27 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2301/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №30 від 21 березня 2025 року про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на загальних підставах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов'язати Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із доданими до неї матеріалами щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В обґрунтування позову позивач посилався на необґрунтованість висновків відповідача про відсутність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивач вважає, що ним було надано повний та вичерпний перелік документів, якими підтверджується наявність права на оформлення (надання) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі зазначених вище положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а тому, на його думку, безпідставним є твердження відповідача про ненадання переліку документів, визначених Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановлено строки для подання заяв по суті справи; витребувано докази у відповідача.
Відповідач, не погоджуючись із позовом, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відмовляючи позивачу у наданні (оформленні) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 було встановлено факт відсутності рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дочки позивача ОСОБА_2 саме з батьком, який є військовозобов'язаним, а також письмового договору між батьками ОСОБА_2 про те, з ким із батьків вона проживає (буде проживати), у тому числі й про участь другого з батьків у вихованні дитини. На думку представника відповідача, саме названі документи, які визначені і підпунктом 3 пункту 1 Додатку 5 до Порядку №560, у тому числі й рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного чи договір про сплату аліментів на дитину, можуть підтверджувати факт перебування дитини ОСОБА_2 саме на утриманні позивача. З огляду на викладене, відповідач вважає законним рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Просив суд відмовити у задоволенні позову.
Правом подати відповідь на відзив позивач не скористався.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що 11 березня 2025 року позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До вказаної заяви позивач надав документи, якими, на його думку, підтверджується право на надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а саме:
- копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 та довідки про присвоєння йому РНОКПП, копію військового квитка ОСОБА_1 та витягу з реєстру територіальної громади про зареєстроване місце проживання;
- копію паспорта громадянки України ОСОБА_3 та довідки про присвоєння їй РНОКПП, копія витягу з реєстру територіальної громади про зареєстроване місце проживання;
- копію свідоцтва про зміну імені (видане повторно) серії НОМЕР_1 від 21 березня 2024 року, виданого Глибоцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, згідно з яким громадянкою ОСОБА_4 20 березня 2024 року змінено прізвище на « ОСОБА_5 »;
- копію свідоцтва про шлюб між між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , виданого 04 жовтня 2024 року Хотинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, згідно з яким 04 жовтня 2024 року;
- копію рішення Збаразького районного суду Тернопільської області від 25 листопада 2016 року у справі №598/1376/16-ц, яким стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 500 гривень на дитину щомісячно, починаючи з 13 вересня 2016 року, до досягнення дитиною повноліття;
- копія розрахунку заборгованості зі сплати аліментів;
- копію рішення Збаразького районного суду Тернопільської області від 24 березня 2020 року у справі №598/324/20 (набрало законної сили 07 серпня 2020 року), яким задоволено позовну заяву ОСОБА_1 про розірвання шлюбу та розірвано шлюб між ним та громадянкою ОСОБА_6 ;
- копію рішення виконавчого комітету Збаразької міської ради Тернопільської області від 04 березня 2024 року №88, яким установлено ОСОБА_1 години спілкування з малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , кожної другої суботи та кожної четвертої неділі місяця з 12 до 16 години за місцем проживання дитини в присутності матері дитини ОСОБА_6 або її родичів;
- копію рішення Кельменецького районного суду Чернівецької області від 09 грудня 2024 року у справі №717/2630/24, яким задоволено заяву ОСОБА_1 про усиновлення; усиновлено ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 , оголошено його усиновлювачем ОСОБА_7 та зобов'язано внести зміни до актового запису №53, вчиненого Глибоцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Чернівецькій області 14 червня 2017 року народження, а саме: у графі «батько дитини» вказати - ОСОБА_1 , громадянин України; у графі «прізвище дитини» вказати - ОСОБА_5 ; у графі «по батькові» дитини вказати - ОСОБА_8 ;
- копії свідоцтв про народження дітей ОСОБА_2 (народжена у шлюбі між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 ), ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (народжені ОСОБА_3 ), копії витягів з реєстру територіальної громади про зареєстровані місця проживання дітей.
За результатами розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 по оформленню військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки, яке оформлено протоколом №30 від 21 березня 2025 року.
Так, у вказаному протоколі зазначено, що у наданні ОСОБА_1 відстрочки відмовлено з підстав відсутності документа, що визначає місце проживання дитини від першого шлюбу.
