Справа №705/7060/25
1-в/705/451/25
25 листопада 2025 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Київ, громадянина України, з середньою освітою, не одруженого, зареєстрованого та фактично проживаючого до засудження за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, який відбуває покарання за вироком Святошинського районного суду м. Києва від 30.01.2023, яким засуджений за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у виді 3 років 3 місяців позбавлення волі, зміненого ухвалою Київського апеляційного суду від 27.06.2023 в частині стягнення судових витрат,
Т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92» направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , у якому зазначив про те, що останній за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе з негативної сторони.
За період відбування покарання має 27 стягнень, заохочень не має. По відношенню до працівників адміністрації ввічливий. До суспільно-корисної праці ставиться негативно.
Не став на шлях виправлення.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_3 звільняється з установи відбування покарань та враховуючи, що він підпадає під ознаки особи, визначеної п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», т.в.о. начальника установи просить вирішити питання про встановлення по відношенню до засудженого адміністративного нагляду терміном на 1 рік 6 місяців із встановленням обмежень у виді: заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрація в поліції чотири рази на місяць; заборони відвідування закладів де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Представник державної установи «СВК (№ 92)» в судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд розгляд справи проводити у відсутність представника установи, подання підтримують та просять суд його задовольнити.
Засуджений ОСОБА_3 в судове засіданні не з'явився, на адресу суду подав письмову заяву, у якій просить розгляд подання проводити у його відсутність, не заперечує проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Суд, врахувавши позицію представника установи та засудженого, вивчивши письмові матеріали подання, вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої у постанові від 04.12.2018 (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «б» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду у відповідності до п. б ч. 1 ст.4 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» є вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах «б» статті 3 цього Закону.
Також, статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо осіб, зазначених у пунктах «б», «г» і «Ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 відбуває покарання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія № 92» згідно вироку Святошинського районного суду м. Києва від 30.01.2023, яким засуджений за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років 3 місяців позбавлення волі.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 27.06.2023 вищевказаний вирок Святошинського районного суду м. Києва від 30.01.2023, був змінений лише в частині стягнення судових витрат, а в іншій частині, вирок залишено без змін.
Кінець строку відбування покарання - 15.12.2025.
За період утримання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія (№ 92)» характеризується негативно. Засуджений має загалом 27 стягнень, жодне із яких не погашено та не знято. Вказані стягнення були застосовані, в тому числі за злісне порушення, за що неодноразово поміщався до дисциплінарного ізолятору. За час перебування в ДУ «Київський слідчий ізолятор» м. Київ стягнень не мав. Заохочень не має взагалі.
Раніше судимий за вчинення умисних злочинів, в тому числі тяжких. Новий злочин, за який був засуджений вироком, за яким відбуває покарання, вчинив у вересні 2021 року, а за попереднім вироком звільнився в січні 2020 року, тобто за час відбування покарання поведінка засудженого свідчить про те, що останній не бажає ставати на шлях виправлення і, як наслідок, залишається небезпечним для суспільства.
За вказаних обставин, суд повно, всесторонньо та об'єктивно дослідивши подання та додані до нього матеріали, враховуючи дані про особу засудженого, його поведінку під час відбування покарання, що свідчить про схильність до вчинення кримінальних правопорушень, вважає, що з метою запобігання вчиненню злочинів засудженим після звільнення з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на нього, щодо ОСОБА_3 необхідно встановити адміністративний нагляд терміном 01 рік 06 місяців із застосуванням до нього певних обмежень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 1 рік 6 місяців із застосуванням наступних обмежень:
- заборона виходу з будинку (квартири) за місцем фактичного проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборона виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем фактичного проживання;
- реєстрація в органах Національної поліції 4 рази на місяць;
- заборона відвідування закладів, в яких дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали суду про встановлення адміністративного нагляду.
Копію ухвали направити для виконання начальнику державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92».
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1