Постанова від 26.11.2025 по справі 620/15458/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Ткаченко О.Є. Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року Справа № 620/15458/21

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській

області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити

певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи.

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, що полягає в не призначенні ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території гарантованого добровільного відселення, підвищення до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), починаючи з 01.05.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території гарантованого добровільного відселення, підвищення до пенсії в розмірі, двох мінімальних заробітних плат (згідно із законом України про Державний бюджет України на відповідний рік), починаючи з 01.05.2021.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

До Чернігівського окружного адміністративного суду звернулося Східне Міжрегіональне управління Міністерства юстиції із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду Чернігівського окружного адміністративного суду №620/15458/21 від 23.05.2022 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 невиплачену заборгованість по пенсії у розмірі 278 600,00 грн.

Заява мотивована тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 у справі №620/15458/21 залишається не виконаним Відповідачем.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення суду задоволено повністю: встановлено спосіб і порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 у справі №620/15458/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заборгованість по пенсії за період з 01.05.2021 по 31.07.2023 в сумі 278 600,00 грн.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Відповідачем рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 у справі №620/15458/21, яке набуло чинності 22.06.2022, в частині здійснення виплати недоотриманої пенсії не виконується більше двох років з дня набрання законної сили судовим рішенням, що згідно з частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З огляду на викладене, а також враховуючи не виконання рішення суду по суті у визначений початково спосіб, суд дійшов висновку про зміну способу і порядку виконання рішення суду у даній справі на стягнення з Відповідача визнаної ним же суми заборгованості перед Позивачем.

Не погоджуючись з такою ухвалою суду, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить таку ухвалу скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в повному обсязі у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

Обґрунтовуючи вимоги скарги, Апелянт, посилаючись на приписи нормативно-правових актів, які регулюють питання зміни способу і порядку виконання судового рішення, зазначає, що судом безпідставно задоволено заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення суду на стягнення з Головного управління невиплаченої заборгованості. Покликається на черговість здійснення виплат за рішенням суду та загрозу функціонування територіального органу ГУ ПФУ.

Також Апелянт посилається на правові висновки Верховного Суду, викладені зокрема у постановах від 24.07.2023 у справі № 420/6671/18, від 17.02.2021 у справі № 295/16238/14-а та інших.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2025 та від 09.09.2025 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

У строк, встановлений судом, відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін, з наступних підстав.

Обставини справи, установлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 у справі №620/15458/21, яке набуло чинності 22.06.2022, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.05.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

08.09.2022 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №620/15458/21.

Постановою державного виконавця від 26.09.2022 відкрито виконавче провадження №69925521 з виконання виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду №620/15458/21 від 08.09.2022 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.05.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 у справі №620/15458/21 відповідачем проведено позивачу перерахунок пенсії. Доплата пенсії за період з 01.05.2021 по 31.07.2023 складає 278 600,00 грн (а.с. 47, 48- 49).

Станом на 2025 рік рішення суду в частині виплати нарахованої доплати залишається не виконаним, тому представник Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції звернувся до суду з даною заявою.

Нормативно-правове регулювання.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" від 21.11.2024 № 4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, були внесені суттєві зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Так, відповідно до змісту частин 1, 3 статті 378 КАС України (у редакції Закону № 4094- IX, що діє з 19.12.2024), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Висновки суду апеляційної інстанції

Переглядаючи рішення суду першої інстанції з урахуванням доводів Апелянта, колегія суддів акцентує увагу на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат (ч.3 ст. 278 КАС України).

Надаючи оцінку доводам Апелянта, судова колегія відзначає, що у рішенні Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 у справі №620/15458/21, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.05.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.04.2023 набрало законної сили 22.06.2022.

Станом на момент прийняття оскаржуваного рішення (12.06.2025) виплата зазначеної вище заборгованості Відповідачем не здійснена, що свідчить про невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення в цій частині, протягом більш як двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, що є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання.

При цьому, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи Апелянта про безпідставність зміни встановленого у рішенні способу виконання рішення суду у справі №620/15458/21 шляхом стягнення конкретної суми коштів з огляду на викладене вище та прямої нормативної вказівки у ч.3 ст. 278 КАС України.

У рішенні по справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» ЄСПЛ наголосив, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що виконання судового рішення є завершальною стадією судового провадження та невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.

При цьому, за приписами Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI (далі - Закон № 4901) держава бере на себе зобов'язання щодо виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу, які не були погашені.

Статтею 3 Закону № 4901-VI передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою в межах спеціальних бюджетних коштів, призначених для забезпечення виконання рішень суду.

Вказане, відповідно є ще одним, альтернативним способом виконання судового рішення, який реалізується органами казначейської служби, що дозволяє як Позивачу, так і Відповідачу в межах компетенції звертатися до органів казначейської служби за отриманням інформації про виконання останніми зобов'язань, зокрема, за рішеннями судів.

Посилання Апелянта на правові висновки Верховного Суду, викладені зокрема у постановах від 24.07.2023 у справі № 420/6671/18, від 17.02.2021 у справі № 295/16238/14-а та інших колегія суддів вважає помилковим, оскільки вони сформульовані за іншого нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України. Доводи Апелянта не спростовують правильність висновків суду першої інстанції.

Аналізуючи всі доводи учасників справи, колегія суддів приймає до уваги висновки, викладені в рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.

Відповідно до ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області підлягає залишенню без задоволення, а ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року - без змін.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають, з огляду на кінцевий результат вирішення спору.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 272, 286, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення, а ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судового рішення виготовлено 26 листопада 2025 року.

Головуючий суддя О.В. Епель

Судді: О.В. Карпушова

Є.І. Мєзєнцев