Про результат розгляду заяви про надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивач отримав повідомлення від ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 березня 2025 року №1887.
За таких обставин, не погоджуючись із відмовою відповідача у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
На момент виникнення спірних у цій справі відносин, як станом і на час розгляду цієї адміністративної справи, строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 року №389-VIII (в редакції станом на час виникнення спірних відносин), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по даний час.
Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Законом, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ у редакції на час виникнення спірних відносин).
Статтею 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Зокрема, відповідно до пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Згідно обставин справи на положення саме цієї норми посилався позивач у своїй заяві від 11 березня 2025 року, додавши до неї низку документів, які, на його думку, підтверджують наявність у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Проте комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 по оформленню військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки з підстав відсутності документа, що визначає місце проживання дитини від першого шлюбу ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , народженої у шлюбі між позивачем та його колишньою дружиною ОСОБА_6 ).
Так, відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кабінетом Міністрів України постановою від 16 травня 2024 р. №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560 у редакції на час виникнення спірних відносин).
Згідно приписів пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Абзацом першим пункту 58 Порядку №560 визначено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідно до абзаців першого-дев'ятого пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Як вбачається з обставин справи, розглянувши подану позивачем заяву та додані до неї документи по суті поставленого військовозобов'язаним питання, відповідачем прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав не надання ним документу, яким визначено місце проживання дитини від першого шлюбу.
Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначені Додатком 5 до Порядку №560.
Зокрема, відповідно до підпункту 3 пункту 1 Додатку 5 до Порядку №560 для надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізацію на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII подається свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що для надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, крім свідоцтв про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного, подається один із таких документів:
- або свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше);
- або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю);
- або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним;
- або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні;
- або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Між тим, як свідчить встановлені судом обставини цієї справи, позивач на підтвердження права на надання (оформлення) відстрочки під призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, фактично, не надав до своєї заяви від 11 березня 2025 року необхідних документів, передбачених підпунктом 3 пункту 1 Додатку 5 до Порядку №560.
Так, позивачем не доведено належним чином перебування саме на його утриманні доньки від першого шлюбу - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З огляду на зміст підпункту 3 пункту 1 Додатку 5 до Порядку №560, такими доказами могли би бути: рішення суду про розірвання шлюбу між військовозобов'язаним та матір'ю дитини з визначенням місця проживання дитини з батьком, який є військовозобов'язаним; рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з батьком дитини, який є військовозобов'язаним; письмовий договір між батьками дитини про те, з ким буде (будуть) проживати дитина (діти) та участь другого з батьків у вихованні дитини (дітей); рішення суду про встановлення факту перебування дитини (в даному випадку - ОСОБА_2 ) на утриманні її батька ОСОБА_1 відповідно до статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів.
Надане позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_3 рішення Збаразького районного суду Тернопільської області від 24 березня 2020 року у справі №598/324/20 засвідчує лише факт розірвання шлюбу між ним та його колишньою дружиною ОСОБА_6 , однак таким не встановлено факту самостійного виховання та утримання дитини ОСОБА_1 .
Рішення виконавчого комітету Збаразької міської ради Тернопільської області від 04 березня 2024 року №88 також не підтверджує факту самостійного утримання ОСОБА_1 його дитини ОСОБА_2 .
Отже, додані позивачем до заяви документи не свідчать про безумовну наявність підстав для ухвалення відповідачем рішення про надання (оформлення) позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII.
Доводи позову, якими позивач обґрунтовує наявність у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII, є безпідставними і такими, що не свідчать про протиправність прийнятого відповідачем рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем під час подання заяви про надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не виконано вимоги Порядку №560 і не надано необхідних документів, визначених підпунктом 3 пункту 1 Додатку 5 до Порядку №560.
За указаних обставин суд вважає правомірною оскаржувану відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII. У спірних відносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Законом №3543-XII та Порядком №560, а тому правові підстави для задоволення даного позову відсутні.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин першої-третьої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивач не довів обґрунтованість заявлених вимог. Натомість відповідачем доведено, що у спірних відносинах він діяв обґрунтовано та правомірно. Тому, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 27 листопада 2025 року.
Повне найменування учасників процесу: позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ); відповідач - Комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Суддя О.П. Лелюк