Постанова від 25.11.2025 по справі 729/1748/25

Справа № 729/1748/25

3/729/735/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 р. Суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Л.М., за участю секретаря Романченко С.С., прокурора Петренка С.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бобровиця матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бобровиця, громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , проживаючого без реєстрації в АДРЕСА_1 , з вищою освітою, який одружений, тимчасово не працює, раніше до адмінвідповідальності не притягувався, до 31.01.2022 перебував на посаді заступника начальника відділу інформаційних технологій центру оперативного зв'язку, телекомунікаційних систем та інформаційних технологій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.

за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 припиняючи з 31.01.2022 діяльність на посаді заступника начальника відділу інформаційних технологій центру оперативного зв'язку, телекомунікаційних систем та інформаційних технологій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві маючи звання « капітан служби цивільного захисту» та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією відповідно до п.»д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII « Про запобігання корупції» ( далі Закон) в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, п.2-7 розділу XIII Закону несвоєчасно без поважних причин подав 07.07.2025 о 23 год 21 хв. декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування( при звільненні) шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, хоча зобов'язаний був подати до 31 січня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 припинивши з 31.01.2022 діяльність на посаді заступника начальника відділу інформаційних технологій центру оперативного зв'язку, телекомунікаційних систем та інформаційних технологій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві маючи звання « капітан служби цивільного захисту» та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією відповідно до п.»д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII « Про запобігання корупції» ( далі Закон) в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, п.2-7 розділу XIII Закону несвоєчасно без поважних причин подав 06.02.2025 о 16 год.37 хв. щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік ( після звільнення), шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, хоча зобов'язаний був подати до 31 січня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді заступника начальника відділу інформаційних технологій центру оперативного зв'язку, телекомунікаційних систем та інформаційних технологій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві маючи звання « капітан служби цивільного захисту» несвоєчасно без поважних причин подав 07.07.2025 о 23 год. 18 хв. щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, хоча зобов'язаний був подати до 31 січня 2024 року чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою від 13 листопада 2025 року адміністративні матеріали за №729/1748/ 25, № 729/1749/25, № 729/1746/ 25, які надійшли до Бобровицького районного суду, з метою своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин вирішення справи в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності та у відповідності до вимог ст. 36 КУпАП об'єднані в одне провадження, присвоєно об'єднаній справі номер 729/1748/ 25, провадження 3/729/736/25.

У судовому засіданні ОСОБА_1 погодився з тим, що він несвоєчасно подав декларації та вчинив адміністративні правопорушення передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, але зазначив, що несвоєчасність подання пов'язана з поважними причинами, якими є початок повномасштабного вторгнення з боку російської федерації, окупація територій де він проживає, а також загибель брата під час бойових дій.

Прокурор у судовому засіданні не висловив своєї позиції щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення на нього адміністративного стягнення, оскільки вважав, що він не є уповноваженою особою для участі в розгляді адміністративних матеріалів, так як в порушення наказу Генерального прокурора України від 18.11.2021 будь-яких доручень від Київської обласної прокуратури та Шевченківської окружної прокуратури м. Києва на його участь в розгляді вищезазначених матеріалів він не отримував.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з приписами ст.ст. 1,4, 5 Закону України « Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави. Організація та діяльність прокуратури України, статус прокурорів визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Функції прокуратури України здійснюються виключно прокурорами. Делегування функцій прокуратури, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора приходжу до висновку, враховуючи таке.

Наказом ГУ ДСНС України у м. Києві від 15.12.2014 № 763 старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника відділу інформаційних технологій центру оперативного зв'язку, телекомунікаційних систем та інформаційних технологій ГУ ДСНС у м. Києві.

Наказом ГУ ДСНС України у м. Києві від 06.06.2017 № 390 ОСОБА_1 присвоєно чергове спеціальне звання середнього начальницького складу «капітан служби цивільного захисту»

Відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. Особи, які перебувають на службі в органах і підрозділах цивільного захисту та мають звання « капітан служби цивільного захисту» відноситься до начальницького складу.

Згідно пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.

У відповідності до п.15 ст.1 вищевказаного Закону, суб'єкти декларування -особи зазначені в п.1, пп. "а", "в"-"ґ" п.2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в п.1, пп. "а", "в"-"ґ" п. 2 ч. 1 ст.3 цього Закону, обов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно Закону України № 3384-IX від 20.09.2023 “ Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» який набрав чинності 12.10.2023 та п.п. 2-7 розділу XIII Закону України « Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

На виконання вищезазначених норм ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31.01.2024, а подав відповідну декларацію несвоєчасно, без поважних причин лише 07.07.2025 о 23 год.18 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції).

Наказом ГУ ДСНС України у м. Києві від 27.01.2022 № 65 капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено із служби та виключено з кадрів ДСНС України у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу з 31.01.2022.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ « Про запобігання корупції» особи визначені у п. 1, пп. "а", "в"-"ґ" п.2, ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно Закону України № 3384-IX від 20.09.2023 “ Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» який набрав чинності 12.10.2023 та п.п. 2-7 розділу XIII Закону України « Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

На виконання вищезазначених вимог ОСОБА_1 будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування( при звільненні) не пізніше 31.01.2024, а подав відповідну декларацію несвоєчасно, без поважних причин - 07.07.2025 о 23 год.21 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції )

У відповідності до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції» особи які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у п.п. "а" і "в" п. 2, п.5 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч. 1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.

Згідно Закону України № 3384-IX від 20.09.2023 “ Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» який набрав чинності 12.10.2023 та п.п. 2-7 розділу XIII Закону України « Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

На виконання вищезазначених правових норм ОСОБА_1 будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік ( після звільнення) не пізніше 31.01.2024, а подав відповідну декларацію несвоєчасно, без поважних причин лише 06.02.2025 о 16 год.37 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції)

Стаття 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнає протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він несвоєчасно подав декларації з поважних причин, якими є якими є початок повномасштабного вторгнення з боку російської федерації, окупація територій де він проживає, а також загибель брата під час бойових дій, не можуть бути взяті до уваги, оскільки Законом України № 3384-IX від 20.09.2023 “ Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» який набрав чинності 12.10.2023 визначений порядок подання декларацій до 31.01.2024, фактично через два роки після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення у сфері порушення вимог фінансового контролю, які відносяться до правопорушень, пов'язаних з корупцією; особу та вік правопорушника; його матеріальний стан; на утриманні має двох неповнолітніх дітей, обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено, тому на нього слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» стягненню з ОСОБА_1 підлягає судовий збір на користь держави в сумі 605 грн. 60 коп.

Керуючись ст.6 ЄКПЛ, ст.ст. 9,23,33, 36, ч. 1 ст. 172-6, 280-284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений особою, щодо якої він застосований, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

В разі несплати штрафу у встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП строк, стягується подвійний розмір штрафу у порядку примусового виконання постанови відповідно до ст. 308 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Бобровицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Л.М.Демченко