Постанова від 21.11.2025 по справі 308/9496/25

Справа № 308/9496/25

3/308/4727/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Крегул М.М., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил відносно громадянина Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Раніп Ахмедабад Гуярат/India Ranip Ahmedabad Gujarat, Індія; тимчасово ніде не працюючого, мешканця Індії, Гуярат Свамінараян Вас Ніу Свамінараян Темпле/ ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (згідно бази асмо «центр» адреса проживання Індія Раніп Ахмедабад Гуярат (Ind ОСОБА_5 ), закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 23.07.2019 року, орган, що видав - Ahmedabad, за ч. 6 ст. 481 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

14.06.2025 року о 03 год. 48 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного поста «Тиса» Закарпатської митниці заїхав пасажирський автобус марки «VDL», моделі «FUTURA FHD2-139/460», кузов № НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак України НОМЕР_3 , де в якості пасажира слідував громадянин Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , який прямував у приватних справах з Угорщини в Україну.

Формою проходження митного контролю громадянин Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу “червоний коридор». До митного контролю громадянином Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 було подано закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 23.07.2019 року; орган, що видав - AHMEDABAD.

Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Центр» та ЄАІС Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 14.04.2021 року через пункт пропуску "Доманове-Мокрани " митного поста «Доманове» Волинської митниці, громадянином Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , в режимі «тимчасове ввезення до 1 року» було ввезено транспортний засіб марки «OPEL», моделі «MOVANO», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польща НОМЕР_5 .

Станом на 14.06.2025 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значиться.

В своєму поясненні громадянин Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 підтвердив факт ввезення зазначеного транспортного засобу на митну територію України. Також, громадянин Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 заявив, що не вивіз транспортний засіб марки «OPEL», моделі «MOVANO», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польща НОМЕР_5 за межі митної території України у зв'язку з тим, що з початком військох дій був вимушений спішно покинути територію України.

Таким чином, громадянин Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого призначення, а саме: транспортний засіб марки «OPEL», моделі «MOVANO», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польща НОМЕР_5 , що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення (а при переміщенні в межах зони діяльності однієї митниці - від одного підрозділу цієї митниці до іншого), більше ніж на тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 / ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.

ОСОБА_1 / ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином. При цьому в матеріалах справи міститься його заява від 14.06.2025 року про розгляд справи за його відсутності(а.с.15).

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суддя приходить до наступного висновку.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ч.6 ст.481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Матеріалами справи встановлено, зокрема з витягу ЄАІС Держмитслужби та АСМО «Центр», факт ввезення громадянином індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 14.04.2021 року через пункт пропуску "Доманове-Мокрани " митного поста «Доманове» Волинської митниці, в режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» легкового автомобіля марки «OPEL», моделі «MOVANO», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польща НОМЕР_5 , який станом на 14.06.2025 року вивезеним не значиться та продовжує перебувати на митній території України, тим самим перевищив граничний термін тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу більше ніж на тридцять діб.

Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.

Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно з ч.5 ст.255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

22.08.2019 набрали чинності зміни до статті 481 МК України, згідно із Законами України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 №2725-VIII «Про несення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.

Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.

Пунктом 3 розділу VIII цього Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Пунктом 5 розділу VIII Порядку встановлено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Одночасно, обставин, передбачених ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, а також те, що ОСОБА_1 / ОСОБА_2 звертався до органів митниці із заявою про продовження терміну перебування вказаного транспортного засобу на митній території України.

У своїх письмових поясненнях від 14.06.2025 року ОСОБА_1 / ОСОБА_2 підтвердив факт ввезення даного автомобіля на митну територію України та повідомив, що не зміг вивезти вказаний автомобіль за межі митної території України, оскільки змушений був негайно виїхати з України через початок війни.

Також факт митного правопорушення підтверджується: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил № 0429/UA305000/2025 від 14.06.2025 року, витягами з ЄАІС Держмитслужби та АСМО «Центр», доповідною запискою інспектора Лях Н.О., іншими матеріалами справи.

Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності суперечностей, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 / ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України доведена повністю.

При накладенні адміністративного стягнення, суддя враховує те, що ОСОБА_1 / ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності раніше не притягався, транспортний засіб автомобіль марки «OPEL», моделі «MOVANO», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польща НОМЕР_5 , ним за межі митної території України не вивезено та вказаний автомобіль продовжує перебувати на митній території України, а тому, у відповідності до вимог ст.ст.23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на нього слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 6 ст. 481 МК України у виді конфіскації зазначеного транспортного засобу, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.

Згідно протоколу про порушення митних правил та матеріалів справи слідує , що вартість аналогічного/подібного автомобіля складає 2999 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 14.06.2025р. складає 144199,42 грн. (сто сорок чотири тисячі сто дев'яносто дев'ять грн. сорок дві коп.).

Відповідно до ч. 2 ст. 541 МК України у разі неможливості конфіскації товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, з осіб, які вчинили порушення митних правил, державним виконавцем за рішенням суду в установленому законом порядку може стягуватися вартість цих товарів, транспортних засобів.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись ч. 6 ст. 481 МК України, ст.ст.40-1,283-285,287-290 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у порушенні митних правил за ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, зокрема легкового автомобіля марки «OPEL», моделі «MOVANO», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польща НОМЕР_5 , вартість якого становить 144199,42 грн. (сто сорок чотири тисячі сто дев'яносто дев'ять грн. сорок дві коп.).

На підставі ч 2 ст. 541 МК України, у разі неможливості конфіскувати легковий автомобіль марки «OPEL», моделі «MOVANO», номер кузова № НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Республіки Польща НОМЕР_5 , стягнути з громадянина Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави його вартість.

Стягнути з громадянина Індії ОСОБА_1 / ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 605,60 грн. (шістсот п'ят грн. шістдесят коп.) судового збору.

На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду М.М. Крегул