"26" листопада 2025 р. Справа № 363/5820/25
26 листопад 2025 року суддя Вишгородського районного суду Київської області Чірков Г.Є., за участю прокурора Черноусової Н.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , після звільнення 16 травня 2023 року з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, будучи відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 прикінцевих положень цього Закону, несвоєчасно 03 вересня 2025 року о 08 год. 51 хв., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік «після звільнення» (після звільнення мав подати не пізніше 31 січня 2024 року) та несвоєчасно, 28 серпня 2024 року о 19 год. 56 хв., без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» (при звільненні мав подати не пізніше 31 січня 2024 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
ОСОБА_1 в суді обставини викладені у протоколі не заперечував та свою вину визнав.
Прокурор в суді позицію викладену в протоколі підтримала та одночасно наполягала на притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, шляхом накладення стягнення в межах санкції визначеної ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Із витягу з наказу ГУНП В Київській області №98 о/с від 15 травня 2023 року вбачається, що на підставі наказу Головного управління №187 від 15 травня 2023 року ОСОБА_1 на підставі п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» 16 травня 2023 року звільнено року з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Вишгородського РУП ГУНП в Київській області.
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-IX від 20 вересня 2023 року та п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» декларацію після звільнення за 2023 рік ОСОБА_1 подав лише 03 вересня 2025 року о 08 год. 51 хв., а декларацію при звільнені за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями - 28 серпня 2024 року о 19 год. 56 хв., тобто несвоєчасно та без поважних причин.
Відтак, подання документів, а саме декларації після звільнення за 2023 рік та декларації при звільнені за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями, ОСОБА_1 здійснив лише 28 серпня 2024 року та 03 вересня 2025 року відповідно, тобто вже після відведеного законом терміну для подання таких декларації.
Зазначені обставини підтверджується даними протоколів про адміністративне правопорушення № 62/202563/2025 та №4124 від 24 вересня 2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24 вересня 2025 року, витягом із наказу ГУНП В Київській області №98 о/с від 15 травня 2023 року та іншими документами з особової справи ОСОБА_2 , відомостями щодо послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 в період з 12 жовтня 2023 року по 29 серпня 2024 року.
Приписами ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон. Зокрема п.п. «3» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону передбачено його розповсюдження на поліцейських.
Отже ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відтак, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно 28 серпня 2024 року та 03 вересня 2025 року, без поважних причин подав декларацію при звільнені за період, неохоплений попередньо поданими деклараціями та декларацію після звільнення за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172- 6 КУпАП.
Отже, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При обранні стягнення суд ураховує конкретні обставини справи та дані про особу правопорушника.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Керуючись ст.ст. 172-6, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції»,
постановив:
справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП № 363/5820/25, та за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП № 363/5821/25 об'єднати в одне провадження та присвоїти номер № 363/5820/25.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. на користь держави.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляції через Вишгородський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Суддя