ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/19748/25
провадження № 3/753/7166/25
"18" листопада 2025 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Заруба П.І., під час розгляду справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 746394, 11 вересня 2025 о 01.00 годині ОСОБА_1 за місцем свого тимчасового проживання по АДРЕСА_1 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння учинив стосовно своєї цивільної дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру - ображав нецензурною лайкою, чим завдано їй психологічних страждань, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для дооформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Згідно з вимогами ст. 278, 280 КУпАП, суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, в порушення вищевказаних вимог КУпАП, в матеріалах справи відсутні відомості, які стали підставою для складанні адміністративного протоколу відносно ОСОБА_1 , а саме звернення, заяви потерпілої особи.
Беручи до уваги викладене, вбачаю підстави для повернення до Управління патрульної поліції у м. Києві на дооформлення адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, оскільки вищезазначені відомості необхідні для правильного вирішення справи.
На підставі викладеного та керуючись ст. 173-2, 256, 251, 278, 280 КУпАП,
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 746394 від 11.09.2025 р. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП направити Управління патрульної поліції у м. Києві, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя П.І. Заруба