Постанова від 26.11.2025 по справі 280/4878/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/4878/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Артоуз О.О.) в адміністративній справі №80/4878/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій просив суд:

- визнати дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо зменшення розміру надбавок у довідці від 22.01.2025 №59/4-896ві про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 таких, як надбавка за особливості проходження служби та премія - протиправними;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Запорізькій області з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 280/10407/24, скласти та подати до Головного Управління ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу за 43 тарифним розрядом, в якій передбачити надбавку за особливості проходження служби 100% посадового окладу; окладу за військове звання; надбавок за вислугу років та службу в умовах режимних обмежень та премії 60% посадового окладу, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військове звання, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, для обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року;

- копію оновленої довідки надати ОСОБА_1 ;

В обґрунтування позову зазначено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. На виконання судового рішення відповідачем 22.01.2025 видано на ім'я позивача довідку № 59/4-896ві про розмір грошового забезпечення останнього. Проте, на думку позивача, вказані у довідці від 22.01.2025 № 59/4-896ві розміри надбавки за особливості проходження служби та премії зазначено невірно. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо зменшення розміру надбавок у довідці від 22.01.2025 №59/4-896ві про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 таких, як надбавка за особливості проходження служби та премія.

Зобов'язано Управління Служби безпеки України в Запорізькій області з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 280/10407/24, скласти та подати до Головного Управління ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу за 43 тарифним розрядом, в якій передбачити надбавку за особливості проходження служби 100% посадового окладу; окладу за військове звання; надбавок за вислугу років та службу в умовах режимних обмежень та премії 58% посадового окладу, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військове звання, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, для обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

В задоволенні решти вимог відмовлено та здійснено розподіл судових витрат у справі.

Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі зокрема зазначає, що розмір посадового окладу та окладу за військовим званням діючого військовослужбовця, зокрема, заступника начальника відділу - начальника аналітичного напрямку інформаційно-аналітичного відділу регіонального органу СБУ визначається із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2018 (1762 грн.), а не розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684 грн.), як для визначення у довідках про грошове забезпечення, що видаються пенсіонерам. Скаржник наголошує, що у разі встановлення пенсіонерам СБУ розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням за рішенням суду (визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт) та надбавок у граничних розмірах, передбачених відомчими наказами, розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерів СБУ стануть значно більшими у порівнянні з діючими військовослужбовцями СБУ за відповідними (аналогічними) посадами. Означене призведе до соціальної несправедливості та дискредитації діючих військовослужбовців СБ України. Також вказує, що у резолютивній частині суд першої інстанції зобов'язує Управління видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у максимальному розмірі - 100% посадового окладу, а також премії у максимальному розмірі - 58%, а не середньому, як зазначено у пункті 5 Порядку №45 (мінімальні та максимальні розміри надбавок та премії зазначені у інформації про розмір грошового забезпечення від 02.07.2025 року №59/4-2367, що міститься у матеріалах справи, але не враховано судом першої інстанції під час розгляду справи).

Позивач та третя особа правом подання відзивів на апеляційну скаргу не скористались.

В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 280/10407/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії; зобов'язано Управління Служби безпеки України в Запорізькій області підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років, та з урахуванням премії та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023; стягнуто на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Запорізькій області.

На виконання рішення суду від 23.12.2024 у справі № 280/10407/24 Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області 22.01.2025 видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 59/4-896ві за посадою начальника відділу господарського забезпечення УСБУ в Запорізькій області станом на 01.01.2023.

Згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 22.01.2025 № 59/4-896ві грошове забезпечення за посадою начальника відділу господарського забезпечення УСБУ в Запорізькій області станом на 01.01.2023 становило: посадовий оклад (43 т.р.) - 11 810,00 грн., оклад до військовим званням полковник - 2 250,00 грн., надбавка за вислугу років (ПО+Овз) - 50% - 7 030,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (ПО) - 15% - 1 771,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (ПО+Овз+в/р) - 40% - 8 436,00 грн., премія (ПО) - 18% - 2 125,80 грн., усього 33 423,30 грн.

Відповідно до наданої відповідачем 12.08.2025 за вих № 59/4-3035 інформації про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 грошове забезпечення начальника відділу господарського забезпечення УСБУ в Запорізькій області складалося з: посадового окладу (43 т.р.) - 7 750,00 грн., окладу до військовим званням полковник - 1 480,00 грн., надбавки за вислугу років (ПО+Овз) - 50% - 4 615,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (ПО) - 15% - 1 162,50 грн., надбавки за особливості проходження служби (ПО+Овз+в/р) - 100% - 13 845,00 грн., премії (ПО) - 58% - 4 495,00 грн., усього 33 347,50 грн. Згідно примітки до довідки від 12.08.2025 № 59/4-3035 розміри посадових окладів та окладів за військовим званням діючих військовослужбовців визначаються із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2018 (1762 грн.).

Позивач не погоджуючись з розмірами додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці № 59/4-896ві від 22.01.2025, звернувся до суду з цим позовом.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково виходив з того, що відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення № 59/4-896ві від 22.01.2025 грошове забезпечення за посадою начальника відділу господарського забезпечення УСБУ в Запорізькій області станом на 01.01.2023 неправомірно здійснено зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби зі 100% до 40% та премії з 58% до 18%.

Позивачем означене рішення суду першої інстанції не оскаржується.

Переглядаючи судове рішення, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон № 2262-XII.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлений у статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Так, частинами 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Крім того, за змістом частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій визначені Порядком № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У свою чергу пунктом 3 Порядку № 45 унормовано, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються такі види грошового забезпечення:

- посадовий оклад;

- підвищення посадового окладу;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;

- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;

- надбавка за спортивні звання;

- премія.

Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, свідчить про те що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду згідно відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Позиція Верховного Суду щодо застосування статті 63 Закону № 2262-ХІІ, викладена, зокрема у постановах від 07.09.2018 у справі № 806/1472/16, від 01.06.2022 у справі № 814/659/18, від 24.01.2024 у справі № 200/613/23, від 28.03.2024 у справі № 160/3235/23, від 04.04.2024 у справі № 380/859/23.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011- XIІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 20.04.2023 у справі № 600/6282/21-а, від 12.06.2024 у справах № 120/4595/23, № 380/9974/23 та № 380/9798/23 та від 26.07.2023 у справі № 380/16010/21.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19.06.2023 у справі № 160/14974/21, від 12.03.2024 у справі № 640/35681/21 та від 26.03.2024 у справі № 460/11381/21.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01.02.2018 № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Спірним у справі є визначення Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області у довідці № 59/4-896ві від 22.01.2025 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби на рівні 40% та премії - 18% від посадового окладу.

Стосовно розмірів такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби, колегія суддів зазначає, що підпунктом 1 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно норми абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

При цьому положеннями Постанови № 704 також передбачено, що вказана надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Щодо розміру премії, як додаткового види грошового забезпечення, колегія суддів зазначає, що підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з Інструкцією про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом Центрального управління Служби безпеки України від 10.04.2018 №515/ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2018 за № 512/31964 (далі - Інструкція №515) грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 Розділ І Загальні положення Інструкція №515).

Інструкцією №515 встановлено такі щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення: надбавки за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавки пов'язані з специфікою проходження служби у відповідних структурних підрозділах; доплата за науковий ступінь; доплати за вчене звання; надбавка за спортивні звання; надбавка за почесні звання; преміювання; допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; винагорода за певний вид робіт; одноразова допомога після укладення військовослужбовцями першого контракту.

Відповідно до Інструкції №515 конкретні розміри окремих додаткових видів грошового забезпечення та премії військовослужбовцям Служби безпеки України встановлюються (підвищуються, зменшуються чи скасовуються) кожному військовослужбовцю індивідуально наказами Голови Служби безпеки України, його заступників, начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ Служби безпеки України за мотивованими рапортами керівників функціональних (структурних) підрозділів, в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення у кошторисі Служби безпеки України на бюджетний рік.

Враховуючи викладене, колегія суддів суду апеляційної інстанції доходить висновку, що розмір грошового забезпечення військовослужбовця Служби безпеки України є індивідуальним і може відрізнятися навіть за аналогічними (відповідними) військовими посадами. Натомість чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. Встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного органу, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Водночас, згідно положень абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 така щомісячна виплата як премія має бути зазначена у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналізуючи зазначений пункт Порядку № 45, суд апеляційної інстанції наголошує, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткове значення премії (розмір якої є предметом спору у цій справі) належить указувати у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Крім того, 05.03.2024 Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі №380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024. Велика Палата Верховного Суду у зазначеній постанові дійшла висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Верховний Суд також вказав, що висновки в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262-XII, з позовами до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з вимогами щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, із зазначенням відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії, які було визначено Міністром оборони України на відповідний рік.

Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд, ухвалюючи рішення у зразковій справі, встановив, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія в розмірі 35% посадового окладу, розміри яких встановлено та доведено командувачам видів (родів військ, сил) телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14.01.2020 № 248/291, від 27.01.2021 № 248/612 та від 19.01.2022 № 248/269. Висновки Верховного Суду зроблені на підставі доказів, зокрема, копій рішень Міністра оборони України щодо встановлення розмірів виплати надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям Збройних Сил України; листа Міністерства оборони України від 23.02.2024 № 220/74/358, яким повідомлено, що за відповідною (прирівняною) посадою до посади начальника управління - начальника робіт Львівського територіального інженерно-будівельного управління встановлювався посадовий оклад за 30 тарифним розрядом та за відповідною (прирівняною) посадою станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби (у розмірі 65 % посадового окладу з урахування окладу за військове звання) та премія (в розмірі 35 % посадового окладу).

Відтак, хоча відповідачем у справі №380/19324/23 і виступало Міністерство оборони України, а у цій - Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, колегія суддів в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України вважає застосовними вищевказані правові висновки Верховного Суду щодо необхідності обчислення додаткових видів грошового забезпечення у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою до обставин цієї справи, позаяк правова природа спору та нормативне регулювання (положення пункту 5 Порядку № 45, який є єдиним для всіх осіб, пенсія яким призначена за Законом № 2262-ХІІ) є ідентичними в обох випадках.

Подібний підхід наразі є сталою судовою практикою, оскільки застосований Верховним Судом, зокрема, у постановах від 31.07.2025 у справі №440/10453/24, від 30.09.2025 у справі №440/11424/24 та інших.

Судом першої інстанції на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено та не заперечується сторонами, що відповідачем на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 280/10407/24 складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, у графах «надбавка за особливості проходження служби» та «премія» якої зазначено - 40% та 18%.

Разом з тим, з наданої відповідачем 12.08.2025 за вих № 59/4-3035 інформації про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вбачається, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за посадою «начальник відділу господарського забезпечення УСБУ в Запорізькій області» становив: надбавка за особливості проходження служби (ПО+Овз+в/р) - 100%, премія (ПО) - 58%.

З урахуванням наведених законодавчих норм, правових висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим твердження суду першої інстанції про те, що відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення № 59/4-896ві від 22.01.2025 грошове забезпечення за посадою начальника відділу господарського забезпечення УСБУ в Запорізькій області станом на 01.01.2023 неправомірно було здійснено зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби зі 100% до 40% та премії з 58% до 18%, а тому з метою захисту порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення у даному випадку, є зобов'язання Управління Служби безпеки України в Запорізькій області з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 280/10407/24, скласти та подати до Головного Управління ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням посадового окладу за 43 тарифним розрядом, в якій передбачити надбавку за особливості проходження служби 100% посадового окладу; окладу за військове звання; надбавок за вислугу років та службу в умовах режимних обмежень та премії 58% посадового окладу, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військове звання, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, для обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції відповідно до приписів ст. 77 КАС України відхиляє доводи відповідача, на підтвердження доводів скарги, що у разі виконання Управлінням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2025, грошове забезпечення позивача у відповідній довідці станом на 01.01.2023, буде набагато більшим від грошового забезпечення діючого військовослужбовця СБ України на аналогічній посаді станом на 01.01.2023, що в свою чергу призведе до соціальної несправедливості та дискредитації діючих військовослужбовців СБ України, оскільки такі доводи не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року в адміністративній справі №280/4878/25 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 26 листопада 2025 року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак