26 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 460/9576/24 пров. № А/857/28889/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Ніколіна В. В.
суддів -Гінди О. М.
Матковської З. М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові заяву ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі № 460/9955/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення,-
У провадженні Восьмого апеляційного адміністративного суду перебуває справа №460/9955/24 за позовом ОСОБА_1 , провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року.
ОСОБА_1 подано заяву, у якій він просить суд апеляційної інстанції зупинити провадження у справі до прийняття кінцевого рішення у справі №460/766/25, оскільки останнє є важливим для правильного, повного, всебічного та законного розгляду його апеляційної скарги у справі №460/9955/24.
Надаючи правову оцінку заяві суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виключний перелік підстав для зупинення провадження у справі визначено статтею 236 КАС України.
За приписами п.3 ч.1 ст.236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Аналіз наведеної норми права свідчить про те, що об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Отже, необхідною передумовою зупинення провадження у справі на підставі п.3 ч.1 ст. 236 КАС України є неможливість її розгляду до вирішення по суті іншої справи.
Ця підстава виникає тоді, коли ухвалення рішення можливо після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для цієї справи, в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
При цьому, слід зазначити, що за правилами пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відтак, розгляд та вирішення даної справи є можливим незалежно від набрання законної сили рішенням у справі №460/766/25, а отже у цьому випадку відсутні правові підстави, передбачені пунктом 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, для зупинення провадження у цій адміністративній справі.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнова проти України» було зазначено, що обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, у першу чергу, на відповідні державні судові органи. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 Конвенції.
Тобто, невиправдане зупинення провадження у справах даної категорії є неприпустимим та не відповідає завданням адміністративного судочинства.
З наведених міркувань суд апеляційної інстанції приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість заяви, що має наслідком відмову у її задоволенні.
Керуючись ст.236, 311, 321, 325, 328 КАС України, суд, -
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зупинення апеляційного провадження у адміністративній справі № 460/9576/24 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. В. Ніколін
судді О. М. Гінда
З. М. Матковська