Справа № 560/1180/24
27 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши заяву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 11.11.2025 звернувся до суду із заявою від 07.11.2025 в якій просить: Змінити спосіб і порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 у справі № 560/1180/24 із: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та штату пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", на: "Стягнути на користь ОСОБА_1 не виплачену суму доплати до пенсії в розмірі 18000 грн. 00 коп. з Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.".
У судове засідання 24.11.2025 сторони не з'явилися, тому з урахуванням приписів частини 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України немає перешкод у розгляді заяви позивача у письмовому провадженні.
Відповідач надав Відзив від 24.11.2025 в якому просить відмовити у задоволенні заяви позивача так як вважає, що зміна способу виконання судового рішення не призведе до його фактичного виконання. Крім цього, пенсійним органом виконано судове рішення в межах наданих повноважень, відповідно до чинного законодавства, зокрема щодо нарахування доплати у розмір 18000 гривень. Також пояснив, що у жовтні 2025 року позивачу виплачено 187,35 гривень.
При вирішенні заяви позивача з урахуванням матеріалів справи, суд бере до уваги наступне та робить такі висновки.
Відповідно до судового рішення від 14.02.2024 у справі №560/1180/24 зокрема: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" (арк. спр.15-17).
Довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.10.2025 за №13832-12863/Н-03/8-2200/25 стверджено нарахування 18000 гривень на виконання рішення суду, виплата якої буде проведена у межах бюджетних асигнувань (арк, спр.28-29).
Відповідач не надав доказів виплати позивачу у жовтні 2025 року 187,35 гривень про що вказав у Відзиві.
Отже, пенсійний орган фактично не заперечує суму боргу у розмірі 18000 гривень щодо позивача по судовому рішенню.
Згідно із ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.
Частиною 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд зауважує, що поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено КАС України. Натомість порядок виконання судового рішення означає визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Враховуючи те, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі №560/1180/24, яке стосується пенсійних виплат, і не виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо сплати боргу тривалий час, заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, відповідно до вимог абзацу 2 частини 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 від 07.11.2025 про зміну способу виконання рішення суду у справі №560/1180/24, задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2024 по справі №560/1180/24, зокрема зобов'язальну вимогу змінити на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 18000 гривень невиплаченої пенсії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Повне судове рішення складене 27 листопада 2025 року
Головуючий суддя А.І. Петричкович