12 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/605/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 р. (суддя Дєєв М.В) в адміністративній справі №160/605/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови йому в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2022 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3654 від 04 червня 2024 р., виданої станом на 01 січня 2022 р. та з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3655 від 04 червня 2024 р., виданої станом на 01 січня 2023 р. у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати йому пенсію з 01 лютого 2022 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3654 від 04 червня 2024 р., виданої станом на 01 січня 2022 р. та з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №3655 від 04 червня 2024 р., виданої станом на 01 січня 2023 р. у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 р., із урахуванням раніше проведених виплат та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 лютого 2022 р. та з 01 лютого 2023 р. по день проведення перерахунку.
В обгрунтування позовних вимог вказано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач не здійснює перерахунок пенсії позивача із урахуванням оновлених довідок про розміри його грошового забезпечення
станом на 01 січня 2022 р. та 01 січня 2023 р.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Судом:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2022 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3654 від 04 червня 2024 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022р. та з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3655 від 04 червня 2024 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 р.;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2022 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3654 від 04 червня 2024 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 р., із урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2023 р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3655 від 04 червня 2024 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 р., із урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Перерахунок пенсії за минулий час повинно бути здійснено не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 10 жовтня 2024 р. ОСОБА_1 звертався із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновлених довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про розміри грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р. та 01 січня 2023 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в листі №63422-46391/Б-01/8-0400/24 від 26 листопада 2024 р. вказано, що повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України не надходило.
Вважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач зобов'язаний здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розміри грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р. та 01 січня 2023 р., видача яких обумовлена підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частина 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
01 березня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 4 якої в редакції, чинній на момент прийняття (30 серпня 2017 р.) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків:
- з 01 січня 2020 р. положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з цією постановою, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31 серпня 2022 р. у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 р. у
справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 р. у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 р. у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 р. у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 р. у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 р. у справі № 160/15756/21.
Верховний Суд в постанові від 08 жовтня 2024 р. у справі №580/8908/23 зазначив, що не може бути застосовано до даних правовідносин розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів. Військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів.
Починаючи з 20 травня 2023 р. до даних правовідносин застосовується вже редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, згідно внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. №481 змін, в частині визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, виходячи з розміру 1762,00 грн.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області видано довідки № 3654, № 3655 від 04 червня 2024 р. про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 р. та 01 січня 2023 р. (а.с. 9,10).
Щодо дати перерахунку пенсії слід зазначити наступне.
Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного
з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обов'язку здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, із урахуванням складових довідок про розміри його грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 р. та 01 січня 2023 р.
У зв'язку із чим, відсутні підстави, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025р. в адміністративній справі №160/605/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 12 листопада 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.П. Баранник