ЄУН: 336/8741/25
Провадження №: 3/336/6236/2025
27 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Худіна О.О. розглянула матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП судом не встановлений, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
10.09.2025 до Шевченківського районного суду міста Запоріжжя відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа про адміністративне правопорушення надійшла в провадження судді Худіної О.О.
Відповідно до постанови шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 20.10.2025 справа була повернута до ВП №3 ЗРУП ГУНП в запорізькій області для доопрацювання та усунення недоліків.
Відповідно до супровідного листа від 17.11.2025 справа була повернута до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.
На підставі протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 18.11.2025 справа передана в провадження судді Худіної О.О.
Суддею встановлено, що 29.07.2025 о 04:31 годині ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 , скоїла домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відповідно свого співмешканця ОСОБА_2 , а саме: висловлювалась на його адресу нецензурною лайкою, ображала та погрожувала фізичною розправою, чим завдала шкоди його психологічному здоров'ю.
У призначені судові засідання по справі ОСОБА_1 не з'явилась, хоча повідомлялась про дату, час та місце проведення належним чином, про причини неявки суд не сповіщала, клопотань про відкладення розгляду справи до суду від неї не надходило.
Велика палата Верховного суду у постанові від 23 серпня 2018 року у справі №11-237сап18 звернула увагу, що право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на особисту участь при розгляді її справи чи участь її адвоката встановлене ч.1 ст.268 та ч.6 ст.294 КУпАП, не є абсолютним.
Верховним Судом в п. 34 постанови від 12 березня 2019 року по справі № 910/9836/18 також зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й в осіб, які беруть участь у справі.
Згідно зі ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989 зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» (Заява N 3236/03, п.41) від 03.04.2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервалу часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження».
Таким чином, суд не зобов'язаний самостійно з'ясовувати причини неявки належно сповіщених учасників справи, оскільки обов'язок повідомити про ці причини і надати докази поважності неявки покладається на учасників справи.
Розгляд справи за ст.173-2 КУпАП, відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП не встановлює імперативного обов'язку для судді розглядати справи в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи наведене, вжиття всіх можливих заходів для своєчасного виклику особи, суддя приходить до переконання про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 , що не протирічить ч.1 ст.268 КУпАП.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» №3733-IX від 22.05.2024, яким положення ст. 173-2 КУпАП викладені у новій редакції та посилюють відповідальність за вчинення домашнього насильства.
Відповідно до положень ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Вивчивши наявні письмові докази, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП , яке полягає у вчиненні домашнього насильства, тобто, умисному вчиненні дій фізичного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень) та дій психологічного характеру, що полягають у образах, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному чи фізичному здоров'ю потерпілої.
Відповідно до ст.1 Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Вина особи у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №004087 від 28.08.2025; рапортом щодо події правопорушення, зафіксованої в журналі ЄО за №23619 від 29.07.2025; протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 29.07.2024; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 29.07.2025 та ОСОБА_1 від 28.08.2025; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
За нормою ст.284КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених ст.24-1 цього Кодексу; про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься, зокрема, при наявності обставин, передбачених ст.247 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
За змістом ч.2 ст.38КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Оскільки з дня вчинення вказаного адміністративного правопорушення, як встановлено суддею, минуло більше трьох місяців, з об'єктивних причин, наведених вище, розгляд справи в межах строків, передбачених ст.38 КУпАП, не видався за можливе, провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 38, 173-2, 247, 251, 252, 266-1, 268, 280, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, закрити на підставі ч.1 п.7 ст.247КУпАП - за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя (Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст. 294 КУпАП у взаємозв'язку з положеннями п.8 ч.3 ст. 129 Конституції України N 2-рп/2015 від 31.03.2015).
Суддя О.О. Худіна
Постанова набрала законної сили ________________ 20___рік
Дата видачі постанови ________________ 20___рік