Справа №461/9624/25
Провадження №3/461/3352/25
27 листопада 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Радченко В.Є., при секретарі судового засідання Штогрині В.-Н.Л., за участю представника митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України,про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження: Львівська область, місце проживання: АДРЕСА_1 , Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 24.10.2022 виданий 4627, -
за ч.1 ст.483 Митного Кодексу України,-
16.08.2025 близько 13 години 09 хвилин з зону митного конролю п/п «Краківець-Корчова» м/п «Краковець» Львівської митниці по напрямку «в'їзд в Україну» на смугу руху «зелений коридор» заїхав транспортний засіб марки «Audi» модель «e-tron», реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .
В ході проведення візуального огляду вищезазначеного транспортного засобу виникла підозра, що в ньому наявні предмети або товари, які обмежені або заборонені до ввезення громадянами на митну територію України, або в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.
При проведені митних формальностей в «Єдиній автоматизованій інформаційній системі» спрацював ризик код: 000-2: По особі ОСОБА_2 є орієнтування. Інформація про орієнтування станом на 16.08.2025 Назва (номер): 'GE242542' UA GE242542 Синякевич 30.07.1982 0:00:00 Орест СТОСУЄТЬСЯ зони діяльності ЛЬВІВСЬКОЇ МИТНИЦІ. Управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці володіє інформацією щодо можливого незаконного переміщення через митний кордон України товарів, у тому числі високоліквідних товарів та валютних коштів. Додатково було згенеровано окрему форму митного контролю 903-1: «Застосування вантажних скануючих систем».
В ході сканування вищезазначеного транспортного засобу було виявлено аномалію. Автомобіль було скеровано в місце поглибленого догляду транспортних засобів та товарів, де в процесі огляду було виявлено: 1) Навушники т.м. «Apple» модель «Airpods pro (2nd generation)» 17 штук.; 2) Електронні сигарети т.м. «Roqy 40000» різних смаків та ароматів 143 упаковки по 5 штук в упаковці (загальна кількість 715 штук); 3) Електронні сигарети т.м. «Roqy 40000» різних смаків та ароматів 125 упаковки по 1 штуці в упаковці.
Виявлений товар знаходився у багажному відділені в конструктивній порожнині для запасного колеса прикритий двома декоративними кришками, та під капотом в конструктивній порожнині для кабеля зарядки прикритий декоративною пластиковою кришкою. Доступ до прихованого товару став можливим після відкриття декоративних кришок у боксі поглибленого догляду. Товаросупровідні документи на момент перетину у громадянина ОСОБА_1 відсутні. Під час усного опитування громадянин ОСОБА_1 вказав, що виявлені товари придбав для себе.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю з використанням засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, тобто приховавши товари в конструктивних порожнинах автомобіля.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України.
Також працівниками Львівської митниці було скеровано повідомлення №293/25 про протиправне діяння, що містить ознаки злочину до територіального управління БЕБ у Львівській області.
16.08.2025 року працівниками Територіального управління Бюро економічної безпеки у Львівській області було складено протокол огляду та вилучено документи та речі.
27.08.2025 року старшим детективом Територіального управління БЕБ у Львівській області на підставі ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 25.08.2025 справа про порушення митних правил від 16.08.2025 № 1212/UA209000/2025 була вилучена.
Листом Територіального управління БЕБ у Львівській області від 04.09.2025 року Львівську митницю повідомлено, що навушники торгової марки «Apple» в кількості 17 шт. не являються предметами вчиненого кримінального правопорушення та не впливають на кваліфікацію кримінального провадження. Дані навушники були передані на склад Львівської митниці актом прийому передачі від 19.09.2025 року.
Листом Територіального управління БЕБ у Львівській області від 18.09.2025 року на Львівську митницю скеровано копії окремих матеріалів кримінального провадження внесеного до ЄРДР за №72025141200000003 від 23.01.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 199 та ч.2 ст. 204 КК України.
Відповідно до висновку експертного дослідження Львівського управління експертиз та досліджень від 18.11.2025 року №1420003400-1041 загальна ринкова вартість вилученого товару в справі про порушення митних правил №1198/UA209000/2025, станом на 16.08.2025, становить 189 704,70 грн.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи під підпис в протоколі про порушення митних правил. Про причини неявки суд не повідомив, клопотання про перенесення розгляду справи не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
У рішеннях Європейського суду з прав людини зазначається, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
У рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України» передбачено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка не з'явилася на виклик до суду, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
Представник митниці в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване, та до останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст. 483 МК України.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст.483 МК України відповідальність настає переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Згідно з ч.2 ст.366 Митного кодексу України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через зелений кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
За ч.4 ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Відповідно до ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території.
Факт митного правопорушення підтверджується: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №1198/UA209000/2025 від 16.08.2025 року; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу; фототаблицею; описом предметів; доповідною запискою, службовою запискою.
Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що всі вищезазначені докази є належними, допустимими та достовірними. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_1 у скоєнні митного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а саме останній вчинив дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю з використанням засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, тобто приховавши товари в конструктивних порожнинах автомобіля.
Обставини, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, його особу, ступінь вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до висновку експертного дослідження Львівського управління експертиз та досліджень від 18.11.2025 року №1420003400-1041 загальна ринкова вартість вилученого товару в справі про порушення митних правил №1198/UA209000/2025, станом на 16.08.2025, становить 189 704,70 грн.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан, об'єктивно з'ясувавши обставини справи, повно та всебічного дослідивши надані суду докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах встановлених санкцією ч.1 ст.483 МК України, у розмірі 50 % вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, та конфіскації даного товару.
Окрім того, на підставі ч.1 ст.519 МК України та розрахунку витрат на зберігання на складі митниці, з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, слід стягнути суму витрат за зберігання, яка складає 907,50 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.483 519, 526 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % вартості товару в сумі, що становить 94852,35 грн.
Виявлений відповідно до протоколу про порушення митних правил №1198/UA209000/2025 від 16.08.2025 р. товар, який був безпосереднім предметом порушення митних правил - конфіскувати в дохід держави,
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці витрати на зберігання товару в сумі 907,50 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя В.Є. Радченко