Постанова від 18.11.2025 по справі 280/3562/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/3562/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Божко Л.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.07.2025 ( суддя Конишева О.В.) в адміністративній справі №280/3562/23 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вимогами

-визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо застосування поетапного порядку виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до пункту 1.10 наказу Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану", передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", призначену відповідно до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 20.01.2023 № 6/168 ОСОБА_1 в розмірі 1/4% частини 15 000 000,00 грн, в сумі 3 750 000,00 грн;

-зобов'язати Міністерство оборони України здійснити виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" призначену відповідно до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 20.01.2023 № 6/168 ОСОБА_1 в розмірі 1/4 частини 15 000 000,00 грн, в сумі 3 750 000,00 грн з урахуванням проведених раніше виплат.

Підставами позову зазначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється поетапно, відповідно до пункту 1.10 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану. На думку позивача, оскільки вказаний Порядок не має зворотної дії у часі і не може бути застосований до порядку виплати коштів, що зазначено у Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони грошової допомоги від 20.01.2023 року, оскільки Порядок прийнятий в часі пізніше, ніш призначена допомога.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року позов задоволено частково: визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо застосування поетапного порядку виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , у відповідності до пункту 1.10 наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану», передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», призначеної відповідно до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.01.2023 №6/168, в розмірі 1/4 частини 15 000 000,00 грн, в сумі 3 750 000,00 грн. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, призначеної відповідно до пункту 12 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.01.2023 №6/168, в розмірі 1/4 частини 15 000 000,00 грн, в сумі 3 750 000,00 грн., одним платежем, з урахуванням раніше виплачених сум цієї одноразової грошової допомоги. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Апеляційна скарга надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, в якій просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 липня 2025року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції до спірних правовідносин помилково застосував наказ Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45, яким не регулюються порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих військовослужбовців.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.03.2024року рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року залишено без змін.

Вподальшому, Постановою Верховного Суду від 29.04.2025 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.07.2023 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 12.03.2024 скасовано, а справу №280/3562/23 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

У постанові Верховного суду звернуто увагу на те, позивачка звернулась до суду з позовом до Міноборони, вважаючи його належним відповідачем, яким допущено поетапність виплати призначеної їй одноразової грошової допомоги.

При цьому, суди попередніх інстанцій, розглядаючи спірні правовідносини, не надали належної оцінки Порядку № 975 та Положенню № 530 та не встановили, що Міністерство оборони України ухвалює рішення про призначення одноразової грошової допомоги, а реалізація та виконання цього рішення покладено на розпорядника коштів нижчого рівня, який приймає відповідний наказ.

Відповідно до обставин справи, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.02.2023 № 167 наказано начальнику відділу фінансового забезпечення сектору соціальних виплат ІНФОРМАЦІЯ_1 кошти, отримані для одноразової грошової допомоги дружині загиблого солдата ОСОБА_2 перерахувати на картковий рахунок в АТ «Ощадбанк» у розмірі 750 000 грн.

Тобто поетапність виплати одноразової грошової допомоги на підставі пункту 1.10 Порядку № 45, яка є предметом цього спору, допущена ІНФОРМАЦІЯ_2 , а не Міністерством оборони України, яке є відповідачем у цій справі.

У відзиві позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.

Що стосується вимог відзиву на апеляцію, який надійшов від Міністерства оборони України, про скасування рішення суду першої інстанції та звдовлення вимог апеляційної скарги ІНФОРМАЦІЯ_3 , колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Стаття 296 КАС України визначає, зокрема, що особа, яка подає апеляцію повинна в ній зазначити свої вимоги та обґрунтування із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права.

Натомість відзив на апеляційну скаргу, відповідно до статті 304 КАС України, має містити, в тому числі обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог апеляційної скарги.

Висновуючись наведених норм, суд апеляційної інстанції констатує, що вимагати скасування судового рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку можливо лише за умови подання апеляційної скарги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Колегією суддів з'ясовано, ОСОБА_1 , є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 .

Начальник взводу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 під час ворожого артилерійського обстрілу, виконуючи бойовий наказ по захисту Батьківщини в Донецькій області, що підтверджується дублікатом сповіщення від 06.06.2022 №673 та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

Рішення про виплату частини одноразової грошової допомоги позивачці було прийнято Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, 20 січня 2023 року (протокол № 6/168).

Так, у п. 12 зазначеного протоколу вирішено виплатити позивачці ? частину від 15 000 000,00 грн, а саме, у розмірі 3 750 000,00 грн.

На виконання вказаного рішення позивачка отримала 17.02.2023 перший платіж у розмірі 750 000 грн. У подальшому, 13.03.2023 року, 17.04.2023 року, 18.05.2023 року на рахунок позивачки зараховувалися кошти у розмірі по 75 000,00 грн.

Отже, Міністерство оборони України здійснює виплату частини одноразової грошової допомоги, що належить позивачці із застосуванням п. 1.10. Наказу № 45, тобто поетапно.

Не погоджуючись з діями Міністерства оборони України, щодо виплати одноразової грошової допомоги в повному розмірі, без застосування положень Порядку № 45, звернулася до суду з позовом.

З огляду на встановлене, колегія суддів бере до уваги наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначено у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до частин першої, другої статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2-1 Постанови КМУ №168 установлено, що порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Відповідно до матеріалів справи встановлено, що 18.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги в своїх інтересах, а також в інтересах його батьків: батько- ОСОБА_3 , мати- ОСОБА_4 та сина- ОСОБА_5 як членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 ( НОМЕР_3 )

На момент її звернення до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про призначення ОГД (18.07.2022 року) порядок і послідовність дій уповноважених суб'єктів щодо виплати одноразової грошової допомоги, зокрема, у разі загибелі (смерті) військовослужбовців визначався Порядком № 975 та Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530, яким затверджено Положення №530.

Згідно з пунктом 22 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.

Крім того, пунктом 4.11 Положення №530, визначено, що Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, які мають власну мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, доводять ці рішення до уповноважених органів (військових частин, військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, установ, організацій та ТЦК та СП), які подавали висновки щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, та впродовж трьох робочих днів готують та надають Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня відкриття асигнувань розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

Уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснювали оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, повідомляють заявників про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення або відмови в призначенні одноразової грошової допомоги у 15-денний строк з дня його одержання.

Згідно пункту 4.12 Положення №530, після отримання коштів для виплати одноразової грошової допомоги розпорядники коштів третього рівня протягом трьох робочих днів уточнюють рахунки отримувачів допомоги, видають наказ про виплату одноразової грошової допомоги та подають платіжні документи до органів Державної казначейської служби України.

Вищезазначене у сукупності свідчить про те, що на момент звернення позивачки до ІНФОРМАЦІЯ_5 (липень 2022 року) послідовність дій щодо призначення останньої була врегульована Порядком № 975 і Положенням № 530 і включала в себе:

-реалізацію волевиявлення особи шляхом звернення до відповідного органу (районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) із формалізованою заявою про виплату одноразової грошової допомоги;

-прийом заяви та документів районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, здійснення розшуку відсутніх документів, направлення документів до обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

-перевірка обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки отриманих документів, підготовка висновку про право на призначення одноразової грошової допомоги та направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України;

-опрацювання документів в Міністерстві оборони України та прийняття відповідною комісією рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги.

Положення вищезазначених актів (Порядок № 975 та Положення № 530) надавали право розпоряднику бюджетних коштів в умовах дії воєнного стану приймати рішення за наслідками розгляду поданих для призначення одноразової грошової допомоги документів протягом трьох місяців з дня їх отримання.

Разом з тим, Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року №45 затверджено новий порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану.

Згідно пункту 1 зазначеного Наказу, вказаний Порядок розроблений, зокрема, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» від 7 липня 2022 року № 793 (набрала чинності 19 липня 2022 року).

Крім того, згідно пункту 3 Наказу, Порядок № 45 набирає чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 31 січня 2023 року (Опубліковано: Офіційний вісник України - 2023 року, № 8, сторінка 9, стаття 606, код акта 116462/2023).

Пунктом 1.1 розділу І Порядку № 45 визначено, що цей порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови КМУ № 168, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Пунктом 1.2 розділу І Порядку № 45 визначено, що ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави- агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Пунктом 1.10 Порядку №45 визначено, що призначена сума одноразової грошової допомоги у Міністерстві оборони України, Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми; залишок невиплаченої суми (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.

Аналізуючи висновки суду касаційної інстанції, колегія суддів зазначає, що основним правовим питанням, яке потребує вирішення у цій справі, є поширення дії Порядку №45 на правовідносини, які виникли до набрання ним чинності та завершилися після набрання ним чинності та правомірність допущеної поетапностої виплати призначеної одноразової грошової допомоги, розпорядником коштів нижчого рівня, який приймає відповідний наказ на реалізацію та виконання рішення МОУ.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Дія нормативно-правових актів у часі є, як правило, перспективною, тобто розрахованою на поведінку суб'єктів права, що виникає після набрання чинності актом. Проте, у деяких випадках нормативно-правові акти можуть мати зворотну (так звану ретроспективну) дію у часі, тобто поширюватись в цілому або в певній частині на відносини, що виникли до набрання ним чинності.

Згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6- рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Єдиний виняток з цього правила, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, становлять випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

При цьому у Рішенні від 12 липня 2019 року №5-р(I)/2019 КСУ зробив висновок, що за змістом частини першої статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування (абзац четвертий пункту 5 мотивувальної частини).

Таким чином, у разі безпосередньо (прямої) дії нормативно-правового акта в часі новий нормативний акт поширюється на правовідносини, що виникли після набрання ним чинності, або до набрання ним чинності і тривали на момент набрання актом чинності.

У контексті спірних правовідносин колегія суддів зазначає, що правовідносини щодо призначення ОГД починаються саме з дати звернення особи з відповідною заявою про призначення їй ОГД і тривають до моменту прийняття рішення про призначення ОГД уповноваженим органом, а саме Комісією.

Лише у разі якщо на момент прийняття суб'єктом владних повноважень у межах визначених законодавством строків рішення про призначення ОГД у законодавстві запроваджено нове правове регулювання цих правовідносин, відмінне від того, яке існувало на момент звернення особи із відповідною заявою, вказаний суб'єкт не має законних можливостей діяти або приймати рішення з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке вже є нечинним, а його рішення та дії в цих випадках не можуть вважатися протиправними за формальними ознаками.

З огляду на це, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний застосовувати виключно те правове регулювання, яке чинне на момент прийняття ним рішення, за винятком випадків, коли він діє за межами визначених законодавством строків (у такому випадку застосовується законодавство у редакції станом на останній день можливого прийняття рішення), або нове законодавче регулювання передбачає особливості порядку застосування в часі нових норм права.

Повертаючись до спірних правовідносин та беручи до уваги встановлені обставини справи, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про призначення та виплату ОГД у зв'язку зі смертю її чоловіка 18.05.2022 року, 20.01.2023 року, Комісією Міноборони складено Протокол № 6/168, згідно якого дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_4 у період дії воєнного стану ОСОБА_2 призначено одноразову грошову допомогу у розмірі частини 15 000 000 грн в сумі 3 750 000 грн.

Враховуючи набрання Порядком № 45 чинності 31 січня 2023 року, колегія суддів зауважує, що станом на момент прийняття рішення від 20.01.2023 року, яким визнано за позивачкою право на отримання ОГД, чинним правовим регулюванням порядку та умов виплати ОГД ще не було передбачено її поетапне нарахування особам, яким вона призначена.

Щодо правомірності допущеної поетапності виплат призначеної одноразової грошової допомоги, розпорядником коштів нижчого рівня, який приймає відповідний наказ на реалізацію та виконання рішення МОУ.

Матеріалами справи підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до положень Порядку № 45 розпочав поетапну виплату одноразової грошової допомоги на реалізацію та виконання рішення МОУ

Разом з тим, п. 16 Порядку № 975 визначає, що фінансування витрат, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги, здійснюється відповідно до статті 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Статтею 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.

Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке серед іншого визначає порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»(зі змінами).

Відповідно до пункту 4.11 Положення №530, Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, які мають власну мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, доводять ці рішення до уповноважених органів (військових частин, військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, установ, організацій та ТЦКСП), які подавали висновки щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, та впродовж трьох робочих днів готують та надають Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня відкриття асигнувань розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

Уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснювали оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, повідомляють заявників про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення або відмови в призначенні одноразової грошової допомоги у 15-денний строк з дня його одержання.

Згідно пункту 4.12 Положення № 530, після отримання коштів для виплати одноразової грошової допомоги розпорядники коштів третього рівня протягом трьох робочих днів уточнюють рахунки отримувачів допомоги, видають наказ про виплату одноразової грошової допомоги та подають платіжні документи до органів Державної казначейської служби України.

З огляду на зазначені положення законодавства, а також враховуючи докази наявні в матеріалах справи, суд зазначає, що оскільки допомогу позивачці призначено комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, а виплату призначеної допомоги здійснює ІНФОРМАЦІЯ_7 , то відповідно вимоги про виплату допомоги до Міністерства оборони України є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Водночас з урахуванням висновків суду касаційної інстанції в даній справі, колегія суддів не вбачає підстав для виходу за межі вимог адміністративного позову, оскільки фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку неможливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, оскільки головним розпорядником бюджетних коштів є саме Міністерство оборони України.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги знайшли підтвердження під час апеляційного перегляду даної справи, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення суду.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За приписами частини першої та частини другої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відтак апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.07.2025 в адміністративній справі №280/3562/23 скасувати та ухвалити нове рішення суду, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 18 листопада 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 24 листопада 2025 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко