Постанова від 27.11.2025 по справі 320/51657/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/51657/24 Суддя (судді) першої інстанції: Жукова Є.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Аліменка В.О.,

суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчини дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 77% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Служби безпеки України від 24.05.2024 № 21/3-9/878-264;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 77% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Служби безпеки України від 24.05.2024 № 21/3-9/878-264 без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.02.2.023, та з урахуванням розміру підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2023 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2024, з урахуванням розміру підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2024, з урахуванням розміру підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2024;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без урахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії у відповідності до Постанови № 713;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві установити та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн до пенсії у відповідності до Постанови № 713 без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2023.

Позов обґрунтовано порушенням відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки від 24.05.2024 №21/3-9/878-264, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки від 24.05.2024 №21/3-9/878-264, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, з розрахунку 77% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2021 у справі №640/28441/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", припинену після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2021 у справі №640/28441/21, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Згідно п.3 частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) також у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Судом встановлено, рішенням Окружного адміністративного суду від 19.07.2022 у справі №640/28441/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України від 12.07.2021 №21/3/2-9/878-684, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням виплаченого.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі №320/22980/23 збов'язано Службу безпеки України (код ЄДРПОУ 00034074; 01034, м. Київ, вул. Володимирська, 33) перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.

Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України складено довідку від 24.05.2024 №21/3-9/878-264 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Листом від 18.09.2024 №36733-35726/С-02/8-2600/24, на відповідне звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві проінформовано про таке.

Розмір пенсії станом на грудень 2017 року було обчислено із розрахунку 77% сум грошового забезпечення.

Рішення Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ не приймалось. З огляду на викладене, відсутні підстави для перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі виготовленою Службою безпеки України довідки від 24.05.2024 №21/3-9/878-264 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Після проведення перерахунку пенсії у квітні 2023 року на виконання рішення Окружного адміністративного суду в м. Києві від 19.07.2022 у справі №640/28441/21 та збільшення основного розміру пенсії, що перевищує 2000,00грн., підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої постановою КМУ № 713, відсутні.

Статтею 64 Закону № 2262 передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України від 03.07.1991 № 1282- XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282). Відповідні перерахунки пенсії позивача проведені.

Зазначено, станом на 01.08.2024 розмір пенсії не перевищує розмір 10 прожиткових мінімумів, для осіб, які втратили працездатність, її розмір не обмежується.

Не отримавши перерахунку належної пенсії, вважаючи свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі - Закон № 2011-ХІІ) грошове забезпечення військовослужбовців включає посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові складові (такі як підвищення посадового окладу, різні надбавки, доплати, постійні винагороди та премії), а також одноразові додаткові виплати. Розмір грошового забезпечення залежить від займаної посади, військового звання, умов і специфіки проходження служби, її тривалості та інтенсивності, а також від кваліфікації, наукового ступеня та вченого звання військовослужбовця.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та за контрактом, а також іншим особам, які мають право на пенсію, і членам їхніх сімей обчислюються виходячи з розміру грошового забезпечення, що включає посадові оклади, оклади за військовим чи спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, усі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у встановлених законодавством розмірах, із яких був сплачений єдиний соціальний внесок, а до 1 січня 2011 року - внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Обчислення здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсій, уже призначених військовослужбовцям та іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у зв'язку з набранням чинності Законом провадиться на підставі документів, наявних у пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на момент перерахунку. Якщо згодом пенсіонер надає нові документи, що дають право на підвищення пенсії, здійснюється додатковий перерахунок за нормами Закону. Він проводиться за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців до моменту подання додаткових документів, і не раніше дати набрання чинності Законом (частини перша та друга статті 63 Закону № 2262-XII).

Частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII зобов'язує проводити перерахунок усіх пенсій, призначених на підставі цього Закону, у разі підвищення грошового забезпечення відповідних військовослужбовців та інших осіб, на умовах і в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Якщо після такого перерахунку розмір пенсії виявиться меншим, ніж був раніше, пенсіонеру залишають раніше встановлений розмір.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у порядку та розмірах, визначених Урядом.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набула чинності 1 березня 2018 року. Нею затверджено тарифні сітки, тарифні коефіцієнти, схеми розрядів, а також визначено структуру грошового забезпечення, що включає посадові оклади, оклади за військовим або спеціальним званням, щомісячні та одноразові додаткові виплати.

Пункт 4 Постанови № 704 у початковій редакції передбачав, що посадові оклади та оклади за званням визначаються шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року (але не менш ніж 50 % мінімальної заробітної плати), на встановлені тарифні коефіцієнти.

Примітки до додатків 1, 12, 13 та 14 Постанови № 704 також визначали, що оклади розраховуються на основі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, множенням його на відповідний тарифний коефіцієнт.

Однак на момент набрання чинності Постановою № 704 її пункт 4 був змінений Постановою № 103 і встановлював, що розміри окладів розраховуються, виходячи з прожиткового мінімуму станом саме на 1 січня 2018 року.

Таким чином, на дату 01.03.2018 Постанова № 704 зобов'язувала використовувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року, як базу для визначення посадових окладів та окладів за званням.

Закон України № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначає прожитковий мінімум базовим державним соціальним стандартом, що щорічно затверджується Верховною Радою України у законі про Державний бюджет.

За Конституцією України (частина друга статті 92) виключно законами встановлюються Державний бюджет та порядок установлення державних стандартів.

Суд констатує, що закон надав Кабінету Міністрів повноваження визначати умови, порядок і розмір перерахунку пенсій. «Умови» - це обставини, за яких можливий перерахунок; «порядок» - послідовність дій для його проведення; а визначення «розміру» означає, що Уряд уповноважений встановлювати величину грошового забезпечення для цілей пенсійних виплат.

Включення Урядом до формули розрахунку окладів прожиткового мінімуму як базового соціального стандарту не суперечить його повноваженням. Однак Кабінет Міністрів не має права встановлювати розрахункову величину, що суперечить законам - актам вищої юридичної сили.

Так, Закон України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (№ 2629-VIII) прямо передбачав, що у 2019 році для визначення посадових окладів застосовується прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2018 року. Проте закони про Державний бюджет на 2020- 2023 роки - № 294-IX, № 1082-IX, № 1928-IX, № 2710-IX - такого застереження вже не містили. Отже, після 01.01.2020 застосування прожиткового мінімуму станом на 1 січня 2018 року суперечить вищим законам.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди мають відмовляти у застосуванні норм підзаконних актів, які не узгоджуються із законами, навіть якщо вони не були скасовані (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18 та від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

Тож з 01.01.2020 положення Постанови № 704 щодо застосування прожиткового мінімуму за 2018 рік для визначення окладів не відповідають законам, а тому мають застосовуватися лише в частині, що не суперечить чинному законодавству. Отже, розрахунок посадових окладів повинен здійснюватися виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня відповідного календарного року.

У цій справі вимога позивача про перерахунок пенсії за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 зумовлена підвищенням грошового забезпечення внаслідок збільшення прожиткового мінімуму відповідно до Закону № 2710-IX.

Порядок подання документів для призначення та перерахунку пенсій (Порядок № 3-1) передбачає, що підставою для перерахунку є або заява пенсіонера, або рішення Кабінету Міністрів. Таку позицію підтверджено у зразковій справі Верховного Суду № 160/8324/19 від 17.12.2019.

Позивач подав до ГУ ПФУ в м. Києві належну довідку встановленого зразка, тому підстав для відмови у перерахунку пенсії в відповідача не було.

Суд вважає належним способом захисту прав позивача визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.02.2023 та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату з урахуванням довідки Фінансово-економічного управління СБУ від 24.05.2024 №21/3-9/878-264.

Також суд звертає увагу, що пенсія позивачу була призначена з розрахунку 77 % грошового забезпечення. При перерахунку повинні застосовуватися ті норми, які діяли на момент первинного призначення пенсії. Зміни, внесені Законом № 1166-VII щодо встановлення максимального розміру пенсії у 70 %, стосуються лише призначення нових пенсій, а не перерахунку вже призначених.

Аналогічну позицію Верховний Суд висловив у рішенні від 04.02.2019 у справі № 240/5401/18.

Отже, пенсія з 01.02.2023 має бути перерахована виходячи зі 77 % грошового забезпечення.

Суд зазначає, що за матеріалами справи до позивача не застосовувалося обмеження максимальним розміром пенсії.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України особа може звернутися до суду за захистом порушених прав. Отже, обов'язковою є наявність порушення прав на момент звернення до суду.

Стосовно доплати 2000 грн за Постановою № 713 суд зазначає: доплата встановлюється тим, кому пенсію призначено до 01.03.2018, але не виплачується, якщо пенсія після 01.03.2018 була перерахована, крім випадків, коли її підвищення становило менше 2000 грн. Перерахунок, що виключає право на доплату, має бути проведений через зміну грошового забезпечення на підставі нормативного акта. Натомість перерахунок на виконання судового рішення у справі №640/28441/21 не є таким перерахунком.

Тобто колегія суддів зазначає, що доплата до пенсії у розмірі 2000 грн. повинна бути нараховано до перерахунку пенсії пов'язаного зі зміною грошового забезпечення.

Аналогічні висновки містяться у рішеннях Верховного Суду від 08.11.2022 (справа № 420/2473/22) та від 02.03.2023 (справа № 600/870/22-а).

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному судовому рішенні.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи апелянта, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Отже при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до п. 2 частини п'ятої ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач В.О. Аліменко

Судді Л.В. Бєлова

А.Ю. Кучма