Єдиний унікальний номер: 704/1445/25
Номер провадження: 3/704/645/25
26 листопада 2025 року м. Тальне
Суддя Тальнівського районного суду Черкаської області Москаленко І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВПД №1 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 ставиться в вину те, що 15.10.2025 року близько 20 год. 10 хв. керував транспортним засобом Honda Tact б/н, по вул. Соборна, біля буд. 1 в м. Тальне Звенигородського району Черкаської області в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9. ПДР України. Дане діяння вчинене повторно, протягом року піддавався стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП .
За викликом суду для розгляду справи ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи ( а.с.18), клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності від нього не надходило. Суддя вважає за можливе провести розгляд справи у його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Так, ОСОБА_1 ставиться у вину керування транспортним засобом, в стані алкогольного сп'яніння, вчинене повторно протягом року.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Нормами ч. 1 ст. 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом, що передбачено ст. 7 КУпАП.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення наявності складу адміністративного правопорушення, який повинен встановлюватись на підставі відповідних доказів, що стверджують не тільки наявність правопорушення, а й вини особи у його вчиненні.
Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст.130 КУпАП настає за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП.
В матеріалах справи міститься постанова Тальнівського районного суду Черкаської області №704/465/25 від 30.04.2025 року, яка набрала законної сили 13.05.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130 КУпАП, а саме за дії, передбачені ч.1 ст.130 КУпАП, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Також в даній постанові зазначено про притягнення ОСОБА_1 за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння 22.01.2025 року, 23.03.2025 року.
За таких обставин залишається незрозумілим, з яких причин поліцейський прийшов до висновку, що ОСОБА_1 вчинив повторне протягом року порушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, тоді як він є особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння .
Також суддя заначає, що диспозиція статті ст. 130 КУпАП є бланкетною (тобто така, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність), а отже у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначено не тільки відповідна стаття певного нормативного акту (частина, пункт), але й має бути викладено їх зміст.
В даному протоколі про адміністративне правопорушення наявне посилання на п.2.9 ПДР України, тоді як даний пункт складається з шести підпунктів і не визначено порушення якого саме з них ставиться у вину особі.
Не зазначення у протоколі змісту норми відповідного закону чи підзаконного акту, у порушенні вимог якої обвинувачується особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, позбавляє її можливості ефективного захисту від пред'явленого обвинувачення, тобто є порушенням права на захист.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Обов'язок щодо кваліфікації діяння особи, яка притягується до відповідальності, що полягає у співвіднесенні фактичного діяння з відповідними нормами права, а також збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст.255 цього КУпАП.
Суд позбавлений права самостійно змінювати кваліфікацію вчиненого чи змінювати фабулу викладеного правопорушення, що узгоджується із рішенням Європейського суду з прав людини від 30.05.2013 року, заява N 36673/04 у справі "Малофєєва проти Росії", де суд констатував, що у випадку коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь звинувачення.
На підставі вищевикладеного, суддя приходить до висновку, що провадження по даній справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, тобто у зв'язку із відсутністю в діях особи складу даного правопорушення.
Враховуючи конкретні обставини справи, особу порушника, керуючись ст. 284 КУпАП,
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч.2 ст.130 КУпАП - в провадженні закрити в зв'язку із відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Черкаського апеляційного суду через Тальнівський районний суд Черкаської області.
Суддя І.В. Москаленко