись ст. 200 ЦПК України, суд,
Закрити підготовче судове засідання по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Коноплянська сільська рада Березівського району Одеської області (як орган опіки та піклування) про позбавлення батьківських прав та призначення опікуна.
Справу призначити до судового розгляду по суті на 11.12.2025 року о 12 годині 00 хвилин, про що повідомити сторін по справі.
Викликати для допиту в судовому засіданні 11.12.2025 року о 12:00 год. в присутності представника органу опіки та піклування та представника (фахівця) служби у справах дітей Коноплянської сільської ради Березівського району Одеської області: малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , забезпечення явки яких покласти на позивача.
Зобов'язати представника органу опіки та піклування, а також служби у справах дітей Коноплянської сільської ради Березівського району Одеської області з'явитись в судове засідання 11.12.2025 року о 12:00 год. для участі у розгляді справи по суті з метою виконання вимог ч.1 ст.232 ЦПК України.
Клопотання позивача про витребування історії хвороби відповідача - залишити без розгляду.
Клопотання про витребування постанови про притягнення ОСОБА_2 за ч.1 ст.184 КУпАП - задовольнити та витребувати вказані докази шляхом їх отримання через систему «Електронний суд» шляхом роздруківки з ЄДРСР безпосередньо суддею (справа №499/1260/25).
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://iv.od.court.gov.ua/sud1509/.
Ухвала набирає законної сини з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяІгор ПОГОРЄЛОВ