Справа № 383/1486/25
Номер провадження 3/383/596/25
27 листопада 2025 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Бондаренко В.В., за участю секретаря судового засідання - Могиленко В.М., прокурора - Маслюкова Д.Ю., особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючогота зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , офіційно працюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год 00 хв 01.01.2022 суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «б» пункту один частини першої статті 3 цього Закону - депутатом Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, згідно рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області «Про визнання повноважень депутатів Кетрисанівської сільської ради восьмого скликання» №1 від 10.11.2020 року, у період часу з 00 год 00 хв 01.01.2022 до 00 год 00 хв 01.02.2024 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме: 24.06.2025 о 08 год 31 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год 00 хв 12.10.2023 суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «б» пункту один частини першої статті 3 цього Закону - депутатом Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, згідно рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області «Про визнання повноважень депутатів Кетрисанівської сільської ради восьмого скликання» №1 від 10.11.2020 року, у період часу з 00 год 00 хв 12.10.2023 до 00 год 00 хв 01.02.2024 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме: 24.06.2025 о 08 год 27 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год 00 хв 01.01.2024 суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «б» пункту один частини першої статті 3 цього Закону - депутатом Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, згідно рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області «Про визнання повноважень депутатів Кетрисанівської сільської ради восьмого скликання» №1 від 10.11.2020 року, у період часу з 00 год 00 хв 01.01.2024 до 00 год 00 хв 01.04.2024 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме: 09.06.2025 о 12 год 08 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172 - 6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год 00 хв 01.01.2025 суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті 3 цього - депутатом Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, згідно рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області «Про визнання повноважень депутатів Кетрисанівської сільської ради восьмого скликання» №1 від 10.11.2020 року, у період часу з 00 год 00 хв 01.01.2025 до 00 год 00 хв 01.04.2025 в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: 05.06.2025 о 15 год 12 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172 - 6 КУпАП.
За змістом ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а тому, суд вважає за можливе об'єднати адміністративні справи
№383/1490/25, провадження №3/383/600/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП,
№383/1489/25, провадження №3/383/599/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП,
№383/1488/25, провадження №3/383/598/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП,
№383/1486/25, провадження №3/383/596/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП,
в одне провадження, присвоївши №383/1486/25, провадження №3/383/596/25.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю та підтвердив факт несвоєчасного подання декларацій, пояснивши, що забув вчасно їх подати. На даний час склав повноваження депутата.
Прокурор Бичкова С.В. у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією та просив призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, наближеного до мінімального.
Вислухавши думки учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов до таких висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) ч. 1 ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, ст. 280 КУпАП закріплює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У свою чергу, згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Законом України «Про запобігання корупції» передбачено що: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», депутат сільської ради ОСОБА_1 є особою, на яку поширюються вимоги та обмеження щодо запобігання корупції, тобто є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Згідно Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 року, у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються; а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.
Також після введення воєнного стану в країні, Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило доступ до публічної частини реєстру декларацій, щоб максимально захистити особисті дані.
Згідно пункту 2-7 Розділу XIII ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України «Про запобігання корупції» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-IX від 20.09.2023 року, який набрав чинності 12.10.2023 року, установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Так, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними матеріалами справи в їх сукупності, а саме:
протоколом №468/25 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.10.2025 року складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
протоколом №467/25 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.10.2025 року складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
протоколом №466/25 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.10.2025 року складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
протоколом №465/25 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 14.10.2025 року складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
копією рішення Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області «Про визнання повноважень депутатів Кетрисанівської сільської ради восьмого скликання» №1 від 10.11.2020 року, яким визнано повноваження депутатів Кетрисанівської сільської ради восьмого скликання Кропивницького району Кіровоградської області, зокрема ОСОБА_1 ;
скриншот розміщеного на сайті повідомлення депутатам про подання декларації на сайті НАЗК від 14.02.2025 року, адресованого депутату Кетрисанівської сільської ради восьмого скликання;
копією поданої 24.06.2025 року ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) 2021 рік;
копією поданої 24.06.2025 року ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) 2022 рік;
копією поданої 09.06.2025 року ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) 2023 рік;
копією поданої 05.06.2025 року ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) 2024 рік.
Таким чином, ОСОБА_1 був суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», на яку поширюються вимоги та обмеження щодо запобігання корупції, і повинен подати щорічні декларацію за 2021, 2022, 2023 роки до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 року, а за 2024 до 00 год. 00 хв. 01.04.2025 року, які подав несвоєчасно без поважних причин лише в червні 2025 року.
Згідно ч. 1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особу правопорушника, його відношення до скоєного, вік та майновий стан останнього.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності приходжу до висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі, наближеному до мінімального межах, визначених санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Такий вид та розмір стягнення на переконання суду не є завідомо непомірним та сприятиме виконанню завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП та ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Враховуючи викладене та керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 7, 9, 40-1, ч.1 ст. 172-6, 245, 251, 280, 283-285, 294 КУпАП,
Адміністративні справи №383/1490/25 (провадження №3/383/600/25), №383/622/24 (провадження №3/383/396/24), №383/1488/25 (провадження №3/383/598/24), №383/1489/25 (провадження №3/383/599/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, об'єднати в одне провадження, присвоївши №383/1486/25, провадження №3/383/596/25.
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП в межах санкції, встановленої ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 935 (дев'ятсот тридцять п'ять) гривень 00 копійок.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що відповідно до положень ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, у порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді набирає чинності після закінчення строку подання скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Бобринецький районний суд Кіровоградської області.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що відповідно до положень ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, у порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, що складає 1700 гривень, а також витрати на облік правопорушення.
Боржник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживаючий та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягувач (за судовим збором) - Державна судова адміністрація України, місцезнаходження за адресою: вул. Липська, 18/5, м. Київ, Київська область, ЄДРПОУ 26255795. Реквізити для зарахування надходжень від стягнення судового збору на користь держави: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Суддя В.В. Бондаренко