27 листопада 2025 року справа №320/46747/25
м. Дніпро
Суддя-доповідач Першого апеляційного адміністративного суду Компанієць І.Д., розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 року у справі № 320/46747/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Першого апеляційного адміністративного суду надійшла вищезазначена апеляційна скарга.
Ознайомившись з апеляційною скаргою, суд вважає, що вона не відповідає вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв'язку з чим підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 1 частини п'ятої статті 296 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
За приписами частини шостої статті 296 КАС України якщо апеляційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору.
Апелянт судовий збір не сплатив, до апеляційної скарги додав посвідчення учасника бойових дій.
Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлені Законом України “Про судовий збір», який набрав чинності з 1 листопада 2011 року № 3674-VI.
Відповідно до вимог ст. 3 Закону № 3674-VI в даному випадку об'єктом справляння судового збору є апеляційна скарга на ухвалу першої інстанції, постановлену в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у місячному розмірі 3028,00 грн.
Згідно пп. 5 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI, за подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду встановлено ставку судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI, При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, при поданні апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції, апелянт повинен сплатити судовий збір в розмірі 3028 грн, або 2422,40 грн (3028 грн*0,8), за умови подання апеляційної скарги в електронній формі.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - Донецьке ГУК/Краматорська ТГ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA758999980313161206081005630, код класифікації бюджету - 22030101; призначення платежу Судовий збір, за апеляційною скаргою (ПІБ чи назва установи, організації, позивача), Перший апеляційний адміністративний суд.
Щодо звільнення апелянта від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Згідно ч. 2 ст. 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України отримують безоплатну правничу допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом таких питань.
Аналіз п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» в сукупності з частиною другою ст. 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій, закріплених законодавством саме через набуття такого статусу.
Отже, сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 зроблений правовий висновок про те, що вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст. 12, 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Пільги учасників бойових дій стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин. (правовий висновок викладений в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 13 квітня 2020 року у справі № 9901/70/20).
Також подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону “Про судовий збір» викладено у постанові Верховного Суду від 08 березня 2023 року у справі № 701/589/22.
Суд зазначає, що хоча вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов'язані саме із статусом учасника бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановлені Конституцією України та іншими законами.
Апелянт оскаржує ухвалу суду першої інстанції, про відмову в забезпеченні його позову до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Предметом спірних правовідносин у цій справі є:
- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви про відстрочку відносно ОСОБА_1 ;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 по суті щодо права на відстрочку від мобілізації, на підставі другого абзацу ч. 2 ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», також внести в реєстр інформацію відносно ОСОБА_1 щодо обвинувачення у вчиненні тяжкого корупційного кримінального правопорушення та перебування кримінального провадження на стадії судового провадження, оформити належним чином та надати відповідний документ;
- зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 відстрочку до прийняття остаточного рішення по кримінальному провадженні № 42016050000000526 від 16.06.2016 року за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.368 Кримінального кодексу України, судова справа № 237/300/17. Зобов'язати видати довідку про відстрочку;
- заборонити ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти будь-які дії, пов'язані із заходами призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, ОСОБА_1 , окрім перевірки підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення, до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 замінити військово-обліковий документ шляхом створення та видачі у паперовій формі з зазначенням підстави про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, відповідно Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559.
Враховуючи, що спірне питання у цій справі не стосується порушення прав апелянта на соціальний захист, саме як учасника бойових дій, а пов'язане виключно з можливим порушенням його прав як військовозобов'язаного, то він не звільнений від сплати судового збору на підставі положень пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", отже судовий збір має бути сплачений на загальних підставах.
Відповідно до ст.ст. 169, 298 КАС України зазначені обставини тягнуть за собою залишення апеляційної скарги без руху з наданням строку для усунення її недоліків, шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору у визначеному розмірі.
Керуючись статтями 169, 295, 298, 321, 328 КАС України суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 року у справі № 320/46747/25 - залишити без руху.
Встановити апелянту строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Апелянту усунути недоліки у визначений судом строк, шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору у визначеному розмірі.
Після усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Роз'яснити скаржнику, що при невиконанні вимог цієї ухвали, апеляційна скарга повертається апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 27 листопада 2025 року та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць