Постанова від 18.11.2025 по справі 160/9679/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/9679/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 ( суддя Бухтіярова М.М.) в адміністративній справі №160/9679/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробнича компанія "Січеслав картон" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство звернулося до суду з вимогами визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №12235642/40190086 від 20.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №371 від 30.11.2024 року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №371 від 30.11.2024 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Січеслав Картон» датою її подання на реєстрацію.

Підставами позову позивач вказує, що під час здійснення своєї господарської діяльності та на виконання вимог Податкового кодексу України ТОВ «Виробнича компанія «Січеслав Картон» складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №371 від 30.11.2024року.

Вказана податкова накладна збережена, проте реєстрацію зупинено. В квитанції зазначено, що реєстрацію зупинено відповідно до пункту п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Користуючись правом на надання пояснень та копій документів для прийняття рішення щодо реєстрацію податкової накладної в ЄРПН до комісії регіонального рівня ГУ ДПС в Дніпропетровській області було подано пояснення та копії первинних документів.

На повідомлення відповідача також надавались пояснення. Однак, за результатами розгляду пояснень та наданих документів комісія регіонального рівня ГУ ДПС в Дніпропетровській області прийняла рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

В оскаржуваному рішенні причиною відмови в реєстрації податкової накладної зазначено підставу: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Позивач не погоджується з таким рішеннями відповідача-1, вважає їх необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству.

Позивач зазначає, що ним надано всі первинні документи на підтвердження реальності операцій на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній. В свою чергу, оскаржуване рішення не містять жодних пояснень, яких саме документів не вистачило податковому органу для прийняття позитивного рішення на користь платника, не вказано, чому не враховані пояснення та подані до них первинні документи.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30 липня 2025 року вимоги позову задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Аргументи, наведені контролюючим органом в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеному у відзиві на позов.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Апеляційним переглядом справи встановлено, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основний вид економічної діяльності товариства за КВЕД є: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

02.03.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Січеслав Картон» (орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ САВІ» (суборендар) було укладено договір суборенди нерухомого майна №1/03-20, відповідно до предмету якого Орендар передає, а Суборендар приймає у строкове платне користування Об'єкт суборенди (суборендоване майно) згідно п.1.2. даного Договору, з метою його використання в господарській діяльності, а саме: механічне оброблення металевих виробів, в порядку та на умовах, визначених цим Договором, та зобов'язується сплачувати Орендарю суборендну плату.

Об'єктом суборенди за даним Договором є будівля під Літ. Б-1: кімнати 1,3,4,5,5а, загальною площею 777,3 (сімсот сімдесят сім цілих три десятих) кв.м., розташовані за адресою: місто Дніпро, вулиця Каспійська, 2. Найменування і позиції Об'єкту суборенди, згідно з даними експлікації в технічному паспорті, вказані на схемі, відображеній в Додатку №1 до Договору, який є невід'ємною частиною даного Договору. Стан приміщення на момент передачі визначається в акті приймання-передачі. Об'єкт суборенди знаходиться за адресом: м. Дніпро., вул. Каспійська 2. (п.п.1.1.-1.4. Договору).

Відповідно до п.п.3.1.-3.3. Договору Суборендоване приміщення вважається переданим суборендарю з моменту підписання акту приймання-передачі приміщення. Орендна плата нараховується з дня підписання сторонами акту приймання-передачі Приміщень від Орендаря до Суборендаря і до дня повернення Суборендарем Приміщень Орендарю по відповідному акту приймання-передачі. Передача приміщення в суборенду здійснюється уповноваженими представниками Сторін зі складанням та підписанням акту приймання-передачі, який є Додатком №2 до Договору, який є невід'ємною частиною даного Договору.

Відповідно до п.п.5.1-5.6 Договору щомісячний розмір суборендної плати за 1 кв.м. за Договором становить 54 (п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок, в тому числі ПДВ. Розмір суборендної плати за місяць становить 41974,20 (сорок одна тисяча дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 20 коп., в тому числі ПДВ. Суборендар сплачує на користь Орендаря щомісячно експлуатаційні витрати які становлять: за перший та четвертий квартал поточного року 4,50 (чотири грн., 50 коп.) в тому числі ПДВ за 1 кв. метр. Загальна щомісячна сума експлуатаційних витрат складе 3497,85 (три тисячі чотириста дев'яносто сім) гри 85 коп. в тому числі ПДВ; за другий та третій квартал поточного року 3 (три) гри в том числі ПДВ за 1 кв. метр. Загальна щомісячна сума експлуатаційних витрат складе 2331,9 (дві тисячі триста тридцять одна) гри 90 коп. в тому числі ПДВ. Суборендна плата сплачується Суборендарем до першого числа перед кожним місяцем суборенди. Суборендна плата здійснюється в безготівковому порядку шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендаря платіжним дорученням із зазначенням № договору, виду платежу та місяць, за який вноситься оплата, на підставі рахунку від Орендаря Суборендарю. Розмір суборендної плати може переглядатись протягом дії даного Договору. Зміна умов про розмір суборендної плати оформлюється додатковою угодою до цього Договору. При зміні суборендної плати з урахуванням індексації додаткова угода Сторонами Договору не укладається. Після кожного місяця суборенди Сторони підписують акт виконаних робіт. Суборендар компенсує вартість використання ним електроенергії, газу, води, каналізаційних стоків та інше в повному обсязі на користь Орендаря. Компенсація вартості комунальних послуг сплачується Суборендарем до десятого числа місяця, наступного за розрахунковим після отримання рахунку від Орендаря в безготівковому порядку шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендаря.

02.03.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Січеслав Картон» (далі - орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ САВІ» (далі - суборендар) було укладено акт приймання-передачі нежитлового приміщення, що є Додатком №2 до договору суборенди нерухомого майна №1/03-20 від 02 березня 2020 р., відповідно до якого Орендар передав, а Суборендар прийняв в тимчасове користування нерухоме майно (надалі іменується «приміщення»), а саме: будівля під Літ. Б-1: кімнати 1,3,4,5,5а загальною площею 777,3 (сімсот сімдесят сім цілих три десятих) кв.м., розташовані за адресою: місто Дніпро, вулиця Каспійська, 2. Стан приміщення на момент передачі задовільний. Приміщення передається для використання в господарській діяльності Суборендаря - механічне оброблення металевих виробів.

30.11.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Січеслав Картон» та Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ САВІ» було підписано акт надання послуг №357, згідно з яким підставі договору суборенди нерухомого майна виконавцем були виконані наступні роботи (надані такі послуги): компенсація спожитої електроенергії за листопад 2024р. на суму 227299,59грн., компенсація за водопостачання та водовідведення за листопад 2024р. на суму 1139,99грн., обслуговування внутрішніх електромереж на суму 38353,19грн., водопостачання 30% зг рах 110051 від 22.11.2024р. на суму 210,37грн., на загальну суму 320403,77грн., в т.ч. ПДВ 53400,63грн.

Згідно з платіжною інструкцією №6313 від 13.12.2024 Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ САВІ» перераховано Товариству з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Січеслав Картон» 320403,77грн., призначення платежу «оплата згідно рахунку №366 від 30.11.2024 компенсація споживчої енергії та водопостачання, обслуговування внутрішніх електромереж за листопад 2024 р., у т.ч. ПДВ 20% 53400,63грн.».

На дату виникнення податкових зобов'язань позивачем було оформлено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №371 від 30.11.2024 на загальну суму 320403,77 грн., у тому числі ПДВ 53400,63 грн.

Податкова накладна №371 від 30.11.2024 збережена, проте реєстрацію зупинено.

В квитанції №9383458658 від 17.12.2024 зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №371 від 30.11.2024:

«Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.11.2024 №371 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=2.1419%, «Рпоточ»=51796.9 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ».

18.12.2024 позивачем було надіслано відповідачу-1 засобами електронного зв'язку повідомлення №4 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: №371 від 30.11.2024, долучивши пояснення та первинні документи (кількість додатків 14).

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.12.2024 №12235642/40190086 було відмовлено в реєстрації податкової накладної №371 від 30.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» зазначено: «надання послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів/послуг, непов'язаних з господарською діяльністю».

Не погодившись із рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної №371 від 30.11.2024 в ЄРПН, позивач подав скаргу, за результатами розгляду якої 03.01.2025 було прийняте рішення №713/40190086/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії без змін.

Вважаючи протиправним рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №371 від 30.11.2024 в ЄРПН, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд першої інстанції погодився з позицією позивача.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до пунктом 201.1 статті 201 ПК України (тут та надалі в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абзацом першим пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України, якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Положеннями пункту 201.16 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (Порядок №1165) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216; Порядок № 520) у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Положеннями пункту 6 Порядку № 520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9 та 10 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, з наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та податкового органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати податковому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку №520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Повертаючись до спірних правовідносин в даній справі, відповідно до матеріалів справи якої встановлено, що за позицією відповідача до повідомлень про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено сумнівним є «надання послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів/послуг, непов'язаних з господарською діяльністю».

Стосовно даної позиції, колегія суддів зазначає, що надання послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту не є стандартною практикою, оскільки реєстраційний ліміт, відноситься до податкового кредиту з ПДВ. Надання послуг з оренди оподатковується ПДВ, але існують нюанси щодо бази оподаткування та умов договору.

У контексті оподаткування, реєстраційний ліміт зазвичай означає податковий кредит з ПДВ. Це сума ПДВ, яку платник податку має право включити у вартість своїх оподатковуваних операцій (в тому числі з надання послуг оренди). База оподаткування визначається виходячи з договірної вартості послуг, але з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку).

Колегія суддів вважає, що така позиція податкового органу, призвела до необізнаності платника податків стосовно вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу.

Внаслідок такого прояву суб'єктом владних повноважень негативного розсуду платник податків не зміг належним чином виконати свої обов'язки.

З огляду на зазначене в сукупності, суд першої інстанції дійшов цілком об'єктивних висновків про наявність підстав для задоволення позову.

Отже, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.07.2025 в адміністративній справі №160/9679/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 18 листопада 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 24 листопада 2025 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова