26 листопада 2025 року м. Чернігів Справа № 620/10061/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 30.08.2025 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення відповідача викладене у листі №4835-3953/К-02/8-2500/25 від 22.04.2025 року, про відмову у проведенні перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача на виконання статей 40, 42 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' здійснити перерахунок пенсії, застосувавши для перерахунку відомості персоніфікованого обліку про заробітну плату за період страхового стажу із липня 2000 року по дату призначення пенсії 11.02.2009 року, застосувавши при перерахунку підвищений коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи, який становить 1,11819.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV.
Ухвалою судді від 23.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Також установлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов.
У встановлений судом строк від відповідача відзив на позов не надійшов.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до наданого позивачем протоколу УФПУ в Ріпкинському районі від 04.03.2009 №501912 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з дати звернення 11.02.2009. На момент звернення - працює. Загальний стаж позивача 30 років 1 місяць 29 днів (31.01.2009) (а.с.8).
Згідно із розпорядженням на перерахунок пенсії з 01.10.2017, Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ дата первинного звернення та дата первинного призначення пенсії позивачу зазначена - 01.03.2010 (а.с.9).
Позивач 27.03.2025 звернулась до відповідача із заявою, у якій просила здійснити перерахунок пенсії без застосування довідки заробітної плати з 1980 по 1984 роки включно. До перерахунку пенсії включити тільки довідку ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу) (а.с. 10).
Листом від 22.04.2025 ГУПФУ в Чернігівській області у задоволенні заяви відмовило, оскільки умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат встановлені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким розмір пенсії залежить від страхового стажу, розміру заробітної плати та року виходу на пенсію. Відповідно до частини 1 статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Відповідно до частини 4 статті 42 Закону у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Оскільки за документами пенсійної справи позивач не працює з 01.03.2010, провести перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, немає можливості (а.с. 18).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим-третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Судом встановлено, що відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії листом від 22.04.2025, зазначає, що позивач отримує пенсію за віком з 01.03.2010 і з цієї дати не працює.
Тобто відповідачем при розгляді заяви позивача від 27.03.2025 не було враховано протокол УФПУ в Ріпкинському районі від 04.03.2009 №501912, відповідно до якого ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 11.02.2009, на момент призначення вона працювала.
Оскільки відповідач відмовив у перерахунку пенсії, не урахувавши всі обставини, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково шляхом: визнання протиправним і скасування рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області, викладене у листі №4835-3953/К-02/8-2500/25 від 22.04.2025, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області на виконання статей 40, 42 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.03.2025, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, викладене у листі від 22.04.2025 №4835-3953/К-02/8-2500/25, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.03.2025 про перерахунок пенсії відповідно до статей 40, 42 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 26 листопада 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).
Суддя С.В. Бородавкіна