27 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 140/11742/24 пров. № А/857/3800/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Носа С.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 ,
на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року (суддя - Стецик Н.В., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м. Луцьк, дата складання повного рішення - 20 грудня 2024 року),
в адміністративній справі №140/11742/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У жовтні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до відповідача Військової частини НОМЕР_1 , в якому просила: 1) визнати протиправними дії відповідача, які полягають у невключенні до складу місячного грошового забезпечення винагороди за участь в АТО/ООС при нарахуванні та виплаті підйомної допомоги у 2019 році, грошової допомоги на оздоровлення за 2019-2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій; 2) зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2019-2020 роках, підйомної допомоги, виплаченої у 2019 році, одноразової грошової допомоги, виплаченої у березні 2020 року та компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, виплачену у березні 2020 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення грошової винагороди за участь в АТО/ООС.
Відповідач позовних вимог не визнав, вважаючи такі безпідставними, в суді першої інстанції подав відзив на позовну заяву. Просив у задоволенні позовної заяви відмовити повністю.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії НОМЕР_2 прикордонного загону (Військової частини НОМЕР_1 ) щодо неврахування винагороди за участь в АТО/ООС до складу місячного грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 підйомної допомоги у 2019 році, грошової допомоги на оздоровлення за 2019-2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій. Зобов'язано НОМЕР_2 прикордонний загін (Військову частину НОМЕР_1 ) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2019-2020 роках, підйомної допомоги, виплаченої у 2019 році, одноразової грошової допомоги, виплаченої у березні 2020 року та компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, виплачену у березні 2020 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення грошової винагороди за участь в АТО/ООС.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржене рішення суду ухвалене з неправильним з'ясування обставини справи, з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт вказує на те, що позивач помилково вважає, що має право на одержання підйомної допомоги, в розмірі грошового забезпечення з урахуванням винагороди за участь в АТО/ООС. Законом встановлені виплати в розмірі місячного грошового забезпечення, а поняття грошового забезпечення з урахуванням правової позиції Верховного Суду значно ширше. Судом першої інстанції не взято до уваги, що індексація не входить до складу місячного грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок одноразової грошової допомоги на оздоровлення. Також твердить скаржник, що у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 було звільнено у запас у зв'язку із закінченням строку контракту, одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби була нарахована та виплачена за 17 повних календарних років служби. Таким чином, враховуючи вищенаведене, винагорода за участь у АТО не входить у розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить оскаржене рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Суд встановив такі фактичні обставини справи.
Позивач проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №90-ос від 17.03.2020 позивача виключено зі списків особового складу і всіх видів забезпечення (а.с.7).
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3 (а.с.10).
Відповідно до даних особистих карток заробітної плати за 2019-2020 роки (а.с.9-9зв) відповідачем здійснено нарахування та виплату в користь ОСОБА_1 : підйомної допомоги у розмірі 10644,60 грн (виплачена у квітні 2019 року); грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 10644,60 грн (виплачена у липні 2019 року); грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 12327,00 грн (виплачена у лютому 2020 року); одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 49308,00 грн (виплачена у березні 2020 року); компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій у розмірі 11505,20 грн (виплачена у березні 2020 року).
Також особисті картки заробітної плати позивача за 2019-2020 роки містять дані про виплату ОСОБА_1 у період з березня 2019 року по березень 2020 року включно винагороди за участь в АТО/ООС.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не включення до складу місячного грошового забезпечення винагороди за участь в АТО/ООС при нарахуванні та виплаті підйомної допомоги у 2019 році, грошової допомоги на оздоровлення за 2019-2020 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, з врахуванням наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лишена підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII.
Згідно з частиною першою статті 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 40 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «;Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «;Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами.
Права, пільги та соціальні гарантії військовослужбовців визначаються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ).
Частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною четвертою цієї ж статті визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що установлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, ураховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Пунктом 3 статті 9-1 Закону № 2011-ХІІ (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що При переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
Відповідно до пункту 1 статті 10-1 Закону № 2011-XII (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно із приписами абзацу 3 пункту 14 ст. 10-1 Закону №2011-XII у рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Пунктом 2 статті 15 Закону №2011-XII визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
З системного аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що розміри підйомної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані календарні дні відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні розраховуються виходячи із розміру місячного грошового забезпечення військовослужбовця.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №18 встановлено, що за час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується винагорода в порядку, визначеному керівниками відповідних державних органів.
Порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі АТО), інших заходах в умовах особливого періоду визначає Інструкція про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 березня 2016 року № 188 (далі - Інструкція № 188).
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції № 188 (тут і далі - у редакції чинній на момент спірних правовідносин), винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем проходження служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів начальників вищого рівня.
Як свідчать матеріали розглядуваної справи, позивачу за 2019-2020 роки щомісячно протягом періоду проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 (з березня 2019 року до часу звільнення з військової служби у березні 2020 року) виплачувалась винагороду за участь в АТО/ООС.
Отже, надбавка за участь в АТО/ООС виплачувалася позивачу щомісяця до дня звільнення з військової служби та мала постійний (систематичний) характер, а тому має враховуватись при визначенні розміру підйомної допомоги та грошової допомоги на оздоровлення.
Питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17.
Приймаючи постанову у вказаній справі, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові від 10.11.2021 року у справі № 825/997/17.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного та не спростованого доводами апеляційного скарги висновку, що надбавка за участь АТО/ООС включається до складу місячного грошового забезпечення військовослужбовців, а тому і повинна враховуватися при обчислені та виплаті підйомної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції всебічно з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги відповідача висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для його скасування.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - залишити без задоволення.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року в адміністративній справі №140/11742/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
С. П. Нос